Atidaryta jau 19-oji paroda

Lina RUDNICKIENĖ

Antradienio popietę Joniškio kultūros centre atidaryta tradicinė respublikinė tautodailininkų tapybos darbų paroda. Jau 19-oji nuo to lemtingo posūkio 1989-aisiais, kai režisierė Vanda Šalkauskienė nusprendė įprasminti mūsų garsaus kraštiečio dailininko Adomo Varno atminimą, surengė Adomo Varno dieną, kuri vėliau, 1991-aisiais, įsteigus jo vardo premiją, išaugo į respublikinį konkursą-parodą, vienintelę tokią Lietuvoje.

Atidarytoje 19-ojoje parodoje A. Varno premijai, kuri šiemet padidinta iki 1000 eurų, 56 autoriai iš Kauno, Prienų, Utenos, Širvintų, Kaišiadorių, Vilniaus, Jurbarko, Kėdainių, Plungės, Mažeikių, Telšių, Varėnos. Ir aišku – Joniškio. Konkursui-parodai kiekvienas autorius pateikė po keturis darbus, tad 224 darbai eksponuojami net trijose Joniškio kultūros centro erdvėse. Juos vertino kompetentinga komisija – dailininkai, tapytojai Jonas Daniliauskas, Arvydas Nekrošius, menotyros mokslų daktarė, etnologė Skaidrė Urbonienė ir Joniškio kultūros centro direktorės pavaduotoja kultūrinei veiklai Ilona Osipova – su pirmininku Jonu Rudzinsku, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininku, priešakyje.

Daivos Stonienės triptikas, autorės sumanymu, jungia vyrišką ir moterišką energiją, kurią lydi geros mintys, geri darbai ir vidinė laisvė. Pasak mokytojos Vlados, šviesios, šiltos spalvos yra tikras autorės vidinio pasaulio atspindys

Per visą konkurso istoriją jau išrinkti ir apdovanoti 23 A. Varno premijos laureatai, penki iš jų – kauniečiai. Visais laikais jie parodose dalyvauja gausiausiai. Ir šiemet konkursui pristatyta 16 autorių iš Kauno darbai. Tautodailininkų sąjungos pirmininkas, Komisijos pirmininkas Jonas Rudzinskas randa paaiškinimą, kodėl konkursuose kauniečių gretos gausiausios? Išties jie jaučiasi stiprūs, jau du dešimtmečius savo darbus rodo Europoje, kur vyksta naiviojo meno konkursai, keliauja su darbais po pasaulines parodas ir skina laurus.

Gegužės 5 d. Baltojoje sinagogoje numatytas baigiamasis parodos renginys – apdovanojimų ceremonija, nors šių metų konkurso laureatė (beje, irgi kaunietė) jau žinoma – prie jos darbų „Piliuonos miškelis“, „Rašytojo J. Marcinkevičiaus gimtinė“,“Ventės ragas“ ir dailininko Adomo Varno portretas – jau kabo informacinis pranešimas, kompetentingos komisijos sprendimas, tačiau autorės, kaip konkurso laureatės, pavardė nuskambės gegužės 5d.. Kaip sakė Komisijos pirmininkas Jonas Rudzinskas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas, parodos atidarymo iškilmėse, garbingai pranešė, kad komisija laureatą išrinko vienbalsiai, o tai nedažnas atvejis. Ir šių metų laureatei tą žinią turėtų būti malonu girdėti.

– Mene konkursas – tai ne sporto varžybos. Neišmatuosi. Taip pat nėra objektyvu. Tik sutartinis požiūris leidžia susitarti, pusę dienos ginčijomės ir dar įvertinome 15 tautodailininkų darbų – kas vertinga, kas vertingiau. Lenkiu galvą prieš visus dalyvius. Menininkas, kuris neparodo savo darbų, silpnai jaučiasi, o čia tiek stiprių darbų! Ką perduosim ateinančioms kartoms – mūsų bendras visuomeninis darbas,– kalbėjo Jonas Rudzinskas.

Parodoje – Vidos Peleniuvienės darbai

Iki gegužės 5-sios parodos lankytojai kviečiami išsakyti savo nuomonę – atiduoti savo balsą už labiausiai patikusio autoriaus darbus. Žiūrovų mylimiausiam autoriui atiteks Kultūros centro prizas.

Iš viso be laureato, specialieji prizai bus įteikti dar keliolikai parodos dalyvių. Ankstesniaisiais parodos-konkurso metais paskatinamieji prizai yra pasilikę ir joniškiečių kūrėjų Rankas. Joniškio istorijos ir kultūros muziejus paskatinamuosius prizus skyrė saviškiams – Virginijai Kutkienei, Daivai Stonienei, Gražinai Surgautienei, Petronėlei Leknickienei, Vidai Peleniuvienei ir kraštiečiui, gyvenančiam Kaune, Viktorui Žilinskui. Šiemetinėje parodoje-konkurse visi mūsų autoriai irgi dalyvauja. Prie jų su savo „Vėlinėmis“, „Šviesa“, Takeliu“ ir „Į tėviškę“ prisidėjo ir Vendrė Vaičiulevičienė.

Joniškiečiai galime didžiuotis užsiauginę ne tokią vienintelę respublikinę tautodailės darbų parodą. Garbingi svečiai renginio metu negailėjo pagyros žodžių miestui ir jo sutvarkytoms erdvėms.

– Sakyčiau miestas atjaunėjęs. Bet gi ne – negali sakyti, kad atjaunėjęs. Ir dar net nesužydėjęs, tačiau gražus ir mielas. Pirmą kartą, kai lankiausi, su bičiuliu ėjome pro begriūvančią sinagogą ir galvojom, kiek dienų jai liko. Dabar einu pro tas pačias sinagogas ir nesitiki, kaip jos grakščiai atsistojusios, – sutvarkytu miestu žavėjosi dailininkas Jonas Rudzinskas, nepamiršęs padėkoti parodos organizatoriams – rajono valdžiai ir Kultūros centrui už ilgalaikes tapybos pulso tradicijas ir matmenį.

Petronėlę Leknickienę, savo tapybos darbuose įamžinusią medžius – Renavo storąją eglę, pajūrio pušaitę, medžius, įrėminančius takelį, rudenio spalvas medžių vainikuose, pasveikino būrys bičiulių

Publikaciją remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

„Sidabrė“ 2018 m. balandžio 14 d.