
Naujausios
Nauji atradimai „Padubysio kronikose“
Antradienį Šiaulių rajono Bazilionų mokykloje-daugiafunkciame centre pristatytas istorijos ir kultūros žurnalo „Padubysio kronikos“ šeštasis numeris. Nepriklausomybės Akto signataro Romualdo Ozolo įsteigtas ir pradėtas leisti žurnalas didina ne tik puslapių skaičių, plečia autorių ratą ir geografiją, bet ir įsitvirtina kaip solidus kultūros reiškinys.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Istorikai susirūpino istorijos dėstymu
R. Ozolo sumanytoje rubrikoje „Šiandien“ žinomi šalies istorikai – Šiaulių universiteto profesorius Arūnas Gumuliauskas, docentė Birutė Salatkienė, Lietuvos edukologijos universiteto profesorius Eugenijus Jovaiša, lektorius Tomas Baranauskas, archeologas Eugenijus Skrupskelis – analizuoja situaciją dėl istorijos dėstymo mokyklose.
Aiškėja tendencija, kad istorijos dėstymas yra ir chaotiškas, ir eklektiškas, mokiniai ne mokomi istorijos, o ruošiami istorijos egzaminui.
Istorikas T. Baranauskas net matematiškai apskaičiavo, kad, pavyzdžiui, Vytautui Didžiajam istorijos egzaminų klausimyne skiriamas vos vienas klausimas, o, pavyzdžiui, Sovietų Sąjungos vadovui Leonidui Brežnevui – du klausimai. „Kas svarbiau Lietuvos žmogui? Vytautas Didysis ar kažkoks Brežnevas?“ – retoriškai klausė žinomas istorikas. Jis teigė, kad mokyklose dėstoma istorija persunkta dabartizmo – to neturėtų būti, istorijos profesionalai siūlo stabdyti ir iš esmės pakeisti istorijos dėstymo programą.
Jaunuomenės moksliniai tyrinėjimai
Tapo tradicija žurnale spausdinti jaunųjų mokslininkų straipsnius. Klaipėdos universiteto doktorantas, archeologas Gvidas Slah pateikia straipsnį apie paties surastus Tytuvėnėlių akmens amžiaus gyvenvietės pėdsakus. Taip žurnalo geografija jau nusidriekia ir iki Tytuvėnų regioninio parko, kurio specialistai sutiko bendradarbiauti su žurnalo leidėjais.
Šiaulių universiteto magistrantūroje studijuojanti jauna mokslininkė Sigita Vaitkaitytė žurnale dalijasi savo surinkta medžiaga apie privačias sporto kolekcijas.
Istorikas Tomas Žilius analizuoja ginkluotą pasipriešinimą sovietams 1944 –1953 metais Padubysio krašte.
Istoriją Šiaulių universitete studijuojantis jaunimas ir šiame numeryje parengė tradicinę rubriką „Iš praeities spaudos“. Šįkart apžvelgta kriminalinė kronika. Straipsnis nustebins praeities romantizuotojus, nes jame pateikiama daug medžiagos apie tuometinius nusikaltimus. Straipsnis gausiai iliustruotas to meto nuotraukomis iš kolekcininko Petro Kaminsko archyvo. Čia pamatysime ne tik policijos tuometinę kasdienybę, bet ir, pavyzdžiui, Užventyje sugautų degtindarių su degtinės darymo aparatu nuotrauką. Degtindarė moteris nuotraukoje ne liūdi sulaikyta, o šypsosi šalia eksponuojamų įkalčių.
Atsiminimų lobynas
Menotyrininkas Vytenis Rimkus ir muziejininkė Virginija Šiukščienė parengė išsamią publikaciją apie Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje įamžintas Padubysio apylinkes.
Aldona Vasiliauskienė, geriausiai ištyrinėjusi šv. Bazilijaus vienuolijos veiklą Lietuvoje, pasakoja apie dvasininkus, dirbusius Bazilionų bažnyčioje.
Prisiminimais, greta R. Ozolo dienoraščio tęsinio, dalijasi ir kiti iš šių kraštų kilę žmonės, buvę bendramoksliai, bendraminčiai.
Greta kolekcininko P. Kaminsko kolekcijos nuotraukų, žurnale publikuojamos įdomios ir iliustratyvios Bazilionų parapijos klebono Stanislovo Žukausko nuotraukos.
Laimos PERMINIENĖS nuotr.
ŽINOVĖ: Daugiausia tarp Lietuvos mokslininkų tyrinėjusi šv. Bazilijaus vienuolių ordino veiklą Lietuvoje ir Bazilionuose humanitarinių mokslų daktarė Aldona Vasiliauskienė šeštajame žurnalo numeryje spausdina publikaciją apie Bazilionų bažnyčioje dirbusius dvasininkus.
ŽURNALAS: Žurnalo „Padubysio kronikos“ naujo numerio pristatymas visada sulaukia ir bazilioniškių, ir šiauliečių dėmesio. Žurnalą pristato jo redaktorius, menotyrininkas, profesorius Vytenis Rimkus.
JAUNIMAS: Archeologo Gvido Slah archeologiniai tyrinėjimai Tytuvėnų regioniniame parke pristatyti straipsniu žurnale. Vis daugiau jaunų mokslininkų savo tyrinėjimus skelbia būtent „Padubysio kronikų“ žurnale.
TAUTODAILININKĖ: Žurnalo „Padubysio kronikos“ pristatymo metu buvo atidaryta ir kuršėniškės tautodailininkės Almos Stugienės karpinių paroda. Tautodailininkė kilusi iš Bazilionų. Jos karpiniais gausiai iliustruotas ir šaštasis žurnalo numeris.