Milijonas už broką

Milijonas už broką

Milijonas už broką

Trejus metus rekonstruojamas Kuršėnų senasis miesto parkas mena dvarininkus Gruževskius. Dabar prisimins ir eilinį statybos bendrovės „Meba“ smūgį. Nors už projektą jau išmokėta vos ne milijonas litų, darbai nebaigti. Su rekonstrukcijos rangovu nutraukta sutartis. Rekonstrukcijos tęsinys keliasi į teismus. Tai dar vienas skandalas, kai bendrovė, laiminti konkursus mažiausia kaina, žlugdo milijoninius projektus.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Į pagrindinę koncertų salę – per gilų smėlį

Kuršėnų parke nuo praėjusio rudens jokie darbai nebevyksta. UAB „Meba“ statybininkai išvažiavo. Kai kur matosi lentomis paramstyti laiptai, einant takeliais kojos klimpsta į smėlį. Smėlis „lipa“ per bortelius į žaliąją paklotę.

„Žmonės į parką po rekonstrukcijos nebeina, nors visada jų būdavo pilna. Dabar toks parkas tapo nereikalingas“, – liudija Šiaulių rajono kultūros centro, įsikūrusio šalia Kuršėnų parko, direktoriaus pavaduotojas Zenonas Gestautas.

Kol kalbėjomės gerą pusvalandį, parko takeliu praėjo vos du žmonės: pagyvenusi moteris, pasiramsčiuodama lazdele klimpo į smėlį, aplenkė stačius laiptus ir į kalniuką link kultūros centro lipo šalia laiptų pramintu takeliu. Praėjo ir vaikinas sportiniais batais. Daugiau – nė gyvos dvasios.

Įsivaizduojame, kaip klimpdami smėlio taku, pasipuošę žmonės ateina į pagrindinę rajono koncertų salę ir barsto smėlį iš batų.

„Man visiškai nesuprantama, kaip taip galima – smėlio pripylė ir išvažiavo. Panaikino asfaltuotą taką, dabar, norint organizuoti renginius parko aikštėje, nėra kaip atvežti aparatūrą – kelio nebėra. Užkertami bet kokie renginiai parke“, – stebėjosi Z. Gestautas.

Jis matė, kaip UAB „Meba“ statybininkai išdaužė sudėtus laiptus ir vėl iš naujo dėjo. „Kažkas čia labai negero vyksta, protu nesuvokiama, nei koks projektas, nei kokie statybininkai“, – sakė pavaduotojas.

Ne takas, o „bardakas“

Šiaulių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Alfredas Budrys, savivaldybės paskirtas šio projekto vadovu, informavo, kad sutartis su rangovu UAB „Meba“ nutraukta.

„Meba“ neįvykdė savo įsipareigojimų. Buvo pratęsta sutartis iki praėjusių metų gruodžio 31 dienos, tačiau ji darbų iki to laiko neužbaigė, plius, dalis darbų – su didžiuliu broku“, – vertino vedėjas A. Budrys.

Didžiausias brokas, pasak vedėjo, – parko takai. Jie turėjo būti iškloti ne smėliu, o pagal autentišką technologiją – smėlio ir kalkių mišiniu, kuris turi sudaryti tvirtą pagrindą. Smėlis nesustingo.

„Ten „bardakas“ padarytas, o ne takas. Kai pamačiau, iš karto paklausiau – pliažą padarė? Ne, sako, čia takas...“, – stebėjosi A. Budrys.

Rangovas turėjo atlikti broko ištaisymo projektą. Savivaldybė už 7 tūkstančius litų atliko statinio ekspertizę. Joje aiškiai pasakyta, kad takai yra padaryti ne pagal technologiją: kalkių rasta tik 4 – 6 centimetrų storio, o pagal technologiją reikia, kad būtų 10 centimetrų storio, rasta neišmaišytų kalkių, mišinys „nesusirišęs“.

