Braškės „z Warszawy“ – 3 eurai, nuo Šiaulių – 9

Braškės „z Warszawy“ – 3 eurai, nuo Šiaulių – 9

Braš­kės „z Wars­za­wy“ – 3 eu­rai, nuo Šiau­lių – 9

Va­kar, nors ir ne tur­gaus die­na, Šiau­lių cent­ri­nia­me tur­gu­je ke­tu­ri pre­kiau­to­jai par­da­vi­nė­jo len­kiš­kas braš­kes. Len­kiš­kų kai­na va­kar pir­mą­kart kri­to: nuo 4 eu­rų už ki­log­ra­mą iki 3. Lie­tu­viš­kas braš­kes iš­par­da­vė šeš­ta­die­nį ir lau­kia pri­si­rpstant nau­jų – tik be­veik tri­gu­bai bran­ges­nių nei len­kiš­kos, tur­gaus pre­kei­vių žo­džiais, „z Wars­za­wy“.

Ko­dėl „z Wars­za­wy“ par­vež­tos braš­kės kai­nuo­ja tris­kart pi­giau, nei užau­gin­tos Šiau­lių pa­šo­nė­je?

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Nak­ti­nis braš­kių ke­lias iš Len­ki­jos

Šiau­lie­tė Bro­nė len­kiš­ko­mis braš­kė­mis Šiau­lių cent­ri­nia­me tur­gu­je pre­kiau­ja nuo praė­ju­sios sa­vai­tės ket­vir­ta­die­nio. Iki va­kar die­nos braš­kių ki­log­ra­mas kai­na­vo 4 eu­rus, va­kar pi­go iki 3 eu­rų.

Bro­nė pa­sa­ko­jo, kad šiau­lie­čiai sunk­ve­ži­miais va­žiuo­ja braš­kių į Len­ki­jos ūkius, bet ne į kai­my­ni­nės ša­lies pa­kraš­čius, o gi­liau, net pa­sie­kia ūkius ne­to­li Var­šu­vos. Braš­kių per­ve­ži­mu už­sii­ma ir pa­tys tur­gaus pre­kiau­to­jai, ir tik tie­ki­mu už­sii­man­tys žmo­nės.

Pap­ras­tai pre­kiau­to­jai koo­pe­ruo­ja­si, kad iš ve­žė­jų-tar­pi­nin­kų paim­tų vi­sas par­vež­tas braš­kes. Šiau­lie­čiai šiuo vers­lu už­sii­ma ne pir­mus me­tus.

Pre­kiau­to­ja pa­sa­ko­jo, kad Len­ki­jos ūkiai braš­kes ski­na iš va­ka­ro. Nus­kin­tas ve­žė­jai pa­si­krau­na į sunk­ve­ži­mius ir pa­ry­čiais jau bū­na Lie­tu­vo­je.

Bro­nė tur­gu­je kiek­vie­ną ry­tą apie 5 va­lan­dą su­lau­kia par­vyks­tant braš­kių. Kol su­sve­ria, kol prii­ma pre­kes, kol pa­si­ruo­šia dar­bui – atei­na ir pir­mie­ji pir­kė­jai, bet tai bū­na ne anks­čiau nei 7 va­lan­dą ry­to.

50–80 ki­log­ra­mų per die­ną

„Kai Šiau­liuo­se tiek tų žmo­nių be­li­ko, tai ir pir­kė­jų ne­daug“, – sa­ko ne vie­ne­rius me­tus tur­gu­je pre­kiau­jan­ti Bro­nė. „Jei­gu už­su­ka žmo­gus, daž­niau­siai praei­na pro ša­lį. Ta­ke­lį pra­mi­na, o pirk­ti – ne­per­ka“.

Va­kar Bro­nė, dir­ban­ti sam­do­ma pre­kiau­to­ja tur­gu­je už 7 eu­rų al­gą per die­ną ir pro­cen­tus nuo par­duo­to kie­kio, iš tar­pi­nin­kų paė­mė 80 ki­log­ra­mų len­kiš­kų braš­kių. Ti­kė­jo­si par­duo­ti, nes kai­na kri­to net eu­ru. Pap­ras­tai per die­ną – nuo 7 iki 16 va­lan­dos, kol dar pa­ti braš­kių se­zo­no pra­džia, pa­vyks­ta par­duo­ti po 50 – 80 ki­log­ra­mų.

Šeš­ta­die­nį vie­nas pre­kiau­to­jas par­duo­da ir 100, ir dau­giau ki­log­ra­mų.

Prie gre­ti­mo pre­kys­ta­lio pre­kiau­jan­ti mo­te­ris sa­kė, kad be­ne pa­grin­di­niai pir­kė­jai – pen­si­nin­kai ir jau­nos šei­mos.

