
Naujausios
Lietuva Baltarusijoje: tarp „jūsų“ ir „mūsų“
Buvusi šiaulietė Luka Lesauskaitė šią vasarą vadina geriausia gyvenime. Vilniaus universiteto studentė Lietuvos ir Baltarusijos istorijos paslaptis gliaudė ir skanavo kartu su „Nacionaline ekspedicija: Nemunu per Lietuvą“. Komanda per dvi savaites nuplaukė beveik 700 kilometrų – tokia trumpa kelionės statistika. O įspūdžiai – neišmatuojami.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Teko atlikti namų darbus
Šiaulių Didždvario gimnazijos auklėtinė Luka – energijos ir idėjų užtaisas. Plaukti Nemunu Vilniaus universiteto (VU) pirmo istorijos magistro kurso studentę pakvietė ekspedicijos vadovas profesorius Alfredas Bumblauskas.
„Kito atsakymo negalėjo būti, labai džiaugiausi“, – šypsosi mergina.
Susipažino su kūrybine grupe. Prasidėjo namų darbai pagal profesoriaus pateiktą planą.
Balandžio mėnesį Luka su prodiuseriais, redaktoriais vyko į apžiūros kelionę Baltarusijoje: kalbėtis su žmonėmis, sužinoti, ką galima aplankyti.
„Pasiruošimas užtruko beveik pusę metų. Mūsų užduotis buvo kelionės turinio išpildymas, o kūrybinė komanda ruošė laivus, turėjo gauti leidimus filmuoti, akreditacijas. Iki paskutinės minutės nežinojome, ar mus praleis“, – sako Luka.
Prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos teko praleisti 5 valandas. Patikrinimas buvo pirmasis kelionės iššūkis. Skvarbaus pareigūnų dėmesio laukė 40 žmonių, du laivai, du mažesnieji laiveliai, kateris, maisto furgonėlis, lengvosios mašinos bei aparatūra.
Ekspedicijos dalyviai – penkiolika „dryžuotų“. Nauji dalyviai komandoje buvo Luka ir Arūnas Valinskas jaunesnysis. Visi kiti plaukė Nemunu pernai, tarp jų – A. Bumblauskas, etnomuzikologė Zita Kelmickaitė, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, atlikėjas Gabrielius Liaudanskas-Svaras, lenktynininkas Benediktas Vanagas, žurnalistas Edmundas Jakilaitis.
Mūsų ir jūsų istorija
Pagrindiniai kelionės centrai buvo Nesvyžius, Naugardukas, Lyda, Gardinas. Kiti objektai lankyti pakeliui. Lėkimas, juokiasi Luka, buvo nuolatinė būsena.
Po pirmosios nakvynės Baltarusijoje kelionė prasidėjo Nesvyžiuje, Radvilų tėvonijoje, kur yra didžiausias giminės palikimas. Keliautojai diskutavo apie lenkų palikimą, kalbą, Radvilas, leidosi į Radvilos Našlaitėlio statytos barokinės bažnyčios požemius, kur palaidota per šimtą Radvilų. Įspūdinga ir Nesvyžiaus pilis.
„Baltarusijoje iš karto susidūrėme su skirstymo tarp „jūsų“ ir „mūsų“ problema. Istorija, Radvilos, pilis yra jų: baltarusių istorikai pasakojo taip, lyg būtume atvykę iš Kinijos. Pamini Lietuvą ir tarsi nesuveda, kad mes – lietuviai, istorikai, ir suprantame, apie ką kalba“, – pasakoja Luka.
Vėliau kelionės dalyviai diskutavo: gal geriau baltarusiai tegul savinasi istoriją iš lietuvių nei iš rusų?
„Jie brėžia geresnį kelią, o mūsų pareiga bendradarbiauti, padėti atlikti tyrimus. Jie dar tik kuria tapatybę, o mes ją turime. Nors dėl istorijos nusavinimo nemalonu, skaudu, o kaip istorikui gal net ir savotiškas įžeidimas“, – svarsto Luka.
