Devynios dienos – olimpiniu ritmu

Devynios dienos – olimpiniu ritmu

De­vy­nios die­nos – olim­pi­niu rit­mu

Ro­jaus kam­pe­lis, žmo­nių pa­vers­tas są­var­ty­nu. To­kią olim­pi­nę sos­ti­nę Rio de Ža­nei­rą pa­ma­tė Šiau­lių plau­ki­mo mo­kyk­los di­rek­to­rius, Lie­tu­vos plau­ki­mo fe­de­ra­ci­jos na­rys Va­le­ri­jus Be­lo­vas. Rio – ket­vir­to­ji olim­pia­da, ku­rio­je da­ly­va­vo šiau­lie­tis.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Ruo­šė tra­są

Iš Rio į Šiau­lius V. Be­lo­vas grį­žo vė­lų ant­ra­die­nio va­ka­rą, tad įspū­džiai – švie­žu­tė­liai.

Į olim­pi­nę sos­ti­nę šiau­lie­tis nu­skri­do rugp­jū­čio 5 die­ną. Bi­lie­tus įsi­gi­jo dar prieš me­tus – už 900 eu­rų, vė­liau bi­lie­tai kas mė­ne­sį bran­go. Pi­ges­nį skry­dį ra­do iš Ka­to­vi­cų (Len­ki­ja). Ke­lio­nė per Frank­fur­tą, San Pau­lą tru­ko apie 15 va­lan­dų.

Rio V. Be­lo­vui – ket­vir­to­ji sa­vo aki­mis, o ne per te­le­vi­zo­rių ma­ty­ta olim­pia­da. 2000 me­tais į Sid­nė­jų (Aust­ra­li­ja) vy­ko bū­da­mas Lie­tu­vos plau­ki­mo fe­de­ra­ci­jos pre­zi­den­tas. 2008 me­tais Pe­ki­ne (Ki­ni­ja) ir 2012 me­tais Lon­do­ne (Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja) V. Be­lo­vas bu­vo tarp­tau­ti­nės plau­ki­mo fe­de­ra­ci­jos tech­ni­nio ko­mi­te­to na­rys – tei­sė­jas. Tei­sė­ja­vo 10 ki­lo­met­rų ma­ra­to­no plau­ki­mo at­vi­ra­me van­de­ny­je dis­tan­ci­jo­je.

Pa­si­dar­ba­vo ir šie­met – Rio tal­ki­no pa­ruoš­iant olim­pi­nę tra­są eže­re. Plau­ki­mo at­vi­ruo­se van­de­ny­se var­žy­bos vy­ko rugp­jū­čio 15–16 die­no­mis, bet V. Be­lo­vas jų jau ne­be­ma­tė, nes iš­va­ka­rė­se iš­vy­ko.

Pak­laus­tas apie daug dis­ku­si­jų kė­lu­sį už­terš­tą Rio van­de­nį, šiau­lie­tis juo­kia­si: „Ty­ri­mai prieš var­žy­bas vi­suo­met bū­na ge­ri!“

Bi­lie­tų yra

Sau­lė Rio de Ža­nei­re ky­la šeš­tą va­lan­dą, o šeš­tą va­ka­re jau lei­džia­si, tad tems­ta anks­ti. Oro tem­pe­ra­tū­ra ke­lio­nės me­tu svy­ra­vo nuo 18 iki 28 laips­nių. Te­ko pa­tir­ti ir ura­ga­ną – tą die­ną bu­vo at­šauk­tos irk­la­vi­mo var­žy­bos.

Mies­tas ne­si­pui­kuo­ja gau­sio­mis olim­pi­nė­mis rek­la­mo­mis. V. Be­lo­vas trau­ko pe­čiais: kam Rio de Ža­nei­ras nė­rė į olim­pi­nę avan­tiū­rą, jei ne­bu­vo už ką?

Ry­tais plau­ki­mo spe­cia­lis­tas ke­liau­da­vo į ba­sei­ną, ste­bė­da­vo ry­ti­nes pro­gra­mas, ma­tė ir pre­li­mi­na­rius ry­ti­nius lie­tu­vių star­tus. Iš ry­to sa­lė bū­da­vo už­pil­dy­ta 50 pro­cen­tų, va­ka­re, 70–80 pro­cen­tų. Pa­na­šiai bi­lie­tai bu­vo par­duo­da­mi ir į ki­tas var­žy­bas, tad per­par­da­vi­nė­to­jų ne­si­ma­tė.

