
Naujausios

Prašo tik leidimo
Profesorius grafikas Vaidotas Janulis joniškiečiams pristatė vieną iš galimų monumento I. Salanteriui (Lipkinui) variantų – maždaug metro aukščio juodo metalo arba deginto akmens konstrukcija su varine plokšte, primenanti štėrį – vietą, iš kurios rabinai paprastai skaito Šventąjį raštą. Būtent šis baldas yra paskesnės mūsų tribūnos pirmtakas. Profesorius vario plokštėje mato įrašus apie žymaus rabino gyvenimo pradžią žagarėje trimis – anglų, lietuvių ir jidiš – kalbomis.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas S. Kerbelis pabrėžė, kad monumentui pinigai renkami iš visos žydų bendruomenės ir išeivių, rajono valdžios prašoma tik pritarimo ir leidimo.
Šį kuklų ir nešokiruojantį monumentą idėjos autoriai norėtų statyti miesto aikštėje netoli metalinio medžio.
Turi kitą koncepciją
Žagarės regioninio parko direkcijos vadovas Mindaugas Balčiūnas atskleidė, kad Žagarės miesto aikštės savita ir išskirtinė koncepcija jau yra – joje bus statom
i žymių žmonių krėslai ar suoliukai. Pirmasis krėslas, dar vadinamas garsiausio operos solisto Vaclovo Daunoro krėslu, pastatytas pernai. Ateinančiais metais šioje aikštėje bus pastatytas suolelis žymiai žagariečių porai, vėliau atsiras dar ne vieno Žagarėje gimusio ar čia veikusio svarbaus asmens – lietuvio ar latvio, čigono ar žydo – kėdės, sostai, krėslai, suoleliai, kuriantys miesteliui ir turistams savitą aurą, kas paprastam žmogui yra patrauklu ir aišku. Žydų bendruomenei irgi pasiūlyta rabino I. Salanterio atminimą panašiai įamžinti.
Miesto aikštėje nebedauginti paminklų prašė ir buvusi ilgametė rajono architektė Regina Leknickienė. Mat kadaise buvusi čia turgaus aikštė ne tam skirta. Kadangi miesto aikštėje būta žydų krautuvėlių, krėslas rabinui, anot R. Leknickienės, čia irgi labai tiktų. Paveldosaugos specialistė prisipažino, kad čia neturėjo stovėti ir paminklas žuvusiems už laisvę, ir klaidą, kad taip atsitiko, sau prisiėmė – tuo laiku neatsilaikiusi visuomenės spaudimui.
Diskusijoje gimė dar ne viena idėja
Sumanyto monumento koncepcijos keisti į krėslą nebuvo linkę žydų bendruomenės atstovai, tad pasiūlyta idėją įgyvendinti prie vienos iš keturių Žagarėje esančių sinagogų. Kartu tai būtų savitiškas pradžios akstinas atkreipti dėmesį į jas – imti tvarkyti jas pačias ir jų aplinką. Žydų bendruomenė tarsi tokiai minčiai neprieštaravo, sutikusi, kad ras garsų Žagarėje savo tautos atstovą, kuriam įamžinti tiks ir krėslas.
Koks bus galutinis sprendimas, nutarta galutines nuostatas išsakyti susitikime naujų metų pradžioje.
Tuo tarpu iš Ukrainos atvykęs kino režisierius atstovavo Anatolijų Gaidamak ir jo Kijevo priemiestyje – Babij Jare, masinio genocido vietoje, planuojamą įgyvendinti projektą „Laikas surinkti akmenis“. Kino režisierius pakvietė prisidėti prie kuriamos memorialinės atminimo vietos po atviru dangumi viso Pasaulio Holokausto aukoms ir iš Žagarės miesto, kur stovėjo žydų getas, grindinio išlupus kokį tą baisų skausmą regėjusį ir nekaltą kraują mačiusį akmenį nuvežti į Kijevą.
Rabino žinutė, žinoma visam Pasauliui
Į Joniškį atvykęs Europos rabinų konferencijos narys Kalev Krelin apžvelgė I. Salanterio nuopelnus: mokęs puoselėti tokias sielos savybes, kurios padėtų tobuliau gyventi praktinį religinį gyvenimą. Pagal Izraelio Salanterio mokymą, tik stipri, tikruosius savo troškimus ir ketinimus suvokianti asmenybė, gebanti save disciplinuoti, galės paveikti kitus, gebės spręsti socialines problemas.
Rabinas Izraelis Salanteris (Lipkinas) Pasauliui žinomas iš iki šiolei sklandančios legendos, o gal tikros istorijos.
Vieną naktį, einant Izraeliui Lipkinui į sinagogą, suplyšo jo batas. Ką daryti? Žiūri – batsiuvio lange spingsulė dega. Vadinasi, dar nemiega, dar dirba. Pasibeldęs į batsiuvio namus Izraelis atsiprašo už tokią vėlyvą viešnagę ir teiraujasi, ar batsiuvys galėtų jam batą sutaisyti? Į jį galvą pakėlęs batsiuvys ir sako: „Kol dega žvakė, aš galiu dirbti“. Šioje situacijoje ir gimė Salanterio filosofinis palyginimas: kol yra žvakė ir dega jos liepsna – gyvenimas tęsiasi ir viską galima pakeisti. Ta rabino žinutė žinoma visame Pasaulyje.