Naugardukas – Mindaugo pilis. Pagal baltarusių versiją, Mindaugas čia krikštijosi, karūnavosi ir yra palaidotas. Ir kalnas Mindaugo vardu pavadintas.
Tas pats ir dėl Adomo Mickevičaus. Bet Z. Kelmickaitė pasiūlė eksperimentą: paklausinėti praeivių, ką jie žino apie A. Mickevičių. Nemažai žmonių atsakė, jog poetas yra visų: ir lenkų, ir baltarusių, ir lietuvių.
Kitas, į akis kritęs dalykas, – daugybė Lenino paminklų, raudonų žvaigždžių. Pavyzdžiui, šalia Vytauto pilies Gardine – raudona žvaigždė ir kūjis su pjautuvu. Lukai, negyvenusiai sovietmečiu, galvoje netilpo: „Kaip jiems tai nekliudo?!“
Mažytis Nemunas
Įprasta keliautojų diena prasidėdavo 7 valandą ryto, o baigdavosi tik naktį. Miegui likdavo 4–5 valandos. Bet bene didžiausiu iššūkiu tapo plaukimas. Nemuną iki Druskininkų galima perbristi. Labai seklu, labai daug akmenų.
Laivus ne kartą teko stumti, varikliai gedo, kateris iš viso negalėjo paplaukti. Stumti laivo lipdavo ir merginos, ir operatoriai. Lukai keletą kartų teko filmuoti, kol operatoriai bandė išvaduoti laivą.
Jei pagal kilometrus atrodydavo, kad ekspedicija plauks 8 valandas, realybėje plaukdavo 14 valandų. O kur dar karštis, vabalai ir nuovargis!
„Buvo keista ir neįtikėtina pamatyti mažytį Nemuną, kurį ištakose gali peršokti. Upė išplatėja gana greitai, bet lieka sekli“, – pasakoja Luka.
Kriminalinė diena
Lukai įspūdingiausia diena, pavadinta kriminaline: ekspedicijos dalyviai ieškojo 1921 metais Belgijos atstovo prie Tautų Sąjungos Pauliaus Hymanso pasiūlytos sienos.
Kai Lietuva niekaip neišsprendė konflikto su Lenkija, P. Hymansas pasiūlė planą: Lietuvos sieną kelti beveik iki Minsko, mainais į tai – lenkų kalbą paskelbti antrąja valstybine kalba, Vilniaus kraštui suteikti autonomiją.
„Profesorius mano, kad tai – prarasta galimybė. Jam buvo svarbu surasti šią sieną. Istorikai dažnai pamiršta, kad ir alternatyvos yra labai įdomu – kas būtų, jei būtų?“ – sako Luka.
Kur maždaug ėjo siena, ieškota pagal vietoves, riboženklius. Į pagalbą buvo pasitelktas A. Bumblausko kolega istorikas iš Baltarusijos A. Bielyj.
„Nedažnai sutiksi istoriką Baltarusijoje, kuris sakytų: „Mes esame Lietuvoje“, „Aš manau, kad čia yra Lietuva“, – šypsosi Luka.
Ekspedicijos dalyviai klaidžiojo, braidžiojo, keitė planą, kol galiausiai nuvyko į ieškomą vietą. Visiškoje Baltarusijos glūdumoje rado Lietuvą. Miestelį be gyventojų, bet su gotikine bažnyčia, ant kurios parašyta, jog tai yra baltiškoji gotika.
„Didžiulis atradimas! Niekur neteko girdėti, kad taip būtų vadinama“, – istorinio atradimo džiaugsmu dalijasi Luka.
Keliautojai aplankė ir miestelį, kurio pavadinimas, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „Gyvenimas“. Jame stovi neįtikėtino grožio bažnyčia ir vienuolynas, vienas iš pagrindinių katalikų traukos centrų Baltarusijoje.
