
Naujausios
Į Šiaulius parvežta olimpinė bronza
Vakar Šiauliuose, Prisikėlimo aikštės skvere, iškilmingai sutikti iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių su bronzos medaliais sugrįžę baidarininkai Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas. Olimpiniai medaliai į Šiaulius parvežti po 20 metų pertraukos. 1996 metais iš Atlantos olimpiados į Šiaulius su bronzos medaliu grįžo krepšininkas Mindaugas Žukauskas.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Link scenos – su karieta
Sportininkai į Lietuvą parskrido naktį į ketvirtadienį. Vilniaus oro uoste juos pasitiko draugai, giminės, artimieji, Šiaulių sporto bendruomenės atstovai, žurnalistai.
Apie 5 valandą ryto baidarininkai pasiekė Šiaulius. Prie įvažiavimo į miestą olimpiečius pasitiko Šiaulių sporto mokyklos „Atžalynas“ sportininkai ir treneriai.
Vakar vidurdienį šiauliečiai baidarininkų nekantriai laukė skvere prie Savivaldybės.
Aušros alėja į skverą juos atvežė žirgo traukiama karieta, kurią paskolino Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, o vadeliojo mero sūnus, Šiaulių miesto savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Bezaras.
Minia plojimais ir šūksniais pasitiko olimpiečius ir pradėjo sveikinti vos išlipusius iš karietos. Eidami link scenos sportininkai šypsojosi ir visiems, arčiau esantiems, spaudė rankas.
Į sportininkų sveikinimo šventę buvo pakviesta ir olimpietė Santa Pakenytė. Sportininkės pasirodymas nebuvo itin sėkmingas Rio de Žaneiro olimpiadoje (pralaimėta pirmojoje kovoje), tačiau ji pirmoji moteris dziudistė Lietuvos istorijoje, patekusi į olimpines žaidynes.
Nors sportininkė buvo pakviesta ant scenos, tačiau jos vardas nė karto nenuskambėjo šventėje. Įteikta tik gėlių – sportininkei ir jos treneriui Stanislovui Kulikauskui.
Šiaulių meras Artūras Visockas pasidžiaugė, kad Šiauliai – vienintelis miestas šalyje, turintis Tarybos narį olimpietį ir dargi medalininką. Meras A. Lankui taip pat priminė, kad netrukus vyks Tarybos posėdis, kuriame olimpiečio balsas labai reikalingas.
Po sveikinimo kalbų meras atsistojo tarp sportininkų prieš fotoaparatų objektyvus, kaip pats sakė, norėdamas pasišildyti šlovės spinduliuose.
A. Lankui ir E. Ramanauskui Savivaldybė skyrė premijas – kiekvienam po 2 600 eurų. Sportininkams įteikti simboliniai čekiai. Iš Lietuvos Vyriausybės bronzos laimėtojai dar gaus 86 880 eurų premiją.
„Labai malonu, kad tiek daug žmonių susirinko ne į krepšinio varžybas, o pagerbti praktiškai niekam nežinomos sporto šakos. Labai malonu jausti visų jūsų palaikymą „Facebook“ tinklaraštyje, SMS, telefonu. Labai norėčiau padėkoti savo šeimos nariams, kurie palaikė, palaiko ir, tikiuosi, palaikys ateityje. Taip pat šią pergalę norėčiau skirti visam miestui. Labai tikiuosi, kad ši mūsų pergalė pakels iš pelenų Šiaulius, kad mes tapsime klestinčiu miestu, kuriame gera gyventi“, – sakė A. Lankas.
E. Ramanauskas pasidžiaugė, kad jo svajonės išsipildymas suteikė daug laimės ir šiauliečiams.
„Nesitikėjau, kad mūsų sporto šaka gali rūpėti tiek daug žmonių, o dabar pamačiau, kad mes tikrai esame matomi, mes rūpime, kad džiaugiamasi mūsų pasiekimais“, – sakė sportininkas.
Šiaulių sporto bendruomenė pateikė staigmeną – „nukaldino“ du medalius. Į aikštę buvo įnešti du didžiuliai medalio formos tortai, kuriuos kartu su pagalbininkais raikė olimpiečiai ir dalijo visiems susirinkusiems – kad pajustų saldų bronzos medalių skonį.
Tikisi didesnio dėmesio sporto šakai
Trumpam suradę laiko tarp torto pjaustymo ir sveikinimų gausos, sportininkai atsakė ir į keletą žurnalistų klausimų.
Olimpiečiai sakė, kad emocijos, iškovojus medalius, ilgai neatslūgo, ir dabar dar vis sunku patikėti, kad tai tiesa. Sportininkai ypač džiaugėsi šiltu sutikimu Vilniaus oro uoste ir Šiauliuose.
