Per gyvenimą su pieštuku ir teptuku

Per gyvenimą su pieštuku ir teptuku

Per gyvenimą su pieštuku ir teptuku

Vakar Šiaulių universiteto centriniuose rūmuose atidaryta profesoriaus emerito Vytenio Rimkaus darbų paroda „Per gyvenimą su pieštuku ir akvarele...“

Universiteto centrinių rūmų koridoriuose dažniausiai pristatomi studentų darbai. Šįkart sienas papuošė menotyrininko profesoriaus V. Rimkaus viso gyvenimo darbai.

Parodos autorius sakė ilgai svarstęs, ką parodyti tokioje nedidelėje erdvėje. Vienas iš seniausių parodos darbų – būsimos žmonos Česlavos Reginos, kai jai buvo 10 metų, pieštuku pieštas portretas. Šis darbas eksponuojamas pirmą kartą.

V. Rimkus pradėjo piešti labai anksti. Yra išlikę piešinių, kuriuos jis nupiešė būdamas trejų.

„Gal būdamas aštuonerių metų projektuodavau katedras ir bažnyčias. Buvau suprojektavęs bedievių bažnyčią. Gana įdomus piešinys, bet neberandu jo, būčiau atnešęs į parodą“, – šypsojosi dailininkas.

Iš tūkstančių piešinių V. Rimkus parinko keletą iš tremties laikotarpio, kai pieštuku bloknote piešdavo tremtinių portretus.

Apie piešinius iš lagerio, kuriame teko kalėti už pasipriešinimą sovietų režimui, V. Rimkus sakė: „Rusus, moldavus, kitus – visus mus jungė geresnio gyvenimo idėja. Ir didžioji dalis buvo rusų politiniai kaliniai. Ir šiandien to neturėtume užmiršti kaltindami kažką valdžios sferose. Pirmiausiai žiūrėkime į paprastus žmones, kurie visur panašūs. Todėl ir išdrįsau parodyti šiuos piešinius.“

Pagal šiuos eskizus lageryje aliejiniais dažais V. Rimkus tapydavo portretus. „Pirminė portreto kaina buvo kepaliukas duonos“, – šypsosi kūrėjas. Priemonių portretų tapymui nebuvo lengva gauti. Kartais tapydavęs ir grindų dažais.

Vasara alsuojančios akvarelės tapytos prieš keletą metų, daugiausiai pleneruose. Geriausius akvarelės darbus dailininkas išdovanojęs, jie keliauja po pasaulį.

V. Rimkus parodos lankytojų dėmesį atkreipė į vieną darbą – šiuolaikinio peizažo simbolį. Akvarelėje – Šiaurės Lietuvos peizažas: apytuštis laukas, kuriame tik keletas vienišų medžių ir maža medinė trobelė. Dailininkas sako, kad šiame darbe jam beveik tobulai pavykę pritaikyti akvarelės techniką.

Eksponuojamas ir akvarele tapytas profesoriaus tėvo Jeroslavo Rimkaus, Šiaulių mokytojo ir visuomenės veikėjo, portretas.

V. Rimkus sakė, kad jam šiuo metu labiausiai trūksta laiko, ypač knygoms skaityti.

„Jei kas skundžiasi, kad Šiauliuose nėra ką veikti, niekada su tuo nesutinku. Parodos atidaromos tuo pačiu metu, nespėji aplankyti. Koncertai vyksta. Ir ne šiaip mėgėjiški, bet ir profesionalų atvažiuoja. O kur dar šventės, festivaliai. Kiekvieną dieną renginiai vyksta, tad nuobodžiauti nėra kada“, – sakė menotyrininkas.

„Šiaulių krašto“ inf.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PORTRETAS: Vienas iš seniausių profesoriaus Vytenio Rimkaus parodoje eksponuojamų darbų – jo tada dar būsimos žmonos Česlavos Reginos portretas, pieštas 1948 metais.

KALINIAI: Grupė darbų – Rešiotų (Sibiras) lagerio kaliniai.