„Profesorius nė vienoje iš šių vietų nėra buvęs. Buvo įdomu matyti jo nustebimą, pasimetimą – tai kažkas neįtikėtina! O aš tą dieną supratau, kad verta būti istorike, studijuoti istoriją. Pajauti, kad tikrai kažką atradai!“ – sako Luka.
Tą pačią dieną lankytasi Vladislovo Sirokomlės gimtinėje. V. Sirokomlė buvo tarsi idėjinis ekspedicijos vadas – keliauta pagal jo knygą.
Kas buvo Ožeškienė?
Keliautojai aplankė ir A. Mickevičiaus gimtinę, dabar sodyboje veikia muziejus. Lukai ypač įdomu buvo užsukti į Chrebtavičių dvarą, kur buvo surinkta bene žymiausia XVIII–XIX amžiaus biblioteka, apie kurią žinojo visi didikai, o A. Mickevičius ten leisdavo vasaras. Vieną iš tų vasarų sutiko didžiąją meilę Marilę.
Buvo įdomu stovėti ten, kur poetas įsimylėjo, praleido audringas vasaras.
Dar vienas iš įdomesnių objektų – Elizos Ožeškienės tėviškė. E. Ožeškienė gimė, užaugo ir visą laiką gyveno Gardine, dalyvavo 1863 metų sukilime, moterų batalione.
Luka prieš kelionę turėjo užduotį perskaityti E. Ožeškienės romaną „Prie Nemuno“.
Kaune yra E. Ožeškienės vardu pavadinta gatvė. „E. Jakilaitis sakė, kad vaikystėje išlipdavo Ožeškienės stotelėje, bet nesuprasdavo, kas ji. Mes jam paaiškinome“, – juokiasi Luka.
Dainuoja lietuviškai
„Dar pavasarį, apžiūros Baltarusijos metu, beldėme į duris ir klausinėjome, ar yra lietuvių arba kalbančių lietuviškai. Viena moteris prisiminė, kad yra močiutė, mokanti šiek tiek lietuviškai. Pavyko surasti. Lietuviškai nebemoka, bet uždainavo lietuviškai dainą „Žilvyti tūta“, – pasakoja Luka.
Deja, į komandą, lankiusią šią močiutę ekspedicijos metu, Luka nebepateko. Vyko kita grupė, joje buvo Z. Kelmickaitė, S. Paltanavičius. Nors močiutė buvo grįžusi iš ligoninės, pasitiko svečius ir kartu uždainavo.
Didysis susitikimas su Baltarusijoje gyvenančiais lietuviais vyko Gardine – įspūdingame, ištaigingame didikų mieste.
Baltarusijoje likę lietuviai – daugiausiai nuo sovietinių laikų, iš Lietuvos išvykę gavę paskyrimą. Išskirtinė istorija – baltarusis, kuris labai domisi Lietuva, jos kultūra, išmoko lietuvių kalbą, įsijungė į lietuvių bendruomenę. Susitikime jis lietuviškai padainavo Andriaus Mamontovo dainą. „Buvo neįtikėtina“, – trumpai, bet tiksliai įvertina Luka.
Gardine įspūdingas Tyzenhauzų palikimas, o su Antanu Tyzenhauzu glaudžiai susiję Šiauliai. Čia Luka turėjo progą pakalbėti apie gimtąjį miestą.
Jautriosios vietos
Taip Luka pavadino stipriausius bendrakeleivių išgyvenimus kelionėje.
Ekspedicija užsuko į Tado Ivanausko tėviškę, Lebiodką: „Selemonui Paltanavičiui T. Ivanauskas – absoliutus autoritetas, bet anksčiau jo tėviškėje nebuvo lankęsis. Būdamas septynerių, jis T. Ivanauskui rašė laišką, jog nori būti gamtininkas. Labai nuoširdžiai kalbėjo, susigraudino. Visiems buvo gera su juo kartu pabūti.“
Panašų jausmą išgyveno ir A. Bumblauskas. Netoli Lebiodkos ekspedicija lankė Česlovo Nemano gimtinę. Kaimelyje yra mažytis muziejus ir „dėl Č. Nemano pamišęs“ muziejaus direktorius.