Va­ka­rais ste­bė­ti lie­tu­vių pa­si­ro­dy­mų vyk­da­vo į fa­nų zo­ną. Ji – di­džiu­lė, kaip sta­dio­nas, var­žy­bos trans­liuo­ja­mos per 4 te­le­vi­zo­rius. Čia – sau­gu, sto­vi po­li­ci­jos bū­de­lės, la­bai daug ap­sau­gos. Pa­tek­ti ga­li­ma tik pe­rė­jus me­ta­lo de­tek­to­rių – nuo­dug­nią pa­tik­rą.

Vaikš­čio­da­mas po gar­sų­jį Ko­pa­ka­ba­nos pa­plū­di­mį, V. Be­lo­vas už­su­ko pa­žiū­rė­ti vy­rų pa­plū­di­mio tink­li­nio rung­ty­nių tarp Bra­zi­li­jos ir Lat­vi­jos. Dėl bi­lie­to ne­ki­lo jo­kių pro­ble­mų: nu­si­pir­ko vie­to­je prieš rung­ty­nes.

Anks­tes­nė­se olim­pia­do­se V. Be­lo­vas tu­rė­jo ki­to­kios pa­tir­ties: te­ko pirk­ti vi­są pa­ke­tą kar­tu su ne­po­pu­lia­rio­mis spor­to ša­ko­mis. Taip steng­ta­si pri­trauk­ti žiū­ro­vų.

Li­to zo­na

Ka­dan­gi Rio gy­ven­ti bu­vo bran­gu, pa­si­rin­ko prie­mies­tį, esan­tį už 13 ki­lo­met­rų nuo mies­to ir maž­daug už 30 ki­lo­met­rų nuo oro uos­to.

„Jei man bū­tų pa­sa­kę: „Už­merk ir at­merk akis – tu esi Rio!“, ne­bū­čiau pa­ti­kė­jęs. Apie 80 pro­cen­tų na­mų rei­ka­lau­ja ka­pi­ta­li­nio re­mon­to – at­ro­do taip, kaip mū­sų ba­sei­nas iki re­no­va­ci­jos. Nuo­tai­ka, pa­ma­čius vaiz­dą, ne­pa­ki­lo“, – juo­kia­si V. Be­lo­vas.

Iš­si­nuo­mo­ti „apar­ta­men­tai“ – bu­tas su dviem mie­ga­mai­siais, sve­tai­ne, vir­tu­vy­te 7-aja­me aukš­te – bu­vo su vaiz­du į ki­tą na­mą.

„Pas mus apie to­kį bu­tą skel­bi­me bū­tų ra­šo­ma: „Rei­kia re­mon­to“. In­dai, puo­dai rie­ba­luo­ti, pra­dė­jus plau­ti, van­duo į ka­na­li­za­ci­ją ne­nu­bė­ga. Ding­da­vo elekt­ra. Van­de­nį pirk­da­vo­me. Ca­ro lai­kų te­le­vi­zo­rius ro­dė pen­kis ka­na­lus, tik du – be trik­džių. Sie­nos plo­nu­tės, gir­dė­ti kai­my­nų gy­ve­ni­mas.“

Pus­ry­čius, pie­tus ga­min­da­vo­si pa­tys, nes bi­jo­jo ap­si­nuo­dy­ti. Va­ka­rie­nę val­gy­da­vo ka­vi­nė­je, bet ne­ri­zi­ka­vo ir ypa­tin­gų vie­ti­nių pa­tie­ka­lų neuž­si­sa­ki­nė­jo.

Kai­nos, at­krei­pė dė­me­sį V. Be­lo­vas, Rio de Ža­nei­re įper­ka­mos. Pa­vyz­džiui, 4 šlau­ne­lės kai­na­vo 1 eu­rą. 1 eu­ras pri­lygs­ta 3,6 rea­lo, tad lie­tu­viai jau­tė­si lyg pa­te­kę į li­to zo­ną.

