Menininkų darbai papuoš rajoną

Menininkų darbai papuoš rajoną

Me­ni­nin­kų dar­bai pa­puoš ra­jo­ną

Rad­vi­liš­ky­je, skve­re­ly­je prie Kul­tū­ros rū­mų, ati­da­ry­tas me­džio dro­žė­jų ir kal­vių ple­ne­ras „Dau­giau nei ama­tas“. Ja­me da­ly­vau­ja še­ši me­ni­nin­kai.

Sau­lius JUŠ­KE­VI­ČIUS

saulius@skrastas.lt

Pra­si­dė­jo ple­ne­ras

Tarp me­ni­nin­kų, kur­sian­čių kryž­dir­bys­tės me­no kū­ri­nius iš me­džio ar me­ta­lo, – be­veik vi­suo­se ple­ne­ruo­se da­ly­va­vęs rad­vi­liš­kie­tis kal­vis Sta­nis­lo­vas Špu­kas ir jo mo­ki­nys Gied­rius Ma­li­naus­kas, me­džio dro­žė­jai aly­tiš­kis Kęs­tu­tis Be­ne­di­kas, šiau­lė­niš­kis Eu­ge­ni­jus Ar­bu­šaus­kas, bai­so­ga­liš­kis Ed­var­das Be­lo­ko­pi­to­vas ir pir­mą kar­tą prie jų pri­si­jun­gęs aly­tiš­kis, bu­vęs ro­za­li­mie­tis, Sau­lius Lam­pic­kas.

Me­džio dro­žė­jai ir kal­viai skve­re­ly­je dirbs sa­vai­tę.

Jų iš­drož­ti ar iš­kal­ti kryž­dir­bys­tės dar­bai pa­puoš Kar­če­mų, Ku­tiš­kių ir Aco­ka­vų bend­ruo­me­nių bei Rad­vi­liš­kio miš­kų urė­di­jos erd­ves.

Kal­vio S. Špu­ko pa­ga­min­tos pa­tran­kos šū­vis pa­skel­bė ple­ne­ro pra­džią.

Po anks­tes­nių ple­ne­rų Rad­vi­liš­ky­je bu­vo pa­sta­ty­ta skulp­tū­rų, įreng­ta Kar­žy­gių alė­ja mies­to par­ke, mies­tas pa­si­puo­šė me­niš­kais suo­le­liais.

Pa­ro­da ir se­mi­na­ras

Me­džio dro­žė­jų ir kal­vių ple­ne­ro ati­da­ry­mo me­tu su­si­rin­ku­sie­ji ga­lė­jo pa­si­gė­rė­ti Rad­vi­liš­kio kul­tū­ros cent­re ati­da­ry­ta pa­ro­da „Gy­vy­bės me­dis: lie­tu­vių kryž­dir­bys­tė ir kry­žių sim­bo­li­ka“.

Pa­ro­dą pri­sta­čiu­si me­no­ty­ri­nin­kė Skaid­rė Ur­bo­nie­nė sa­kė, jog lie­tu­viš­ka kryž­dir­bys­tė yra sink­re­ti­nis liau­dies kul­tū­ros reiš­ki­nys.

Pa­sak me­no­ty­ri­nin­kės, dau­ge­lį Eu­ro­pos vals­ty­bių bei JAV ap­lan­kiu­si pa­ro­da bu­vo su­kur­ta bend­ra­dar­biau­jant su Lie­tu­vos na­cio­na­li­ne UNES­CO ko­mi­si­ja.

Pir­mo­sio­se pa­ro­do­se be­veik prieš de­šimt­me­tį bu­vo de­monst­ruo­ja­mi ir ori­gi­na­lūs kry­žiai, jų da­lys.

Pa­ro­dos ati­da­ry­me me­no­ty­ri­nin­kė pa­pa­sa­ko­jo ir apie ki­tų ša­lių kryž­dir­bys­tės tra­di­ci­jas, ku­rios ski­ria­si nuo lie­tu­viš­kų­.

Pa­ro­dą su­reng­ti pa­dė­jo Vil­niaus dai­lės aka­de­mi­ja, Lie­tu­vos na­cio­na­li­nis mu­zie­jus ir Lie­tu­vių liau­dies kul­tū­ros cent­ras.

Po pa­ro­dos ati­da­ry­mo me­no­ty­ri­nin­kė S. Ur­bo­nie­nė su­ren­gė se­mi­na­rą „Šiau­rės Lie­tu­vos kryž­dir­bys­tės is­to­ri­ja“.

Au­to­riaus nuo­tr.

DA­LY­VIAI: Rad­vi­liš­ky­je pra­si­dė­ju­sia­me me­džio dro­žė­jų ir kal­vių ple­ne­re da­ly­vau­ja ir (iš kai­rės) Eu­ge­ni­jus Ar­bu­šaus­kas, Kęs­tu­tis Be­ne­di­kas, Sta­nis­lo­vas Špu­kas bei Gied­rius Ma­li­naus­kas.

EKS­PO­NA­TAI: Pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mos tik kry­žių bei jų de­ta­lių nuo­trau­kos.