Mindaugių Mindauginėse

Lina RUDNICKIENĖ

Praėjusį ilgąjį savaitgalį Mindaugių kaimo bendruomenė gražioje ir gausioje kaip niekada sueigoje atšventė tris išilias datas: atkurtos valstybės 100-metį, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną ir kaimo benruomenės veiklos 15 metų jubiliejų.

Mindaugių bendruomenę su šiomis iškiliomis datomis sveikino kaimynai iš kitų rajono bendruomenių, Seimo narys Vitalijus Gailius. Tta proga surengta įspūdinga sporto šventė, išdalinta kelios dešimtys įvairių taurių ir medalių, prizų.

Savo mokyklą įmžino atminimo lentoje

Prireikė metų, kad Mindaugių kaimo bendruomenė pagaliau įsisąmonintų, kad jų kaime šviesos ir mokslo žiburys niekada nebeužsidegs ir niekada nebesugrįš. Viskas užgeso ir sunyko staiga, pernai, likus vos dviems dienoms iki naujų mokslo metų pradžios, kai rajono Taryba nusprendė Mindaugių mokyklą uždaryti. Šios mokyklos bendruomenė negalėjo patikėti – juk buvo pažadėta išsaugoti... Todėl Rugsėjo 1-ąją prie Mindaugių pagrindinės mokyklos durų ir kieme šurmuliavo net 43 pasimetę vaikai – su gėlėmis.

Artėjant kiekvienos mirties metinėms, žmonės stato paminklus. Buvusiai kaimo šventovei atminimo lentą pastatė ir Mindaugių kaimo bendruomenė. Puraičių kaimo laukuose surado gražų lietuvišką riedulį, Redas Žarys pagamino atminimo lentelę, kuri praeiviams skelbia, kad šiuose rūmuose nuo 1924-ųjų iki 2017-ųjų buvo kaimo mokykla.

Kaimo žmonės vis dar su ašaromis kalba apie tą kaimo istorijai skausmingą įvykį. Vienintelė atminimo lentos mokyklai atidengimo ceremonijoje dalyvavusi buvui pedagogė Janina Karasiova didžiuodamasi kalbėjo šviesia šios mokyklos praeitimi – tiek mokknių į gyvenimą išleista, nė vienas nenuėjęs klystkeliais.

Dainomis buvusį kaimo žiburį pagerbė Kriukų moterų ansamblis, vadovaujamas Raimondos Žarienės.

Kokia laukia buvusio gražaus, didingo pastato ateitis? Kaimo bendruomenė norėtų, kad bet pastatas būtų panaudojamas kilniems tikslams. ŽUves fabriko ant Virčiuvio upelio kranto neatidarysi – žuvies per maai, bet čia tikrai galėtų augti tėvų globos netekę vaikai – jiems puikiai pasitarnautų ir mokyklos įrengtas stadionas, didžiulis sodas – beveik 2 hektarų teritorija. Kaimo žmonės ko jau ko, o nenorėtų, kad viskas būtų aparta, išakėta ir apsėta.

Sporto šventėje varžėsi beveik 200 dalyvių

Mindaugių kaimo bendruomenė, kasmet liepos 6-ąją, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, švenčia tarsi savo vardadienį – savo kaimo pavadinmą irgi sieja su Karaliaus Mindaugo vardu. Šiemet ši šventė įgavo dvigubą prasmę, nes kaimas su visa Lietuva norėjo paminėti atkurtos valstybės 100-metį. Mindaugių kaimo bendruomenė šias dvi iškilias datas pažymėti parengė projektą sporto šventei, kurį finansiškai rėmė Nacionalinė mokėjimo agentūra prie LR žemės ūkio ministerijos.

Šešios komandos užsiregistravo dalyvauti krepšinio 3X3 varžybose. K. Girdžiūno, M. Gasiūno ir E. Valiuko trejetukas buvo nepralenkiamas.

Tritaškių metimo rungtyje taikliausi buvo D. Pocius, A. Bernotas ir L. Ramonas. Baudų mėtymo rungtyje geriausiai sekėsi Tadui Saliamoriui, Rimui Ramonui ir Eimantui Aleksejevui.

Rutulio stūmimo rungtyje tarp jvyrų eriausiai sekėsi Kęstučiui Girdžiūnui, už jo išsirikiavo Aretas Armonavičius ir Ovidijus Liepa. Tarpmoterų ir merginų rutulį toliausiai nustūmė Gelmina Vilimaitė, Greta Kaziulytė ir Monika Rudytė.

Mindaugiuose paaiškėjo ir stipriausių šaškininkų trejetukas – Vilius Jonas Butkus, Alvydas Užuraitis ir Jonas Numsėdis. prie šachmatų lentos nepralenkiamas buvo bariūnietis Vincentas Užkuras, antras – šaškių turnyro nugalėtojas, kriukietis Vilius Jonas Butkus, trečias – Rimantas Pociūnas. Moterų ir merginų grupėje stirpaisusios buvo Greta Kaziulytė, Monika Rudytė ir Gabija Armonavičiūtė.

Giros kilnojimo rungtyje stipriausiųjų trejetukas buvo toks: Rokas Jonaitis, Dainius Norvaišas ir Kristupas Lingevičius.

Tinklinio varžybose laurus susižėrė Pavirčiuvės komanda, po savęs palikusi Mindaugių kaimo ir jaunimo ekipas.

Futbolo turnyre nugalėtojai išsirikiavo tokia tvarka: Joniškio "Strėlės", Mindaugių "Veteranai" ir Mindaugių "Jaunimas".

Kiti šventiniai akcentai

Beveik kasmet į Mindaugius ta poga grįžta ir kraštietis geologas Vidmantas Taujanskas. Šiemet šventės išvakarėse į Mindaugių kaimą jis atvežė regbio sporto klubo iš Šiaulių komandą, kuri draugiškai jaunimą ir vaikus mokė šio žaidimo subtilybių, o šventės dieną buvo surengtas regbio turnyras. Patyrę sporto klubo žaidėjai papildė dvi kaimo jaunimo komandas ir tarpusavyje surengė pasirodymo varžybas, kuriose nugalėjo draugystė. Vaikams ir jaunimui pristtaytas regbis taip patiko, kad žymus kraštietis pažadėjo savo gimto sodžiaus jaunimui padėti – regbį mokys žaisti ir ateityje.

Iškilmių dieną pagerbti ir gražiausių sodybų šeimininkai – Palmyra Janulienė, Lina ir Pranas Stripeikiai, Gintautas Vaičaitis, Rima Jurevičienė su Sauliumi Pintuiu bei daugiabutį puošantys Birutė ir Jonas Venislovai.

Trijų iškilių datų šventės pamatus Mindaugiuose padėjo šaunus šešetukas: Z. Rudys, K. Joniškis, R. Žarienė, L. Armonavičius, D. Vilimas, V. Taujanskas. Visi jie žiūrovų džiaugsmui sušoko sirtakį, o kraštietis V. Taujanskas kiekvienam kaip padėjos ženklą už darbą užkabino po išskirtinės uolienos medalį.

Visų šventės dalyvių laukė nemokamos Algio Mataičio vaišės tiesiai nuo ugniakuro, grupės "Po stogu" iš Mažeikių koncertu ir šventiniai fejerverkai, diskoteka iki kitos dienos ryto.

Prie atminimo lentos Mindaugių kaimo mokyklai – buvę jos mokiniaai Laimutis Armonavičius ir Nida Katilienė

Publikaciją remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

„Sidabrė“ 2018 m. liepos 11 d.