Priešmokyklinis ugdymas – kad vaikai mokyklose jaustųsi drąsiai

Priešmokyklinis ugdymas – kad vaikai mokyklose jaustųsi drąsiai

Prieš­mo­kyk­li­nis ug­dy­mas – kad vai­kai mo­kyk­lo­se jaus­tų­si drą­siai

Lau­ra Mar­tin­kė­nai­tė

Rug­sė­jo 1-ąją vi­si še­šia­me­čiai su­si­rinks į prieš­mo­kyk­li­nes gru­pes dar­že­liuo­se ir mo­kyk­lo­se. Šie­met prieš­mo­kyk­li­nis ug­dy­mas ta­po pri­va­lo­mas vi­siems vai­kams, ku­riems li­ko me­tai iki mo­kyk­los. Jau praė­ju­siais me­tais prieš­mo­kyk­li­nes gru­pes lan­kė be­veik 98 pro­c. še­šia­me­čių.

Spe­cia­lis­tai pa­brė­žia, kad prieš pir­mą­ją kla­sę vai­kams svar­biau­sia – ne iš­mok­ti ra­šy­ti ar skai­ty­ti, bet pa­si­reng­ti psi­cho­lo­giš­kai. Bū­si­mie­siems mo­ki­nu­kams svar­bu įpras­ti bū­ti ko­lek­ty­ve kar­tu su bend­raam­žiais ir suau­gu­siais, iš­mok­ti klau­sy­tis ir iš­girs­ti, iš­reikš­ti sa­vo nuo­mo­nę, su­tar­ti su ki­tais. Ty­ri­mais įro­dy­ta, kad prieš mo­kyk­lą gru­pes lan­kę vai­kai vė­liau pa­sie­kia ge­res­nių re­zul­ta­tų.

Sėk­min­gas star­tas vi­siems

Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos Iki­mo­kyk­li­nio ir pra­di­nio ug­dy­mo sky­riaus ve­dė­ja Lai­ma Jan­kaus­kie­nė sa­ko, kad pri­va­lo­mas prieš­mo­kyk­li­nis ug­dy­mas įves­tas sie­kiant vi­siems vai­kams pa­dė­ti pa­si­reng­ti sėk­min­gai mo­ky­tis mo­kyk­lo­je, neišs­ki­riant ir sun­kiai be­si­ver­čian­čių, so­cia­li­nės at­skir­ties šei­mų at­ža­lų.

„Prieš­mo­kyk­li­nis ug­dy­mas dar 2004 m. at­skir­tas nuo iki­mo­kyk­li­nio, ieš­ko­ta įvai­rių bū­dų, kaip pa­ska­tin­ti tė­vus leis­ti vai­kus į prieš­mo­kyk­li­nes gru­pes. Pa­vy­ko pa­siek­ti, kad jas lan­ky­tų 98 pro­c. ati­tin­ka­mo am­žiaus vai­kų, ta­čiau no­rė­jo­si, kad mo­kyk­lai tin­ka­mai pa­si­ruoš­ti ga­lė­tų vi­si ša­lies še­šia­me­čiai. Anks­ty­va­jam ug­dy­mui ypač di­de­lis dė­me­sys ski­ria­mas vi­so­se Eu­ro­pos ša­ly­se“, – tei­gia L. Jan­kaus­kie­nė.

Anot jos, Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je at­lik­tais moks­li­niais ty­ri­mais įro­dy­ta, kad anks­čiau ins­ti­tu­ci­nė­se ug­dy­mo pro­gra­mo­se pra­dė­ję da­ly­vau­ti vai­kai gy­ve­ni­me pa­sie­kia dau­giau, nei to ne­da­rę bend­raam­žiai. Bent tre­jus me­tus anks­ty­va­ja­me ug­dy­me da­ly­va­vę vai­kai vė­liau ne tik ge­riau mo­kė­si, bet ir įgi­jo ge­res­nes pro­fe­si­jas, ga­vo ge­res­nius at­ly­gi­ni­mus.