Šiauliečių treneris Antanas Lankas – Aurimo tėvas – taip pat buvo išvykęs į Rio de Žaneirą palaikyti savo auklėtinių, tačiau gyveno ne olimpiniame miestelyje, todėl su baidarininkais jam mažai pavykdavo pabendrauti. Su treneriu pasiekimą žadėjo aptarti, kai tik šis grįš į Lietuvą. Antanas Lankas Šiaulius turėtų pasiekti šiandien.
„Finalinį plaukimą žiūrėjome, bet analizės dar nedarėme, negaliu pasakyti, kas pavyko, kas nepavyko, galiu tik tiek pasakyti, kad tai – vienas geriausių plaukimų mūsų karjeroje. Psichologinis nusiteikimas buvo labai geras, buvome ramūs, žinojome, kad einame su tikslu parodyti, ką galima geriausia, ir mums tai pavyko“, – pasakojo A. Lankas.
Porininkui pritarė ir E. Ramanauskas: „Tai didelis ir ryškus pasiekimas. Prieš kelerius metus net negalėjau pagalvoti, kad važiuosiu į olimpiadą, o dabar turiu medalį. Tikriausiai tai lėmė 16 metų stipraus, intensyvaus darbo.“
Taip sutapo, kad tą dieną, kai buvo iškovota bronza, E. Ramanauskas šventė savo gimtadienį.
Sportininkas sakė, kad juto šiokį tokį spaudimą iš draugų, kad būtina gimtadienio proga iškovoti medalį, todėl atsiribojo nuo interneto, nuo socialinių tinklų, kad komentarai netrikdytų prieš varžybas.
Baidarininkai tikisi dar sudalyvauti ir Tokijo olimpiadoje, kuri vyks po ketverių metų.
„Manau, esame pajėgūs kovoti dėl kelialapio, tik nežinau, kokiame nuotolyje ir kokioje valtyje, nes neaišku, ar mūsų dabartinė rungtis išliks olimpine. Tai paaiškės rudenį“, – sakė A. Lankas.
Jeigu vyrų dviviečių baidarių 200 metrų rungties neliktų, sportininkai žada pereiti į keturviečių baidarių 500 metrų rungtį.
Galbūt šiauliečių baidarininkų iškovoti medaliai pagerins ir irklavimo bazės padėtį Šiauliuose?
„Nežinau, ar kas pasikeis, bet labai tikiuosi. Pamatę, kad ir tokiomis sąlygomis išauga olimpiečiai, gal tėvai nebebijos leisti savo vaikų į tokią seną irklavimo bazę. Galbūt ateis privačių investicijų, ir pagerės irklavimo bazė. Negaliu pasakyti, kad tikrai taip bus, bet tikiuosi, ir mano tikėjimas po šių medalių tik sustiprėjo“, – sakė A. Lankas.
Baidarininkai per vieną dieną buvo tris kartus vainikuoti ąžuolo lapų vainikais. Kur juos dės?
„Džiovinsiu, gal vantas paskui darysiu“, – juokavo A. Lankas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PRIZININKAI: Iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių Aurimas Lankas (dešinėje) ir Edvinas Ramanauskas buvo iškilmingai sutikti Prisikėlimo aikštės skvere.
KARIETA: Į skverą olimpiečius atvežė žirgo traukiama karieta, kurią paskolino Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, o vadeliojo mero sūnus, Šiaulių miesto savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Bezaras.
DOVANOS: Olimpiečiai, bronzos laimėtojai Aurimas Lankas (dešinėje) ir Edvinas Ramanauskas buvo apdovanoti ąžuolo vainikais, rožių puokštėmis ir 2 600 eurų čekiais.
OLIMPIETĖ: Į sutikimo šventę buvo pakviesta ir olimpietė dziudo sportininkė Santa Pakenytė – pirmoji moteris dziudistė Lietuvos istorijoje patekusi į olimpines žaidynes.
DAINA: Ištikimiausi sirgaliai dainavo: „Ant kalno mūrai, irias lietuviai...“
SVEIKINIMAI: Baidarininkai džiaugėsi šiltu šiauliečių sutikimu ir mielai visiems spaudė rankas.
GALERIJA: Skvere prie Savivaldybės surengta fotografijų, kuriose užfiksuotas šiauliečių Aurimo Lanko ir Edvino Ramanausko bronzinis triumfas, paroda.
ARTIMIEJI: Pasveikinti olimpinių bronzininkų į šventę atėjo ir patys artimiausi jiems žmonės. Aurimo Lanko iš glėbio nenorėjo paleisti sūnelis.
„MEDALIAI": Šiaulių sporto bendromenė „nukaldino“ saldžius medalius, kurių vėliau galėjo paragauti visi susirinkusieji.
TORTAS: Eilėje prie torto nekantriai gabalėlio laukė Šiaulių meras Artūras Visockas.
DARBAS: Tortus-medalius padedami pagalbininkų pjaustė patys olimpiečiai.
ASMENUKĖ: Eilės driekėsi ne tik prie torto, bet ir norinčiųjų nusifotografuoti kartu su olimpiniais medalininkais.