
Naujausios
Senatvė tarp dangaus ir žemės
Jadvyga save pavadina žmogumi be vietos. Prieš kelerius metus viename Šiaulių rajono kaime ji turėjo namą, ūkį, žemės. Sako pasitikėjusi giminėmis ir viską pardavusi. Dabar 76-erių moteris glaudžiasi svetimuose namuose. Labiausiai bijo, kad tokia prieglauda laikina.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Už pagalbą – 56 tūkstančiai litų
Pensininkės skruostais rieda ir rieda ašaros: sunku ir skaudu jai kalbėti apie buvusius namus, apie giminiuotis norėjusį brolį.
Jei prieš gerą dešimtmetį Jadvygai kas nors būtų pasakęs, kad liks be namų ir turės glaustis giminaičiams priklausančiame name, būtų tik nusijuokusi.
Moteris teigia, kad vienišą likusią giminaičiai ėmė smarkiai „šefuoti“, siūlę pagalbą, kiekvieną savaitę lankę. Ji jiems kas kartą lauktuvių įdėdavusi, o ir šie niekada neatvažiuodavę tuščiomis.
„Santykiai buvo giminiški. Atrodė, kad geresni ir būti negali“, – sako moteris.
Kol kartą užėjo kalba apie tai, kad Jadvygai ūkį reikėtų parduoti ir gyventi persikelti arčiau giminės, į Kuršėnus.
„Sakė, kad mane ne tik lankys, bet ir nukaršins. Pagalvojau, negi po žeme viską nusinešiu, o arčiau brolio tikrai smagiau“, – guodžiasi pensininkė.
Ji pardavė namą kaime, o gautus keliasdešimt tūkstančių litų tiesiai į rankas tvirtina atidavusi broliui už pažadėtą kampą. Sutarę, kad likusią dalį, dar keliasdešimt tūkstančių, atiduosianti dalimis. Tai būsianti kompensacija – už pagalbą dabar ir gilioje senatvėje.
Anot Jadvygos, duodama pinigus ji neprašiusi, kad giminaičiai jos vardu namą nupirktų – pinigus atidavusi, nes santykiai buvę geri, giminaičių pažadai gražūs, o apie apgavystę nebuvo net minties. Moteris tik pageidavusi, kad artimųjų vardu įsigytame name ją priregistruotų.
Nėra parašo – nėra įrodymo
Nedidelį namelį susirado. Jadvygos duotais pinigais paremontavo.
Artimųjų pagalba iš pradžių tikrai atrodė neįkainojama: kur reikia, ten paveš, kas reikalinga, tuo aprūpins.
„Tačiau ir aš niekada nelikdavau skolinga. Už kiekvieną paslaugą atsiskaitydavau“, – beria žodžius moteris.
Kelerius metus giminės, anot Jadvygos, giminiškai gyvenę ir puikiai sutarę. Nebuvo dėl ko pyktis, išskyrus dėl žadėto, bet kelerius metus taip ir neištesėto pažado priregistruoti naujoje vietoje. Anot Jadvygos, giminės kalbą apie registraciją baigdavo sakydami, kad „jau tuoj tuoj“.
Tačiau šiandien, praėjus beveik ketveriems metams, Jadvyga sako esanti tarp žemės ir dangaus: kalbos apie „prirašymą“ tebesitęsia, o brolio „rytoj arba kitą savaitę priregistruosim“ nebeteikia vilties. Maža to, giminiški santykiai, anot Jadvygos, atšalo.
Moteris sako, kad brolis vis rečiau ją ėmęs lankyti arba išvis neateiti. Įtampa dar labiau sustiprėjo, kai ji atsisakiusi duoti jam pinigų remontui.
Jadvyga bijo, kad įširdęs brolis jos neišvytų.
„Skaudu, kad artimas žmogus taip galėtų pasielgti. Dūšią atidaviau, o likau ir be pinigų, ir be pamato po kojomis. Tarp žemės ir dangaus. Dabar tik gyvenu ir laukiu, kada lieps išeiti“, – sako pensininkė.
Jadvyga prieš kelias dienas kreipėsi į seniūnijos specialistus, pasiteiravo, ar būtų galimybė stoti į eilę socialiniam būstui gauti. Esą jai pasiguodus seniūnijos darbuotojai pasakę, kad panorėjęs brolis bet kada gali paprašyti ją išsikraustyti, nes jokio įrodymo apie sudarytą žodinį sandorį ji neturi.
