
Naujausios
MŪSŲ VALSTYBĖS TARNAUTOJAS 2019
Gimtojo krašto šviesuolis
Vaclovo Martinaičio kandidatūros teikimą nominacijai „Mūsų valstybės tarnautojas 2019“ pristatė Satkūnų seniūnija ir Joniškio „Saulės“ pagrindinė mokykla. Seniūnė Regina Butkienė laiške redakcijai rašo: „Vaclovas Martinaitis – gimtojo krašto šviesuolis. Čia jo gimtinė, čia praleido vaikystę, čia užaugino savo vaikus. Jis žino kiekvieną sodietį, jį žino ir didelis, ir mažas, čia jis jaučiasi tvirtai stovintis ant gimtosios žemės. Baigęs studijas 1980 metais, jis visada buvo susijęs su kaimo gyvenimu (...).
Šis žmogus – tikras savo kaimo patriotas. Kiekvienas bendruomenės renginys, šventė, vaikų ir jaunimo sporto varžybos sunkiai įsivaizduojami be Vaclovo Martinaičio. Jis daugelio šių renginių iniciatorius ir vedėjas.
Plikiškių kaimo ir visos seniūnijos gyventojai žino šį iniciatyvų žmogų, kaip netausojantį savęs, neskaičiuojantį savo laisvalaikio valandų, atiduodamų visuomeninei veiklai. Jis gyvena ir dirba su meile žmonėms, tėviškai globoja jaunimą, jiems atiduoda žmogišką šilumą. (...) Jis – pagrindinis visuomeninis pagalbininkas organizuojant renginius, ypač sportinius, visada noriai dalijasi savo žiniomis, patirtimi, visada padeda, kiek gali. (...)
Šis kaimo šviesuolis daug metų savo laisvalaikį skyrė kelionėms pėsčiomis po respubliką, piligriminiams žygiams su jaunimu, mokydamas jį ištvermingumo ir meilės savo kraštui. Niekas nesistebi pamatęs jį vasaros vakarais žaidžiantį futbolą mokyklos stadione ar su jaunimu aptarinėjantį jų problemas.“
Seniūnei pritaria ir „Saulės“ pagrindinės mokyklos direktorius Tomas Armonavičius, pateikęs beveik tris dešimtis renginių, išvykų, projektų per pataruosius dvejus mokslo metus, kuriuos inicijavo, rengė, organizavo arba prisidėjo organizuojant V. Martinaitis.
Reikia tik noro ir komunikacijos
Iš kur tas entuziazmas, noras ir įkvėpimas? Ir kaip jis visur spėja? Juk yra Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Plikiškių skyriaus–daugiafunkcio centro sportinės veiklos organizatorius, ūkvedis, Gataučių Marcės Katiliūtės pagrindinės mokyklos fizikos, Mato Slančiausko progimnazijos technologijų mokytojas, Plikiškių kaimo bendruomenės „Šaltinis“ pirmininkas, Joniškio rajono savivaldybės šeimos komisijos ir rajono bendruomeninių organizacijų tarybos narys. Pedagogas, visuomenininkas sako, kad reikia tik noro ir komunikacijos, o tada gali kalnus nuversti. Štai, jo vadovaujama kaimo bendruomenė „Šaltinis“ rengia projektus, pagal kuriuos gaunamas finansavimas renginiams, išvykoms, reikalingiems reikmenims, nes „kaimo žmonės nori gyventi taip pat kaip miestiečiai, jiems neužtenka tik duonos“. Pastaruoju metu per Vietos veiklos grupės finansuotą paraišką nupirkta žoliapjovė, lapų surinktuvas, priekabėlė, praverčiantys aplinkai tvarkyti.
Daug laiko prabėga bendraujant su mokiniais. Jie kartais nenori mokytis, atsainiai žiūri į technologijų pamokas, pasak pedagogo, galvoja, kad visi bus verslininkai, IT specialistai ir tik sėdės prie kompiuterio. Tačiau roboto nesukursi, neįvesi užduočių nemokėdamas programavimo, grafinės kalbos. Visur reikia darbo. Technologijų pamokose dabar ne tik pjaustoma, kalama, šlifuojama, bet mokomasi brėžinių, nes braižybos, kaip atskiro mokomojo dalyko nėra, ji integruota į kitas pamokas.
