
Naujausios


Išskirtinės akimirkos
Iškilmingas renginys Joniškio kultūros centro Kirnaičių filiale pradėtas Lietuvos respublikos himnu. Jam nuskambėjus į salę teatralizuoto šokio trupės, vadovaujamos ir šį renginį vedusios muziejininkės Simonos Jonkutės, narės įnešė žinomos Lietuvos dailininkės, tekstilininkės Reginos Každailienės rankomis mėlyname fone aukso spalvos siūlais siuvinėtą vėliavą. Ją pašventino Joniškio dekanas klebonas Remigijus Jurevičius. Sveikinimo žodį tarė rajono meras Vitalijus Gailius, pastebėjęs pats esąs Kepalių seniūnijos Sabačiūnų kaimo gyventojas, tad ir jam asmeniškai tai svarbi šventė. Herbo kūrėjo, Joniškio garbės piliečio Juozo Galkaus vaizdo sveikinimą atsiuntė jį įrašęs iš Kepalių seniūnijos kilęs radijo žurnalistas Edvardas Kubilius, Seimo nario Liudo Jonaičio vardu sveikino jo padėjėja Inga Brūžienė, Gasčiūnų pagrindinės mokyklos direktorė Asta Žilinskienė, išsirikiavo ir visų keturių seniūnijos kaimų bendruomenių – Kepalių, Beržininkų, Kirnaičių, Gasčiūnų – atstovai. Šią džiaugsminga akimirką padėkos žodį tarė seniūnė Laura Veikalienė.
Iškilmingą renginio nuotaiką sukūrė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos orkestras, kuris, pasak senūnės L. Veikalienės, pasirodymą dovanojo nemokamai, tereikėjo padengti kuro išlaidas, ir Algimanto Raudonikio meno mokyklos auklėtiniai. Šventę, kurią Kepalių seniūnija surengė kartu su partneriu – Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi, smagiomis melodijomis užbaigė Kirnaičių folkloro kolektyvas „Klėčia“.
Svarbiai seniūnijos šventei Kirnaičių kaimo bendruomenė kartu su puikia kepėja kirnaitiške Neringa Vasiliauskiene dovanojo tortą, kurį ji papuošė naujosios vėliavos ir herbo atvaizdu.
Respublikinio konkurso nugalėtoja
Kepalių seniūnija buvo viena iš trijų dar neturinčių savo herbo ir vėliavos seniūnijų Joniškio rajone. Likę be šių simbolių yra Saugėlaukis ir Gataučiai.
„Mes taip pat nusipelnę turėti vėliavą, bet visą laiką trūko lėšų. Simbolika brangiai kainuoja, – „Sidabrei“ pasakojo Kepalių seniūnė Laura Veikalienė. – Vistik atėjo laikas. Prajusiais metais dalyvavome respublikiniame konkurse „Valstybę kuriame mes“, kuriame už savo darbus, pasiekimus pirmajame etape buvome atrinkti tarp 32 geriausių šalies seniūnijų, o galiausiai patekome ir tarp finalininkų nugalėtojų. Mums skirtas piniginis apdovanojimas – 8000 eurų.“
Kepalių seniūnija minėtame konkurse pristatė viešose erdvėse kuriamus ir prižiūrimus parkus, alpinariumus, Gasčiūnų amatų centrą, kur vyksta lipdymo iš molio, bandelių kepimo edukacijos, šventės, teatrų festivaliai, parodė akivaizdų bendradarbiavimą su ūkininkais, tvarkant kelią Mikšiūnai–Skariai. Seniūnijoje yra veikę net keturi teatrai: Kepalių kaimo bendruomenės „Ašvinė“, Gasčiūnų kaimo bendruomenės, Gasčiūnų pagrindinės mokyklos ir Joniškio kultūros centro Kirnaičių filialo.
Rinkosi iš daug variantų
Gavus apdovanojimą nuspręsta įsigyti vėliavą ir herbą. Iš pradžių į Lietuvos heraldikos komisiją kreiptasi prašant sukurti herbą Kepaliams, kurie iki 1995 metų buvo seniūnijos centras ir iki šiol yra didesnė gyvenvietė nei Kirnaičiai, kur dabar įsikūrusi seniūnijos administracija. Tačiau minėta komisija patarė herbą kurti oficialiajam seniūnijos centrui. Sutarus, kuriai gyvenvietei bus kuriamas herbas, beliko nuspręsti, kas ją atspindės. Kaimo bendruomenių atstovų pageidavimai buvo susiję su šiame krašte plėtojama žemės ūkio veikla, kalbėta apie duonos ar grūdų simboliką. Dailininkas J. Galkus pateikė nemažai eskizų variantų: su rugių pėdais, duonkubilyje tešlą minkančia moterimi, lėkštėje pradėtu raikyti duonos kepalu, dalgį galandančiu vyru, rugių puokšte–pabaigtuvių kepure, šiaudiniu sodu ir kt. Būtent šiaudinis sodas ir rugių puokštė labiausiai patiko seniūnijos bendruomenėms. Galutinį pasirinkimą nulėmė faktas, kad herbų su javų pėdais Lietuvoje jau yra, o su šiaudiniu sodu – kol kas toks vienintelis.
Be to, sodas atspindi įvairiapusę seniūnijos istoriją ir dabartį: juk šiaudas yra žemdirbystės produktas, o suvertas kruopščių ir talentingų rankų jis tampa papuošalu, liaudies menu, tad savyje talpina ir kultūrinį šio krašto svorį.
Šiaudiniai sodai turi gilias tradicijas
Šiaudinių sodų vėrimo tradicijų šaknys mūsų šalyje yra gilios ir iki šiolei puoselėjamos. Ši tradicija įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Šiaudiniai sodai sieti su Rojaus sodu, Gyvybės medžiu, Visatos modeliu, kuriame susitinka dabartis, praeitis, ateitis, dangaus ir žemės sferos.
Šiaudiniai sodai kadaise būdavo vienas svarbiausių vestuvių, kalendorinių ir įvairių apeiginių švenčių atributų. Jie kabinti geriausioje trobos dalyje. Tai sakralūs ir magiški kūriniai, kurių vėrimas irgi laikytas ypatingu ir paslaptingu veiksmu. Šiaudiniai sodai šiuo metu išgyvena savotišką atgimimą, vykdomos įvairios jų vėrimo edukacijos, vyksta parodos, festivaliai. 2018 metais net įregistruotas Lietuvos rekordas – Vilniuje tautodailininkos Arvydo Baranausko surištas didžiausias sodas Lietuvoje „Laisvė“, sveriantis beveik penkis kilogramus ir esantis įspūdingo dydžio: 2,28 metrų pločio ir 1,61 metro aukščio.