„Teisme negalėčiau įrodyti, kad broliui mainais už pažadą prižiūrėti mane nusenusią susimokėjau. Neturiu nė vieno parašo, jokio popieriaus, jokio įrodymo – viską mokėjau į rankas“, – apmaudo neslepia moteris.
ADVOKATĖS KOMENTARAS
Šiaulietė advokatė Jūratė BIELIAUSKIENĖ tik galva palinkčioja, išgirdusi šią gyvenimišką situaciją:
– Na ir kas tiems žmonėms šauna į galvą? Negi sunku užeiti į bet kurio advokato kontorą ir pasiteirauti, koks pats efektyviausias būdas galėtų būti, norint užsitikrinti ramią senatvę.
Juk geriau už konsultaciją sumokėti keletą eurų, negu paskui graužtis dėl tūkstančių. Pagaliau asmenims, turintiems menkas pajamas, valstybė užtikrina nemokamą teisinę pagalbą. Maža to, kiekvienoje savivaldybėje dirba visiškai nemokamai konsultuojantys teisininkai.
Dar labiau, jei žmogui reikalingas advokatas, jam tereikia apie tai pranešti savo socialiniam darbuotojui – jis sutvarkys dokumentus, ir advokatas atvažiuos į namus.
Apie šį ir kitus panašius atvejus pasakysiu taip: kiekvienas žmogus, jeigu jis galvoja, kad yra pažeisti jo interesai, gali kreiptis į teismą. Bet. Pažiūrėkime į pastarąjį atvejį: kokius įrodymus apie (jei ja tikėti) duotus pinigus ta moteris įteiks teismui?
Kitas reikalas, jei sandoris būtų buvęs įteisintas teisiškai, pavyzdžiui, sudarius išlaikymo iki gyvos galvos sutartį. Tokio pobūdžio sutartyje numatytos visos garantijos.
Apie į rankas atiduotus pinigus. Tiesą sakant, kiekvienas žmogus pinigus gali dėti ten, kur nori – nori atiduoti, nori išdalinti. Bėda ta, kad bylinėjantis šių „dalybų“ nelabai ir įrodysi. Taigi šioje konkrečioje situacijoje padėti labai sunku. Nėra įrodymų.
Deja, kartais susipainiojama ir sudarant sutartis. Gal tai dėl to, kad žmonės geriau konsultuojasi turguje, su drauge, bet ne su teisininku.
Esu turėjusi ne vieną bylą, kai naikinome dovanojimo sutartį. Pasitaiko, kad žmonės (dažniausiai tai būna tėvai) vieninteliam savo vaikui dovanoja visą turtą. Taigi klausiu dovanotojų: o ko tikėjotės sudarydami dovanojimo sutartį? Ir sužinau, kad už dovaną buvo tikėtasi priežiūros senatvėje. Argi ne kuriozas – tėvai norėjo, kad juos senatvėje vaikas remtų ir padėtų, o sudarė dovanojimo sutartį! Žinokite, kad tokia sutartis (kaip, beje, ir testamentas), kito žmogaus niekaip neįpareigoja. Gavo dovaną, ir – viso gero.
Jeigu žmogus nori, kad jį išlaikytų, ir sudaro dovanojimo sutartį, o jo vis tiek neprižiūri, tai yra tik du keliai: arba tenka susitaikyti arba teisme užginčyti dovanojimo sutartį, kaip nepateisinusią teisėtų lūkesčių.
Teisingiausia būtų buvę, jeigu minėta moteris kaime turėto savo namo būtų ne pardavusi, o padovanojusi giminaičiams. Tada būtų drąsiai galima kreiptis į teismą ir nuginčyti dovanojimo sutartį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VIENATVĖ: Kartais lūkesčiai nepasiteisina: žmogus senatvėje vis tiek gali likti vienišas. Teisininkai pataria turtinius reikalus tvarkyti teisiniu keliu.
KONSULTACIJOS: Advokatė Jūratė Bieliauskienė: „Mes, lietuviai, dažnai taupome ten, kur nereikėtų taupyti. Jei norime išsiaiškinti apie mokesčius, apie draudiminius, turtinius santykius, klausinėjame draugų, kaimynių ir vadovaujamės jų patirtimi. Nuo tokių „konsultacijų“ paskui vieni nemalonumai“.