Emigrantai grįžta pas medikus

Emigrantai grįžta pas medikus

Emig­ran­tai grįž­ta pas me­di­kus

Va­sa­rą ir prieš šven­tes Šiau­lių li­go­ni­nė­se – ato­sto­goms grį­žu­sių emig­ran­tų ant­plū­dis. Suau­gu­sie­ji į li­go­ni­nes daž­niau gu­la­si pla­ni­nėms ope­ra­ci­joms ir pro­ce­dū­roms, nes čia esą pi­giau. Vai­kai į me­di­kų ran­kas pa­ten­ka su­karš­čia­vę, su­ne­ga­la­vę ar pa­ty­rę trau­mų. Vien per praei­tą sa­vait­ga­lį Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ka su­lau­kė maž­daug de­šim­ties ma­žų­jų pa­cien­tų iš už­sie­nio.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Grįž­ta ope­ruo­tis

Nors Lie­tu­vos emig­ran­tai, at­ro­do, jau se­niai įlei­dę šak­nis sve­čio­se ša­ly­se, ta­čiau ne­re­tai va­sa­rą grįž­ta gy­dy­tis į tė­vy­nę.

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Priė­mi­mo-sku­bio­sios pa­gal­bos sky­riaus vy­res­nio­ji slau­gos ad­mi­nist­ra­to­rė Ire­na Nai­nie­nė sa­ko, kad emig­ran­tų li­go­ni­nė­je pa­dau­gė­ja ne tik va­sa­rą, bet ir prieš di­džią­sias me­tų šven­tes – Ve­ly­kas bei Ka­lė­das.

Pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai už­sie­nie­čiai ar už­sie­ny­je gy­ve­nan­tys lie­tu­viai krei­pia­si dėl trau­mų ar ūmių būk­lių, ta­čiau daž­nes­ni at­ve­jai, kai emig­ran­tai grįž­ta į tė­vy­nę dėl pla­ni­nės ope­ra­ci­jos ar rim­čiau pa­si­gy­dy­ti.

Sta­tis­ti­kos, kiek per me­tus su­lau­kia iš emig­ra­ci­jos grį­žu­sių pa­cien­tų, li­go­ni­nė ne­ve­da, ta­čiau I. Nai­nie­nė sa­ko, kad jų tik­rai ne­ma­žė­ja. Iš pa­cien­tų daž­nai iš­girs­tan­ti, kad čia ope­ruo­tis yra pi­giau ne­gu už­sie­ny­je.

Į li­go­ni­nę – vos su­karš­čia­vus

Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja Mar­ga­ri­ta Va­lū­nie­nė sa­ko, kad vien per praei­tą sa­vait­ga­lį li­go­ni­nė­je su­lau­kė maž­daug de­šim­ties ma­žų­jų pa­cien­tų iš už­sie­nio.

Li­go­ni­nė­je vai­kų iš už­sie­nio vi­sa­da pa­dau­gė­ja nuo lie­pos ant­ros pu­sės iki rugp­jū­čio vi­du­rio ir Ka­lė­dų lai­ko­tar­piu. Šiais lai­ko­tar­piais už­sie­nie­čiai su­da­ro maž­daug penk­ta­da­lį vi­sų pa­cien­tų. Daž­niau­siai tai Eu­ro­pos pi­lie­čiai, at­vy­kę iš Ang­li­jos, Ai­ri­jos, Nor­ve­gi­jos, Da­ni­jos.

Pa­sak gy­dy­to­jos, daž­niau­siai krei­pia­ma­si dėl ūmių būk­lių: karš­čia­vi­mo, vė­mi­mo, vi­du­ria­vi­mo, a­pen­di­ci­to, plau­čių už­de­gi­mo ir pa­na­šiai, pa­si­tai­ko ir trau­mų: lū­žių, iš­ni­ri­mų, su­mu­ši­mų.

Pa­sak gy­dy­to­jos, vai­kų pla­ni­nių ope­ra­ci­jų pa­si­tai­ko re­tai, ta­čiau į Lie­tu­vą pe­rio­diš­kai grįž­ta­ma pa­si­kon­sul­tuo­ti su vai­kų kar­dio­lo­gu, neu­ro­lo­gu, en­dok­ri­no­lo­gu, ki­tais spe­cia­lis­tais.

