Aukso monetos: svarbiausios istorinės datos

Metaliniai pinigai yra naudojami jau nuo seno, o auksas iki pat dvidešimtojo amžiaus vidurio buvo laikomas turtingo gyvenimo garantu. Seniausios aukso monetos buvo nukaldintos Graikijoje, Romos imperijoje, Bizantijoje ir kitose to meto šalyse, kuriose buvo gana nemaži aukso rūdynai. Vis dėlto, tuometiniai auksiniai pinigai gerokai skiriasi nuo dabartinių, taigi, kokios datos aukso monetų istorijoje yra pačios svarbiausios?

Esminiai auksinių monetų pokyčiai

Teigiama, kad didžiausi pokyčiai kaldinant aukso monetas įvyko tryliktojo amžiaus viduryje: tuo metu Florencijoje nukaldintos pusketvirto gramo sveriančios auksinės monetos, vadinamos florenais. Tokio paties svorio auksinės monetos cirkuliavo ir kituose Italijos miestuose, o vėliau – ne tik Italijoje, bet ir už jos ribų. Toks auksinių monetų svoris buvo laikomas standartiniu, o tokios aukso monetos buvo plačiai vadinamos dukatais. Tokia valiuta sėkmingai gyvavo iki pat devynioliktojo amžiaus pradžios.

Pirmosios LDK aukso monetos

Pirmos auksinės monetos Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje apyvartoje pasirodė 1547 metais. Žygimanto Augusto valdymo laikais tokios monetos buvo kaldintos dvidešimt dvejus metus. Iki šių dienų nėra žinoma, kokie buvo šių monetų kaldinimo mastai, nes buvo rastos vos kelios Žygimanto Augusto monetos. Viena jų rasta Šventojoje, o kitos dvi – už Lietuvos ribų. Vis dėlto, spėjama, kad kiekvienais metais buvo nukaldinama nuo tūkstančio iki kelių tūkstančio monetų, tačiau didžioji dalis jų iškeliaudavo už LDK ribų. Stepono Batoro laikais auksinių monetų nukaldinta dar mažiau – šiandien jų turi visai nedaug muziejų – pavyzdžiui, 1586 metais išleistos auksinės monetos saugomos tik Vienos ir Varšuvos istoriniuose muziejuose.  

Proginės monetos

Šiandien įvairios proginės monetos yra išleidžiamos ganėtinai dažnai, o pirmosios tokios LDK buvo išleistos 1562 metais. Spėjama, kad 10 dukatų vertės moneta buvo nukaldinta Žygimanto Augusto sesers vedybų proga. Dešimties dukatų vertės aukso monetos yra vadinamos portugalais – toks pavadinimas suteiktas tada, kai XV amžiaus pabaigoje tuometinis Portugalijos karalius nukaldino pirmąsias tokios vertės monetas, ir jų legendoje įrašė „Portugallie“.

Brangiausios aukso monetos

Viena brangiausių aukso monetų – 1787 metais nukaldintas Brašerio dublonas. Šios monetos averse yra vaizduojamas erelis, o reverse – kylanti saulė. 2011 metais tokią monetą įsigijo anoniminis pirkėjas – už ją buvo sumokėta net 7,4 milijono JAV dolerių;

723 metais Saudo Arabijoje nukaldintas auksinis dinaras – tai viena vertingiausių islamo pasaulio monetų. 2011 metais tokia moneta įsigyta už 6 milijonus JAV dolerių;

1933 metais buvo nukaldinta apie pusė milijono aukso monetų, tačiau jos dėl tam tikrų priežasčių apyvartoje taip ir nepasirodė. Šios monetos buvo išlydytos, ir oficialiai paliktos tik dvi (keliasdešimt tokių monetų buvo pavogta). 2002 metais vieną tokią monetą anoniminis pirkėjas įsigijo už 7,5 milijono JAV dolerių.

Šiandien aukso monetos yra labai vertinamos kolekcionierių (Aukso monetos – ne tik kolekcionierių pasirinkimas), kurie nepraleidžia progos įsigyti naujai išleistų monetų.

Plačiau: http://www.gspinvestment.lt/produkto-kategorija/auksas/aukso-monetos