
Naujausios
Piliečiai skambina 112
Pranešti apie pažeidimą policijai – kiekvieno piliečio pareiga. Tokios nuomonės laikosi dauguma gyventojų. Šiaulių apskrities policija kiekvieną gautą pranešimą tikrina ir džiaugiasi gyventojų bendradarbiavimu.
Sigita VEGYTĖ
sigitav@skrastas.lt
Tikslios statistikos apie gyventojų praneštus viešosios tvarkos ar kelių eismo taisyklių pažeidimus Šiaulių apskrities policija neveda.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininko Eugenijaus Takuševičiaus teigimu, per parą sulaukiama nuo 5 iki 20 pranešimų apie viešosios tvarkos pažeidimus. Daugiausiai gaunama naktimis ir švenčių dienomis
Pranešantis asmuo dažniausiai yra susijęs su įvykiu tiesiogiai – triukšmaujantys kaimynai naktį, girtuokliavimas, chuliganizmas artimoje aplinkoje.
Šiaulių apskrities policija per mėnesį gauna 2–5 pranešimus apie viešosios tvarkos pažeidimus iš asmenų, tiesiogiai nesusijusių su įvykiu. Daugiausiai – girtuokliavimas viešoje vietoje, chuliganiški veiksmai.
Vairuotojai stebi aplinką
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos viršininkas Robertas Radavičius teigia, kad gyventojai naudojasi moderniosiomis technologijomis, automobiliuose turi įsirengę vaizdo registratorius, tad pastebi, fiksuoja ir praneša apie Kelių eismo taisyklių pažeidimus.
„Gauname vaizdinės medžiagos apie chuliganišką vairavimą ar greičio viršijimą, nuotraukų, kuriose užfiksuoti neleistinoje vietoje pastatyti automobiliai“, – žmonių pilietiškumu džiaugiasi R. Radavičius.
Tokių pranešimų policija sulaukia apie 3 – 5 per dieną.
Kiekvienas pranešimas svarbus
Policija vertina ir tikrina kiekvieną pranešimą apie pastebėtą pažeidimą ar numanomą nusikaltimą.
Neseniai Šiaulių apskrities policija gavo šiaulietės pranešimą apie įtartiną poros piliečių elgesį, kurie vienas po kito ėjo už sienelės. Moteris manė tapusi narkotikų perdavimo liudininke ir patikrinusi rado dėžutę, apie kurią pranešė policijai.
Kriminalistai patikrino ir rado ne narkotikus, o įvairių smulkmenų ir instrukciją, su paaiškinimu kaip žaisti populiarų lobių ieškojimo žaidimą „Geocaching“.
E. Takuševičius teigia, kad policija džiaugiasi tokiais pranešimais: „Jie parodo gyventojų pilietiškumą“.
Apie ieškomus asmenis (dingusius be žinios ar įtariamus, kaltinamus, nuteistus) policija skelbia informaciją internetiniame puslapyje, prašydama žmonių pagalbos.
Viešosios policijos skyriaus viršininkas E. Takuševičius teigia, kad piliečiai įsitraukia į paiešką, praneša, kur pastebėjo ieškomą asmenį.
Grįžtamasis ryšys
Kiekvienas pilietis, ne anonimiškai pranešęs apie pastebėtą pažeidimą, yra informuojamas, kaip viskas baigėsi, jam padėkojama už pagalbą.
Šiaulių apskrities policija piliečius, padėjusius išvengti nusikaltimo ar jį atskleisti, apdovanoja Angelo skulptūrėlėmis.
Neapykantos kurstymas internete
Socialiniuose tinkluose, internetiniuose portaluose yra nemažai įžeidžiančių ar neapykantą kurstančių komentarų. Šiaulių apskrities policija per mėnesį gauna 3 – 4 pranešimus apie pažeidimus internete.
Viešosios policijos skyriaus viršininko teigimu, kiekvienas įžeidimą supranta ir priima skirtingai, todėl dėl asmeninių įžeidimų žmogus į teismą turi kreiptis privačiai. Policija padeda nustatyti tik įžeidžiantį komentarą parašiusį asmenį.
E. Takuševičius ragina piliečius būti aktyvesnius ir pranešti apie neapykantos kurstymą internetinėje erdvėje.
„Tokio pobūdžio komentarų yra daug, o visų pastebėti mes negalime“, – teigia jis.
Dėžutė
Kaip pranešti?
Pranešti apie pastebėtus pažeidimus galima bendruoju pagalbos telefonu 112, elektroniniu būdu www.epolicija.lt, el. paštu, sms žinute ar atvykus į policijos komisariatą.
Pilietis, pranešęs apie pažeidimą, gali nuspręsti, ar nori būti liudininkas. „Tai parodo žmogaus pilietiškumą“, – teigia R. Radavičius. Jeigu atsisako, policija remiasi turima medžiaga, dėl kurios trūkumo pažeidėjai kartais lieka nenubausti.
Už melagingą pranešimą gresia baudžiamoji atsakomybė
Kaltininkas nėra informuojamas apie pranešėjo tapatybę.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato nuotr.
PRANEŠIMAI: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Eugenijus Takuševičius pažymi, kad gyventojai dažniausiai praneša apie įvykius artimoje aplinkoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PILIETIŠKUMAS: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos viršininkas Robertas Radavičius džiaugiasi, kad sulaukia nemažai pranešimų apie Kelių eismo taisyklių pažeidimus.