Tautiškai spalvotas šventės veidas

Birutė ČIŽIENĖ

Visą paskutinę birželio savaitę Joniškyje šurmuliavo Joniškio miesto dienos šventė „Šimtas sugrįžimų“, į savo renginių sūkurį įtraukusi ir didelius, ir mažus, ir jaunus, ir garbaus amžiaus žmones, taip pat – ir tuos, kurie į gimtąjį miestą grįžta iš didmiesčių ar užsienio tik kelis kartus per metus. Tam, kad susitikti su artimaisiais, buvusiais klasės draugais, kaimynais, pažįstamais ir vieni kitiems padovanoti šiltas šypsenas, draugiškai paspausti rankas, nuoširdžiai pabendrauti ir vėl… nekantriai laukti kitų metų šventės. Vieniems rūpėjo koncertai, kitiems – tradicinė tautodailininkų ir amatininkų mugė, tretiems – šventiniai fejerverkai.

Prie baltų stalų – daugiau kaip 200 žmonių

Penktadienio vakarą šventės „epicentru“ tapo Žemaičių gatvės pėsčiųjų alėja. Nors pūtė žvarbus, nebūdingas vasarai vėjas, už čia išrikiuotų ir baltai padengtų, baltais balionais išpuoštų stalų „Baltai vakarienei“ susėdo daugiau kaip 200 įvairaus amžiaus žmonių. Tarp jų buvo Lietuvos ūkininkių draugijos Stupurų skyriaus narės, „Bendraamžių“, „Žiburio“ teatrų aktoriai, „Audruvės“ literatų klubo, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus, Kunigaikščio Vykinto Joniškio žemaičių kultūros draugijos, ansamblių „Kupars“, „Lelija“, romansų grupės „Ašalia“ nariai, rajono seniūnijų seniūnės, Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos darbuotojos, politinių partijų nariai, „amžinai jaunu“ pasivadinęs Joniškio darbo biržos kolektyvas, rajono Buhalterių asociacijos, įvairių nevyriausybinių bei kitų organizacijų atstovai. Ir moterys, ir vyrai, ir vaikai buvo baltai pasipuošę, o kas tokių rūbų neturėjo, tai vilkėjo bent baltos spalvos palaidines ar marškinius, dėvėjo puošnias baltas skrybėles. Kai kurių joniškiečių išskirtiniu atributu tą vakarą buvo tapusios ir tautinės juostelės. Ant stalų puikavosi įvairios vasaros vaišės.

Romantiškai nusiteikę žmonės ne tik draugiškai šnekučiavosi, vaišinosi, bet klausėsi saksofonininko Gedimino Brūzgos atliekamų melodijų. Ir, žinoma, šypsojosi, kai nuo pakylos į visus kreipėsi...net pats Prezidentas Antanas Smetona su savo žmona (Arvydas Butkus ir Gerda Norušaitienė).

Kadangi „Balta vakarienė“ Joniškyje surengta pirmą kartą, tai dalis miestelėnų joje dalyvauti neužsiregistravo ir prie stalų atsisėsti nesiryžo, todėl visą šią ceremoniją smalsiai stebėjo iš šalies, aplink vaikščiodami ar prisėdę kur nors netoli, ant suolelių. Buvo ir manančiųjų, jog ši puota – tik išrinktiesiems. Keli kalbinti senjorai pasigedo nuotaikingos liaudiškos muzikos, nes sakė tiesiog norėję ne tik už stalo pasėdėti, bet ir smagiai pasišokti.

Eisenoje – ir keturkojai žmogaus draugai

Jau nuo ankstyvo šeštadienio ryto pagrindinėse miesto gatvėse būriavosi žmonės, nekantriai laukdami atžygiuojant šventinės eisenos. Kaip ir kasmet, taip ir šįmet, eisenos priekyje buvo

Joniškio kultūros centro pučiamųjų orkestras ,,Tonas“, už jų – rajono savivaldybės ir administracijos vadovai, rajono tarybos nariai, Joniškio garbės piliečiai, svečiai iš užsienio. Tarp jų iš Latvijos – Aucės, Tervetės, Jelgavos, Duobelės, Alūksnės miestų, Moldovos – Ungenio, Lenkijos – Konino, Vokietijos – Zulingeno, Baltarusijos – Kapyliaus, Estijos – Voru, Švedijos – Vimerbio, Ukrainos – Novoselicos miestų. Miestelėnai draugiškai mojavo ir Joniškio, Satkūnų, Kriukų seniūnijų darbuotojams.

Spalvingoje eisenoje, kaip visada, gausiai dalyvavo Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus, Lietuvos pensininkų sąjungos ,,Bočiai” Joniškio rajono bendrijos nariai, Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos Atviro jaunimo centro nariai ir tarptautinės stovyklos dalyviai iš Latvijos, Ukrainos, Estijos, Moldovos, Švedijos, taip pat – rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji bibliotekos darbuotojai, „Aušros“ gimnazijos, Mato Slančiausko progimnazijos, šios progimnazijos šokių studija „Kibirkštėlė“, „Saulės“ pagrindinės mokyklos ir jos Dienos užimtumo centro, Gasčiūnų pagrindinės mokyklos, „Vyturėlio“, „Saulutės“ , „Ąžuoliuko“ vaikų darželių kolektyvai. Žygiavo ir Upytės gatvės verslininkai, Joniškio literatų klubas ,,Audruvė“, politinių partijų nariai, rajono kultūros ir sporto puoselėtojai, įvairių nevyriausybinių organizacijų atstovai, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės 606-osios lengvosios pėstininkų kuopos nariai.

Beje, į šventinę eiseną mielai įsijungė ir aplinkinių kaimų bendruomenės – Ziniūnų kaimo bendruomenės "Obelėlė", Stupurų kaimo bendruomenės, asociacijos ,,Pošupių kaimo bendruomenė“, Kirnaičių, Kepalių kaimo bendruomenės „Ašvinė“ nariai, Kirnaičių folkloro ansamblis ,,Klėčia“, Skaistgirio jaunimo klubas ,,SJK“, Skaistgirio seniūnija ir Skaistgirio kultūros namų kolektyvas, Rudiškių folkloro ansamblis „Rudbala“, Lietuvos šaulių sąjungos Šiaulių apskrities P. Plechavičiaus šaulių rinktinės Joniškio 606-osios kuopos nariai, Joniškio ligoninės medikai.

Eisenos savo signalais pagyvino Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos automobiliai bei Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariniai automobiliai ir klubo ,,Du taktai“retro motorinių transporto priemonių gausmas.

O didžiausią įspūdį daugeliui paliko keturkojis šios eisenos dalyvė – tautinės vėliavos spalvų kaspinais išpuošta joniškietės, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojos Vidos Katinienės poniukė Nika.

Beje, šįmet eisenoje dalyvavo beveik 70 įvairių organizacijų atstovai, t. y. dvigubai daugiau nei būdavo ankstesniais metais.

Maldeniškė Emilija Kvedarienė su anūke Rasuole šventinei eisenai pasirengusios

Publikaciją remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

„Sidabrė“ 2018 m. liepos 4 d.