„Kol braš­kės kai­na­vo 4 li­tus, pen­si­nin­kai pir­ko po pu­sę ki­log­ra­mo. Kai kai­na nu­kri­to iki 3 eu­rų – jau pra­dė­jo pirk­ti po ki­log­ra­mą“.

Kuo ski­ria­si len­kiš­kos nuo lie­tu­viš­kų?

„Nie­kuo“, – taip tvir­ti­no pre­kiau­to­jai braš­kė­mis.

Bro­nės tei­gi­mu, lie­tu­viai braš­kes per­ka tie­siai iš len­kų ūki­nin­kų, ma­to, ko­kiuo­se lau­kuo­se jos au­gi­na­mos.

„Toks įsi­ti­ki­ni­mas, kad Len­ki­jo­je braš­kės au­ga iš che­mi­ka­lų, o Lie­tu­vo­je – ne. Au­ga iš to­kios pat že­mės, o trę­šia ir lie­tu­viai“, – ma­no pre­kiau­to­ja.

Ko­dėl taip yra: ne vie­ną šim­tą ki­lo­met­rų vež­tos braš­kės, mo­kė­ta už ku­rą, au­to­mo­bi­lį, al­ga vai­ruo­to­jui, tar­pi­nin­kui, pre­kiau­to­jui, plius pa­ten­to, pre­ky­bos vie­tos tur­gu­je kai­na, o ki­log­ra­mas braš­kių iš Len­ki­jos kai­nuo­ja 3 eu­rus ir vi­siems ap­si­mo­ka? O lie­tu­viš­kos braš­kės šeš­ta­die­nį kai­na­vo 8 – 9 eu­rus?

Pre­kiau­to­jai tur­gu­je trau­ko pe­čiais, spė­lio­ja – gal Len­ki­jo­je braš­kių au­gin­to­jų kon­ku­ren­ci­ja di­des­nė?

Bro­nė pre­kiau­ja len­kiš­ko­mis braš­kė­mis, kol ma­siš­kai pra­de­da sirp­ti lie­tu­viš­kos ir kai­na bū­na „ne­be kos­mi­nė“. „To­kios pat ska­nios ir len­kiš­kos, ir lie­tu­viš­kos“, – ma­no Bro­nė.

Pir­mie­ji 40 ki­log­ra­mų

Braš­kių au­gin­to­jas Šiau­lių ra­jo­ne Ri­tas Kviet­kus paaiš­ki­no, ko­dėl tur­gu­je va­kar ne­bu­vo lie­tu­viš­kų braš­kių: „Nes­pė­ja sirp­ti kas­dien. Tu­rė­jo­me šeš­ta­die­nį, tu­rė­si­me ant­ra­die­nį. Ski­na­me kol kas tik šilt­na­mi­nes“, – pa­sa­ko­jo R. Kviet­kus.

Šeš­ta­die­nį ūki­nin­kas braš­kes iš sa­vo ūkio par­da­vi­nė­jo po 8 – 9 eu­rus, bu­vo ir po 6, bet ma­žes­nės uo­gos. Par­da­vė 40 ki­log­ra­mų.

Anks­tes­niais me­tais lau­ke braš­kes pra­dė­da­vo skin­ti anks­čiau­siai bir­že­lio 5 die­ną, bet yra bu­vę me­tų, kai lau­kuo­se braš­kės, deng­tos ag­ro­dan­ga, pri­no­ko tik bir­že­lio 10 die­ną.

Iš lau­ko, pa­sak ūki­nin­ko, braš­kių šią sa­vai­tę dar ne­skins, nes pri­no­ku­si dar „tik vie­na ki­ta“.

Ūki­nin­kas R. Kviet­kus paaiš­ki­na „len­kiš­ką ste­buk­lą“, ko­dėl len­kų braš­kės Lie­tu­vo­je kai­nuo­ja tik 3 eu­rus už ki­log­ra­mą.

Len­ki­jos ūkiai braš­kes, pa­sak R. Kviet­kaus, dau­giau­sia au­gi­na eks­por­tui. Vien prie Var­šu­vos, pa­sak R. Kviet­kaus, au­gi­na­ma apie 1 700 hek­ta­rų braš­kių. To­dėl tuo­se re­gio­nuo­se la­bai di­de­lė kon­ku­ren­ci­ja ir dėl to – ma­žos kai­nos.

Praė­ju­sią sa­vai­tę, kai R. Kviet­kus lan­kė­si Len­ki­jo­je, pre­ky­bos cent­re braš­kės kai­na­vo 1,5 eu­ro.

