Kelias į šeimą: per širdį ar per pinigus?

Kelias į šeimą: per širdį ar per pinigus?

Ke­lias į šei­mą: per šir­dį ar per pi­ni­gus?

Šiau­lių vai­kų glo­bos įstai­go­se tę­sia­si per­mai­nos. Net­ru­kus bus ku­ria­mi neį­ga­lių vai­kų sa­va­ran­kiš­ku­mą ug­dan­tys na­mai. Nuo ki­tų me­tų pra­džios kū­di­kių na­muo­se tu­rės ma­žė­ti vai­kų. Jiems glo­bė­jų ieš­kos Sa­vi­val­dy­bės stei­gia­ma tar­ny­ba. Glo­bos įstai­gų va­do­vai svars­to, ar vai­kai ne­taps tik pi­ni­gų mai­še­liu, ar nuo Pre­zi­den­tės ini­cia­ty­vos ska­tin­ti glo­bo­ti vai­kus pa­dau­gės glo­bė­jų?

Si­mo­na KVE­DE­RY­TĖ

si­mo­na.k@skrastas.lt

Kū­di­kių į įstai­gą ne­be­veš

So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja ins­ti­tu­ci­nės glo­bos per­tvar­ką vyk­do nuo 2014 me­tų. Skel­bia­ma, kad pa­laips­niui bus pe­rei­na­ma nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie šei­mo­je, bend­ruo­me­nė­je au­gan­čių be tė­vų li­ku­sių vai­kų prie­žiū­ros. Sie­kia­ma, kad įstai­gos iš­tuš­tė­tų.

Ki­tą­met įsi­ga­lios Pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės ini­ci­juo­ti įsta­ty­mai, kai ma­žiau­si vai­kai į glo­bos įstai­gas pa­teks tik išim­ti­niais at­ve­jais ir tu­rės bū­ti kuo grei­čiau įvai­ki­na­mi ar­ba glo­bo­ja­mi šei­mo­se.

Šie po­ky­čiai pa­lies Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mus. Jų di­rek­to­rė Aud­ro­nė Kar­da­šie­nė sa­ko, kad nuo ki­tų me­tų sau­sio 1 die­nos į jų įstai­gą vai­kai bus siun­čia­mi tik išim­ti­niais at­ve­jais. Kai jo glo­bo­ti ne­sii­ma šei­ma ar šei­my­na.

Vai­ko iki tre­jų me­tų glo­ba ins­ti­tu­ci­jo­je taip pat bus nu­sta­to­ma išim­ti­niais at­ve­jais ir ne il­giau nei tris mė­ne­sius. Išs­ky­rus at­ve­jus, kai vai­kui yra rei­ka­lin­ga spe­cia­li­zuo­ta pa­gal­ba, o jos teik­ti ne­ga­li nei šei­ma, nei šei­my­na. Išim­tys da­ro­mos ir vai­kams, ku­rių iš­sky­ri­mas su bro­liais, se­se­ri­mis pa­žeis­tų jo in­te­re­sus.

A. Kar­da­šie­nės tei­gi­mu, apie po­ky­čius įstai­gos nie­kas nein­for­muo­ja. Aiš­ku tik, kad glo­bos na­mai liks pa­sku­ti­nė vie­ta, kur vai­kas ga­lė­tų aug­ti.

„Ne­ri­mo su­kė­lė vie­nas mo­ters skam­bu­tis. Ji klau­sia: ar tu­ri­te me­tų am­žiaus vai­ką su ne­ga­lia? Tu­rim. Sun­ki ne­ga­lia nu­sta­ty­ta? Sun­ki. O slau­ga nu­sta­ty­ta? Ne­nus­ta­ty­ta. O vai­kas ra­mus? O jūs ko­dėl klau­sia­te? At­sa­kė, kad pla­nuo­ja pa­siim­ti tris vai­kus su ne­ga­lia, svar­bu, kad ra­mus bū­tų. Štai – at­sa­ky­mas į vi­sus klau­si­mus“, – kons­ta­ta­vo A. Kar­da­šie­nė.