Sie­kiant su­da­ry­ti są­ly­gas vi­siems vai­kams gau­ti ko­ky­biš­ką ug­dy­mą, įgy­ven­di­na­mas Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų fi­nan­suo­ja­mas pro­jek­tas „Iki­mo­kyk­li­nio ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo plėt­ra“.

Ga­li­ma lan­ky­ti ir pu­sę die­nos

L. Jan­kaus­kie­nė at­krei­pia dė­me­sį, kad prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pes nuo ru­dens pri­va­lo­ma lan­ky­ti vi­siems vai­kams, ku­riems tais ka­len­do­ri­niais me­tais (nuo sau­sio 1 iki gruo­džio 31 d.) su­kan­ka še­še­ri ir iki pir­mos kla­sės lie­ka vie­ne­ri me­tai. Taip pat ga­li bū­ti prii­ma­mi ir anks­čiau su­bren­dę pen­kia­me­čiai, ku­rie bu­vo tiks­lin­gai ug­do­mi na­muo­se ar vai­kų dar­že­liuo­se. To­kiu at­ve­ju vai­ko bran­dą tu­ri įver­tin­ti sa­vi­val­dy­bių psi­cho­lo­gi­nės pe­da­go­gi­nės tar­ny­bos.

Sie­kiant su­da­ry­ti ga­li­my­bes vi­siems vai­kams, ne­prik­lau­so­mai nuo jų gy­ve­na­mo­sios vie­tos, įsi­gy­ta dau­giau mo­kyk­li­nių au­to­bu­sų vai­kams vež­ti, in­ves­tuo­ta į pa­tal­pų re­no­va­ci­ją, jos pri­tai­ky­tos še­šia­me­čių ug­dy­mui.

Mi­ni­ma­li prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo truk­mė – 4 va­lan­dos per die­ną. At­siž­vel­giant į šei­mų po­rei­kius, prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pė ga­li dirb­ti ir il­giau – 6, 8 ar 10 va­lan­dų per die­ną. Prieš­mo­kyk­li­nis ug­dy­mas šei­mai yra ne­mo­ka­mas. Tė­vai mo­ka tik už vai­kų mai­ti­ni­mą, jei­gu stei­gė­jas nė­ra nu­ma­tęs pa­pil­do­mo mo­kes­čio, pa­vyz­džiui, ug­dy­mo prie­mo­nėms.

„No­ri­me, kad kuo dau­giau vai­kų ir kuo anks­čiau pra­dė­tų da­ly­vau­ti ug­dy­mo pro­gra­mo­se. Ypač kai­mo vie­to­vė­se, kur dėl ne­dar­bo ar ki­tų prie­žas­čių tė­vai at­ža­las daž­nai pri­žiū­ri ir auk­lė­ja pa­tys. To­dėl į vai­kų ug­dy­mą žiū­ri­me lanks­čiai: tiek iki­mo­kyk­li­nio, tiek prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pes da­bar ga­li­ma lan­ky­ti pu­sę die­nos. To­kiu at­ve­ju vai­kams nė­ra pri­va­lo­mas mai­ti­ni­mas ir tė­vai ne­pa­ti­ria iš­lai­dų. Tie­sa, ato­kiau gy­ve­nan­čioms šei­moms ga­li tek­ti pa­si­rū­pin­ti at­ža­lų at­ve­ži­mu į ug­dy­mo įstai­gą. Prieš­mo­kyk­li­nė­je gru­pė­je vai­kas įgys drau­gų, nors trum­pą lai­ką iš­moks at­si­skir­ti nuo tė­vų, bū­da­mas kar­tu su bend­raam­žiais iš­moks lai­ky­tis bend­rų tai­syk­lių, iš­siug­dys ge­bė­ji­mą pla­nuo­ti“, – kal­ba spe­cia­lis­tė.

