
Naujausios
VASAROS POKALBIAI
Šiaulių Pompėją tyrinės ir ateinančios kartos
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Archeologijos skyriaus vedėja Audronė Šapaitė šią vasarą bandė atskleisti Šiaulių senamiesčio paslaptis. Ar po Šiaulių Prisikėlimo aikšte gali slypėti sava Pompėja?
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Aptiko XVI–XVII amžių
– Kokia jums, kaip archeologei, ši vasara?
– Mūsų vasaros visada yra neprognozuojamos. Šią vasarą apsiėmiau daryti tik vieną projektą – Šiaulių miesto Prisikėlimo aikštės.
Tyrimai truko nuo liepos 11 iki rugpjūčio 3 dienos. Plotas – beveik 77 kvadratai. Tai buvo žvalgomieji archeologiniai tyrimai. Iškasti 38 šurfai, daugiausiai – po 2 kvadratinius metrus.
Šurfai apėmė plotus, kuriuos planuojama rekonstruoti: dabartinę Prisikėlimo aikštę, plotą prieš Šiaulių kolegiją, skverą prieš Šiaulių miesto savivaldybę, Šiaulių katedros prieigas, Aušros tako pradžią, kuri įeina į senojo miesto teritoriją.
– Kiek giliai bakstelėjote į žemę?
– Labai įvairiai. Mes visuomet kasame iki įžemio, tai yra, iki tos vietos, kur žmogus nevykdė jokios veiklos. Jei žmogus tik praėjo pro šalį, kultūrinis sluoksnis yra plonas, būna, kad įžemį randame ir 30 centimetrų gylyje. Kas kita, jei stovėjo namas ir buvo rūsys. Giliausia vieta, iškasta Prisikėlimo aikštėje – 2 metrai 30 centimetrų. Negiliausia – 60 centimetrų.
– Ką atvėrė 2 metrai 30 centimetrų?
– Dabartinėje Prisikėlimo aikštėje radome tris vietas, kur yra buvę XVI–XVIII amžiaus pastatai su rūsiais.
Vienoje vietoje pataikėme į pastato vidurį: nežinome, kiek jis dar tęsiasi į kairę ir dešinę. Ten greičiausiai buvo sukritusi krosnis, nes radome daug perdegusio molio, sudužusių koklių. Kitoje vietoje pataikėme į pastato kampą – matėsi akmeninių pamatų kampas, greta, ko gero, krosnies liekanos, nes daug molio tinko. Tuomet kiekvienas namas turėjo savo krosnį, o per šimtus metų – ir ne vieną. Todėl kokliai – dažnai randamas senamiesčio radinys.
Trečioje vietoje aptikome rūsio pakraštį, gal truputį vėlyvesnį, XVII–XVIII amžiaus.
– Kiek maždaug radinių aptikote?
– Jei skaičiuotume su molio tinku – tūkstančius. Visų radinių dar nenuprausiau ir atidžiai neapžiūrėjau. Esu prikrovusi pilną pasienį maišų. Mūsų darbas užtruks iki kitų metų pavasario, nes reikia parašyti ataskaitą. Dabar pasibaigė tik lauko darbai – visi kiti tik prasidėjo.
Mįslės ir hipotezės
– Kiek Prisikėlimo aikštė iki šiol buvo tirta archeologų?
– Kai 1997–1998 metais ieškojau, kur yra Šiaulių senamiestis, keliose vietose bakstelėjome nedidelius šurfus. Prieš rekonstrukciją daugiausiai tyrinėtas skveras prieš Savivaldybę. Kolegė iš Vilniaus Aušra Zalepūgienė kasė šurfus, perkasas, stebėjo žemės kasimo darbus. Vietomis buvo rastas sluoksnis bei pavienių radinių.
– Kokių lūkesčių turėjote prieš šių metų kasinėjimus?
– Tikėjausi, kad galbūt užkabinsime ir senesnį laiką nei XVIII amžių. Jaučiuosi pamaloninta, kad jį aptikome ir – ne vienoje vietoje. Nes, kaip bebūtų, šurfavimas yra baksnojimas: pataikysi – nepataikysi.
Esu patenkinta rezultatais, nes apie tuos laikus istorikai nieko nežino. Tik mes atradę galime daryti kažkokias išvadas.
– Ką radiniai atskleidžia apie senesnius nei XVIII amžiaus Šiaulius?
– Aikštės ribas. Užstatymas buvo arčiau – senieji rūsiai eina maždaug iki Prisikėlimo aikštės vidurio. Vadinasi, visa ši dalis į Varpo gatvės pusę buvo užstatyta.