„Takus reikia daryti iš naujo. Rangovas, kiek žinau, neprieštaravo padaryti iš naujo, buvo įsipareigojęs atlikti darbo brėžinius iki balandžio 15 dienos, bet kol kas jų nėra. Savivaldybė teiks „Mebai“ sąskaitas už patirtus nuostolius. Reikalausime, kad „Meba“ ištaisytų broką. Jeigu atsisakys, ieškosime kito rangovo“, – teigė A. Budrys.

Treji metai darbų – takeliams

Rangovo sutartį su „Meba“ savivaldybė yra pasirašiusi 2012 metų balandžio 30 dieną.

Parašą ant rangovo sudėties dėjęs buvęs administracijos direktorius Kęstutis Lukšas taip įvertino sužlugusį projektą: „Kai balvonų šaikos statybų versle dalyvauja, taip ir gaunasi! Tokios firmos negali dalyvauti veikloje ir ateiti su mažiausia kaina. Kai ateina su mažiausia kaina – viskas taip ir baigiasi!“

UAB „Meba“ pagal darbų apimtis turėjo būti sumokėta už parko rekonstrukciją 247 tūkstančiai eurų. Beveik visa ši suma jau pervesta rangovui, Savivaldybė nesumokėjusi tik apie 17 tūkstančių eurų, tačiau ši suma dar sumažėjo, nes „Mebai“ skaičiuojami delspinigiai, kurie jau sudaro apie pusę sumos.

Pagrindinę darbų vertę ir sudarė būtent parko takai.

Automobilių aikštelę šalia parko įrenginėjo kitas rangovas, jam sumokėta per 142 tūkstančius eurų. Šiam rangovui, kitaip, nei UAB „Meba“, Savivaldybė didelių pretenzijų neturi.

Taigi, visa projekto suma – per 389,5 tūkstančio eurų arba 1,3 milijono litų.

Šiuo metu Savivaldybė rengia projektą, kaip ištaisyti defektus, nes ekspertizės akte yra nurodyta viską išardyti net ir su pagrindu ir padaryti iš naujo.

„Pagal šį projektą prašysime „Mebos“, kad ji nedelsiant pradėtų taisyti broką. Jeigu ji netaisys, mes takus vis tiek turime sutvarkyti. Tada rengsime naują rangovo konkursą ir kreipsimės į teismą, kad iš „Mebos“ išieškotų nuotolius“, – svarstė vedėjas A. Budrys.

A. Budrio teigimu, brokui ištaisyti gali prireikti apie 52,7 tūkstančio eurų, juos iš kažkur turės paimti pati Savivaldybė arba prisiteisti iš „Mebos“.

Dėl „blogo projekto“ – teismas

UAB „Meba“ direktorė Marija Laisvyda Matusevičienė „Šiaulių kraštą“ kelis kartus tikino, kad kalti ne statybininkai, o blogas projektas.

„Pagal tą techninį projektą mes viską padarėme, bet pagal tą projektą gerai neįmanoma padaryti, nesąmonės. Reikėjo dėti trinkelėmis, o ne smėliu. Tokio projekto nesu mačiusi“, – teigė M. L. Matusevičienė.

Direktorė pripažino, kad iš jų reikalaujama takus padaryti iš naujo, nors esą, statybininkai sakė, kad blogas projektas iš karto, bet projektuotojai tvirtinę, kad „viskas turi susigulėti“, bet „ten niekas nesusigulėjo ir nesusigulės, nes ten viską išplovė lietus“.

„Mes jau rajono savivaldybę padavėme į teismą. Pagal Civilinį kodeksą, pagal Statybos įstatymą turi būti visų trijų šalių – projektuotojo, techninio prižiūrėtojo ir rangovo – atsakomybė. O Savivaldybė nori labai gudriai viską suversti ant rangovo. Mes tikrai nenusileisime“, – teigė M. L. Matusevičienė.

Bendrovės vadovė pripažino, kad ir laiptus teko daryti iš naujo, nes projektuotojui atrodę, kad laiptai išgrįsti per mažais akmenimis.

