
Naujausios
Emigrantai grįžta pas medikus
Vasarą ir prieš šventes Šiaulių ligoninėse – atostogoms grįžusių emigrantų antplūdis. Suaugusieji į ligonines dažniau gulasi planinėms operacijoms ir procedūroms, nes čia esą pigiau. Vaikai į medikų rankas patenka sukarščiavę, sunegalavę ar patyrę traumų. Vien per praeitą savaitgalį Moters ir vaiko klinika sulaukė maždaug dešimties mažųjų pacientų iš užsienio.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Grįžta operuotis
Nors Lietuvos emigrantai, atrodo, jau seniai įleidę šaknis svečiose šalyse, tačiau neretai vasarą grįžta gydytis į tėvynę.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Irena Nainienė sako, kad emigrantų ligoninėje padaugėja ne tik vasarą, bet ir prieš didžiąsias metų šventes – Velykas bei Kalėdas.
Pasitaiko atvejų, kai užsieniečiai ar užsienyje gyvenantys lietuviai kreipiasi dėl traumų ar ūmių būklių, tačiau dažnesni atvejai, kai emigrantai grįžta į tėvynę dėl planinės operacijos ar rimčiau pasigydyti.
Statistikos, kiek per metus sulaukia iš emigracijos grįžusių pacientų, ligoninė neveda, tačiau I. Nainienė sako, kad jų tikrai nemažėja. Iš pacientų dažnai išgirstanti, kad čia operuotis yra pigiau negu užsienyje.
Į ligoninę – vos sukarščiavus
Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotoja Margarita Valūnienė sako, kad vien per praeitą savaitgalį ligoninėje sulaukė maždaug dešimties mažųjų pacientų iš užsienio.
Ligoninėje vaikų iš užsienio visada padaugėja nuo liepos antros pusės iki rugpjūčio vidurio ir Kalėdų laikotarpiu. Šiais laikotarpiais užsieniečiai sudaro maždaug penktadalį visų pacientų. Dažniausiai tai Europos piliečiai, atvykę iš Anglijos, Airijos, Norvegijos, Danijos.
Pasak gydytojos, dažniausiai kreipiamasi dėl ūmių būklių: karščiavimo, vėmimo, viduriavimo, apendicito, plaučių uždegimo ir panašiai, pasitaiko ir traumų: lūžių, išnirimų, sumušimų.
Pasak gydytojos, vaikų planinių operacijų pasitaiko retai, tačiau į Lietuvą periodiškai grįžtama pasikonsultuoti su vaikų kardiologu, neurologu, endokrinologu, kitais specialistais.
Problema – dokumentai
Neretai skubėdami į ligoninę pacientai pamiršta asmens tapatybės dokumentą bei Europos sveikatos draudimo kortelę.
M. Valūnienė atkreipia dėmesi, kad į ligoninę kreipiantis su vaiku reikia turėti ne tik vaiko dokumentus, bet ir lydinčio suaugusiojo.
„Būtina pabrėžti, kad su Europos sveikatos draudimo kortele nemokama tik būtinoji pagalba, o visos planinės operacijos, konsultacijos yra mokamos. Būna daug ginčų, daug pykčių, jei pacientas neturi sveikatos draudimo kortelės ir už pirmąją pagalbą reikia mokėti. Taip, būtinoji pagalba yra nemokama, bet turi būti kažkurioje šalyje apdraustas, ir ta šalis už gydymą sumokės“, – sako gydytoja.
Pasak M. Valūnienės, pacientai pyksta be reikalo, nes po gydymo klinika išrašo sąskaitą faktūrą, pridedamas išrašas, kokie buvo atlikti tyrimai, koks buvo taikytas gydymas. Su šiais dokumentais grįžus į savo šalį galima kreiptis į draudimą ir atgauti pinigus.
Moters ir vaiko klinikoje Priėmimo-skubios diagnostikos skyriuje lovadienis kainuoja 118 eurų. Papildomai kainuoja tyrimai ir medicininis gydymas. Specialisto konsultacija kainuoja apie 40–50 eurų.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje suaugusiems užsienio šalių gyventojams ar nedraustiems lietuviams chirurginio profilio trys lovadieniai kainuoja 203 eurus, terapinio profilio – 174 eurus. Jeigu daromos papildomos procedūros, atliekami tyrimai ir panašiai, kaina išauga.
Pasak I. Nainienės, su pacientais, kurie į Lietuvą grįžta dėl planinių operacijų ar procedūrų, problemų nekyla. Jie būna susitvarkę visus reikalingus dokumentus ir žino, kad už medicinos paslaugas turės susimokėti.
Sunkiau sutarti būna su iš užsienio atostogų grįžtančiais jaunuoliais, kurie reikalauja gydymo čia ir dabar. Neretai jie neturi nei Europos sveikatos draudimo kortelės, nei gydytojo siuntimo, tačiau reikalauja nemokamų paslaugų.
Lietuvoje susimoki – kompensacija užsienyje
Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Inga Kvedarienė primena, kad jeigu emigrantas legaliai dirba Europos Sąjungos šalyje ir yra deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, grįždamas turėtų parsivežti Europos sveikatos draudimo kortelę.
Su šia kortele nemokamai galima gauti būtinąją medicinos pagalbą, bet už visas kitas medicinos paslaugas reikės mokėti. Tas pats galioja ir kitiems Europos Sąjungos piliečiams.
Pasak specialistės, Teritorinė ligonių kasa Lietuvos gydymo įstaigai kompensuoja už emigrantui ar ES piliečiui suteiktą būtinąją medicinos pagalbą, o vėliau pateikia sąskaitą kompetentingai atitinkamos šalies įstaigai, kuri grąžina Valstybinei ligonių kasai lėšas, išleistas užsienio šalyje apdraustam žmogui gydyti.
Mokamos paslaugos yra aprašytos ir tvirtinamos sveikatos apsaugos ministro.
„Jeigu emigrantas Lietuvos gydymo įstaigoje nori gauti ne tik būtinąją medicinos pagalbą, bet ir daugiau sveikatos priežiūros paslaugų, turi už jas sumokėti, o dėl kompensacijos kreiptis į šalies, kurioje yra draustas, kompetentingą įstaigą. Pastaroji išmoka tokio dydžio kompensaciją, kokia numatyta tos šalies teisės aktuose“, – sako I. Kvedarienė.
Kiek Šiauliuose per metus vidutiniškai gydosi užsienyje gyvenančių piliečių, negali atsakyti ir Šiaulių teritorinė ligonių kasa, nes tokios apskaitos neveda.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PACIENTAI: Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotoja daktarė Margarita Valūnienė (kairėje) sako, kad Šiaulių ligoninėje vaikų iš užsienio padaugėja vasarą ir Kalėdų laikotarpiu. Dažniausiai kreipiamasi dėl ūmių susirgimų.
Irenos BUDRIENĖS nuotr.
KOMPENSACIJA: „Jeigu emigrantas Lietuvos gydymo įstaigoje nori gauti ne tik būtinąją medicinos pagalbą, bet ir daugiau sveikatos priežiūros paslaugų, turi už jas sumokėti, o dėl kompensacijos kreiptis į šalies, kurioje yra draustas, kompetentingą įstaigą“, – sako Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Inga Kvedarienė.
Zitos KATKIENĖS nuotr.
PASLAUGOS: Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Irena Nainienė sako, kad lietuviai vis dar grįžta gydytis į Lietuvą, ir tokių pacientų tikrai nemažėja. Nors už gydymą tėvynėje reikia susimokėti, tačiau čia jis pigesnis.