Kaip įgyti darbo stažą skirtingose šalyse?

PRA­VAR­TU ŽI­NO­TI

Kaip įgy­ti dar­bo sta­žą skir­tin­go­se ša­ly­se?

At­vyks­tan­tiems į Lie­tu­vą gy­ven­ti bei dirb­ti ar iš jos iš­vyks­tan­tiems žmo­nėms ne­re­tai ky­la dve­jo­nių ir klau­si­mų dėl jų įgy­to dar­bo sta­žo ir ga­li­my­bių su­lau­kus pen­si­nio am­žiaus gau­ti ati­tin­ka­mas iš­mo­kas. „Sod­ros“ spe­cia­lis­tai kon­sul­tuo­ja, kaip ap­skai­čiuo­ja­mas dar­bo sta­žas ir mo­ka­ma pen­si­ja, kai dar­bo sta­žą žmo­gus įgi­jo dirb­da­mas skir­tin­go­se vals­ty­bė­se.

As­mens tei­ses, nuo to lai­ko, kai Lie­tu­va įsto­jo į Eu­ro­pos Są­jun­gą (ES), sau­go Eu­ro­pos Par­la­men­to ir Ta­ry­bos reg­la­men­tai dėl so­cia­li­nės ap­sau­gos sis­te­mų koor­di­na­vi­mo, to­dėl dar­bo sta­žą pen­si­jai ga­li­ma įgy­ti už dar­bą vals­ty­bė­se na­rė­se – ES ša­ly­se bei Nor­ve­gi­jo­je, Švei­ca­ri­jo­je, Is­lan­di­jo­je ir Lich­tenš­tei­ne.

Nors su­mo­kė­ti mo­kes­čiai, per­si­kė­lus į ki­tą ša­lį, ne­grą­ži­na­mi ir ne­per­siun­čia­mi, ta­čiau duo­me­nys apie įgy­tą sta­žą bus sau­go­mi kiek­vie­no­je ša­ly­je, ku­rio­je žmo­gus gy­ve­no ir dir­bo, tol, kol jis su­kaks pen­si­jos am­žių ir įgys tei­sę į iš­mo­kas to­je ša­ly­je. Įgi­ju­siems sta­žo dir­bant vals­ty­bė­se na­rė­se, pen­si­jas už šį sta­žą – ne­prik­lau­so­mai nuo to, ka­da šis sta­žas įgy­tas – ski­ria ir mo­ka ati­tin­ka­mų vals­ty­bių so­cia­li­nio drau­di­mo ins­ti­tu­ci­jos, ski­rian­čios ir mo­kan­čios pen­si­jas, va­do­vau­da­mo­si na­cio­na­li­niais tei­sės ak­tais.

Klau­si­mai ir at­sa­ky­mai

Kas mo­ka pen­si­jas Lie­tu­vo­je ne­be­gy­ve­nan­tiems, bet dar­bo sta­žo mū­sų ša­ly­je tu­rin­tiems žmo­nėms?

Už Lie­tu­vo­je įgy­tą sta­žą pen­si­jas ski­ria ir mo­ka „Sod­ros“ Už­sie­nio iš­mo­kų tar­ny­ba, ku­ri yra Lie­tu­vos kom­pe­ten­tin­ga įstai­ga pen­si­joms pa­gal Reg­la­men­tus skir­ti ir mo­kė­ti.

Kaip ap­skai­čiuo­ja­mas ke­lio­se ša­ly­se dir­bu­sių žmo­nių įgy­tas dar­bo sta­žas? Kaip to­kiais at­ve­jais mo­ka­ma pen­si­ja?

Kai žmo­gus dir­bo ir bu­vo drau­džia­mas ke­lio­se ES vals­ty­bė­se (taip pat Nor­ve­gi­jo­je, Švei­ca­ri­jo­je, Is­lan­di­jo­je ir Lich­tenš­tei­ne), nu­sta­tant tei­sę į iš­mo­kas su­su­muo­ja­mas vi­so­se vals­ty­bė­se įgy­tas sta­žas.

