Emigruoja šeimos: tendencija vis stiprėja

Emigruoja šeimos: tendencija vis stiprėja

Emig­ruo­ja šei­mos: ten­den­ci­ja vis stip­rė­ja

Šiau­lie­tė Ra­min­ta Bal­sie­nė su dviem vai­kais va­kar iš­vy­ko gy­ven­ti į Šve­di­ją, kur dir­ba jos vy­ras. Grįž­ti į Lie­tu­vą mo­te­ris ne­pla­nuo­ja – svars­to atei­ty­je į Šve­di­ją par­si­kvies­ti ir sa­vo ma­mą bei any­tą. „Vi­są lai­ką gal­vo­jau, kad gy­ven­siu Lie­tu­vo­je“, – sa­ko šiau­lie­tė.

Per pir­mą­jį šių me­tų pus­me­tį iš Šiau­lių emig­ra­vo 843 as­me­nys – 175 dau­giau nei per tą pa­tį lai­kotarpį per­nai.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Sun­kiau­sia – ma­moms

Ra­min­tos sa­vait­ga­lis bu­vo skir­tas pa­kuo­ti la­ga­mi­nams. Į ke­lio­nę išsi­ruo­šė tri­se: su 8 ir 1,5 me­tų at­ža­lo­mis.

33 me­tų šiau­lie­tė sa­ko nie­ka­da neį­si­vaiz­da­vu­si, jog iš­va­žiuos gy­ven­ti į ki­tą ša­lį: „Vi­są lai­ką gal­vo­jau, kad gy­ven­siu Lie­tu­vo­je. Vy­ras ir­gi bu­vo Lie­tu­vos pa­trio­tas. Bet, kai pra­si­dė­jo kri­zė, pra­dė­jo va­ži­nė­ti į Ang­li­ją, Šve­di­ją, nes Lie­tu­vo­je trū­ko dar­bų.“

Kai praė­ju­sių me­tų ru­de­nį R. Bal­sie­nės vy­ras iš­vy­ko dirb­ti į sta­ty­bas Šve­di­jo­je, šei­mai te­ko gy­ven­ti at­ski­rai.

„Šve­di­jo­je jam pa­tin­ka – ir mes va­žiuo­ja­me iš pa­skos. No­ri­si, kad vai­kai ma­ty­tų tė­tį. Gy­ven­ti at­ski­rai ir man pa­čiai sun­ku“, – sa­ko Ra­min­ta.

Šve­di­ją pa­si­rin­ko dėl ke­lių prie­žas­čių: ša­lies gam­tos gro­žio, po­žiū­rio į žmo­gų. Be to, pa­sak Ra­min­tos, šve­dai ga­na pa­na­šūs į lie­tu­vius: yra už­da­res­nio bū­do, ne iš kar­to pri­si­lei­džia sve­ti­mus, bet kai su­si­drau­gau­ja, pro­ble­mos iš­nyks­ta.

„Ša­lis bran­gi, bet at­ly­gi­ni­mai – di­de­li, tad ir dirb­da­mas pa­pras­tą dar­bą ga­li oriai gy­ven­ti“, – sa­ko šiau­lie­tė.

Anks­čiau R. Bal­sie­nė dir­bo klien­tų ap­tar­na­vi­mo va­dy­bi­nin­ke, bai­gė ir vi­za­žo kur­sus. Šiuo me­tu mo­te­ris yra vai­ko prie­žiū­ros ato­sto­go­se. Svars­to: jei bū­tų dir­bu­si, gal­būt bū­tų bu­vę sun­kiau ap­si­spręs­ti iš­vyk­ti.

Šve­di­jo­je šei­ma pla­nuo­ja įsi­tvir­tin­ti vi­sam lai­kui ar­ba bent kol vai­kai baigs moks­lus. Tuo­met jau pa­tys ga­lės nu­spręs­ti, ko­kią ša­lį rink­tis.

„Ma­nau, atei­ty­je vai­kai man pa­dė­kos, – sa­ko šiau­lie­tė. – Ga­li­my­bių bus dau­giau ir ge­res­nių nei Lie­tu­vo­je. Šve­di­jo­je ne­mo­ka­mas aukš­ta­sis moks­las, tai la­bai im­po­nuo­ja, gal­vo­jant apie vai­kus. O ir pa­ti gal­vo­ju, kad dar no­rė­čiau mo­ky­tis.“

Sun­kiau­sia su ži­nia apie emig­ra­ci­ją bu­vo su­si­tai­ky­ti jos ir vy­ro ma­moms. Pra­kal­bus apie iš­vy­ki­mą, nuo jų vei­do ding­da­vo šyp­se­na. Ra­min­ta ti­ki­si: jei pa­tiems ge­rai sek­sis, pa­siims į Šve­di­ją ir sa­vo ma­mas.

