
Naujausios
Lietuviai iš Anglijos: „Mažiau klausykit nesąmonių“
Šiauliečiai, dirbantys ir gyvenantys Didžiojoje Britanijoje, rimtų permainų po „Brexit“ referendumo sako nepastebėję. Ekonominę įtampą kelia tik tai, kad, kritus svaro kursui, sumažėjo pinigų atostogoms Lietuvoje. Svarai nuvertėjo ne tik imigrantų, bet ir britų sąskaitose.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Išpuolių buvo ir be referendumo
Kristina Rimkevičiūtė beveik dvylika metų gyvena netoli Londono centro, vadinamojoje 2-oje zonoje.
Pasiteiravus, kaip šiuo metu sekasi lietuviams, įsikūrusiems Jungtinėje Karalystėje (JK), moteris tik šypsosi.
„Mažiau klausykite nesąmonių, kad visokie išpuoliai prieš emigrantus prasidėjo ir kad tai vyksta tik po referendumo“, – sako 31-erių moteris, centrinėje Londono dalyje dirbanti administratore prabangių batų parduotuvėje.
Kristinos žodžiais, ir be referendumo replikų emigrantams (kaip ir juodaodžiams) ar net jų apstumdymo pasitaikydavo, tik dabar į tai sutelktas visuotinis dėmesys.
„Rodė prieš kelias dienas per televiziją, kad viena moteris, išeivė iš, berods, Latvijos nepagarbiai buvo išvadinta. Nemanau, kad kažkas taip pasielgė politiniais sumetimais. Įvardyčiau tai paprasčiausiu chuliganizmu“, – sako jauna moteris.
Įtampos dėl migrantų ateities, Didžiajai Britanijai apsisprendus palikti Europos Sąjungą, nei ji, nei jos aplinkos žmonės nepajuto.
Kita vertus, ekonominė įtampa jaučiama. Ir ji yra ne tik tarp migrantų, bet ir tarp pačių britų. Tai rodo sumažėjusi prekyba. Žmonės laukia, nežino, kaip bus. Ir niekas jiems neaiškina, nes, Kristinos žodžiais, ir patys politikai greičiausiai kol kas nežino.
Jos gyvenimo draugas – išeivis iš Albanijos. Jis Londone turi nuosavą verslą – automobilių plovyklą. Vyras pastebėjo, kad jo teikiamos paslaugos apimtys ženkliai sumažėjo jau dvi savaitės iki referendumo ir mažėja iki šiol.
„Žmonės bijo leisti pinigus. Nežinia. Ekonominis sąstingis“, – sako pašnekovė.
Britų visuomenėje, anot lietuvės, sklando nerimo ir dėl tarptautinių investicijų. Jie nerimauja, kad, uždarius šalies sienas, užsienio investuotojai, užuot ieškoję būdų patekti į Didžiosios Britanijos rinką, nukreips investicijas į kitas lengviau prieinamas Europos Sąjungos valstybes.
Nepasitenkinimo gaidų po referendumo atsirado ir tarp balsavimo teisės dar neturėjusio šalies jaunimo. Jaunuoliams neramu, kad, uždarius sienas, bus uždaryta ir galimybė jiems lengvai migruoti į kitas Europos valstybes, ten studijuoti.
„O kas balsavo už išstojimą? Ogi pensinio amžiaus žmonės, tebegyvenantys mintimis apie kadaise neeuropinę Angliją, kurioje neva būdavę geriau. Taip pat menkesnio ekonominio išprusimo asmenys, kuriuos paveikė melagingi populistų pažadai, kad už jų „taip“ bus skiriama pinigų ligoninėms suremontuoti“, – pasakoja Londone gyvenanti tautietė.
Paaiškėjus melui, Kristinos žiniomis, atsirado nemažai tokių, kurie jau kitą dieną po referendumo skambino rinkimų komisijai ir reikalavo leisti perbalsuoti, „ištaisyti klaidą“.
Svarai atpigo per vieną naktį
37 metų Kęstutis Liverpulyje gyvena ir dirba statybose daugiau nei metus. Jis žinių laidą įsijungė vietos laiku apie septynias ryto – tuo metu referendumo rezultatai jau buvo aiškūs. Internetas plyšo nuo komentarų: atrodė, kad visi patyrė šoką dėl to, kas nutiko.
Svaro kursas apie septynias, praėjus kelioms valandoms, kai buvo paskelbti referendumo rezultatai, buvo nukritęs maždaug devynis procentinius punktus.
Kęstutis tučtuojau pabandė prisijungti prie internetinės bankininkystės ir „išgelbėti“, tai yra, išsikeisti į eurus atostogoms Lietuvoje taupytą uždarbį. Tačiau sistema greičiausiai dėl visuotinio puolimo ir valiutų keitimo buvo „užlūžusi“.
Sugaišo kelias valandas mėgindamas patekti į internetinę valiutos keityklą, tačiau pastangos nedavė rezultato.
Sugrįžęs vakare iš darbo, lietuvis sužinojo, kad svaras euro atžvilgiu atpigo dar keliais procentais.
„Paskui skaičiavau, kad užuot ėjęs į darbą, geriau jau būčiau spaudęs mygtukus bandydamas „iškišti“ akyse pingančius svariukus“, – pasakoja žodžio kišenėje neieškantis pašnekovas.
Žodžiu, per vieną naktį po referendumo Kęstučio turėtas tūkstantis svarų, keičiant jį į eurus, sumažėjo iki 700.
