Karvės liks tik nuotraukose

Karvės liks tik nuotraukose

Kar­vės liks tik nuo­trau­ko­se

Ūki­nin­kė Sta­nis­la­va Guo­bie­nė lik­vi­duo­ja pie­no ūkį: parduoda kar­ves, šal­dy­tu­vą, kom­bai­ną. Pers­pek­ty­vos ne­be­ma­to, nes už lit­rą pie­no gau­na vos dau­giau nei už tuš­čią plas­ti­ko bu­te­lį – 10,6 eu­ro cen­to. Nu­ta­ru­si vis­ką par­duo­ti, ji ge­riau už bet ko­kią sta­tis­ti­ką ar val­di­nin­kų tei­gi­nius pa­ma­tė tik­rą­ją pie­ni­nin­kys­tės atei­tį – pa­gal skel­bi­mą skam­bi­nę žmo­nės no­rė­jo pa­tys pa­si­guos­ti ar­ba siū­lė ap­verk­ti­ną kai­ną. Per ke­lis mė­ne­sius dar  nė vie­nos kar­vės ne­nu­pir­ko.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Ap­verk­ti­na pie­no kai­na

Be­veik 30 laips­nių kait­ro­je iš ga­nyk­los Sta­nis­la­va Guo­bie­nė par­sku­ba į na­mus Jau­niū­nų kai­me (Jo­niš­kio r.). Rei­kė­jo pa­gir­dy­ti ir per­kel­ti de­vy­nias kar­ves. Dar dvi pien­da­vės lau­kia na­muo­se, o tre­čio­ji, bet ku­rią aki­mir­ką ga­lin­ti pra­dė­ti ver­šiuo­tis, pri­riš­ta pa­vė­sy­je po obe­li­mi.

Šei­mi­nin­kė ro­do tri­mis aukš­tais su­krau­tus šie­nai­nio ritinius. Tai – pa­ša­ras žie­mai, nes aki­vaiz­du, kad 12 kar­vių grei­tai par­duo­ti ne­pa­vyks.

Sta­nis­la­va ir Ro­mas Guo­biai dar pa­va­sa­rį ap­si­spren­dė lik­vi­duo­ti pie­no ūkį, nes iš­gy­ven­ti ne­beį­ma­no­ma.

15 eu­rų kai­nuo­ja su­suk­ti šie­nai­nį į ritinius. Šią va­sa­rą ūki­nin­kai jų pa­si­ruo­šė 88 – jau 1 320 eu­rų kren­ta iš ki­še­nės.

Ka­dan­gi ūkis ne­di­de­lis, ne­ga­li įsi­gy­ti vi­sos rei­kia­mos tech­ni­kos. Ten­ka sam­dy­ti tu­rin­čius pa­kro­vi­mo plat­for­mą ir rep­les, kad ga­lė­tų pa­ruoš­tą pa­ša­rą par­si­ga­ben­ti į na­mus. Va­lan­da to­kios tech­ni­kos nuo­mos – vėl 15 eu­rų. Ūki­nin­kė ap­skai­čia­vo, kad par­ve­ži­mas at­siė­jo 120 eu­rų.

Šie­nai­nio ne­pa­kan­ka, bū­ti­na pa­ruoš­ti šie­no. Tai – sku­bus dar­bas, pri­klau­so­mas nuo ge­ro oro. Ten­ka žmo­nes kvies­ti į tal­ką, kiek­vie­nam su­mo­kė­ti ar­ba mai­nais nu­pjau­ti ga­nyk­lą.

„Kar­vės sėk­li­ni­mas kai­nuo­ja 17 eu­rų. Ne vi­sa­da jis bū­na sėk­min­gas. Jei su­ser­ga – vėl pi­ni­gų rei­kia. Ūky­je su­nau­do­ja­me ne­ma­žai elekt­ros, pa­tys ma­la­me mil­tus, o kur dar dy­ze­li­nis ku­ras... Kas mė­ne­sį „Sod­rai“ mo­ku po 131,50 eu­ro, kad pen­si­ją gau­čiau, ku­ri man ža­da­ma 2022-ai­siais, o iki 30 me­tų pri­va­lo­mo­jo dar­bo sta­žo dar trūks­ta maž­daug pu­sant­rų me­tų, – skai­čiuo­ja S. Guo­bie­nė ir pa­ly­gi­na: – Už pie­no lit­rą šiuo me­tu mums mo­ka tik 10,6 eu­ro cen­to, kai už tuš­čią „bam­ba­lį“ ta­ro­ma­te gau­si 10 eu­ro­ cen­tų. Vis­ką su­skai­čia­vę mes ei­na­me į mi­nu­są. Ar tai ne pa­si­ty­čio­ji­mas?“