Pa­vo­jus – nu­si­kal­tė­liai

Zi­kos vi­ru­so šiau­lie­tis ne­si­bai­mi­no: „Pa­sis­kai­čiau, kad tem­pe­ra­tū­ra pa­ky­la sa­vai­tei. Va­žia­vau ži­no­da­mas, kad gy­dy­tis ne­rei­kia, praei­na sa­vai­me. Bū­na, Lie­tu­vo­je žmo­nės mirš­ta ir nuo bi­tės ar šir­šės įgė­li­mo.“

Pa­vo­jin­giau – kri­mi­na­li­nė kas­die­ny­bė. Pra­ne­ši­mai apie nu­si­kal­ti­mus į akis kri­to kas­dien, tad ke­liau­ti bū­da­vo ne­jau­ku. Pa­si­rin­ki­mas bu­vo ne­di­de­lis: daik­tus pa­vo­jin­ga ir pa­lik­ti, ir tu­rė­ti su sa­vi­mi, nes vie­ti­niai dau­giau­siai tai­ko­si į at­vy­kė­lius. Šva­ri­na „tvar­kin­gai“ – ima ne vis­ką, o pi­ni­gus, tad yra šan­sas iš­sau­go­ti do­ku­men­tus.

V. Be­lo­vas „tak­ti­ką“ pa­si­rin­ko dar iš na­mų: pi­ni­gus ne­šio­da­vo­si su sa­vi­mi, bet tu­rė­jo „sei­fu­ką“, pri­siū­tą vi­di­nė­je kel­nių pu­sė­je.

Šiau­lie­čiui pa­si­se­kė – į nu­si­kal­tė­lių ran­kas ne­pa­te­ko. Ki­taip nei ame­ri­kie­čių plau­ki­mo žvaigž­dė Ryan Loch­te su ko­man­dos drau­gais, ku­riuos api­plė­šė po­li­ci­nin­kais ap­si­me­tę ir gink­lu gra­si­nę plė­ši­kai.

Dėl di­de­lio nu­si­kals­ta­mu­mo pa­tys Rio gy­ven­to­jai sau­go­si vi­sais įma­no­mais bū­dais. Nuo­sa­vi na­mai ap­tver­ti tvo­ro­mis, virš jos iš­raiz­gy­ta spyg­liuo­ta vie­la ar elekt­ros lai­dai su įspė­jamai­siais ženk­lais. Cent­re V. Be­lo­vas ma­tė ir na­mų, sau­go­mų ply­ti­nės sie­nos, be­to­no ir stik­lo šu­kių.

Su­ga­din­tas ro­jus

Rio de Ža­nei­ro gar­se­ny­bė ir vi­sų tu­ris­tų trau­kos cent­ras – Kor­ko­va­do kal­nas ir Kris­taus At­pir­kė­jo sta­tu­la.

Pa­ma­ty­ti mies­to pa­no­ra­mą V. Be­lo­vui du kar­tus su­truk­dė že­mi de­be­sys. Ga­liau­siai pa­sku­ti­nę die­ną nu­si­šyp­so­jo sėk­mė. Ke­lio­nę iki skulp­tū­ros šiau­lie­tis va­di­na dar­bu, nes tam rei­kia pa­švęs­ti pu­sę die­nos. Ei­lė­se te­ko sto­vė­ti po 2 va­lan­das, nes gied­res­nę die­ną į šį ob­jek­tą su­sku­bo vi­si.

„Pir­mas įspū­dis – gai­la že­mės kam­pe­lio. Jei išim­tu­me mies­tą, ma­ty­tu­me ro­jų. Žmo­nės iš ro­jaus pa­da­rė są­var­ty­ną“, – sa­ko V. Be­lo­vas. Nes prieš akis at­si­vė­rė ne tik gam­tos ste­buk­las, bet ir lūš­ny­nų kvar­ta­lai – fa­ve­los. Ne­le­ga­lios sta­ty­bos, ne­le­ga­lūs gy­ven­to­jai. Kiek jų – ne­ži­nia.