„Iš profesoriaus, Zitos Kelmickaitės ir visų tos kartos žmonių pasakojimų supratau, kad Č. Nemanas buvo kažkas nerealaus. Lenkas, gimęs Baltarusijoje, atnešęs roko muziką į Sovietų Sąjungą. Profesoriui teko dalyvauti jo koncerte Vilniuje. Jam tai buvo jaunystė, laisvė. Pamatėme ašaras profesoriaus akyse.“
Vaišingieji dzūkai
Nemunas Lietuvoje, juokiasi Luka, buvo Z. Kelmickaitės teritorija. Grupė į Druskininkus stipriai vėlavo, bet kurortas pasitiko iš širdies.
Druskininkuose ekspedicijos dalyviai praleido dvi dienas, keliavo ir į senuosius kaimus. Teko pasiraityti rankoves – kepti grikines babkas.
„Zita galvojo, kad aš baltarankė ir nieko nemoku. Nepatikėjo, kad galėjau taip iškepti! Labai džiaugėsi, po to mane visiems piršo“, – juokiasi Luka.
Kulinarinį paveldą keliautojai išragavo ir šeimoje, kuri gamina brandintus sūrius. Maistas ir dainos, dainos ir maistas – dzūkai smagūs bei vaišingi. Suorganizavo liaudiškos muzikos vakaronę, bet Luka su kita grupe vyko į Grūto parką.
Iš Druskininkų keliauninkai Nemunu patraukė į Liškiavą, Merkinę, Nemunaitį.
Kiekviename miestelyje – nuoširdus, šiltas susitikimas, vaišės: „Nesitikėjau, kad taip įdomu bendrauti su žmonėmis! Iš pradžių maniau, kad svarbiau istorija, objektai.“
Merkinėje keliautojai pakliuvo į miestelio šventę. Sutiktas A. Bumblausko studentas aprodė miestelį, įkopė į piliakalnį.
Lukai atradimas buvo Nemunaitis, itin gražus, tvarkingas miestelis ant Nemuno kranto su gana jauna bendruomene. Čia ir apsistojo.
„Kiti miestai net pyko, kodėl pasirinkome Nemunaitį. Visi skambino, norėjo, kad ilgiau pabūtume“, – šypsosi Luka.
Nemunaitis garsėja gausiu partizanų palikimu. Išlikusi partizanų priesaikos davimo vieta. Bažnytėlė pušyne, sunkiai prieinama. Ten naktį su beveik pusantro šimto partizanų būriu buvo atvykęs Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Išklausę šv. mišių, partizanai davė priesaiką.
„Labai jautri, ypatinga vieta, graži erdvė. Teko paskaityti priesaikos ištrauką“, – sako Luka.
Atradimas po atradimo
Alytuje, amatų šventėje, pamatė kautynes su kardais. Punioje skanavo krosnyje keptų bandų. Po smagios vakaronės laukė kelionė į Birštoną.
Tai buvo paskutinė ekspedicijos diena. Įspūdžių ir vėl netrūko. Net ir tas vietas, kuriose yra buvusi, Luka sako pamačiusi kitomis akimis. Pasitikimu ir vaišėmis Birštonas nenusileido Druskininkams.
Galiausiai prie komandos prisijungė LRT vadovas Audrius Siaurusevičius – kartu plaukė į Prienus, savo gimtinę.
Prienuose laukė Justino Marcinkevičiaus bendraklasiai, papasakoję apie poetą. Prienuose veikia nauja, moderni biblioteka, jai J. Marcinkevičiaus šeima dovanojo knygų. Knygos sudėtos taip pat, kaip buvo J. Marcinkevičiaus namuose.
Komandos nuolat išsiskirstydavo – tąkart kiti ekspedicijos dalyviai žiedė puodus.
„Per visą kelionę neteko daugiau pabendrauti su Selemonu. Būdavo, atsikeli ryte, eini pusryčiauti ir matai, kad jis jau laksto po krūmus, kažko ieško ir kviečia pasižiūrėti kokios nors uogytės“, – šypsosi Luka.
