Realybės grimasos: išgražintos aplinkos nebėra kam prižiūrėti?..

Realybės grimasos: išgražintos aplinkos nebėra kam prižiūrėti?..

Rea­ly­bės gri­ma­sos: iš­gra­žin­tos ap­lin­kos ne­bė­ra kam pri­žiū­rė­ti?..

Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja pra­šo ra­jo­no Ta­ry­bos pa­pil­do­mų 14 eta­tų, ku­rie bū­tų įkur­ti se­niū­ni­jo­se. Prie­žas­tis: di­dė­ja tvar­ko­mų vie­šų­jų te­ri­to­ri­jų, ku­rias įren­gia ir pa­čios se­niū­ni­jos, ir kai­mų bend­ruo­me­nės, ki­tos ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos, plo­tai, o tvar­kan­čių­jų ne­bė­ra. Iš Dar­bo bir­žos atei­na tie, ku­riems rei­kia „bi­zū­no“ ša­lia, o anks­čiau pie­vas šie­na­vę gy­ven­to­jai ne­be­lai­ko gy­vu­lių, tad ir žo­lės jiems ne­be­rei­kia. Pak­ruo­jo ra­jo­ne dar iš­si­ver­čia­ma su be­dar­biais, ati­dir­ban­čiais už bau­das as­me­ni­mis.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Pra­šo 14 eta­tų

Rugp­jū­tį vyk­sian­čiam ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­džiui Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja tei­kia spren­di­mo pro­jek­tą, pa­gal ku­rį pra­šo­ma vals­ty­bės tar­nau­to­jų ir darbuotojų pa­gal dar­bo su­tar­tį pa­rei­gy­bių skai­čių pa­di­din­ti iki 208. Da­bar Ad­mi­nist­ra­ci­jo­je yra 194 eta­tai.

Kas­met pri­žiū­ri­mų te­ri­to­ri­jų plo­tai di­dė­ja. Se­niū­ni­jos ir kai­mų bend­ruo­me­nės pa­gal pro­jek­tus įren­gia vie­šą­sias erd­ves, poil­sio zo­nas. Šių te­ri­to­ri­jų prie­žiū­ra yra se­niū­ni­jų prie­vo­lė, ku­rią da­bar daž­nai at­lie­ka be­dar­biai, siųs­ti iš Dar­bo bir­žos, ta­čiau la­bai trūks­ta kva­li­fi­kuo­tų ir at­sa­kin­gai dir­ban­čių žmo­nių.

14 dar­bi­nin­kų eta­tų se­niū­ni­jo­se ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­tui per me­tus pa­pil­do­mai kai­nuo­tų 83 618 eu­rų (at­ly­gi­ni­mams ir „Sod­ros“ mo­kes­čiams), mo­kant mi­ni­ma­lią mė­ne­si­nę al­gą.

Vien Jo­niš­kiui rei­kia dar 10 dar­bi­nin­kų

Se­niū­nai liu­di­ja, kad pa­dė­tis iš­ties tra­giš­ka ir net tie 14 eta­tų var­gu ar iš­gel­bės pa­dė­tį, kaip no­rė­tų­si.

„Vien Jo­niš­kio mies­to erd­vėms šie­nau­ti dir­bant su tri­me­riais reik­tų de­šim­ties žmo­nių. O šiuo me­tu se­niū­ni­jo­je tu­ri­me tik 5,5 eta­to nuo­la­ti­nių dar­bi­nin­kų, ku­rių krū­vis – neį­ma­no­mas. Pa­vyz­džiui, vie­na mo­te­ris už pu­sę eta­to (0,5 mi­ni­ma­lios al­gos – aut. pa­st.) pri­žiū­ri vi­sas Jo­niš­kio mies­to nau­ją­sias ka­pi­nes ir liu­te­ro­nų ka­pi­nes. Ga­li­te įsi­vaiz­duo­ti, ko­kie tai plo­tai!“ – „Šiau­lių kraš­tui“ aiš­ki­no Jo­niš­kio se­niū­nė Ja­ni­na Au­gus­ti­nai­tie­nė, tvir­ti­nan­ti, kad vien jos se­niū­ni­jai iš tų 14 siū­lo­mų ad­mi­nist­ra­ci­jos pa­pil­do­mų eta­tų reik­tų 10.