Pa­ra­dok­sas: gre­ta skur­do lūš­ny­nų gy­ven­to­jai kas­dien ma­to kva­pą gniau­žian­tį vaiz­dą į van­de­ny­ną ir gar­sų­jį Ko­pa­ka­ba­nos pa­plū­di­mį. To­kios pa­no­ra­mos nė ne­su­sap­nuo­si.

Žvilgs­nis – į To­ki­ją

Rio de Ža­nei­ro olim­pia­do­je aukš­tų pa­sie­ki­mų ti­kė­ta­si bū­tent iš plau­ki­kų. Bet aukš­čiau­sias pa­sie­ki­mas li­ko R. Mei­lu­ty­tės sep­tin­to­ji vie­ta.

R. Mei­lu­ty­tės plau­ki­mui, ma­no V. Be­lo­vas, gre­ta ki­tų niuan­sų, įta­kos tu­rė­jo trau­ma ir ažio­ta­žas dėl J. Ja­fi­mo­vos, ku­riai vie­šo­jo­je erd­vė­je bu­vo skir­ta dau­giau dė­me­sio nei kai ku­riems Lie­tu­vos olim­pie­čiams. „Star­tuos-ne­star­tuos“ int­ri­ga, svars­to V. Be­lo­vas, ko ge­ro, psi­cho­lo­giš­kai „už­mu­šė“ Rū­tą.

Po R. Mei­lu­ty­tės ne­sėk­mės kri­ti­kos la­vi­na už­griu­vo plau­ki­kės tre­ne­rį Jo­ną Rud­dą. Pli­mu­te, pas J. Rud­dą, tre­ni­ra­vo­si ir bu­vu­si „Del­fi­no“ auk­lė­ti­nė Eva Glio­že­ry­tė.

Vien­me­tei su R. Mei­lu­ty­te Evai kar­je­rą te­ko su­stab­dy­ti dėl pa­temp­tos nu­ga­ros. Pu­sę me­tų ji be­veik ne­plau­kė, re­zul­ta­tai kri­to. Prieš sa­vai­tę spor­ti­nin­kė iš­vy­ko į JAV.

„Ji mo­ty­vuo­ta, sa­kė, jog ban­dys plauk­ti“, – spor­ti­ni­nkės žo­džius per­duo­da V. Be­lo­vas.

Pa­sak plau­ki­mo mo­kyk­los di­rek­to­riaus, Šiau­liuo­se te­be­si­jau­čia plau­ki­mo pa­ki­li­mo ban­ga. No­rin­čių­jų plauk­ti yra tiek, kad ga­lė­tų priim­ti dar du tre­ne­rius.

Da­bar­ti­nė Šiau­lių mies­to plau­ki­mo vil­tis – me­tais už R. Mei­lu­ty­tę vy­res­nis Val­das Aba­likš­ta.

As­me­ni­nės nuo­tr.

OLIM­PIA­DA: Rio de Ža­nei­ras Va­le­ri­jui Be­lo­vui – ket­vir­to­ji olim­pia­da, ku­rio­je da­ly­va­vo.

AIST­RUO­LIS: Va­le­ri­jus Be­lo­vas Rio de Ža­nei­re, Fa­nų zo­no­je.

Jo­no TA­MU­LIO nuo­tr.

VA­DO­VAS: Šiau­lių plau­ki­mo mo­kyk­los di­rek­to­rius, Lie­tu­vos plau­ki­mo fe­de­ra­ci­jos na­rys Va­le­ri­jus Be­lo­vas sa­ko, jog da­ly­va­vi­mas olim­pia­do­je jam – tar­si kva­li­fi­ka­ci­jos kė­li­mo kur­sai.

EPA-EL­TA nuo­tr.

SAM­BA: Rio de Ža­nei­ro olim­pia­da neap­siei­na be sam­bo rit­mų. Prieš olim­pi­nių žai­dy­nių ma­ra­to­no star­tą – sam­bos šo­kė­jų pa­si­ro­dy­mas.

SAU­GU­MAS: Rio de Ža­nei­ro olim­pi­nių žai­dy­nių sau­gu­mą ban­do už­tik­rin­ti apie 85 tūks­tan­čiai po­li­ci­nin­kų.