Paskutinę stotelę – Darsūniškį – Luka vadina dar vienu atradimu. Nors atplaukė „beprotiškai lyjant“, žmonės kantriai stovėjo ir laukė. Tik įėjus į bažnyčią, kunigas užgrojo vargonais. Nusileidęs žemyn, pasiėmė akordeoną – bažnyčioje uždainavo apie 50 žmonių!
Galutinis keliautojų taškas buvo Kaunas.
Projektas veja projektą
Lukai ši kelionė buvo savęs išbandymas. Ekspedicijos metu turėjo galimybę pateikti poziciją sau svarbiomis temomis, padiskutuoti. Dar kartą įsitikino – pasirinko teisingą kelią.
Istorikė yra įsukusi ir įsisukusi į aibę projektų. Vienas iš jų – „Praeities stiprybė – dabarčiai“, skirtas moksleiviams, tęsiasi antrus metus. Luka yra šio projekto koordinatorė, organizatorė. Šiemet konkursas tapo pagrindiniu Lietuvos šimtmečio projektu, skirtu moksleiviams. Pernai projekte dalyvavo per 500 moksleivių. Komandoje dirba ir kitas buvęs šiaulietis – VU dėstytojas dr. Salvijus Kulevičius.
Luka – ir projekto „Aš už Lietuvą“, tapusio pagrindiniu Lietuvos šimtmečio projektu, veidas.
„Norime parodyti, kad pilietiškumas nėra tik šiukšlių rinkimas ar labdara. Kad tai yra ir originalios idėjos. Ir istoriją pažinti yra pilietiška.“
Šiemet Luka „gavo sceną, eterį“ festivalyje „Laisvės piknikas“. Merginą pakvietė motyvuoti žmones būti pilietiškus ir aktyvius.
Dar viena idėja – Šiauliams reikia atrasti savo identitetą! Rugsėjo pradžioje kartu su „Aušros“ muziejumi planuojama organizuoti diskusiją-performansą su profesoriumi A. Bumblausku ir kitais garsiausiais Lietuvos istorikais.
Šių mokslo metų tikslas – baigti magistro studijas. Darbo tema, kaip ir pati Luka, intriguojanti: „Už kokią Lietuvą kovojome?“
Lukos LESAUSKAITĖS nuotr.
KELIONĖ: Luka su bendrakeleiviais Zieteloje, miestelyje, primenančiame Kėdainių senamiestį.
Jono TAMULIO nuotr.
DŽIAUGSMAS: „Vienas dalykas yra skaityti, domėtis, klausytis, ką pasakoja dėstytojai, o kas kita – nuvažiuoti ir pamatyti. Vykti į Baltarusiją, o dar su tokia komanda! Šios dvi savaitės – geriausios mano gyvenime“, – džiaugiasi Luka Lesauskaitė.
Andrius LYGNUGARIO nuotr.
PLAUKIMAS: „Vytis“ palieka Birštono krantus.
Aurimo RAČIUKAIČIO nuotr.
NUOVARGIS: Luka ir Profesorius (Alfredas Bumblauskas). Ilga kelionė iš Gardino į Druskininkus.
KOMANDA: Ekspedicijos komanda Kaune.
Lukos LESAUSKAITĖS nuotr.
POKALBIS: Diskusija apie baltarusių identitetą Miro pilyje.
KOMANDA: Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto vėliava ir istorikų komanda. Vandenyje – profesorius Alfredas Bumblauskas.
Eglės MATONIENĖS nuotr.
IŠBANDYMAS: Dzūkijoje Lukai Lesauskaitei teko kepti grikines babkas.
Gabrieliaus JAUNIŠKIO nuotr.
ISTORIKAI: Konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ organizatoriai. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto komanda: buvę šiauliečiai dr. Salvijus Kulevičius, Luka Lesauskaitė ir dr. Norbertas Černiauskas.