Saulė privertė pakelti akis į dangų

Saulė privertė pakelti akis į dangų

Saulė privertė pakelti akis į dangų

Vakar užvertę galvas į dangų gatvėse, pro namų ir biurų langus stebėjome retą ir įdomų reiškinį – dalinį Saulės užtemimą. Prie Šiaulių universiteto teleskopų universiteto observatorijoje ir skvere prie Savivaldybės žiūrėti Saulės užtemimo nusidriekė eilės.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Prie observatorijos – eilė per visą aukštą

Šiaulių universitete dar prieš prasidedant Saulės užtemimui nuo septintojo iki aštuntojo aukšto, kur įsikūrusi observatorija, nusidriekė eilė norinčių stebėti užtemimą.

Daugiausia eilėje – gimnazistų iš J. Janonio, Šiaulių universiteto gimnazijos. Gimnazistai, kuriems šiuo metu 15-16 metų, pirmą kartą gyvenime stebėjo gana retą reiškinį.

„Įdomu! Nepaprasta! Geras vaizdas!“ – jau po Saulės užtemimo dalijosi įspūdžiais gimnazistai. Jie tikino iš pamokų nebėgę, stebėti juos Saulės užtemimo išleidę mokytojai.

Per patį Saulės užtemimo piką, kuris Šiauliuose buvo 12.04 valandą, į observatoriją rinkosi universiteto darbuotojai.

Pirmąkart – prie „Saulės diskų“

Vakar Saulės užtemimui stebėti skverelyje prie Savivaldybės, netoli fontano simboliniu pavadinimu „Saulės diskai“, būriavosi ir jaunimas, ir pagyvenę žmonės. Susirinkusieji tikino, jokios organizmui įtakos nejaučia, tik tenkina smalsumą.

Skverelyje pirmą kartą buvo pastatyti du teleskopai. Vienas jų projektavo Saulės užtemimo atvaizdą į stendą, kitu buvo galima stebėti dangų.

Projektuoti vaizdą į stendą pavyko tik užtemimo pradžioje, per patį užtemimo piką Saulę užstojo daugiau debesų, todėl projekcijai jos spinduliai buvo per silpni.

Teleskopus prižiūrėjo Šiaulių universitete Astronomijos ir fizikos būrelį lankantys Šiaulių gimnazistai Arvydas Petryla ir Lukas Adeikis. Devyniolikmečiai pasakojo, kad jau antrą kartą savo gyvenime stebi Saulės užtemimą.

Daugelis susirinkusiųjų skverelyje, prie savo biurų ar namų į Saulę žiūrėjo pro senas fotojuosteles, aprūkytus stiklus, lanksčius kompiuterinių laikmenų magnetinius diskus, tamsintas plastikines juostas. Buvo tokių, kurie Saulės užtemimą stebėjo pro seną rentgeno nuotrauką ar tamsintos šampano taurės stiklą.

Daugelis fotografavo šį reiškinį ir fotoaparatais, ir mobiliaisiais telefonais.

Matė dar 1954 metų visišką Saulės užtemimą

Šiaulietė Valerija Jankauskienė į Saulės užtemimą specialiai atėjo pasižiūrėti pro teleskopą. „Labai įdomu pamatyti tokį retą reiškinį“, – sakė šiaulietė.

Ji pirmą kartą gyvenime stebėjo visišką Saulės užtemimą 1954 metų birželio 30 dieną atokiame kaime Šilalės rajone.

„Nesutemo tada lyg naktį, bet buvo tokia melsva keista prieblanda. Nors buvau vaikas, bet gerai atsimenu tą dieną, kai užtemo Saulė ir iš už juodo apskritimo matėsi tik aplinkui spindintis šviesos ratas. Tada į Saulę žiūrėjome plika akimi, nes ji buvo visiškai užtemusi“, – prisiminė V. Jankauskienė.

Lietuvoje visiškas Saulės užtemimo reiškinys nuo to laiko nepasikartojo.

Šįkart pas mus užtemo tik apie 77 procentus Saulės disko, nors kitur, pavyzdžiui, Norvegijoje, buvo stebimas visiškas Saulės užtemimas. Kitas visiškas Saulės užtemimas Europoje bus tik 2026 metais.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

OBSERVATORIJA: Šiaulių universiteto observatorijoje, įrengtoje ant aštuonių aukštų pastato stogo per teleskopą stebėti Saulės užtemimo rinkosi daugiausia jaunimas.

EILĖS: Eilės prie Šiaulių universiteto observatorijos nusidriekė per visą laiptinės aukštą.

RENTGENAS: Jaunimas sumanė į Saulės užtemimą stebėti per seną rentgeno nuotrauką.

IŠRADINGUMAS: Retą Saulės reiškinį galima stebėti ir per tamsintą šampano taurę.

STIKLAI: Šiauliečiai kėlė galvas į dangų, nes kitas toks Saulės užtemimas tebus po keliolikos metų.

REIŠKINYS: Jauni žmonės pirmą kartą gyvenime stebėjo Saulės užtemimą.

FOTOGRAFIJOS: Žmonės fotografavo retą gamtos reiškinį.

UŽTEMIMAS: Vakar galėjome stebėti reiškinį, kai Saulės diskas buvo uždengtas apie 77 procentus.

PRISIMINIMAI: Šiaulietė Valerija Jankauskienė į Saulės užtemimą specialiai atėjo pasižiūrėti pro teleskopą, nes ji jau yra stebėjusi plika akimi visišką Saulės užtemimą 1954 metų birželio 30 dieną atokiame kaime Šilalės rajone.