Prob­le­ma – do­ku­men­tai

Ne­re­tai sku­bė­da­mi į li­go­ni­nę pa­cien­tai pa­mirš­ta as­mens ta­pa­ty­bės do­ku­men­tą bei Eu­ro­pos svei­ka­tos drau­di­mo kor­te­lę.

M. Va­lū­nie­nė at­krei­pia dė­me­si, kad į li­go­ni­nę krei­pian­tis su vai­ku rei­kia tu­rė­ti ne tik vai­ko do­ku­men­tus, bet ir ly­din­čio suau­gu­sio­jo.

„Bū­ti­na pa­brėž­ti, kad su Eu­ro­pos svei­ka­tos drau­di­mo kor­te­le ne­mo­ka­ma tik bū­ti­no­ji pa­gal­ba, o vi­sos pla­ni­nės ope­ra­ci­jos, kon­sul­ta­ci­jos yra mo­ka­mos. Bū­na daug gin­čų, daug pyk­čių, jei pa­cien­tas ne­tu­ri svei­ka­tos drau­di­mo kor­te­lės ir už pir­mą­ją pa­gal­bą rei­kia mo­kė­ti. Taip, bū­ti­no­ji pa­gal­ba yra ne­mo­ka­ma, bet tu­ri bū­ti kaž­ku­rio­je ša­ly­je ap­draus­tas, ir ta ša­lis už gy­dy­mą su­mo­kės“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Pa­sak M. Va­lū­nie­nės, pa­cien­tai pyks­ta be rei­ka­lo, nes po gy­dy­mo kli­ni­ka iš­ra­šo są­skai­tą fak­tū­rą, pri­de­da­mas iš­ra­šas, ko­kie bu­vo at­lik­ti ty­ri­mai, koks bu­vo tai­ky­tas gy­dy­mas. Su šiais do­ku­men­tais grį­žus į sa­vo ša­lį ga­li­ma kreip­tis į drau­di­mą ir at­gau­ti pi­ni­gus.

Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je Priė­mi­mo-sku­bios diag­nos­ti­kos sky­riu­je lo­va­die­nis kai­nuo­ja 118 eu­rų. Pa­pil­do­mai kai­nuo­ja ty­ri­mai ir me­di­ci­ni­nis gy­dy­mas. Spe­cia­lis­to kon­sul­ta­ci­ja kai­nuo­ja apie 40–50 eu­rų.

Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je suau­gu­siems už­sie­nio ša­lių gy­ven­to­jams ar ne­draus­tiems lie­tu­viams chi­rur­gi­nio pro­fi­lio trys lo­va­die­niai kai­nuo­ja 203 eu­rus, te­ra­pi­nio pro­fi­lio – 174 eu­rus. Jei­gu da­ro­mos pa­pil­do­mos pro­ce­dū­ros, at­lie­ka­mi ty­ri­mai ir pa­na­šiai, kai­na išau­ga.

Pa­sak I. Nai­nie­nės, su pa­cien­tais, ku­rie į Lie­tu­vą grįž­ta dėl pla­ni­nių ope­ra­ci­jų ar pro­ce­dū­rų, pro­ble­mų ne­ky­la. Jie bū­na su­si­tvar­kę vi­sus rei­ka­lin­gus do­ku­men­tus ir ži­no, kad už me­di­ci­nos pa­slau­gas tu­rės su­si­mo­kė­ti.

Sun­kiau su­tar­ti bū­na su iš už­sie­nio ato­sto­gų grįž­tan­čiais jau­nuo­liais, ku­rie rei­ka­lau­ja gy­dy­mo čia ir da­bar. Ne­re­tai jie ne­tu­ri nei Eu­ro­pos svei­ka­tos drau­di­mo kor­te­lės, nei gy­dy­to­jo siun­ti­mo, ta­čiau rei­ka­lau­ja ne­mo­ka­mų pa­slau­gų.

Lie­tu­vo­je su­si­mo­ki – kom­pen­sa­ci­ja už­sie­ny­je

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos Gy­ven­to­jų ap­tar­na­vi­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė In­ga Kve­da­rie­nė pri­me­na, kad jei­gu emig­ran­tas le­ga­liai dir­ba Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­ly­je ir yra dek­la­ra­vęs iš­vy­ki­mą iš Lie­tu­vos, grįž­da­mas tu­rė­tų par­si­vež­ti Eu­ro­pos svei­ka­tos drau­di­mo kor­te­lę.

