
Naujausios
Rajono tarybos opozicinė frakcija pirmadienį šventė mažą pergalę – darbo grupės, kuriai vadovauja tarybos narys Gintaras Damalakas, posėdyje daugumos balsais nutarta rajono Tarybos posėdžiui rengti sprendimo projektą, kuriuo būtų uždrausta 5 km nuo Joniškio miesto ribos spinduliu laistyti trąšas arba tręšti mėšlu žemės ūkio paskirties sklypus.
– Padarėme viską, kad Joniškio miesto gyventojai būtų išvaduoti nuo juos vasaromis kankinančio nepakeliamo srutų dvoko. Sprendimo projektas rajono Tarybai bus ruošiamas. Ar Joniškio miesto gyventojai bus apsaugoti nuo nemalonių kvapų ir jų poveikio sveikatai, dabar jau visos rajono Tarybos, tiksliau – valdančiosios daugumos, rankose, – po darbo grupės posėdžio pirmą mažą pergalę švaresnio oro mieste link „Sidabrei“ komentavo tarybos narys ir darbo grupės pirmininkas Gintaras Damalakas.
Sprendimo reikalavo dar vasarą
Rajono tarybos konstruktyviosios opozicijos frakcija (K. Mačiulis, N. Valuckienė, R. Misiūnienė, G. Damalakas, E. Vaičiulis) dar rugpjūčio 1 dieną kreipėsi į rajono merą, administracijos direktorę ir visą rajono tarybą. Oficialiu raštu opozicionieriai reikalavo parengti rajono Tarybos sprendimą, kuriame būtų nurodyta, kad srutas galima laistyti ne arčiau kaip 3-5 km iki Joniškio miesto ir rajone esančių gyvenviečių. Tačiau toks sprendimas parengtas nebuvo. Užtat rajono meras V. Gailius savo potvarkiu sudarė darbo grupę, kuriai pavedė pirmiausia išnagrinėti opozicijos rašte nurodytus siūlymus. Į darbo grupę sprendimo projektui parengti be G. Damalako, N. Valuckienės, R. Misiūnienės, K. Mačiulio, buvo pakviesta ir Savivaldybės administracijos atstovų, Joniškio seniūnė, Viešosios tvarkos poskyrio vedėja ir vyriausiasis specialistas, Teisės ir metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė.
Darbo grupė su kreipėsi į Žemės ūkio, Aplinkos ministerijas ir net Konkurencijos tarnybą, siekiant sužinoti atsakingų instancijų nuomonę , kaip jie reaguotų, jei rajone būtų griežtinamos Tvarkos ir švaros taisyklių nuostatos.
Specialistai siūlo ieškoti kitų būdų kovai su kvapais
Žemės ūkio ministerijos kanclerė Lina Zinkevičienė atsiųstame rašte teigia, kad siūloma nuostata, draudžianti srutomis ir mėšlu tręšti žemės ūkio paskirties sklypus arčiau kaip 5 km nuo Joniškio miesto ribos, per daug griežta ir agrarinės aplinkosaugos požiūriu nėra visiškai tinkama. Kanclerė pabrėžė, kad mėšlas ir srutos yra būtina organinė trąša ir pasiūlė atsisakyti minties griežtinti tvarką ir uždrausti žemę tręšti mėšlu ir srutomis už miesto ribų. Mat, įvedus tokį draudimą, būtų naudojamos mineralinės trąšos ir taip skatinamas netvarus ūkininkavimas: humuso atsagos mažės, dirvižemis susispaus, rūgštės, prasidės erozija… Pasak kanclerės, yra daug kitų priemonių kvapams mažinti. Pavyzdžiui, galėtų būti naudojamos atitinkamos technologijos“ numatomas greitesnis įterpimo laikas ar tiesioginis įterpimas.
Aplinkos ministerijos viceministrė Justina Grigaravičienė informavo, kad tokiam srutų ir mėšlo naudojimo taisyklių griežtinimui iš esmės neprieštarauja, tačiau siūlė apsvarstyti ir kitas kvapų ir oro taršos reguliavimo priemone – pavyzdžiui, srutas ir skystąjį mėšlą į dirvožemį įterpti taikant tiesioginio įterpimo technologiją Viceministrė taip pat pažymėjo, kad ūkininkams uždraudus naudoti organines trąšas, juos paskatins naudoti mineralines, kas aplinkosauginiu požiūriu nepriimtina.
Konkurencijos tarnybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas mano, kad rajono Tarybos sprendimas (jei toks būtų priimtas), griežtesnis už Aplinkos apsaugos įstatyme numatytą Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašą, nustatytų skirtingas sąlygas to paties rajono žemdirbiams. Mat sprendimas, ribojantis atstumą, kur draudžiama tręšti mėšlu ir srutomis, būtų taikomas ne viso rajono žemės ūkio paskirties žemių naudotojams ir savininkams.. Toks sprendimas, pasak Konkurencijos tarnybos pirmininko, diskriminuotų žemdirbius, veiklą vykdančius aplink miestą, nes būtų taikomi griežtesni reikalavimai nei numatyti Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše. Todėl siūloma, prieš priimant tokį tarybos sprendimą, draudžiantį organinėmis trąšomis tręti žemės ūkio paskirties žemę 5 km aplink Joniškį spinduliu, įvertinti, kokias pasekmes jis gali sukelti, kokią žalą padaryti žemdirbiams. Galiausiai siūloma įsivertinti, kiek šios pasekmės proporcingos siekiamiems tikslams.
Nežiūrint į šiuos atsakingų institucijų komentarus ir pastabas ieškoti kitokių sprendimų mažinant nemalonius kvapus mieste, darbo grupės dauguma vis tik kategoriška: tegul dabar sprendžia rajono Taryba, ar gyventi joniškiečiams nuo srutų dvoko apsaugotoje aplinkoje? Rajono tarybos galvos kišamos po savotiška giljotina: jei nepriims tokio sprendimo, o toliau vasaromis kankins smarvė, politikams visuomenė nedovanos. Jei priims – ūkininkai, kuriems teks griežtesni reikalavimai, gali užtampyti po teismus. Tai kaip pasielgs?