Ji pa­ste­bė­jo, kad pa­pras­tė­ja ir vai­ko įvai­ki­ni­mo ar glo­bos su­tei­ki­mo pro­ce­sai. Ne kiek­vie­na šei­ma iš anks­to no­ri su­si­pa­žin­ti su vai­ku – jį pa­ma­to tik po teis­mo spren­di­mo. Įs­ta­ty­mas tai lei­džia.

„Ste­bė­ti­na, kad bet ko­kia kai­na ban­do ati­duo­ti vai­ką ma­mai, ku­ri tai pa­si­tai­so, tai vėl ati­duo­da“, – ste­bi­si di­rek­to­rė.

Vai­kų svei­ka­tai – per ma­žai dė­me­sio

A. Kar­da­šie­nės nuo­mo­ne, mi­nis­te­ri­ja pra­de­da ne nuo to ga­lo.

Da­bar Kū­di­kių na­mai gau­na fik­suo­tą fi­nan­sa­vi­mą ne­prik­lau­so­mai nuo vai­kų skai­čiaus. Kuo dau­giau vai­kų, tuo sun­kiau iš­gy­ven­ti. Pa­de­da tik rė­mė­jai.

Di­rek­to­rė sa­ko, kad įstai­go­je įvai­rių li­gų ka­muo­ja­mi vai­kai ga­lė­tų gau­ti dau­giau pa­slau­gų. Pa­vyz­džiui, prieš pus­me­tį įsteig­tą die­nos gru­pę lan­kan­tiems trims neį­ga­liems vai­kams ga­li bū­ti tei­kia­ma tik so­cia­li­nė pa­gal­ba – juos pri­žiū­ri so­cia­li­nis dar­buo­to­jas ir jo pa­dė­jė­jai. Tik tam nu­ma­ty­tos lė­šos. Nors vai­kų ma­mos no­rė­tų ir ki­ne­zi­te­ra­peu­to, lo­go­pe­do, ki­tų spe­cia­lis­tų prie­žiū­ros.

Įs­tai­ga no­rė­tų teik­ti „ato­kvė­pio va­lan­dė­lės“ pa­slau­gą. Tė­vai neį­ga­lius vai­kus ga­lė­tų at­vež­ti ir ku­rį lai­ką pail­sė­ti. Ta­čiau tam rei­kia gau­ti li­cen­ci­ją, o įsta­ty­me nu­ma­ty­tos pro­ce­dū­ros rei­ka­lau­ja pir­miau­sia per­tvar­ky­ti pa­sta­tą. Dar­bams rei­kia lė­šų.

„Pert­var­kos me­tu šau­kia: in­ves­tuo­ti rei­kia ne į pa­sta­tus, o į vai­kus, bet įsta­ty­mai tai to­kie“, – ste­bė­jo­si A. Kar­da­šie­nė.

Kū­di­kių na­mų vai­kus įvai­ki­na daž­niau nei vy­res­nius, bet įstai­ga be­veik vi­sa­da bū­na už­pil­dy­ta. Dau­giau­siai čia ga­li gy­ven­ti 60 vai­kų. Šiuo me­tu jų au­ga 57 – nuo gi­mi­mo iki 6 me­tų. Šie­met įvai­ki­no še­šis, glo­bo­ti paim­ti aš­tuo­ni vai­kai.

„No­rin­čių­jų glo­bo­ti be tė­vų li­ku­sius vai­kus nė­ra daug. To­kia rea­ly­bė“, – sa­ko A. Kar­da­šie­nė.

Eks­pe­ri­men­tas

Per­mai­nų nuo­tai­ko­mis gy­ve­na ir Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mai „Šal­ti­nis“. Ru­de­nį pla­nuo­ja­ma ati­da­ry­ti gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų pa­da­li­nį vai­kams su ne­ga­lia. Ja­me ga­lė­tų gy­ven­ti še­ši vai­kai. Iš vi­so įstai­go­je au­ga 56 glo­bo­ti­niai, nuo 6 iki 21 me­tų. Dau­gu­ma jų tu­ri sun­kią ne­ga­lią, ki­ti – vi­du­ti­nę.

Gru­pi­nio gy­ve­ni­mo na­mų pa­da­li­ny­je glo­bo­ti­niai gy­ven­tų į na­mų są­ly­gas pa­na­šes­nė­se pa­tal­po­se – pa­sta­te, esan­čia­me to­liau nuo „Šal­ti­nio“ te­ri­to­ri­jos.