Pa­ruo­šia pra­di­niam ug­dy­mui

Anot Šiau­lių mies­to lop­še­lio-dar­že­lio „Co­liu­kė“ di­rek­to­rės pa­va­duo­to­jos ug­dy­mui Lau­ros Ba­jo­riū­nės, prieš mo­kyk­lą vai­kus svar­bu pa­reng­ti vi­sa­pu­siš­kai. „Prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo es­mė – pa­ruoš­ti vai­ką pra­di­niam ug­dy­mui, to­dėl vi­sas kom­pe­ten­ci­jas – so­cia­li­nę, pa­ži­ni­mo, ko­mu­ni­ka­vi­mo, svei­ka­tos, me­ni­nę – rei­kia ug­dy­ti ly­giag­re­čiai“, – sako ji.

Šiais moks­lo me­tais lop­še­lio-dar­že­lio ko­lek­ty­vas pla­nuo­ja at­nau­jin­ti prieš­mo­kyk­li­nu­kų vo­kie­čių kal­bos pa­mo­kė­les ir pa­siū­ly­ti nau­jie­ną – ne­su­dė­tin­gus moks­li­nius eks­pe­ri­men­tus, kad vai­kai moks­lo ži­nias pe­rim­tų per sa­vo pa­tir­tį.

Kaip įpras­ta, prieš­mo­kyk­li­nė­se gru­pė­se vai­kai bus su­pa­žin­din­ti su skai­čiais, rai­dė­mis, skie­me­ni­mis. Vis dėl­to L. Ba­jo­riū­nė sa­ko, kad ne ma­žiau svar­bu ug­dy­ti vai­kų so­cia­li­nius ir kas­die­nius įgū­džius, mat pra­di­nu­kai ne vi­sa­da mo­ka už­si­riš­ti ba­tą, nu­si­plau­ti ran­kas, ne vi­sa­da ži­no, kaip bend­rau­ti tar­pu­sa­vy­je.


Mo­kes­čiai – kaip už dar­že­lį

* Vals­ty­bė fi­nan­suo­ja 4 ug­dy­mo va­lan­das per die­ną (ar­ba 20 va­lan­dų per sa­vai­tę).

* Stei­gė­jas ga­li su­da­ry­ti lanks­čias prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pės dar­bo va­lan­das – 4, 6, 8, 10 ar 12 va­lan­dų per die­ną. Ki­tą da­lį den­gia sa­vi­val­dy­bė (jei ug­dy­mo įstai­ga yra sa­vi­val­dy­bės) ar­ba tė­vai (jei įstai­ga pri­va­ti).

* Tė­vai mo­ka tik už vai­kų mai­ti­ni­mą. Taip pat – jei­gu stei­gė­jas yra nu­ma­tęs ki­tą pa­pil­do­mą mo­kes­tį, pa­vyz­džiui, ug­dy­mo prie­mo­nėms įsi­gy­ti.

* Mo­kes­tis už vai­kų iš­lai­ky­mą prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pė­se ga­li bū­ti su­ma­žin­tas 30, 50, 60 ar 80 pro­c., o kai ku­rios šei­mos nuo jo at­lei­džia­mos.

* Prieš­mo­kyk­li­nės gru­pės ga­li bū­ti stei­gia­mos dar­že­liuo­se, mo­kyk­lo­se, ki­to­se įstai­go­se pri­tai­kius pa­tal­pas še­šia­me­čių ug­dy­mui.


Ug­do­mi per žai­di­mus

Prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pro­gra­ma ne­su­dė­tin­ga ir pri­tai­ky­ta pa­gal am­žių – 4–6 me­tų vai­kai ste­bė­da­mi, ty­ri­nė­da­mi ir žais­da­mi la­vi­na sa­vi­re­gu­lia­ci­ją, mo­ko­si tiks­lin­go el­ge­sio, su­si­pa­žįs­ta su rai­dė­mis, skai­čiais. Prog­ra­mą tė­vai ga­li pa­skai­ty­ti Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos sve­tai­nė­je www.smm.lt.

Užs. Nr. 324336