Rei­kia es­mi­nių po­ky­čių

Šve­di­jo­je Ra­min­ta iš pra­džių pla­nuo­ja au­gin­ti vai­kus. Dar­bo ieš­ko­sis, kai ma­ža­sis išeis į dar­že­lį, o duk­ra – į mo­kyk­lą. Svars­to apie ga­li­my­bę da­ry­ti ma­kia­žą.

„Ži­nau, kad iš pra­džių bus sun­ku, teks ir juo­dą dar­bą pa­dirb­ti. O vė­liau, iš­mo­kus šve­dų kal­bą, bus ga­li­ma su­si­ras­ti ir ge­res­nį dar­bą“, – sako mo­te­ris.

Iš­vyk­da­ma gy­ven­ti į už­sie­nį šiau­lie­tė liū­de­sio ne­jau­tė. La­biau – jau­du­lį prieš di­de­lį gy­ve­ni­mo įvy­kį. Kiek ne­ra­mu bu­vo dėl kas­die­nių rū­pes­čių: kaip su­si­dė­ti daik­tus, kaip sek­sis ke­lio­nė.

Pir­mą kla­sę bai­gu­si Ra­min­tos duk­ra nu­liū­do, kad teks pa­lik­ti drau­gus. Ma­ma ją guo­džia tuo, kad ir Šve­di­jo­je su­si­ras bi­čiu­lių, o drau­gai iš Lie­tu­vos nie­kur ne­dings, bus ga­li­ma bend­rau­ti ir to­liau, nes šei­ma pla­nuo­ja du tris kar­tus per me­tus grįž­ti ap­lan­ky­ti ar­ti­mų­jų.

Nors Lie­tu­vo­je daug kal­ba­ma apie tai, kaip rei­kia stab­dy­ti emig­ra­ci­ją, par­si­vi­lio­ti emig­ran­tus na­mo, Ra­min­tos nuo­mo­ne, rea­lių ban­dy­mų nė­ra.

„Rei­kia keis­ti nuo pa­šak­nų ir žmo­nių mąs­ty­mą, san­ty­kius, ir val­džios spren­di­mus dėl dar­bo, pra­gy­ve­ni­mo. Vis­ką rei­kia keis­ti“, – sa­ko šiau­lie­tė.

Iš­vyks­ta su šei­mo­mis

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Kan­ce­lia­ri­jos As­me­nų ap­tar­na­vi­mo po­sky­rio ve­dė­ja Dia­na Gri­gie­nė in­for­ma­vo, kad per pir­mą­jį 2016 me­tų pus­me­tį iš Šiau­lių į už­sie­nį iš­vy­ko 400 mo­te­rų ir 438 vy­rai.

Per tą pa­tį lai­ką iš už­sie­nio į Šiau­lius grį­žo 94 as­me­nys. Ar jie li­ko gy­ven­ti nuo­lat Šiau­liuo­se, pa­sak D. Gri­gie­nės, sis­te­mo­je at­sek­ti ne­ga­li­ma: ga­li bū­ti, kad vė­liau as­me­nys, su­si­tvar­kę do­ku­men­tus, vėl iš­vy­ko.

Pas­te­bi­ma ten­den­ci­ja, kad nuo­lat gy­ven­ti į už­sie­nį iš­vyks­ta­ma kar­tu su šei­mo­mis.

Per­nai per pir­mą­jį pus­me­tį iš Šiau­lių iš­vy­ko 668 as­me­nys: 389 vy­rai ir 279 mo­te­rys, grį­žo 81 as­muo.

Emig­ra­ci­jos mas­tas svy­ruo­ja. D. Gri­gie­nė pa­tei­kia pa­vyz­dį: 2011 me­tais iš­vy­ko į už­sie­nį 1 042 gy­ven­to­jai.

Pa­sak po­sky­rio ve­dė­jos, iš­vy­ki­mo iš Lie­tu­vos dek­la­ra­ci­ja pil­do­ma tik to­kiais at­ve­jais, kai gy­ven­to­jai iš­vyks­ta il­ges­niam lai­kui nei 6 mė­ne­siai. Iš­vyks­tan­tys dirb­ti se­zo­ni­nių dar­bų iš­vy­ki­mo ne­dek­la­ruo­ja.

Pil­dant dek­la­ra­ci­ją nu­ro­dy­ti iš­vy­ki­mo tiks­lo ne­rei­kia. D. Gri­gie­nė sa­ko, kad iš po­kal­bių su gy­ven­to­jais ga­li­ma spręs­ti, jog dau­gu­ma iš­vyks­ta dirb­ti, mo­ky­tis ir nuo­lat gy­ven­ti už­sie­nio vals­ty­bė­je.

Po­pu­lia­riau­sios kryp­tys šie­met – Jung­ti­nė Ka­ra­lys­tė (393), Ai­ri­ja (84), Nor­ve­gi­ja (83), Vo­kie­ti­ja (76), Šve­di­ja (43). Vyks­ta­ma ir į eg­zo­tiš­kas ša­lis: po vie­ną as­me­nį iš­ke­lia­vo į Sal­va­do­rą, Bra­zi­li­ją, Ki­ni­ją, trys – į Aust­ra­li­ją.