Taip glo­bo­ti­niai bus mo­ko­mi sa­va­ran­kiš­ku­mo: pa­tys tvar­kys kam­ba­rius, ga­lės ga­min­ti mais­tą, su prie­žiū­ra pirk­ti sau rū­bus, skai­čiuo­ti ir pla­nuo­ti iš­lai­das, pi­ni­gus. Esą toks mo­de­lis ar­ti­mes­nis šei­mai.

„Vai­kų su sun­kia ne­ga­lia į nau­ją pa­sta­tą ne­kel­si­me. Čia gy­vens sa­va­ran­kiš­kes­ni ir tie, ku­rie no­rės. Jei jie pra­šys grįž­ti, per­kel­si­me at­gal į įstai­gą. Juos pa­keis ki­ti vai­kai. Nė vie­no ne­ver­si­me. Gy­ven­da­mi at­ski­rai mo­ky­sis sa­va­ran­kiš­ku­mo. Koks jis da­bar, kai mais­tą gau­na val­gyk­lo­je? Juk jie ne­ma­to, ga­li įsi­vaiz­duo­ti, iš kur tie ba­na­nai – gal mū­sų miš­kuo­se au­ga“, – sa­ko glo­bos na­mų „Šal­ti­nis“ di­rek­to­rius Re­gi­man­tas Dir­mei­kis.

Jo žo­džiais, nau­jo pa­da­li­nio tiks­las – pa­ruoš­ti vai­kus gy­ve­ni­mui. Ta­čiau dau­gu­ma jų, pa­li­kę „Šal­ti­nį“, ap­si­gy­ve­na pen­sio­na­tuo­se. Kai ku­rie grįž­ta į šei­mas. Sa­va­ran­kiš­kai gy­ven­ti nu­spren­džia vie­ne­tai.

„Tai – eks­pe­ri­men­tas. Žiū­rė­si­me, kaip čia sek­sis“, – sa­ko R. Dir­mei­kis.

Ne­tu­ri nė pa­tal­pų

Nau­jas „Šal­ti­nio“ pa­da­li­nys bus įkur­tas nuo­mo­ja­mame pa­sta­te. Kon­kur­sas – ki­tą mė­ne­sį. Kad su­lauks pa­siū­ly­mų – va­do­vas ne­ti­ki. Tek­tų kreip­tis į ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to agen­tū­ras, sa­vi­val­dy­bę, ieš­ko­ti ir skel­bi­muo­se.

Bū­si­miems na­mams ke­lia­mi rei­ka­la­vi­mai. Jie tu­ri bū­ti leng­vai pa­sie­kia­mi – ar­ti mo­kyk­la, po­lik­li­ni­kos, bib­lio­te­kos ir t. t. Pas­ta­tas tu­rė­tų gau­ti ir li­cen­ci­ją. Vie­na­me bent 12 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to kam­ba­ry­je ne­ga­lės gy­ven­ti dau­giau nei du vai­kai.

R. Dir­mei­kis sa­ko, kad nuo­mos su­tar­tis bus pa­si­ra­šo­ma trims me­tams. Jei jos ne­pra­tęs, teks ieš­ko­ti ki­tos vie­tos. Be to, įstai­gos va­do­vo žo­džiais, neaiš­ku, ar vė­liau eks­pe­ri­men­tas bus pra­tęs­tas.

Vai­kus vi­są pa­rą pa­mai­no­mis pri­žiū­rės ke­tu­rie­se – so­cia­li­nis dar­buo­to­jas ir trys jo pa­dė­jė­jai. Teks sam­dy­ti pa­pil­do­mus spe­cia­lis­tus.

Pa­sak va­do­vo, nau­jam pa­da­li­niui steig­ti ir iš­lai­ky­ti kol kas fi­nan­sa­vi­mas nė­ra nu­ma­ty­tas. Įs­tai­ga tu­rės tau­py­ti ir pa­pil­do­mas iš­lai­das deng­ti iš sa­vų lė­šų. Pa­vyz­džiui, ke­ti­na­ma at­si­sa­ky­ti skal­byk­los, o pa­slau­gą pirk­ti. Taip bus pi­giau. Skal­bė­jai bus pa­siū­ly­ta dirb­ti so­cia­li­nio dar­buo­to­jo pa­dė­jė­ja – tam už­ten­ka baig­ti mo­kyk­lą ir ke­lias­de­šim­ties va­lan­dų kur­są. Jei dar­bo im­tis at­si­sa­kys, bus at­leis­ta.