Kie­me par­duo­ti ne­ga­li

Ūki­nin­kai mė­gi­no pri­si­dur­ti pi­ni­gų ga­min­da­mi sū­rius, varš­kę, grie­ti­nę ir vež­da­mi juos į Šiau­lius. Par­da­vi­nė­da­vo dau­gia­bu­čių na­mų kie­muo­se. Pro­duk­ci­ja tu­rė­jo pa­klau­są, ta­čiau pra­si­dė­jo gau­dy­mo va­jus, gir­di, nea­ti­tin­ka hi­gie­nos rei­ka­la­vi­mų, ke­lias į Šiau­lius už­si­da­rė.

„Ga­li­ma va­žiuo­ti pre­kiau­ti į tur­gų, ta­čiau tam rei­kia daug lai­ko, pa­pil­do­mų ran­kų. Sam­dy­ti žmo­gų ir mo­kė­ti al­gą nė­ra iš­ga­lių“, – aiš­ki­na mo­te­ris.

Kas­dien iš kie­mo į pie­ni­nę iš­ke­liau­ja 200 lit­rų pie­no. Vi­sos miš­rios ban­dos kar­vės svei­kos, ge­rai pri­žiū­rė­tos.

Nuo ba­lan­džio mė­ne­sio ūki­nin­kai apie lik­vi­duo­ja­mą ūkį pra­dė­jo skelb­ti laik­raš­ty­je. „Duk­ra Li­na, iš­vyk­da­ma į Šve­di­ją, skelbimus už­sa­kė“, – paaiš­ki­na S. Guo­bie­nė.

Bū­da­ma Lie­tu­vo­je, duk­ra pa­dė­da­vo ūky­je, įsi­gi­jo tei­ses, lei­džian­čias vai­ruo­ti trak­to­rių ir au­to­bu­siu­ką, ūki­nin­ko pa­žy­mė­ji­mą, nes ma­ma bu­vo pa­si­ry­žu­si ūkį per­leis­ti. Ta­čiau mo­te­ris ne­sus­pė­jo į Lie­tu­vos kai­mo plėt­ros 2007–2013 me­tų pro­gra­mos prie­mo­nę „Anks­ty­vas pa­si­trau­ki­mas iš pre­ki­nės že­mės ūkio ga­my­bos“, tad pla­nų te­ko at­si­sa­ky­ti.

Siū­lo ma­žą kai­ną

Skel­bi­mai su­lau­kė dė­me­sio, ta­čiau be­veik ne­bu­vo po­ten­cia­lių kar­vių pir­kė­jų.

„Skam­bi­no dau­giau­sia vy­res­ni žmo­nės, ki­ti ūki­nin­kai, no­rin­tys pa­si­tar­ti, iš­si­kal­bė­ti, nes pa­tys at­si­dū­rę su­dė­tin­go­je si­tua­ci­jo­je. Vie­nas ūki­nin­kas iš Pak­ruo­jo ra­jo­no, lai­kan­tis 100 kar­vių, guo­dė­si no­rė­jęs po­rą jų, gal ser­gan­čių, par­duo­ti. Su­pir­kė­jas pa­siū­lė vos po 92 eu­rus už kiek­vie­ną, o mes pa­tys prieš ke­le­rius me­tus įsi­gi­jo­me mo­kė­da­mi 3 000 li­tų. Skam­bi­no su­pir­kė­jai ir mums. Iš pra­džių ža­dė­jo 1,15 eu­ro už ki­log­ra­mą gy­vo svo­rio, o pa­skui „nu­mu­šė“ iki 30 eu­ro cen­tų. Da­bar dau­giau­sia už kar­vę 500 eu­rų duo­da, nors dar ne­se­niai mo­kė­jo 700 eu­rų“, – apie kai­nų po­ky­čius aiš­ki­na ūki­nin­kė.