Pa­sak R. Kviet­kaus, dau­ge­lis au­gin­to­jų rea­li­za­ci­ja net ne­si­rū­pi­na, jie tik užau­gi­na ir nu­ski­na braš­kes.

„Dau­ge­lis braš­kių au­gin­to­jų Len­ki­jos tur­gu­je braš­kes par­da­vi­nė­ja to­kia kai­na, kad lie­tu­vis pir­kė­jas at­va­žiuo­tų ne į tur­gų, o pas jų ūki­nin­ką į kie­mą. Len­kams la­bai ge­ra kai­na, jei­gu per vi­są se­zo­ną vi­du­ti­nė braš­kių kai­na – 2,5 zlo­to (apie 0,58 eu­ro cen­to)“, – pa­sa­ko­jo R. Kviet­kus.

Pa­sak jo, per­nai iš Len­ki­jos lau­kų braš­kės sul­tims ir dže­mams par­da­vi­nė­tos ir nuo 1 iki 2 zlo­tų (1 zlo­tas – apie 0,23 eu­ro cen­to).

Net Kau­ne braš­kės pri­noks­ta anks­čiau

Ar len­kiš­kos ir lie­tu­viš­kos braš­kės ski­ria­si tik kai­na?

„Len­kiš­kų braš­kių ga­lai dau­giau­sia – bal­ti. Ski­na­ma ne­pri­no­ku­si uo­ga, ka­dan­gi ją rei­kia to­li trans­por­tuo­ti, – pa­sa­ko­ja R. Kviet­kus. – Kai atei­na nau­jas sky­nė­jas, mes vi­sa­da sa­vo ūky­je duo­da­me pa­ra­gau­ti braš­kę su bal­tu ga­lu ir tik ta­da – pri­no­ku­sią braš­kę. Sky­nė­jui la­bai grei­tai pa­si­da­ro aiš­ku, ko­kią braš­kę rei­kia skin­ti.“

Ka­dan­gi Lie­tu­vos au­gin­to­jai ri­zi­kuo­ja, no­rė­da­mi su­no­kin­ti braš­kes taip, kad at­si­skleis­tų tik­ras kiek­vie­nos uo­gos sko­nis, uo­gos sa­vy­bės, kai­na yra aukš­tes­nė, sa­ko R. Kviet­kus.

Be to, Len­ki­jo­je braš­kės pri­noks­ta anks­čiau. R. Kviet­kus sa­ko, kad ko­le­ga Kau­ne pra­dė­jo iš šilt­na­mio skin­ti braš­kes ge­gu­žės 20 die­ną, o jie – praė­ju­sį sa­vait­ga­lį.

Anks­čiau­siai braš­kės iš­si­rpsta Ma­ro­ke, vė­liau „ei­na“ per Is­pa­ni­ją, Pran­cū­zi­ją, Grai­ki­ją, Vo­kie­ti­ją, ta­da – Len­ki­ja ir tik ta­da – Lie­tu­va.

Už­dar­bis išaiš­kės tik rugp­jū­tį

Pa­sak R. Kviet­kaus, kol kas braš­kių sir­pi­mo gra­fi­kas pa­na­šus, kaip ir anks­tes­niais me­tais. Koks pla­nuo­ja­mas der­lius?

„Kaip ga­li pla­nuo­ti, jei per­nai bir­že­lio 9 die­ną dar bu­vo šal­na. Kad gau­siai žy­di, vi­sai ne­reiš­kia, kad skin­si­me gau­sų der­lių. Dėl kai­nos ir­gi nie­ka­da ne­prog­no­zuo­ju – gal bus po eu­rą, o gal po 9 eu­rus“, – sa­kė R. Kviet­kus.

Ūki­nin­ko tei­gi­mu, atei­nan­tys karš­čiai pa­pras­tai pri­šau­kia kru­šas: „Šian­dien ski­ni, ry­toj ga­li ne­be­bū­ti ko skin­ti“.

Apie der­lių braš­kių au­gin­to­jas ga­lės pa­sa­ky­ti tik rugp­jū­čio pa­bai­go­je. Ta­čiau jau da­bar į ūkį skam­bi­na moks­lei­viai, no­rin­tys už­si­dirb­ti skin­da­mi braš­kes. Bet ūki­nin­kas kol kas iš ša­lies dar­bi­nin­kų dar ne­sam­do.