Per­nai per pus­me­tį į Jung­ti­nę Ka­ra­lys­tę iš­vy­ko 374, Nor­ve­gi­ją – 54, Ai­ri­ją – 48, Vo­kie­ti­ją – 41, Šve­di­ją – 30 as­me­nų.

D. Gri­gie­nės nuo­mo­ne, emig­ra­ci­ja di­dė­ja dėl įvai­rių prie­žas­čių: Lie­tu­vo­je su­si­klos­čiu­sios eko­no­mi­nės pa­dė­ties – ne­dar­bo, že­mo pra­gy­ve­ni­mo ly­gio, di­de­lių mo­kes­čių ir t. t.

Lie­tu­vos sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas skel­bia, kad šių me­tų pir­mą­jį pus­me­tį iš Lie­tu­vos emig­ra­vo 23 tūks­tan­čiai gy­ven­to­jų. Tai yra tiek žmo­nių, kiek gy­ve­na Uk­mer­gė­je.

Ly­gi­nant su praė­ju­sių me­tų tuo pa­čiu lai­ko­tar­piu, emig­ra­ci­ja išau­go 6,5 pro­cen­to – maž­daug pu­sant­ro tūks­tan­čio as­me­nų.

Be­veik pu­sė vi­sų iš­vyks­tan­čių­jų ke­liau­ja į Jung­ti­nę Ka­ra­lys­tę.

2015-ai­siais iš Lie­tu­vos iš­vy­ko 45 tūks­tan­čiai – aš­tuo­niais tūks­tan­čiais dau­giau nei už­per­nai.

Į Lie­tu­vą šie­met at­va­žia­vo gy­ven­ti apie 10 tūks­tan­čių žmo­nių.

Ir iš­vyks­ta, ir lie­ka

Sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­tas nu­ro­do, kad 28 pro­cen­tai vi­sų dek­la­ra­vu­sių iš­vy­ki­mą as­me­nų buvo 19–26 me­tų, 24 pro­cen­tai – 27–34 me­tų. Jau­ni­mas už­sie­ny­je ir dir­ba, ir mo­ko­si.

Pa­sak Šiau­lių Sta­sio Šal­kaus­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rės Lo­re­tos Ta­mu­lai­tie­nės, iš jų mo­kyk­los stu­di­jas už­sie­ny­je šie­met rin­ko­si 5–6 pro­cen­tai abi­tu­rien­tų.

Iš vi­so Sta­sio Šal­kaus­kio gim­na­zi­ją bai­gė 129 jau­nuo­liai. Iš jų Šiau­liuo­se stu­di­juo­ti ko­le­gi­jo­se ir uni­ver­si­te­te li­ko apie 25–30 pro­cen­tų.

„Džiau­giuo­si, kad mū­sų šim­tu­ki­nin­kas Lu­kas Kuz­ma li­ko Lie­tu­vo­je ir pa­si­rin­ko stu­di­jas Vil­niaus uni­ver­si­te­te“, – sa­ko di­rek­to­rė.

L. Ta­mu­lai­tie­nės tei­gi­mu, į už­sie­nį iš­vyks­ta ir ki­tų kla­sių mo­ki­nių, bet skai­čius nė­ra di­de­lis.

„Ma­nau, jog daž­niau emig­ruo­ja šei­mos, ku­rių vai­kai ma­žes­ni. Gim­na­zi­jo­je mo­ko­si vy­res­nių kla­sių mo­ki­niai. Nors tė­vai ir iš­va­žiuo­ja, vai­kus pa­lie­ka na­muo­se, kad baig­tų moks­lus“, – sa­ko L. Ta­mu­lai­tie­nė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

PERS­PEK­TY­VA: Šiau­lie­tė Ra­min­ta Bal­sie­nė ti­ki­si, kad Šve­di­jo­je bus dau­giau ga­li­my­bių ir vai­kams, ir jai pa­čiai. Nuot­rau­ka prieš iš­vyks­tant – mik­ro­ra­jo­ne, ku­ria­me au­go.

ABITURIENTAI: Pa­sak Šiau­lių Sta­sio Šal­kaus­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rės Lo­re­tos Ta­mu­lai­tie­nės, iš jų mo­kyk­los stu­di­jas už­sie­ny­je šie­met rin­ko­si 5–6 pro­cen­tai abi­tu­rien­tų.

AP­SISP­REN­DI­MAS: Emig­ra­ci­jos mas­tas kas­met di­dė­ja. Per pir­mą­jį 2016 me­tų pus­me­tį iš Šiau­lių į už­sie­nį iš­vy­ko 400 mo­te­rų ir 438 vy­rai. Per­nai per pir­mą­jį pus­me­tį iš Šiau­lių iš­vy­ko 668 as­me­nys.

PRIE­ŽAS­TYS: Pag­rin­di­nės emig­ra­ci­jos prie­žas­tys: ne­dar­bas, že­mo pra­gy­ve­ni­mo ly­gis, di­de­li mo­kes­čiai.