Pert­var­ka – dėl ES rei­ka­la­vi­mų

R. Dir­mei­kis ma­no, kad per­tvar­ka ins­ti­tu­ci­nės glo­bos sis­te­mai rei­ka­lin­ga, tik ją bū­tų at­li­kęs ki­taip. Kaip? Kri­ti­kuo­ti ne­drį­so, nesutiko ir fotografuotis šios valstybinės įstaigos vadovas. Esą Lie­tu­va po­ky­čiams įsi­pa­rei­go­jo sto­da­ma į Eu­ro­pos Są­jun­gą.

„Įs­tai­go­je gy­ve­nan­čių vai­kų ne­ma­žė­ja. Ko­dėl? Sun­ku pa­sa­ky­ti. Vie­ni tė­vai pri­vers­ti duo­nos ieš­ko­ti už­sie­ny­je, ki­ti tu­ri ža­lin­gų įpro­čių, yra neat­sa­kin­gi. Nors ne­ga­lią tu­rin­čius vai­kus ati­duo­da ir ge­ros šei­mos, ne­pa­jė­gian­čios to­kio vai­ko au­gin­ti. Pas­te­bi­me ten­den­ci­ją, kad vai­kų ne­ga­lios vis sun­kė­ja“, – sa­kė „Šal­ti­nio“ di­rek­to­rius.

Jo tei­gi­mu, re­tas vai­kas įvai­ki­na­mas. Daž­nai pa­si­tai­ko, kad glo­bą ga­vu­sios šei­mos, gi­mi­nai­čiai il­gai­niui grą­ži­na į įstai­gą. Yra vai­kų, ku­rie pas gi­mi­nai­čius lei­džia ato­sto­gas.

Šie­met vie­nas glo­bo­ti­nis tu­rė­tų pra­dė­ti gy­ven­ti su ma­ma. Jam ne­se­niai su­ka­ko 18 me­tų. Bus nu­sta­ty­tas jo dar­bin­gu­mo ly­gis – pa­gal tai vai­ki­nas gaus iš­mo­ką.

„Jis vi­są lai­ką au­go glo­bos na­muo­se. Ko­dėl ma­ma da­bar su­gal­vo­jo jį pa­siim­ti – rei­kia jos klaus­ti. Ma­ma dir­bo Ang­li­jo­je. Gal pa­si­kei­tė fi­nan­si­nė si­tua­ci­ja?“ – svars­tė R. Dir­mei­kis.

Ge­riau gy­ve­na ir be per­tvar­kos

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­riaus Ri­man­to Žą­si­no tei­gi­mu, įstai­ga da­bar tu­ri pui­kias są­ly­gas – prieš de­vy­nis mė­ne­sius ji per­kel­ta į nau­ją, mo­der­nų ko­te­džų komp­lek­są K. Kor­sa­ko gat­vė­je. Pas­ta­to sta­ty­bos at­siė­jo 1,5 mi­li­jo­no eu­rų.

Sep­ty­niuo­se blo­kuo­se ga­li gy­ven­ti 56 vai­kai. Kiek­vie­na­me – po aš­tuo­nis. Šiuo me­tu čia au­ga 51 glo­bo­ti­nis. Ma­žiau­siam – 4 me­tai, vy­riau­siam – 17 me­tų.

Erd­vio­je vir­tu­vė­je vai­kai pa­tys mo­ko­si ruoš­ti mais­tą. Ša­lia esan­čio­je skal­byk­lo­je rū­pi­na­si sa­vo skal­bi­niais. Sve­tai­nė­je, poil­sio zo­no­je, lei­džia lai­ką, da­li­ja­si dviem kom­piu­te­riais, ruo­šia na­mų dar­bus. Į ant­rą aukš­tą ve­da laip­tai su spe­cia­liu kel­tu­vu neį­ga­lie­siems. Ke­tu­riuo­se kam­ba­riuo­se vai­kai gy­ve­na po du.