Kiek­vie­na vals­ty­bė na­rė il­ga­lai­kes iš­mo­kas (pen­si­jas) mo­ka ne už su­su­muo­tą drau­di­mo sta­žą, bet tik už tą jo da­lį, ku­ri bu­vo įgy­ta dir­bant to­je ša­ly­je. To­dėl žmo­gus ga­li tap­ti dvie­jų ir dau­giau vals­ty­bių pen­si­nin­ku ir gau­ti iš­mo­kas iš vals­ty­bių, ku­rio­se dir­bo, va­do­vau­jan­tis na­cio­na­li­ne tei­se ap­skai­čiuo­tą pen­si­ją ne­pai­sant to, ku­rio­je vals­ty­bė­je jis gy­ve­na.

Kaip mo­ka­mos iš­mo­kos?

Kad ir kur gy­ven­tų žmo­gus, pri­klau­san­čios pen­si­jos iš vi­sų vals­ty­bių, ku­rio­se yra pa­skir­tos, jam pa­pra­šius bus per­ve­da­mos į są­skai­tą jo gy­ve­na­mo­jo­je vie­to­je, net ir per­si­kė­lus gy­ven­ti iš vie­nos ša­lies į ki­tą.

Svar­bu: kiek­vie­na vals­ty­bė na­rė, ku­rio­je žmo­gus bu­vo draus­tas so­cia­li­niu drau­di­mu, mo­kės at­ski­rą pen­si­ją, pri­klau­so­mai nuo to­je ša­ly­je įgy­to sta­žo, su­mo­kė­tų įmo­kų ir nu­sta­ty­to pen­si­nio am­žiaus, ta­čiau są­ly­gos iš­mo­kai gau­ti kiek­vie­no­je ša­ly­je yra skir­tin­gos, tai­gi skir­sis ir pen­si­jos dy­dis bei – at­si­žvel­giant į pen­si­nį am­žių – pen­si­jos sky­ri­mo lai­kas.

Kur kreip­tis dėl pen­si­jos sky­ri­mo į Lie­tu­vą gy­ven­ti at­vyks­tan­tiems ar iš jos iš­vyks­tan­tiems žmo­nėms?

Dėl pen­si­jos sky­ri­mo rei­kia kreip­tis į kom­pe­ten­tin­gą įstai­gą pa­gal gy­ve­na­mąją vie­tą. Jei gy­ve­na­te Lie­tu­vo­je – į ar­ti­miau­sią „Sod­ros“ te­ri­to­ri­nį sky­rių ar­ba Už­sie­nio iš­mo­kų tar­ny­bą ad­re­su Kal­va­ri­jų g. 147, LT-08221, Vil­nius.

Jei gy­ve­na­te ES vals­ty­bė­je na­rė­je ar­ba Nor­ve­gi­jo­je, Švei­ca­ri­jo­je, Is­lan­di­jo­je ir Lich­tenš­tei­ne bei Ka­na­do­je, Uk­rai­no­je, Mol­do­vo­je, Bal­ta­ru­si­jo­je ar Ru­si­jo­je – per gy­ve­na­mo­sios vie­tos so­cia­li­nio drau­di­mo ins­ti­tu­ci­ją, ku­ri per­siun­čia rei­kia­mus do­ku­men­tus Už­sie­nio iš­mo­kų tar­ny­bai Lie­tu­vo­je.

Jei gy­ve­na­te ki­to­se nei pa­mi­nė­tos ša­ly­se, kreip­tis rei­kia tie­sio­giai į Už­sie­nio iš­mo­kų tar­ny­bą Lie­tu­vo­je.

Ko­kius do­ku­men­tus apie dar­bo lai­ko­tar­pius rei­kia pa­teik­ti krei­pian­tis dėl pen­si­jos, kai dar­bo sta­žas įgy­tas dir­bant skir­tin­go­se ša­ly­se?

