Stebuklai gimsta ir iš malkų krūvos

Birutė ČIŽIENĖ

Jurdaičių socialinės globos namų aplinka nuolat gražėja. Šių namų poilsio erdves ir žaliąsias zonas puošia, pagyvina ir įvairios medžio skulptūros. Dalį jų yra sukūręs čia prieš kurį laiką dirbęs tautodailininkas Dalius Udrakis, o kitas jau spėjo padaryti ir tiek šių namų gyventojus, tiek darbuotojus bei svečius maloniai nustebinti ir prieš dvejus metus čia užimtumo specialistu pradėjęs dirbti Edmundas Kudulis.

Įdomesni ir svarbesni jo kūriniai – prie Socialinės globos namų svečius pasitinkanti maždaug trijų metrų aukščio medinė vyro skulptūra, Jurdaičių kapinėse pernai pastatyta ąžuolinė Angelo skulptūra, koplytstulpis prie Skaistgirio kapinių Dvelaitėlių kaimui atminti. Taip pat Socialinės globos namų interjerą jau papuošė ir didelis medinis laikrodis bei elnių šeimyna. Šiuo metu iš senų nupjautų topolių kamienų Edmundas baigia drožti didelius baravykus, kurie pavasarį taip pat suras savo vietą kurioje nors šių namų erdvėje.

Žiemą kūrybingam užimtumo specialistui irgi nėra kada nuobodžiauti – Jurdaičių socialinės globos namų gyventojus jis moko pinti krepšius, iš medžio šakelių pasidaryti gėles ir kitus nesudėtingus suvenyrus, kalti inkilus paukščiams. „Dalį inkilų per Žemės dieną iškelsime Socialinės globos namų medžiuose, kitus išnešime į mišką“, – sako Edmundas.

Dirbtuvėse jis dažnai palinksta ir prie tekinimo staklių – iš obelų, topolių, kitų medžių kamienų tekina įvairios formos vazeles, virtuvei skirtas druskines, dubenėlius ir kitus praktiškus indus. Pasak Edmundo, žaliavos tokiems buičiai labai reikalingiems dalykams sukurti kartais puikiausiai galima rasti ir malkų krūvoje. Ir esą tam puikiausiai tinka ne tik ąžuolas, bet ir uosis, topolis, obelis, klevas, nes kiekvieno medžio tekstūra yra savaip graži ir įdomi.

„Mane visada traukė bet koks menas. Patinka ir keramika, ir pynimas iš vytelių, ir medžio drožyba. Gal viskas yra paveldėta, nes mama mėgsta piešti, senelis mokėjo groti smuiku, meistraudavo iš medžio langus ir kitus dalykus. Todėl ir aš Kauno profesinėje mokykloje mokiausi juvelyru, po to įgijau pynėjo specialybę. Teko pinti iš vytelių „Žilvičio“ įmonėje, vėliau – padirbėti namudininku. Moku daugelį ir statybos darbų, – apie savo pomėgį pasakoja Edmundas, neseniai Joniškyje nusipirkęs senovišką sodybą ir pats dabar ją remontuojantis. – Sodyboje taip pat netrūko senų medžių, kuriuos teko nupjauti. Vieni tiks tik malkoms, o iš kitų jau pradėjau drožinėti gyvūnų skulptūras namų aplinkai papuošti. Iki vasaros galbūt pavyks išdrožinėti lūšį ir apuoką išskleistais sparnais.“

Nagingas vyras su savo medžio darbais jau yra dalyvavęs Žagarės vyšnių festivalyje, taip pat – Reibiniuose, Mažeikiuose, Akmenėje, Rokiškyje, Vilniuje vykusiose mugėse. Jo teigimu, kiekvienas žmogus daug ką gražaus gali susikurt pats savo rankomis, taip pat originaliai susiremontuoti namus. „Kartais puikios žaliavos drožybai galima pasirinkti ir iš malkų krūvos. Tik reikia turėti noro ir netingėti dirbti “, – sako meniškos prigimties vyras.

Dailūs ir praktiški Edmundo darbeliai kartais gimsta ir iš malkų krūvos

Publikaciją remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

„Sidabrė“ 2018 m. balandžio 7 d.