Ra­jo­no te­ri­to­ri­jo­je iš­ties kas­met di­dė­ja tvar­ko­mų te­ri­to­ri­jų plo­tai ar­ba kei­čia­si gė­ly­nų struk­tū­ra, o kar­tu – ir prie­žiū­ra.

Po tru­pu­tį tvar­ko­mi kai­mai. Šie­met Ja­kiš­kiuo­se Jo­niš­kio se­niū­ni­ja ve­ža juo­dže­mį ir ly­gi­na pel­kė­tą, nuo­lat van­dens už­lie­tą pie­vos te­ri­to­ri­ją, kurioje ban­dys su­kur­ti gra­žią ap­lin­ką.

Kal­ne­lio kai­mo par­ke prieš 8–9 me­tus pa­kak­da­vo trak­to­riu­mi nupjau­ti žo­lę. Bend­ruo­me­nei pa­gal pro­jek­tą įren­gus ta­ke­lius, pa­ky­lą ren­gi­niams, pa­so­di­nus pa­pil­do­mai me­de­lių, su to­kia ga­lin­ga tech­ni­ka ne­beį­ma­no­ma brau­tis, rei­kia dau­giau žmo­gaus ran­kų, plu­šan­čių su žo­liap­jo­ve ar­ba tri­me­riu.

Gy­ven­to­jai ta­po la­bai reik­lūs, kur nors pa­ma­tę su­žė­lu­sią žo­lę, iš­syk skam­bi­na į se­niū­ni­ją.

Treč­da­lis su­ser­ga, ge­ria ar­ba lau­žo tech­ni­ką

Ta­čiau Jo­niš­kio se­niū­nė at­sklei­džia ir ki­tą pro­ble­mos pu­sę – ne tik tvar­ko­mų plo­tų daug, bet kas­met ma­žė­ja ga­lin­čių juo­se dirb­ti, nes iš Dar­bo bir­žos atei­na vis la­biau „pa­var­gę“, sir­gu­liuo­jan­tys ar­ba ne­mo­kan­tys elg­tis su tech­ni­ka.

„Maž­daug treč­da­lio ski­ria­mų dar­bi­nin­kų ne­ten­ku, nes jie ar­ba pa­sii­ma biu­le­te­nį, ar­ba už pra­vaikš­tas at­lei­džia­mi, vie­nas ki­tas su­si­ran­da nuo­la­ti­nį dar­bą. Kai pra­de­da­mos mo­kė­ti al­gos, tris die­nas da­lis dar­bi­nin­kų „iš­kri­tę“. Kai ku­rie ne­su­ge­ba elg­tis su žo­liap­jo­ve ar tri­me­riu, o ne­no­rė­da­mi dirb­ti juos su­ga­di­na, to­dėl vis dau­giau rei­kia lė­šų dar­bo tech­ni­kai tvar­ky­ti“, – si­tua­ci­jos ab­sur­diš­ku­mą iliust­ruo­ja se­niū­nė.

Dar­bi­nin­kų ge­ro­kai su­ma­žė­jo

Se­niū­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad pro­ble­mą įma­no­ma iš­spręs­ti tik tu­rint nuo­la­ti­nius dar­bi­nin­kus. Ki­tu at­ve­ju, ge­riau ati­duo­ti mies­tą tvar­ky­ti tuo ga­lin­čioms už­siim­ti fir­moms, pa­vyz­džiui, ko­mu­na­li­niam ūkiui.

Jo­niš­ky­je to­kia tvar­ka vei­kė iki kri­zės. Užė­ju­s kri­zi­niam lai­ko­ta­r­piui ir pra­dė­jus tau­py­ti lė­šas, se­niū­nai vargs­ta, bė­gio­da­mi ir „ga­ny­da­mi“ dir­ban­čius iš vie­šų­jų dar­bų ar­ba siųs­tus Dar­bo bir­žos. Vie­nas ki­tas iš jų dir­ba są­ži­nin­gai, bet to­kių yra ma­žai.