Pažįsta savo kraštą ir kaimynus
Su jaunimu 63-ejų metų Vaclovas Martinaitis, save su šypsena vadinantis seneliu, ieško įvairių sąlyčio taškų. Daugybę metų jis, dirbdamas mokyklose Skaistgiryje, Kriukuose, Plikiškiuose vykdavo į kelias dienas trukdavusias respublikines turiadas su mokiniais po Lietuvą, plaukė plaustais, valtimis, su dviračiais važiavo į Elėją, stovyklaudavo prie tvenkinio Drąsutaičiuose, Rukuižiuose.
„Latvijoje Tervetės miškuose driekėsi karjerai. Ten su vaikais pasistatę palapines miegame lyg tikrose smėlio kopose, o pro šalį eina kareivukai dainas dainuodami. Netoliese karinis dalinys veikė. Visa tai buvo prieš gerus trisdešimt metų“, – pirmuosius savo žygius su mokiniais prisimena Vaclovas Martinaitis.
Lėšų gaudavo per socializacijos, vasaros poilsio programas. Dabar išvykoms, žygiams „žalią šviesą“ uždega „Saulės“ pagrindinės mokyklos vadovas Tomas Armonavičius.
Praėjusiais metais vykta į pėsčiųjų žygį nuo Vytauto Didžiojo paminklo Juodeikiuose iki Žagarės, Vasario 16-ąją su jaunimu nužingsniuota 16 kilometrų, pernai ir šiemet dalyvauta naktiniame 13 kilometrų pėsčiųjų žygyje „Tamsoje būti šviesa“, skirtame Sausio 13-osios įvykiams paminėti, skirtingo ilgio trasose rungtasi „Sniego dieną“.
Įgyvendinant jaunimo iniciatyvų projektą praėjusiais metais keliauta po Latviją: skatinant pilietiškumą, patriotizmą aplankytas IIės (Zebrenes seniūnija, Dobelės rajonas) partizanų, kur žuvęs ir kraštietis iš Milvydžių kaimo Benediktas Povilaitis, bunkeris, partizanų memorialas. Ten plikiškiečiai pasodino šermukšnį, pinaviją, aplankė su lietuvių ir latvių bendra rezistencine kova susijusias vietas Bauskės, Duobelės ir Aucės savivaldybėse. Plikiškių biblioteka bendrauja su kolegomis iš Latvijos, įsijungia ir Plikiškių bendruomenė, daugiafunkcis centras. Organizuota išvyka pagal projektą „Mus vienija tautų atmintis“ į Latvijos etnografinį muziejų ir Latvijos nacionalinę biblioteką Rygoje.
Plikiškiai – geriausia vieta žemėje
Vaclovo Martinaičio nuomone, svarbu mylėti savą kraštą, būti patriotu, nes čia mūsų šaknys, gimtinėje mes formuojamės kaip asmenybės. Ko keliauti kažkur toli, kai dar nesi ant kiekvieno savo šalies akmenėlio užlipęs?..
„Aš visada sakau, kad Plikiškiai – geriausia vieta gyventi žemėje. Pas mus vandens nei per daug, nei per mažai, kiaulių kompleksas niekada nesmirdi. Per mūsų kaimą, kai ta vietovė dar vadinosi Kušleikiais, ėjo senasis plentas į Kaliningradą. Kiti sako, va, Bariūnai, Ziniūnai yra Joniškio priemiestis, o mes sakome – esame Rygos priemiestis. Net mūsų gyventojų dalis dirba Latvijoje. O ir aš pats ketvirtadaliu latvis – mano baba su latviu susilaukė dukros, mano mamos, – pajuokaudamas aiškina V. Martinaitis. – Apskritai, mes, gyvenantys pasienyje, tampriai susiję su Latvija, kur visada buvo bėgančių nuo Sibiro arba grįžusių iš tremties, kurie negalėjo registruotis Lietuvoje, tad gretimoje kaimynystėje apsistodavo.“
Pedagogo keliu Vaclovas Martinaitis pasuko neatsitiktinai. Nuo mažens įtaką padarė geros pedagogės Raisa Ivanova, Aldona Adomaitienė. Kadangi, kaip pats sako, visada buvo technologijų žmogus, tik beveik su teatralo polėkiu, tuometiniame Šiaulių Kazio Preikšo pedagoginiame institute (dabar – Šiaulių Universitetas) pasirinko studijuoti fiziką–matematiką. Baigęs gavo paskyrimą į tuometinę Skaistgirio vidurinę mokyklą. V. Martinaičiui per visus tuos darbo metus nemažai teko direktoriauti: būti Kriukų pagrindinės mokyklos, tuomet Mato Slančiausko gimnazijos, Plikiškių pagrindinės mokykls–duagiafunkcio centro vadovu.