Vai­kai lai­ką ga­li leis­ti ir vi­di­nia­me kie­me. Atei­ty­je tu­rė­tų at­si­ras­ti ir krep­ši­nio aikš­te­lė – jai įreng­ti skir­tų pi­ni­gų neuž­te­ko.

R. Žą­si­nas dė­me­sį at­krei­pė į te­ri­to­ri­ją juo­sian­čią tvo­rą: „Čia pa­ša­li­niai ne­pa­ten­ka. Ne­bent sve­ti­mi ka­ti­nai“.

„Jau ir anks­čiau gy­ve­no­me šei­my­no­mis – at­ski­rai. Ta­čiau bu­vo bend­ras ko­ri­do­rius. Anks­čiau, jei vai­kai ne­su­val­gy­da­vo ko­kio nors karš­to pa­tie­ka­lo, jį po dve­jų va­lan­dų tu­rė­da­vai iš­mes­ti. Da­bar vai­kas ne­su­val­go pus­ry­čių, įsi­de­da į šal­dy­tu­vą, su­val­go vė­liau“, – pa­sa­ko­jo R. Žą­si­nas.

Nau­ją įstai­gą iš­lai­ky­ti kur kas pi­giau. Ji teu­ži­ma 1 300 kvad­ra­ti­nių met­rų. Anks­tes­nės plo­tas sie­kė 4 300 kvad­ra­ti­nių met­rų.

Šei­moms rei­kia pa­dė­ti

R. Žą­si­nas sa­ko, kad per­tvar­ka pa­dės už­da­ry­ti glo­bos na­mus. Bet šian­dien nė­ra glo­bė­jų, o šei­mos, ar­ti­mie­ji vis dar vai­kų at­si­sa­ko.

„No­ri­me pa­si­ro­dy­ti, kad ne­tu­ri­me glo­bos na­mų, bet mū­sų men­ta­li­te­tas yra bū­tent toks. Gru­zi­nai, ar­mė­nai ne­tu­ri glo­bos na­mų, ne­bent lai­ki­nus. Pa­vyz­džiui, Tu­ni­sas tu­ri vie­nus glo­bos na­mus, ku­riuo­se gy­ve­na vai­kai su el­ge­sio su­tri­ki­mais, naš­lai­čiai. O pas mus naš­lai­čių nė­ra, nes juos pa­sii­ma au­gin­ti ar­ti­mie­ji. Čia pa­ten­ka vai­kai, ku­rie gi­mi­nei ne­rei­ka­lin­gi. Jei ma­ma ne­ga­li au­gin­ti, grei­čiau­siai ir jos se­suo ne­ga­lės, ir ma­ma“, – ma­no glo­bos na­mų va­do­vas.

Jo nuo­mo­ne, pa­dė­ti šei­mai rei­kia ne ta­da, kai vai­kas pa­ten­ka į glo­bos na­mus, o iki to. Ta­čiau so­cia­li­nių dar­buo­to­jų yra per ma­žai. Vie­nam Šiau­lių sa­vi­val­dy­bės so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro spe­cia­lis­tui ten­ka 16–17 šei­mų.

„Kaip jiems spė­ti? Jei kiek­vie­nam tek­tų po ke­lias šei­mas, ma­nau, šei­mos su­lauk­tų dau­giau pa­gal­bos. Kur kas ma­žiau vai­kų pa­tek­tų į ins­ti­tu­ci­jas. Ir pa­tys il­gai­niui už­si­da­ry­tu­me. Ne­rei­kė­tų jo­kio dirb­ti­nio spau­di­mo“, – ma­no R. Žą­si­nas.

Jis pri­si­me­na, kad so­viet­me­čiu Lie­tu­vo­je bu­vo de­vy­ni stam­bes­ni glo­bos na­mai. Da­bar jų po ke­lis pil­nus tu­ri kiek­vie­na sa­vi­val­dy­bė.

