
Naujausios
Menininkų darbai papuoš rajoną
Radviliškyje, skverelyje prie Kultūros rūmų, atidarytas medžio drožėjų ir kalvių pleneras „Daugiau nei amatas“. Jame dalyvauja šeši menininkai.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Prasidėjo pleneras
Tarp menininkų, kursiančių kryždirbystės meno kūrinius iš medžio ar metalo, – beveik visuose pleneruose dalyvavęs radviliškietis kalvis Stanislovas Špukas ir jo mokinys Giedrius Malinauskas, medžio drožėjai alytiškis Kęstutis Benedikas, šiaulėniškis Eugenijus Arbušauskas, baisogališkis Edvardas Belokopitovas ir pirmą kartą prie jų prisijungęs alytiškis, buvęs rozalimietis, Saulius Lampickas.
Medžio drožėjai ir kalviai skverelyje dirbs savaitę.
Jų išdrožti ar iškalti kryždirbystės darbai papuoš Karčemų, Kutiškių ir Acokavų bendruomenių bei Radviliškio miškų urėdijos erdves.
Kalvio S. Špuko pagamintos patrankos šūvis paskelbė plenero pradžią.
Po ankstesnių plenerų Radviliškyje buvo pastatyta skulptūrų, įrengta Karžygių alėja miesto parke, miestas pasipuošė meniškais suoleliais.
Paroda ir seminaras
Medžio drožėjų ir kalvių plenero atidarymo metu susirinkusieji galėjo pasigėrėti Radviliškio kultūros centre atidaryta paroda „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“.
Parodą pristačiusi menotyrininkė Skaidrė Urbonienė sakė, jog lietuviška kryždirbystė yra sinkretinis liaudies kultūros reiškinys.
Pasak menotyrininkės, daugelį Europos valstybių bei JAV aplankiusi paroda buvo sukurta bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline UNESCO komisija.
Pirmosiose parodose beveik prieš dešimtmetį buvo demonstruojami ir originalūs kryžiai, jų dalys.
Parodos atidaryme menotyrininkė papasakojo ir apie kitų šalių kryždirbystės tradicijas, kurios skiriasi nuo lietuviškų.
Parodą surengti padėjo Vilniaus dailės akademija, Lietuvos nacionalinis muziejus ir Lietuvių liaudies kultūros centras.
Po parodos atidarymo menotyrininkė S. Urbonienė surengė seminarą „Šiaurės Lietuvos kryždirbystės istorija“.
Autoriaus nuotr.
DALYVIAI: Radviliškyje prasidėjusiame medžio drožėjų ir kalvių plenere dalyvauja ir (iš kairės) Eugenijus Arbušauskas, Kęstutis Benedikas, Stanislovas Špukas bei Giedrius Malinauskas.
EKSPONATAI: Parodoje eksponuojamos tik kryžių bei jų detalių nuotraukos.