Su šia kor­te­le ne­mo­ka­mai ga­li­ma gau­ti bū­ti­ną­ją me­di­ci­nos pa­gal­bą, bet už vi­sas ki­tas me­di­ci­nos pa­slau­gas rei­kės mo­kė­ti. Tas pa­ts ga­lio­ja ir ki­tiems Eu­ro­pos Są­jun­gos pi­lie­čiams.

Pa­sak spe­cia­lis­tės, Te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa Lie­tu­vos gy­dy­mo įstai­gai kom­pen­suo­ja už emig­ran­tui ar ES pi­lie­čiui su­teik­tą bū­ti­ną­ją me­di­ci­nos pa­gal­bą, o vė­liau pa­tei­kia są­skai­tą kom­pe­ten­tin­gai ati­tin­ka­mos ša­lies įstai­gai, ku­ri grą­ži­na Vals­ty­bi­nei li­go­nių ka­sai lė­šas, iš­leis­tas už­sie­nio ša­ly­je ap­draus­tam žmo­gui gy­dy­ti.

Mo­ka­mos pa­slau­gos yra ap­ra­šy­tos ir tvir­ti­na­mos svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro.

„Jei­gu emig­ran­tas Lie­tu­vos gy­dy­mo įstai­go­je no­ri gau­ti ne tik bū­ti­ną­ją me­di­ci­nos pa­gal­bą, bet ir dau­giau svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų, tu­ri už jas su­mo­kėti, o dėl kom­pen­sa­ci­jos kreip­tis į ša­lies, ku­rio­je yra draus­tas, kom­pe­ten­tin­gą įstai­gą. Pas­ta­ro­ji iš­mo­ka to­kio dy­džio kom­pen­sa­ci­ją, ko­kia nu­ma­ty­ta tos ša­lies tei­sės ak­tuo­se“, – sa­ko I. Kve­da­rie­nė.

Kiek Šiau­liuo­se per me­tus vi­du­ti­niš­kai gy­do­si už­sie­ny­je gy­ve­nan­čių pi­lie­čių, ne­ga­li at­sa­ky­ti ir Šiau­lių te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa, nes to­kios ap­skai­tos ne­ve­da.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

PA­CIEN­TAI: Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja dak­ta­rė Mar­ga­ri­ta Va­lū­nie­nė (kai­rė­je) sa­ko, kad Šiau­lių li­go­ni­nė­je vai­kų iš už­sie­nio pa­dau­gė­ja va­sa­rą ir Ka­lė­dų lai­ko­tar­piu. Daž­niau­siai krei­pia­ma­si dėl ūmių su­si­rgi­mų.

Ire­nos BUD­RIE­NĖS nuo­tr.

KOM­PEN­SA­CI­JA: „Jei­gu emig­ran­tas Lie­tu­vos gy­dy­mo įstai­go­je no­ri gau­ti ne tik bū­ti­ną­ją me­di­ci­nos pa­gal­bą, bet ir dau­giau svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų, tu­ri už jas su­mo­kė­ti, o dėl kom­pen­sa­ci­jos kreip­tis į ša­lies, ku­rio­je yra draus­tas, kom­pe­ten­tin­gą įstai­gą“, – sa­ko Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos Gy­ven­to­jų ap­tar­na­vi­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė In­ga Kve­da­rie­nė.

Zi­tos KAT­KIE­NĖS nuo­tr.

PAS­LAU­GOS: Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Priė­mi­mo-sku­bio­sios pa­gal­bos sky­riaus vy­res­nio­ji slau­gos ad­mi­nist­ra­to­rė Ire­na Nai­nie­nė sa­ko, kad lie­tu­viai vis dar grįž­ta gy­dy­tis į Lie­tu­vą, ir to­kių pa­cien­tų tik­rai ne­ma­žė­ja. Nors už gy­dy­mą tė­vy­nė­je rei­kia su­si­mo­kė­ti, ta­čiau čia jis pi­ges­nis.