Ja­ni­na Au­gus­ti­nai­tie­nė var­di­ja iš­kal­bin­gus skai­čius: 2011 me­tais nuo ba­lan­džio 1 iki lapk­ri­čio 30 die­nos ji tu­rė­jo 189 se­niū­ni­jos te­ri­to­ri­jo­je dir­bu­sius as­me­nis, 2012 me­tais – 169, 2013 me­tais – 164, 2014 me­tais – 127, 2015 me­tais – vos 90. Šie­met nu­ma­ty­ti 95 žmo­nės.

Gal pirk­ti žą­sų ar avių?..

Kriu­kų se­niū­nė Aud­ro­nė Im­po­lie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, kad tvar­ko­mos te­ri­to­ri­jos pa­di­dė­jo ne tik dėl įreng­tų nau­jų poil­sio aikš­te­lių, bet dėl to, kad kai­muo­se žmo­nės ne­be­lai­ko gy­vu­lių. Anks­čiau gy­ven­to­jai tie­siog peš­da­vo­si tar­pu­sa­vy­je dėl pie­vų, pa­grio­vių, nes rei­kė­jo šie­no, da­bar vi­si tie plo­tai li­ko se­niū­ni­jai pri­žiū­rė­ti.

„Lie­tus nuo­lat pliau­pia, ne­bes­pė­ja­me šie­nau­ti. Prie ne­be­vei­kian­čių ka­pi­nių šią va­sa­rą dar net ne­priė­jo­me, – „Šiau­lių kraš­tui“ aiš­ki­no se­niū­nė. – Mes pra­šo­me se­niū­ni­jai dvie­jų dar­bi­nin­kų. Jei­gu Ta­ry­ba ne­skirs, juo­kau­ja­me, kad gal reik­tų Sa­vi­val­dy­bei nu­pirk­ti žą­sų ar­ba avių pie­voms šie­nau­ti.“

Dir­ba ir at­siųs­tie­ji už bau­das

Pak­ruo­jo se­niū­nas Sau­lius Mar­gis „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad jų ra­jo­ne dar su­ka­ma­si su tais pa­čiais Dar­bo bir­žos dar­bi­nin­kais, ati­dir­ban­čiais už pa­šal­pas. Taip pat su­lau­kia­ma ir siųs­tų už bau­das iš po­li­ci­jos.

„Pa­si­tai­ko tarp jų vi­sai ne­blo­gų dar­bi­nin­kų, bet iš tie­sų bū­na daug ne­kom­pe­ten­tin­gų, ne­su­ge­ban­čių. Ta­čiau sam­dy­ti per kon­kur­sus fir­mas ap­lin­kai tvar­ky­ti bū­tų per bran­gu. Sam­do­me tik tiems dar­bams, ku­rių ne­ga­li­me at­lik­ti pa­tys: eks­ka­va­to­rių grun­tui vež­ti, bokš­te­lį elekt­ros tink­lams tai­sy­ti ir pa­na­šiai“, – sa­kė Pak­ruo­jo se­niū­nas S. Mar­gis.

Au­to­rės nuo­tr.

SKAI­ČIAI: Jo­niš­kio se­niū­nė Ja­ni­na Au­gus­ti­nai­tie­nė var­di­ja iš­kal­bin­gus skai­čius: 2011 me­tais nuo ba­lan­džio 1 iki lapk­ri­čio 30 die­nos ji tu­rė­jo 189 se­niū­ni­jos te­ri­to­ri­jo­je dir­bu­sius as­me­nis, šie­met nu­ma­ty­ti vos 95 žmo­nės.

PO­KY­ČIAI: Kriu­kų se­niū­nė Aud­ro­nė Im­po­lie­nė sa­ko, kad anks­čiau daug pie­vų nu­šie­nau­da­vo gy­ven­to­jai, ku­rie lai­kė gy­vu­lius, da­bar jiems žo­lės ne­be­rei­kia.

PLO­TAI: Se­niū­ni­jo­se da­bar esan­tys dar­bi­nin­kai ne­bes­pė­ja šie­nau­ti pri­klau­san­čių plo­tų, o iš Dar­bo bir­žos ne­re­tai atei­na ne­mo­kan­tys elg­tis su tech­ni­ka ar­ba net ją spe­cia­liai ga­di­na, kad ne­reik­tų dirb­ti.