Ne­no­rė­da­ma taip pi­giai gy­vu­lių ati­duo­ti, mo­te­ris su vy­ru ūkį te­be­tem­pia ant sa­vo pe­čių. Ka­dan­gi ne­par­duo­da kar­vių, ne­ga­li par­duo­ti ir 300 lit­rų tal­pos šal­dy­tu­vo. Kur­gi pie­ną lai­ky­tų? Te­bė­ra ir skel­bi­muo­se nu­ro­do­mas kom­bai­nas.

„Jau­ni žmo­nės kar­vių ne­per­ka, nes, jų nuo­mo­ne, rei­kia dur­nam bū­ti, kad lai­ky­tum, kai to­kia vals­ty­bės po­li­ti­ka. Jau­niū­nų kai­me mes vie­nin­te­liai, tu­rin­tys pie­no ūkį. Dar vie­na mo­te­ris lai­ko dvi kar­ves, o dau­giau – ne­bent po vie­ną sa­vo šei­mos reik­mėms“, – sa­ko dau­giau kaip de­šimt­me­tį gy­vuo­jan­čio pie­no ūkio šei­mi­nin­kė S. Guo­bie­nė.

Ji nu­spren­dė pe­rei­ti prie grū­di­nių kul­tū­rų ar­ba braš­kių au­gi­ni­mo.


Ma­žė­ja ir ūkių, ir kai­na už pie­ną

Vals­ty­bės įmo­nės Že­mės ūkio in­for­ma­ci­jos ir kai­mo vers­lo cent­ro (ŽŪIKVC) ad­mi­nist­ruo­ja­mo Ūki­nių gy­vū­nų re­gist­ro duo­me­ni­mis, šių me­tų bir­že­lio 1 die­ną Lie­tu­vo­je bu­vo įre­gist­ruo­ta 300,46 tūks­tan­čio kar­vių – 5,2 pro­cen­to ma­žiau nei 2015 me­tais tuo pa­čiu lai­ku, o pie­ni­nin­kys­tės ūkių skai­čius su­ma­žė­jo 11,3 pro­cen­to.

Ūkių, lai­kan­čių nuo 6 iki 20 kar­vių, su­ma­žė­jo 8,1 pro­cen­to, o tu­rin­čių nuo 21 iki 100 kar­vių, – 1,3 pro­cen­to.

Stam­bių pie­ni­nin­kys­tės ūkių, tu­rin­čių dau­giau kaip 101 kar­vę, taip pat li­ko ma­žiau (0,8 pro­cen­to), bet šiuo­se ūkiuo­se lai­ko­mų kar­vių šiek tiek pa­dau­gė­jo.

Sta­tis­ti­ka tei­gia, kad šių me­tų sausio–gegužės mė­ne­siais pie­no su­pirk­ta 534,68 tūks­tan­čio to­nų, ar­ba – 1,10 pro­cen­to dau­giau nei 2015-ai­siais tuo pa­čiu lai­ko­tar­piu, ta­čiau vi­du­ti­nė pie­no kai­na per pen­kis mė­ne­sius, pa­ly­gi­nti su praė­ju­sių me­tų tuo pa­čiu lai­ko­tar­piu, su­ma­žė­jo 10,2 pro­cen­to.

Au­to­rės nuo­tr.

MI­NU­SAS: Sta­nis­la­va Guo­bie­nė sa­ko, kad gy­vu­liai jai la­bai bran­gūs, ta­čiau pie­no ūkis jau „ei­na į mi­nu­są“.

 

ŠTILIS: Ūki­nin­kai nuo ba­lan­džio mė­ne­sio ne­par­duo­da nė vie­nos kar­vės iš sa­vo ban­dos.

PROB­LE­MA: Kol vi­sos kar­vu­tės te­bė­ra pie­no ūky­je, šio 300 lit­rų tal­pos šal­dy­tu­vo ūki­nin­kai ne­ga­li par­duo­ti, nes ne­bus kur lai­ky­ti pie­no.

ŠIE­NAI­NIS: Ūki­nin­kams vėl te­ko pa­si­ruoš­ti šie­nai­nio žie­mai.