
Naujausios


Kaip dirba srautinio valymo kvarciniu smėliu mobilioji įranga, šį rudenį galėjome stebėti pačiame Joniškio centre – Bažnyčios gatvėje tokiu principu UAB „Joniškio meistras“ vyrai be priekaištų nušveitė Joniškio parapijai priklausančius du – Pastoracinio centro ir buvusio vikariato, kur gimė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė – medinius namus, ir net pastarojo apsamanojusį šiferinį stogą, kuris po procedūros nušvito naujai.
– Jau prieš penkerius metus ketinau smėliavimo paslaugą įtraukti į savo įmonės veiklą. Tačiau atlikti tokius darbus reikalinga ir įranga. Rašėme projektus Užimtumo tarnybai, ketinome įkurti tris darbo vietas. Ir finansavimas mums buvo skirtas, tačiau, negavę Banko garanto, savo užmačių įgyvendinti negalėjome, – pasakoja verslininkas Saulius Pladis.
Tačiau mintis pasiekti savo neapleido. Juo labiau, kad smėliavimą, kaip valymo būdą, taikė ir pagamintiems metalo dirbiniams – prieš dažymą pirmiausia nuvalo nuo rūdžių ir nešvarumų, senų dažų likučių ir padengia antikorozinėmis medžiagomis. Stacionaria smėliavimo ir dažymo technika dirbtuvėse meistrai šveitė ir dažė metalines tvoras, ratlankius, kalviškus gaminius pagal europinius standartus su maždaug 15 metų garantija. Tačiau įranga, skirta metalui apdirbti, buvo stacionari, o, norint mobilius įrenginius dar ir transportuoti pakabinus ar pakrovus, tokiai svajonei reikėjo investicijų.
Pernai verslininkas iš savo uždirbtų lėšų įsigijo įrangą naujai veiklai – sunkvežimį „Mercedes“ su priekaba, amerikietišką keltuvą, smėliavimo ir beorę dažymo įrangą, kurią šiandien puikiai valdo bendrovės pagrindinis smėliuotojas Aleksejus Petrikaitis, dažytojas Šarūnas Kanapickas, namų renovacijos meistras Egidijus Vaineikis, su keltuvais dirbantys Mantas Pladis, Juozas Pranckus.
***
S. Pladis turi vilties, kad ši paslauga bus itin paklausi, nes vis tik kaimuose, miesteliuose ir miestuose nemažai medinių gyvenamųjų namų fasadų, kuriuos karts nuo karto reikia atnaujinti. Senus dažus gramdyti, šveisti rankomis, su metaliniais šepečiais – ilgas, varginantis ir visai neefektyvus darbas. Tačiau tik nuo paruošto dažymui paviršiaus priklauso, kiek ilgai tarnaus naujasis dažų sluoksnis. Rankinis medinių paviršių valymas, kad ir kaip žmonės stengiasi, nėra kokybiškas.
Gi smėliavimo principas yra labai paprastas – abrazyvas (dažniausiai tai būna smėlis, kvarcinis smėlis, kt.) su dideliu oro srautu yra išpučiamas ant valomo paviršiaus. Abrazyvas su tokia didele jėga "daužo" apdirbamą paviršių, kad nuo jo nulaksto viskas, kas pasitaiko kelyje – nešvarumai, seni dažai, rūdys ir pan. Toks paviršių apdorojimo būdas prieš dažymą yra pats veiksmingiausias. Verslininkas, investavęs į beorę dažymo įrangą, kurios slėgis sukeliamas iki 250 barų, džiaugiasi jos efektyvumu – su ja pastatus dažant nėra jokių dažų nuostolių, nė vienas lašas neprarandamas. Su tokia įranga vienu pūtimu galima padengti storą dažų sluoksnį.
Paskutiniu metu smėliavimas pritaikomas ir paruošti betono paviršiams, plytų sienoms. Norint tokius paviršius padengti glaistais, dekoratyviniais tinkais, antikoroziniais mišiniais, irgi, siekaint efektyvaus rezultato, nebeapsieinama be smėliavimo. Tokia technologija valomi, atnaujinami, dezinfekuojami ar šalinami biologiniai mikroorganizmai, kurie linkę kauptis ant paviršiaus.
Šią vasarą UAB „Joniškio meistras“ vyrai su nauja paslauga buvo itin paklausūs – medinius pastatus kvarciniu smėliu valė Akmenės, Pasvalio ir mūsų rajonuose, juos nauja dažymo įranga dažė, smėlio abrazyvu šveitė apkerpėjusius skardinius ir šiferinius stogus, juos gruntavo ir dažė.
– Manau, kad konkurentų su šia paslauga neturėsime. Daugelis prieina prie senų medinių fasadų ir vos ne su padidinamuoju stiklu ieško nors kruopelytės senų dažų likučių. Bet neranda. Kadangi naudojame skirtingos frakcijos kvarcinį smėlį, tai valydami medinius paviršius mažiau juos deformuojam nei su metaliniais šepečiais valant rankomis. Be to, pasiekti dirbamą zoną iš kiemo, nuo kelio, šalia apželdintojų įrengtų alpinariumų ir gėlynų, mums padeda savaeigis keltuvas, galintis smėliuotoją pakelti ir į 18 metrų aukštį. Taip dirbant niekas aplink namą – nei dekoratyviniai želdiniai, nei gėlynai ar veja – nenukenčia. Tikrai, šiai senai technologijai, kuri yra mažiausiai triskart našenė už rankų darbą, analogų nėra, – verslininkas patenkintas savo įgyvendinta užmačia, kuri nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens medžio ir metalo meistrams padės išgyventi.
Ateinantį pavasarį buvę meniškų dirbinių kalviai savo veiklą žada dar labiau praplėsti – siūlysis išvalyti kaminus, išgenėti sodus ar nupjauti pavojingus medžius.