
Naujausios
Aviacijos bazė traukia investicijas
Prie Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės štabo Šiauliuose kyla naujas keturių aukštų pastatas. Planuojama, kad kitąmet jame galės apsigyventi iki 200 asmenų. Šiemet planuojama baigti remontuoti riedėjimo takus, pradėti atnaujinti navigacinę sistemą. Kitąmet bazė turėtų tapti statybų aikštele.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Apgyvendins karius
Pasak KOP Aviacijos bazės vado pulkininko Mariaus Matulaičio, šiuo metu Aviacijos bazės teritorijoje statomame specialios paskirties kompleksiniame pastate bus iki 200 gyvenamųjų vietų ir valgykla.
Vienviečiai ir dviviečiai kambariai bus skirti atvykstantiems NATO oro policijos misiją vykdantiems kontingentams, pratybų dalyviams, naktį atskridusių karinių orlaivių įguloms.
Projektavimo ir statybos darbų sutartis su statybų UAB „A. Žilinskio ir ko“ buvo pasirašyta praėjusių metų kovo mėnesį. Statyba prasidėjo šį pavasarį, šiuo metu iškilę du L formos pastato aukštai.
Liepos pradžioje statybos vietoje buvo rasta kaulų. Pasak vado, tyrėjai juos išvežė ekspertiams, ir darbai buvo tęsiami toliau. Oficialių išvadų dėl kaulų dar nėra pateikta.
Planuojama, kad pastatas bus baigtas kitais metais. Jo valdytoja bus Aviacijos bazė.
„Bazė dar neturi tokios eksploatacijos patirties, bet viską stengsimės daryti savo jėgomis“, – sako M. Matulaitis.
Krašto apsaugos ministerija nurodo, kad preliminari projekto kaina – apie 3,5 milijono eurų. Šiam statiniui skirtos nacionalinės lėšos.
Darbų – keleriems metams
Kitas šių metų planas – iš valstybės biudžeto lėšų pradėti keisti navigacinę įrangą. Pirmiausia bus atnaujinama tiksli tūpimo sistema.
Intensyvūs darbai vyksta pirmojoje Aviacijos bazės zonoje, prie Jurgio Dobkevičiaus angaro. Čia platinamas ir atnaujinamas riedėjimo takas, rekonstruojama parkavimo aikštelė.
„Aerodromo paviršiai susidėvėję, anksčiau buvo daromas tik kosmetinis remontas“, – sako M. Matulaitis.
Rugsėjį bus pradėti kapitaliniai riedėjimo tako darbai priešais Antano Gustaičio angarą. Darbai bus vykdomi už JAV karinių oro pajėgų skirtą finansavimą infrastruktūrai pagerinti. Pavasarį NATO perkančiosios organizacijos „NATO Support and Procurement Agency“ (NSPA) skelbtą konkursą laimėjo UAB „Mitnija“.
Planuojama, kad per trejus metus ši bendrovė atliks projektavimo darbus ir rekonstruos aikštelę prie NATO lėktuvų angaro, lėktuvų riedėjimo taką, atliks sraigtasparnių nusileidimo zonos remontą, įrengs specialią apsauginę nusileidimo zonos apšvietimo sistemą, suremontuos greitojo reagavimo zonos amunicijos sandėlio pastatą, pastatys orlaivių ir antžeminės pagalbinės įrangos priežiūros angarus, įrengs aerodromo vidinį kelią specialioms transporto priemonėms, atliks variklių paleidimo zonos renovaciją.
Kitais metais turėtų pajudėti ir amunicijos saugyklos projekto įgyvendinimas. Numatyta parengti techninį projektą, ekspertizę. Finansavimas darbams jau patvirtintas.
Aerodromas gyvas
Aviacijos bazės plėtros planas parengtas iki 2027 metų.
„Aviacijoje planuojama daugiau nei 10 metų į priekį. Negali kasmet planuoti iš naujo. Projektai susiję vieni su kitais. Viskas priklauso nuo finansavimo, – sako M. Matulaitis. – Lietuvos biudžetas yra ribotas, negali visko iš karto statyti. Kiekvienas projektas – milijoninis. Lietuvos kariuomenė – ne tik Aviacijos bazė, tad prioritetai skirstomi atsižvelgiant į situaciją ir esamą finansavimą. Šiuo metu prioritetas yra skiriamas sausumos pajėgoms.“
Pasak vado, yra trys finansavimo šaltiniai: NATO saugumo investicijų programa, nacionalinės lėšos, JAV karinių oro pajėgų lėšos. Investicijos priklauso nuo projekto svarbumo, jo duodamos grąžos.
Didelė finansinė injekcija į bazę buvo padaryta prieš dešimtmetį, kai atnaujinti kilimo-tūpimo takai iš NATO saugumo investicijų programos.
Šiuo metu iš aerodromo lėktuvai kyla kasdien.
„Aerodromas gyvas. Vyksta planiniai skraidymai. Kovinis rengimas vyksta reguliariai, taip ir turi būti, negali aerodrome būti visiška tyla“, – sako M. Matulaitis.
Rugpjūčio 1–5 dienomis karių laukia tarptautinės išgyvenimo jūroje pratybos „Baltic Bikini 2016“, jose dalyvaus beveik 100 Lietuvos, Latvijos ir Estijos karinių oro pajėgų karių, sraigtasparniai AS365N3+ „Dauphin“, Mi-8T.
Plėtrai – milijonai eurų
Vykdant Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės plėtrą, investicijoms į infrastruktūros projektus 2016 metais iš viso planuojama skirti apie 8,8 milijono eurų iš Lietuvos, taip pat ir JAV finansuojamos Europos saugumo užtikrinimo iniciatyvos (angl. European Reassurance Initiative, ERI) lėšų.
2017 metais planuojama skirti apie 24 milijonus eurų iš Lietuvos, taip pat JAV finansuojamos Europos saugumo užtikrinimo iniciatyvos lėšų.
KAM inf.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
STATYBA: Statomame specialios paskirties kompleksiniame pastate bus iki 200 gyvenamųjų vietų ir valgykla.
DARBAI: Prie Jurgio Dobkevičiaus angaro. Čia platinamas ir atnaujinamas riedėjimo takas, rekonstruojama parkavimo aikštelė.
VADAS: Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės vadas pulkininkas Marius Matulaitis sako, kad kiekvienas Aviacijos bazėje vykdomas projektas – milijoninis.
REKONSTRUKCIJA: Rekonstruojami susidėvėję aerodromo paviršiai: anksčiau buvo daromas tik kosmetinis remontas.