Atostogas Lietuvoje dėl tos pačios finansinės priežasties Kęstutis atidėjo – tam, kad užsidirbtų prarastus pinigus.
Pasak jauno vyro, kritus svaro kursui euro atžvilgiu, prekių ir paslaugų kainų svyravimo britai nepajuto: niekas lyg ir neatpigo, niekas nepabrango.
„Gyvenančiųjų Anglijoje svaro kritimas euro atžvilgiu lyg ir nepalietė. Kitas reikalas, jei atsirado reikalas keisti svarus į eurus. Tada nuostolis garantuotas“, – aiškina šiaulietis.
Bijo pritrūkti darbo jėgos
Kęstutis darbuojasi statybų kompanijoje. Šiuo metu stato ligoninę. Iš 180-ies dirbančiųjų apie 80 procentų yra atvykėliai iš įvairių šalių – daugiausiai Bulgarijos, Rumunijos, neišskiriant ir Lietuvos.
Kartu su šiauliečiu dirbantys britai apie referendumą diskutuoti plačiau nenori. Tačiau nuotaikų sklando visokių. Pasigirdę kalbų ir apie tai, kad, nebelikus migrantų, gali tekti uždaryti verslus, nes nebeliks darbo jėgos.
„Vienas vietinis man prisipažino balsavęs už išstojimą. Taip darę ir keli jo pažįstami. Bet balsavę nerimtai, o tik norėdami kažką pagąsdinti, kažkam įgelti. Galvoju, jie pasielgė taip pat, kaip, pavyzdžiui, kažkada Kaunas, nubalsavęs už V. Šustauską. Irgi pažaidė, o čia tik op!“ – emocingai kalba pašnekovas.
„Atėjūnai, lauk!“
Bostone daugiau nei dvylika metų gyvenantis šiaulietis Sergejus Žilinskas vietos kompanijoje šiuo metu dirba žemės ūkio darbus, doroja kopūstus.
46 metų vyras juokauja, kad vietos lietuviai mėgsta pafilosofuoti ateities tema. Tačiau rimtesnės grėsmės – nei ekonominės, nei juo labiau fizinės – Bostone, kuris aiškia persvara nubalsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos, pašnekovas sako nepajutęs.
Tik prieš kelias savaites ant namo, kuriame gyvena migrantai iš Latvijos, sienos buvo didelėmis raidėmis išpurkštas užrašas „Atėjūnai, lauk!“. Išpuoliu iš karto susidomėjo vietos policija.
S. Žilinskas šį incidentą vadina paprasčiausiu chuliganizmu.
Asmeninio albumo nuotr.
IŠPUOLIAI: Kristina Rimkevičiūtė (dešinėje) sako, kad išpuolių prieš migrantus pasitaikydavę ir prieš birželio referendumą. Tik tada jie nebūdavo sureikšminami. Su Kristina – jos draugas Klodas, daug metų Anglijoje gyvenantis albanas.
ŽINIOS: Sergejus Žilinskas vietos spaudoje perskaitė informaciją, kad asmenys Didžiojoje Britanijoje išgyvenę ilgiau negu penkerius metus, čia pasiliks automatiškai. Dėl to dvylika metų JK gyvenančiam šiauliečiui dar ramiau.
REAKCIJA: Po „Brexit“ Londone vyko ne vienas mitingas palaikyti narystę Europos Sąjungoje.
EPA-ELTA nuotr.
Kristinos RIMKEVIČIŪTĖS nuotr.
EUROPA: Londonas. Už pasilikimą Europos Sąjungos sudėtyje balsavę londoniečiai šiandien gyvena ekonominėje nežinioje.
JK integracijos ministrui išsakytas susirūpinimas dėl išpuolių prieš lietuvius
Londone užsienio reikalų viceministras Mantvydas Bekešius Jungtinės Karalystės (JK) imigracijos ministrui Robertui Gudvilui išreiškė susirūpinimą dėl padažnėjusių išpuolių prieš šioje šalyje gyvenančius lietuvius.
Naujai paskirtas R. Gudvilas pirmadienį apsilankė Lietuvos ambasadoje Londone.
„Ypač didelį dėmesį viceministras atkreipė į atmosferą mokyklose, kur vaikai užgauliojami ne tik bendramokslių, bet kartais ir mokytojų ar tėvų. Vadovaujantis JK vidaus reikalų ministerijos pateikta statistika, 10 procentų neapykantos apraiškų yra prieš vaikus“, – rašoma Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pranešime.
Anot URM, R. Gudvilas pažymėjo, kad JK griežtai smerkia nepagarbaus elgesio atvejus ir netoleruos jokių ksenofobinių apraiškų. Ministras taip pat patikino, kad, kol Londonas ves derybas su Briuseliu dėl išstojimo iš ES sąlygų, Lietuvos piliečiai JK gyvens tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip ir iki šiol.
„R. Gudvilas pareiškė, kad JK vertina Lietuvos piliečių indėlį į JK ekonomiką, nes daugelis sričių yra paremtos darbuotojais, atvykstančiais iš ES šalių, taigi ir Lietuvos. Ministrui yra žinoma, kad finansų, teisės, medicinos, žemės ūkio ir kitose srityse dirba daug puikių darbuotojų iš Lietuvos.
ELTA, „Šiaulių krašto“ inf.
EPA-ELTA nuotr.
Briuselyje viešintis naujasis britų užsienio reikalų sekretorius Borisas Džonsonas optimistiškai žvelgia į būsimą savo šalies pasitraukimą iš Europos Sąjungos:
„Mes paliekame ES, bet tai nereiškia, kad mes paliekame Europą“.