Projektuotojas įrodinėja – statybininkų brokas

Kuršėnų parko rekonstrukcijos projekto autorius kaunietis architektas Kęstutis Mikšys „Šiaulių kraštui“ tvirtino, kad būtent statybos darbus, o ne projektą jis vertina labai blogai.

„Statybininkai kaltina projektą, o kas jiems belieka...“, – teigė K. Mikšys.

Jis teigė paėmęs takų mėginius ir pats nuvežęs juos į Kultūros paveldo centro laboratoriją. Ten nustatyta, kad takų dangos sudėtis visiškai neatitinka to, kas nurodyta projekte, todėl ir sustingti negalėjo.

Broko ir skandalų šleifas – po visą apskritį

UAB „Meba“ broko pėdsakų yra visoje Šiaulių apskrityje.

Ne kartą rašėme apie Šiaulių menų inkubatoriaus projektą, kuris galiausiai visiškai žlugo. Šio objekto rangovas taip pat buvo UAB „Meba“. Bendrovė dėl Menų inkubatoriaus projekto bylinėjasi teismuose, o Šiaulių miesto savivaldybei ir Šiaulių regiono plėtros agentūrai tenka sukti galvą, iš kur paimti pinigų sugrąžinti skolas už neįgyvendintą projektą.

Šiaulių miesto savivaldybė nutraukė sutartį su kolumbariumo statybos rangovu UAB „Meba": vėlavo darbai, atlikta nekokybiškai.

Ne kartą rašėme ir apie „Aušros“ muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus – rekonstrukciją, kurią taip pat atliko „Meba“. Dar 2012 metų lapkritį muziejus tikėjosi pakviesti į pirmąją parodą, tačiau pirmoji paroda surengta tik 2014-ųjų lapkritį.

„Meba“ rekonstravo ir „Aušros“ muziejui priklausantį Žaliūkių vėjo malūną. Po pirmojo smarkesnio vėjo ėmė lūžti galingi vėjo malūno sparnai. Nors tąkart buvo apkaltintas vėjas ir projektuotojai, „Meba“ ištaisė broką.

Joniškio rajono savivaldybė taip pat yra nutraukusi sutartį su UAB „Meba“, kuri nesugebėjo laiku užbaigti Žagarės kultūros centro renovacijos, darbus vilkino ir nebaigė jų net ir pratęsus terminą.

„Meba“ atstatė griuvusią Raudonąją Joniškio sinagogą, praėjus vos keturiems mėnesiams po rekonstrukcijos, sinagoga jau buvo graužiama pelėsinio grybelio, mediena puvo, nuo sienų krito dažai. Vėliau įlinko atstatytos sinagogos lubų sija.

Dėl namų renovacijos Kelmėje ir Naujojoje Akmenėje, kurią atliko taip pat „Meba“, gyventojai rado daug broko.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.

SMĖLIS: Šiaulių rajono kultūros centro direktoriaus pavaduotojas Zenonas Gestautas stebėjosi, kaip galima įrengti smėlio takus į pagrindinę rajono koncertų salę. Smėlis limpa prie batų, kojos klimpsta į smėlį.

BROKAS: UAB „Meba“ direktorė Marija Laisvyda Matusevičienė tikina, kad blogas projektas, todėl smėlis ant takų negali sustingti.

VADOVAS: Kuršėnų parko rekonstrukcijos darbų vadovas Šiaulių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Alfredas Budrys sako labai nustebęs, kaip rekonstruoti takai.

TEMPAI: Kuršėnų senojo parko rekonstrukcija įrengiant naują takų dangą ir apšvietimą trunka jau trejis metus.

ŽALA: Lietus ir vėjas nešioja smėlį po parką.

LANKYTOJAI: Parku praeinantys žmonės vengia smėlėto tako ir stačių laiptų, eiti renkasi žmonių pramintą takelį.

REKONSTRUKCIJA: Trejus metus rekonstruojamame parke laiptai, išdaužyti ir vėl naujai sulipdyti vis dar ramstomi lentomis.