Pa­sak R. Kviet­kaus, kon­ku­ren­ci­ja vien Šiau­lių ra­jo­ne vėl di­dė­ja, bet ly­gi­nant su 2000 me­tais Lie­tu­vo­je braš­kių au­gin­to­jų plo­tų yra su­ma­žė­ję dvi­gu­bai. „Ta­da bu­vo dek­la­ruo­ja­ma apie 900 hek­ta­rų braš­kių lau­kų, per­nai – tik apie 500 hek­ta­rų braš­kių“, – skai­čia­vo R. Kviet­kus.

Kios­ke­lis ir „už­si­mer­kia“, ir „at­si­mer­kia“

Va­kar apie 11.30 va­lan­dą prie po­sū­kio į Kry­žių kal­ną sto­vin­tis į braš­kę pa­na­šus ūki­nin­ko, braš­kių au­gin­to­jo Ry­man­to Nor­kaus ūkio kios­ke­lis bu­vo už­mer­kęs akis. Ta­čiau jau apie 13.30 va­lan­dą – „at­si­mer­kė": ūki­nin­kas jau at­ve­žė iš sa­vo ūkio lau­kų švie­žių braš­kių.

„Ka­dan­gi dar tik braš­kių se­zo­no pra­džia, ne­tu­ri­me pa­kan­ka­mai braš­kių, kad ga­lė­tu­me be per­trau­kos pre­kiau­ti“, – pa­sa­ko­jo ūki­nin­kas.

Pa­sak R. Nor­kaus, lie­tu­viš­kų braš­kių kai­nos la­bai svy­ruos, nes nu­ma­to­mi per­mai­nin­gi orai – tai la­bai karš­ta, tai vė­su. Ūky­je kol kas iš­si­ver­čia vien šei­mos na­riai – pa­ts ūki­nin­kas, žmo­na, dvi duk­ros ir va­kar pir­mą kla­sę bai­gęs anū­kas.

Šeš­ta­die­nį tur­gu­je „iš­skir­ti­nės rū­šies ir iš­skir­ti­nio dy­džio“ braš­kes ūki­nin­kas par­da­vi­nė­jo po 8 eu­rus, bet tu­rė­jo braš­kių ir po 6,5.

„Deš­ra bū­na ir po 20 eu­rų, ir po 4 eu­rus. Kas le­mia jų kai­ną? Aiš­ku, kad ko­ky­bė, sko­nis. Deš­rą per­ka įvai­ria kai­na, obuo­lius – taip pat, o braš­kių no­ri vie­no­da ir la­bai že­ma kai­na. Taip ne­bū­na ir ne­bus. Nes yra skir­tin­gos braš­kių rū­šys, skir­tin­gi sko­niai“, – sa­kė R. Nor­kus.

Ūki­nin­kas tei­gė, kad to­kių braš­kių, ko­kias au­gi­na Lie­tu­vo­je, iš Len­ki­jos „nie­ka­da neat­veš, nes jas rei­kia skin­ti tik iš ry­to, ki­taip jos pra­ras pre­ki­nę iš­vaiz­dą ir sko­nį“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

KIL­MĖ: Va­kar Šiau­lių cent­ri­nia­me tur­gu­je bu­vo pre­kiau­ja­ma tik len­kiš­ko­mis braš­kė­mis.

SKIR­TU­MAS: Braš­kių au­gin­to­jas Ry­man­tas Nor­kus nuo­trau­ko­je, da­ry­to­je 2014 me­tų bir­že­lio 12 die­ną. Ta­da jo užau­gin­tos braš­kės kai­na­vo 12 li­tų. Va­kar ūki­nin­kas braš­kes par­da­vi­nė­jo nuo 6,5 iki 9 eu­rų už ki­log­ra­mą – tai tik pir­mo­sios šie­met ūkio braš­kės.

LAI­KAS: Pa­ty­ręs braš­kių au­gin­to­jas Ri­tas Kviet­kus sa­ko, kad ne­ver­ta net kal­bė­ti apie Len­ki­ją, kur braš­kės pri­noks­ta žy­miai anks­čiau , nei Lie­tu­vo­je. „Šiau­liuo­se sa­vai­tę vė­liau ski­na­me braš­kes, nei Kau­ne“, – skai­čia­vo ūki­nin­kas R. Kviet­kus.

KAI­NA: Tur­gu­je pa­ry­čiais į Šiau­lius at­vež­tos braš­kės kai­nuo­ja 3 eu­rus už ki­log­ra­mą ir 1,5 eu­ro už pu­sę ki­log­ra­mo.

UŽ­DAR­BIS: Braš­kė­mis ne vie­ne­rius me­tus pre­kiau­jan­ti Bro­nė skai­čiuo­ja, kad iš len­kiš­kų braš­kių už­dir­ba daug žmo­nių, bet jos vis tiek per­pus pi­ges­nės, nei lie­tu­viš­kos.