„Kas at­si­ti­ko?“ – re­to­riš­kai klau­sė glo­bos na­mų va­do­vas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

PO­KY­TIS: Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vai­kų glo­bos na­mų auk­lė­ti­nių gy­ve­ni­mas prieš de­vy­nis mė­ne­sius kar­di­na­liai pa­si­kei­tė – da­bar jie ma­žo­mis gru­pe­lė­mis gy­ve­na at­ski­ruo­se ko­te­džuo­se, kie­me – žai­di­mo aikš­te­lė.

GLO­BA: Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mų di­rek­to­rė Aud­ro­nė Kar­da­šie­nė sa­ko, kad nuo ki­tų me­tų į kū­di­kių na­mus vai­kai pa­teks tik išim­ti­nais at­ve­jais – jiems pir­miau­sia bus ieš­ko­mi glo­bė­jai.

PA­GAL­BA: Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rius Ri­man­tas Žą­si­nas sa­ko, kad be tė­vų lie­kan­čių vai­kų skai­čių su­ma­žin­tų di­des­nis rū­pes­tis pro­ble­mų tu­rin­čio­mis šei­mo­mis.

Glo­bė­jų ieš­kos nau­ja tar­ny­ba

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­ja Jo­lan­ta Žu­kaus­kie­nė in­for­ma­vo, kad Šiau­liuo­se nuo 2017 me­tų sau­sio 1 die­nos veiks koor­di­na­ci­nė tar­ny­ba.

Tar­ny­bos spe­cia­lis­tai ieš­kos glo­bė­jų. Taip pat juos rengs, kon­sul­tuos, koor­di­nuos iš šei­mos paim­to vai­ko ap­gy­ven­di­ni­mą konk­re­čio­je pro­fe­sio­na­laus so­cia­li­nio glo­bė­jo šei­mo­je.

Pla­nuo­ja­ma, kad to­kią tar­ny­bą steigs kon­kur­są lai­mė­ju­sios or­ga­ni­za­ci­jos, įstai­gos. Są­ly­gos ir da­ly­viams ke­lia­mi rei­ka­la­vi­mai dar ruo­šia­mi.

Nau­ja įstai­ga – ins­ti­tu­ci­nės glo­bos per­tvar­kos da­lis. Ją stei­giant sie­kia­ma su­ma­žin­ti vai­kų skai­čių glo­bos na­muo­se.

„Taip pat Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­rius šie­met įstei­gė du pa­pil­do­mus eta­tus (bu­vo 14) teik­ti so­cia­li­nės prie­žiū­ros pa­slau­gas mies­to so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­moms. Tuo sie­kia­ma, kad kuo ma­žiau vai­kų bū­tų pai­ma­ma iš šei­mų bei jiems nu­sta­to­ma lai­ki­no­ji glo­ba“, – apie prie­mo­nes, ku­rių sa­vi­val­dy­bė ėmė­si ma­žin­da­ma įstai­go­se au­gan­čių vai­kų skai­čių, raš­tu „Šiau­lių kraš­tui“ at­sa­kė J. Žu­kaus­kie­nė.

Ji pa­tvir­ti­no, kad nuo 2017 me­tų sau­sio 1 die­nos įsi­ga­lios Ci­vi­li­nio ko­dek­so pa­tai­sos dėl vai­kų glo­bos, ta­čiau konk­re­čios tvar­kos, nu­ma­tan­čios kaip ir ka­da be tė­vų li­ku­sius vai­kus ap­gy­ven­din­ti įstai­go­je, pas glo­bė­jus, ne­vy­riau­sy­bi­nė­se or­ga­ni­za­ci­jo­se, nė­ra. Nep­riim­ti poįs­ta­ty­mi­niai tei­sės ak­tai.

„Šiau­lių kraš­to“ inf.

Vai­kus ga­lės glo­bo­ti ir ne­vy­riau­sy­bi­nės or­gani­za­ci­jos

Pro­jek­to, skir­to pe­rė­ji­mui nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie glo­bos šei­mo­je ir bend­ruo­me­nė­je, Šiau­lių re­gio­no Pert­var­kos pro­ce­sų eks­per­tės Eg­lės Jur­ku­tės tei­gi­mu, ti­ki­ma­si, kad iki 2020 me­tų di­de­lė­se glo­bos įstai­go­se vai­kų ne­be­liks. Jie gy­vens šei­mo­se, šei­my­no­se, ma­žuo­se, šei­mos mo­de­lio, na­mų ap­lin­kai ar­ti­muo­se glo­bos na­muo­se, bend­ruo­me­nė­se.