Pir­miau­sia rei­kia pa­teik­ti vi­są in­for­ma­ci­ją apie įgy­tą sta­žą ir apie gy­ve­na­mą­ją vie­tą bei tai pa­tvir­ti­nan­čius do­ku­men­tus. Kiek­vie­no­je ša­ly­je rei­ka­lau­ja­ma skir­tin­gų do­ku­men­tų – jų rei­kia tei­rau­tis at­sa­kin­go­se ins­ti­tu­ci­jo­se.

Kur kau­pia­mi duo­me­nys apie žmo­gaus Lie­tu­vo­je įgy­tą dar­bo sta­žą?

Duo­me­nys apie dar­bo lai­ko­tar­pius nuo 1994 m. yra kau­pia­mi Apd­raus­tų­jų vals­ty­bi­niu so­cia­li­niu drau­di­mu ir vals­ty­bi­nio so­cia­li­nio drau­di­mo iš­mo­kų ga­vė­jų re­gist­re. Dėl lai­ko­tar­pių iki 1994 m., su juos pa­tvir­ti­nan­čiais do­ku­men­tais rei­kia kreip­tis į te­ri­to­ri­nį „Sod­ros“ sky­rių ar­ba Už­sie­nio iš­mo­kų tar­ny­bą.

Jei žmo­gui rei­ka­lin­ga in­for­ma­ci­ja apie įgy­tą sta­žą, pa­vyz­džiui, dėl svei­ka­tos drau­di­mo vals­ty­bės lė­šo­mis (tu­rint 30 me­tų dar­bo sta­žą), Už­sie­nio iš­mo­kų tar­ny­ba, pa­tei­kus pra­šy­mą, kreip­sis į ki­tos vals­ty­bės na­rės ins­ti­tu­ci­ją dėl sta­žo pa­tvir­ti­ni­mo, o ga­vu­si at­sa­ky­mą, as­me­niui pa­gei­dau­jant, iš­duos pa­žy­mą apie bend­rą sta­žą, įgy­tą Lie­tu­vo­je ir ki­to­se vals­ty­bė­se na­rė­se. Ati­tin­ka­mi duo­me­nys apie žmo­gaus sta­žą bus per­duo­ti ir Vals­ty­bi­nei li­go­nių ka­sai.

„Tu­riu 10 me­tų dar­bo sta­žo Ang­li­jo­je ir 20 me­tų dar­bo sta­žo Lie­tu­vo­je. Ar įgi­jau rei­ka­lin­gą 30 me­tų dar­bo sta­žą pen­si­jai Lie­tu­vo­je gau­ti?“

Aps­kai­čiuo­jant dar­bo sta­žą, bus įskai­to­mas vi­sas sta­žas, įgy­tas Lie­tu­vo­je ir Ang­li­jo­je, to­dėl bend­ra su­ma su­da­rys 30 me­tų.

Jei su­su­ma­vus vi­są dar­bo sta­žą, jis bus pa­kan­ka­mas ir ati­tiks ša­ly­se ke­lia­mus rei­ka­la­vi­mus iš­mo­kai skir­ti, kiek­vie­na vals­ty­bė na­rė, su­lau­kus jo­je nu­ma­ty­to pen­si­nio am­žiaus, mo­kės Jums pra­dirb­tam jo­je lai­kui pro­por­cin­gą da­lį pen­si­jos.

Šiuo at­ve­ju Ang­li­ja, su­ka­kus jo­je rei­ka­lau­ja­mą pen­si­nį am­žių, mo­kės pen­si­ją už 10 ten pra­dirb­tų me­tų, o Lie­tu­va, taip pat su­lau­kus rei­kia­mo am­žiaus, mo­kės už 20 me­tų.

Pa­gal „Sod­ros“ Ko­mu­ni­ka­ci­jos sky­riaus inf.