Atkastas pastato kampas orientuotas ne taip, kaip dabartiniai namai, o taip, kaip katedra. Matome kitą užstatymo kryptį. Iš vieno pastato negalima daryti išvadų, bet tokia hipotezė iškilo. Man visuomet atrodė, kad katedra „kreivai“ stovi kitų pastatų atžvilgiu. Galbūt čia yra atsakymas.
– Kas užminė daugiausiai mįslių?
– Skvere priešais Savivaldybę atkasėme labai gražų grindinį. Svarstome, ar jis – iš turgaus, ar ankstyvesnių laikų. Grindinys keistokas: iš didelių akmenų įstrižai sudėta juosta. Lyginau su ikonografija – nuotraukoje matyti taip padarytas grindinys turgaus aikštėje.
Radome pastatą priešais Katedrą – ant sankryžos kampo. Atrodė, kad pagal ikonografiją ten niekas nestovėjo ir pastatų neturėjo būti. Susiradau 1875 metų Napoleono Ordos piešinį, jame matyti pastatas priešais Katedrą – ko gero, tas pats. Faktas, kad namai XIX amžiuje ten stovėjo. Tą laikotarpį patvirtina ir radiniai.
– Kokių buities daiktų radote?
– Porą molinių pypkių galvučių, vertikaliąją bato pasagėlę, porą monetų, bet jos vėlyvos, iš turgaus laikų.
Daugiausiai radome koklių. Jais archeologai labai džiaugiasi, nes koklių mados maždaug kas 50 metų keitėsi, pagal tai datuojame sluoksnį. Ir, žinoma, radome keramikos: puodai buvo moliniai ir dužo, tad šukių per šimtmečius pridaužyta sočiai.
Paliks ateities kartoms
– Kada datuojamas Šiaulių senamiestis, atsižvelgiant į archeologinius radinius?
– Archeologiškai esu užčiuopusi XVI amžiaus vidurį. Rūsys buvo atkastas dabartinio SEB banko teritorijoje. Datavimas tikslus, nes radome sidabrinę Žygimanto Augusto monetą.
Iš rašytinių šaltinių žinome, kad 1447 metais stovėjo medinė bažnyčia. Šiuo atveju kalbame apie realius Šiaulius. Mes švenčiame 780-ąjį jubiliejų, bet ankstesnieji laikai yra sunkiai apčiuopiami.
Kad žmonės čia gyveno ir seniau, rodo kapinynai, gyvenvietės dabartinėje miesto teritorijoje: Lieporiai, Lepšiai, Salduvės piliakalnis.
– Kada labiausiai nukentėjo Prisikėlimo aikštė ir jos kultūriniai sluoksniai?
– Be abejo, XX amžiuje su savo karais.
Kol Šiauliai įgavo senojo miesto vietoje paminklinį statusą, kas norėjo, kasė, griovė. Pasisekė, kad Prisikėlimo aikštė visada buvo aikštė, ten niekas per daug nevykdė veiklos. Tik skersai ir išilgai eina komunikacijos.
– Ar gali būti, kad po žeme slepiasi Šiaulių Pompėja?
– Be abejo, tenai kažkas yra – o kas, sužinosime, kai atkasime. Dabar vyksta aikštės projektavimas, atlikti tik archeologiniai-žvalgomieji tyrimai.
Prieš žemės kasimo darbus vėl reikės tyrimų. Jie priklausys nuo to, kur ir kokie statiniai bus suprojektuoti. Pagal dabartinę projekto stadiją statinių, komunikacijų yra nedaug.
Tas vietas, kur archeologinis-kultūrinis sluoksnis nebus sugriautas ir bus užpilama žemė, galbūt paliksime ateities kartoms. Gal jos sugalvos kitų, nedestruktyvių būdų išsiaiškinti nesugriaunant.
Senųjų rūsių vietas norėtųsi iškasti iki galo – parašiau rekomendaciją, kad reikėtų ištirti visą plotą.
Architektas svarsto radinius atidengti visuomenei, jį labiau domina grindiniai. Yra galimybė ištirti ir palikti rodyti pastatą, kurio matyti pamatų kampas. Bet problemiška. Visų pirma – kainuoja pinigų, antra – kaip tai padaryti? Stiklas nepasiteisino: rasoja, užsineša, nieko nesimato. Reikia naujų technologijų.
– Negaila, kad aikštė bus padengta ir visų paslapčių nebesužinosite?
– Negailėkime kitoms kartoms.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TYRIMAI: Prisikėlimo aikštėje buvo atkasti 38 šurfai, daugiausiai – po 2 kvadratinius metrus.
ATRADIMAS: Archeologę Audronę Šapaitę šią vasarą labiausiai pradžiugino atkastos ankstyviausių rūsių vietos.
RADINYS: Kokliai – dažnas senamiesčių radinys, pagal jų madas archeologai datuoja atkasamus sluoksnius.