Nepriklausomųjų rašytojų sąjungai priklauso jau du joniškiečiai

Lina RUDNICKIENĖ

Liepos mėnesį Kaune vykusiame Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos susirinkime į Sąjungos narius priimtas 25 poezijos ir trijų publicistikos knygų autorius, išleidęs dvikalbių knygų, sudaręs poezijos rinktinę „Žiemgalinėjimai“, Jonas Ivanauskas, literatūrine veikla užsiimantis nuo 1985-ųjų. Jam Kaune įteiktas pažymėjimas ir Sąjungos ženklelis.

Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjunga, kuriai priklauso Lietuvos prozininkai, poetai, eseistai, publicistai, dramaturgai, vertėjai ir kritikai, šiemet išleido nepriklausomų rašytojų sąvadą "Vardą rašysim ant laiko delnų". Solidžiame leidinyje pristatoma 170 šalies autorių – jų nuveiktų darbų ir net kūryba. Tarp jų – ir joniškietė grožinės literatūros vertėja, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos narė nuo 2000-ųjų Dzintra Elga Irbytė-Staniulienė.

Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos gretose šios dvi iškilios asmenybės ir yra vienintelės iš Joniškio.

–„Žiemgalinėjimai" – tai ne tik eilėraščių rinktinės pavadinimas. Tai kažkoks ypatingas buvimas Šiaurės Lietuvos poezijos tradicijoje, graži ir prasminga regioninio patriotizmo apraiška. Žiemgala – didžioji J. Ivanausko idėja, centrinis jo kūrybos motyvas, besikartojantis įvairios tematikos eilėraščiuose“, – taip apie Jono Ivanausko poezijos rinktinę Žiemgalai yra kalbėjusi literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė Džiuljeta Maskuliūnienė.

Jono Ivanausko eilėraščiuose daug gimtinės motyvų, Žiemgalos krašto vietovių pavadinimų, viso Šiaulių krašto realijų.

2011 metais už eilėraščių ciklą, skirtą Saulės mūšiui, išleistą lietuvių ir latvių kalbomis, Lietuvos kultūros fondo prezidiumasJ.Ivanauską apdovanojo vardiniu Saulės mūšio medaliu.

2012 metais Joniškio literatų klubas „Audruvė“ įvertino kraštiečio kūrybą ir skyrė nominaciją „Viensparnis angelas“.

2013 metais už Žiemgalos metraštininko veiklą, apdainuotus šio krašto žmones pelnė Lietuvos Žiemgalos draugijos tarmių laureato vardą.

2014 metais apdovanotas respublikinio poezijos konkurso „Baltasis balandis“ laureato diplomu ir garbės juosta. Jono poezija nuolat skelbiama almanachuose, periodikoje. Kūryba verčiama į anglų, bulgarų, hebrajų (ivritas), latvių, lenkų, vokiečių, prancūzų kalbas.

J. Ivanauskas dar ir fotografas. 2015 metais jis tapo žurnalo "Trimitas" foto konkurso „Šauliškiausia vasaros akimirka“ laimėtoju, 2016metais foto konkurso „Šaulystė – toks mano pasirinkimas“ kategorijos ,,Patriotiškiausia nuotrauka“ laureatu.

Pernai J. Ivanauskui Žiemgalos-Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius draugijos 20 - mečio proga užmautas simbolinis Žiemgalos kunigaikščio Nameisio pagarbos sidabro žiedas už ilgametį žiemgališkosios savimonės formavimą visuomenine ir kultūrine veikla, Žiemgalos tapatumo recepciją spaudoje ir ryškią žiemgališkosios tapatybės reflekciją literatūroje ir kuriamuose poetiniuose tekstuose.

Tuo tarpu Dzintra Elga Irbytė –Staniulienė Lietuvos Nepriklausomųių rašytojų sąjungos nare yra nuo 2000-ųjų. Ji taip pat nuo 2004-ųjų yra Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos nuo 2004 ųjų metų narė, apdovanota J. ir E. Šiulaičių literatūrinio fondo premija. Už romanų „Kuršių vikingai“, „Išravėta širdis“,„Kilpa“ ir apysakos „Širdelių salos“ vertimus jai paskirtos Latvijos kultūros kapitalo fondo stipendijos.

Vertėjos kraityje – trisdešimt dvi vertimų knygos (grožinė ir mokslo populiarinimo literatūra) išleistos Lietuvoje ir Latvijoje,

2006 metais jai suteiktas meno kūrėjo statusas.

Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungai nuo šiol priklauso ir du nariai iš Joniškio – vertėja Dzintra Elga Irbytė-Staniulienė ir poetas Jonas Ivanauskas, po susirinkimo Kaune aplankę "Laisvės kario" skulptūrą

Publikaciją remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

„Sidabrė“ 2018 m. rugpjūčio 1 d.