Ins­ti­tu­ci­nės glo­bos per­tvar­ka vyk­do­ma tri­mis eta­pais. Šiuo me­tu vyks­ta pir­ma­sis. Jo tiks­las – su­kur­ti per­tvar­kai rei­ka­lin­gas są­ly­gas. Vė­liau bus ver­ti­na­mi glo­bos na­mų auk­lė­ti­nių po­rei­kiai, dar­buo­to­jų kom­pe­ten­ci­jos.

2017–2020 me­tais bus vyk­do­mi ki­ti du eta­pai: pa­slau­gų inf­rast­ru­kū­ros plėt­ra re­gio­nuo­se bei nau­jų pa­slau­gų tei­ki­mas.

E. Jur­ku­tė tei­gia, kad ruo­šia­ma­si skelb­ti kon­kur­sus, ku­riuos lai­mė­ju­sios įstai­gos gaus fi­nan­sa­vi­mą ir ga­lės teik­ti įvai­rias bend­ruo­me­ni­nes pa­slau­gas be tė­vų li­ku­siems vai­kams, neį­ga­lie­siems ir jų šei­moms. Ypač ska­ti­na­mos da­ly­vau­ti ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos, fi­zi­niai as­me­nys, šei­my­nos.

Pa­vyz­džiui, NVO ga­lės kur­ti šei­mos mo­de­lio bend­ruo­me­ni­nius vai­kų glo­bos na­mus. Taip pat teik­ti pa­ly­do­mą­ją pa­gal­bą glo­bos na­mų auk­lė­ti­niams, pra­de­dan­tiems sa­va­ran­kiš­ką gy­ve­ni­mą – iki 24 me­tų. Ar­ba vyk­dy­ti „Lai­ki­no ato­kvė­pio“ pa­slau­gas – lai­ki­nai glo­bo­ti pro­to ar psi­chi­kos ne­ga­lią tu­rin­čius vai­kus.

„Bend­ruo­me­ni­nės pa­slau­gos šei­mai yra ne­pa­kan­ka­mos. Dėl to dau­ge­liui vai­kų, neį­ga­lių­jų, glo­bos ins­ti­tu­ci­ja iki šiol yra vie­nin­te­lė išei­tis. To­kios nau­jos bend­ruo­me­ni­nės pa­slau­gos tu­rė­tų pa­dė­ti. Jos il­gai­niui tu­rė­tų pa­keis­ti ins­ti­tu­ci­nę glo­bą“, – tei­gia E. Jur­ku­tė.

Pa­sak jos, Šiau­lių mies­te ir ra­jo­ne pra­si­dė­jo pro­jek­tas, ku­rio me­tu bus ieš­ko­mi įtė­viai, pro­fe­sio­na­lūs glo­bė­jai, vė­liau jie ren­gia­mi, kon­sul­tuo­ja­mi.

„Kol nė­ra pa­kan­ka­mai pa­reng­tų pro­fe­sio­na­lių glo­bė­jų ir ki­tų bū­ti­nų da­ly­kų, pe­rei­na­muo­ju lai­ko­tar­piu eg­zis­tuos abi for­mos – ins­ti­tu­ci­nė glo­ba ir glo­ba šei­mo­se, šei­my­no­se“, – pa­brė­žia E. Jur­ku­tė.

Šiau­lių re­gio­ne da­ly­vau­ja trys įstai­gos: Sut­ri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mai, glo­bos na­mai „Šal­ti­nis“, Ak­me­nės ra­jo­ne įsi­kū­rę Ven­tos so­cia­li­nės glo­bos na­mai.

As­me­ni­nė nuo­tr.

­

TIKS­LAI: Šiau­lių re­gio­no Pert­var­kos pro­ce­sų eks­per­tės Eg­lės Jur­ku­tės tei­gi­mu, sie­kia­ma, kad vai­kais im­tų rū­pin­tis ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos, šei­mos, fi­zi­niai as­me­nys, o glo­bos įstai­gas pa­keis­tų šei­mos, šei­my­nos.