Šiauliai už turistus turi dėkoti Kryžių kalnui

Šiauliai už turistus turi dėkoti Kryžių kalnui

Šiau­liai už tu­ris­tus tu­ri dė­ko­ti Kry­žių kal­nui

Šiau­liuo­se tu­ris­tų šie­met ap­si­lan­kė dvi­gu­bai dau­giau nei per­nai. Jų ap­si­lan­ky­mo prie­žas­ti­mi daž­niau­siai tam­pa Kry­žių kal­nas, pa­ska­ti­nan­tis mies­te pra­leis­ti ke­lias pa­pil­do­mas die­nas. Tu­riz­mo spe­cia­lis­tai nea­be­jo­ja: Šiau­liams dar yra kur to­bu­lė­ti – trūks­ta ir iš­skir­ti­nu­mo, ir trau­kos vie­tų.

Si­mo­na KVE­DE­RY­TĖ

si­mo­na.k@skrastas.lt

Re­kor­di­nis skai­čius tu­ris­tų

Šių me­tų pus­me­tį Šiau­lių tu­riz­mo in­for­ma­ci­jos cent­re (TIC) ir mo­bi­liuo­siuo­se jo biu­ruo­se ap­si­lan­kė dau­giau nei 14 tūks­tan­čių tu­ris­tų. Jų 58 pro­cen­tais dau­giau nei praė­ju­sių me­tų tuo pa­čiu lai­ku, kai su­lauk­ta 5 921 tu­ris­to.

Šiau­lių TIC di­rek­to­rė Rū­ta Stan­ku­vie­nė sa­ko, kad dau­giau tu­ris­tų pri­trau­kė mies­te vy­kę ren­gi­niai: „Mar­guok“, fes­ti­va­lis „Ant ru­be­žiaus“, Lie­tu­vos olim­pi­nė die­na, tarp­tau­ti­nės var­žy­bos, tarp­tau­ti­nės šu­nų pa­ro­dos, Eu­ro­pos die­nos šven­tė ir ki­tos.

„Dau­giau­sia tu­ris­tų at­vy­ko iš Lat­vi­jos, Is­pa­ni­jos, Pran­cū­zi­jos, Ja­po­ni­jos, Ru­si­jos. Taip pat bu­vo lan­ky­to­jų ir iš Lie­tu­vos – Birš­to­no, Skuo­do, Pa­ne­vė­žio, Kau­no, Vil­niaus“, – sa­ko R. Stan­ku­vie­nė.

Jos tei­gi­mu, tu­ris­tai, poil­siau­to­jai ir pa­tys šiau­lie­čiai mies­te ga­li ras­ti daug ir įdo­mios veik­los. Ta­čiau lan­ko­miau­sia vie­ta li­ko Kry­žių kal­nas. Jis vis dar pa­ten­ka ir į po­pu­lia­riau­sių Lie­tu­vos vie­tų pen­ke­tu­ką.

R. Stan­ku­vie­nė sa­ko ste­bin­ti nau­ją ten­den­ci­ją – Kry­žių kal­ną ap­lan­kiu­sie­ji vis daž­niau lie­ka nak­vo­ti Šiau­liuo­se.

Nuo mu­zie­jų iki skry­džio ba­lio­nu

Ke­liau­to­jus tra­di­ciš­kai be­ne la­biau­siai do­mi­na Šiau­lių mu­zie­jai. Lan­ko­miau­si – „Auš­ros“, Fo­tog­ra­fi­jos, Dvi­ra­čių mu­zie­jai. Ypač di­de­lio dė­me­sio su­lau­kia Ge­le­žin­ke­lių mu­zie­jus, „Rū­tos“ šo­ko­la­do mu­zie­jus ir Šiau­lių uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­das.

Pa­sak R. Stan­ku­vie­nės, tu­ris­tus vis la­biau trau­kia ir TIC ren­gia­mos eks­kur­si­jos po Šiau­lių mies­tą ir re­gio­ną. Šie­met jų or­ga­ni­za­vo 36. Praė­ju­sių me­tų pir­mą pus­me­tį jų bu­vo vos 15.

„Šie­met gi­dai pra­dė­jo ves­ti nau­jas eks­kur­si­jas apie Šiau­lių is­to­ri­ją ir ta­pa­ty­bę. Te­mos įvai­rios: „Lai­ko spal­vos Šiau­lių Auš­ro­je“, „Ki­no ma­gi­ja tar­pu­ka­rio Šiau­liuo­se“, „Šiau­lių le­gen­dos“, „Li­te­ra­tū­ri­niai Šiau­liai“, – pa­sa­ko­ja Šiau­lių TIC di­rek­to­rė.

Jos tei­gi­mu, tu­ris­tai, poil­siau­to­jai va­sa­rą ga­li leis­ti ir Talk­šos eže­ro rek­rea­ci­nė­je zo­no­je. Čia yra ir Talk­šos eko­lo­gi­nis ta­kas, ry­ti­ne eže­ro pa­kran­te ve­dan­tis iki Sal­du­vės pi­lia­kal­nio. Pa­ke­liui ga­li­ma stab­te­lė­ti prie 23 sto­te­lių ir su­si­pa­žin­ti su jų sten­duo­se esan­čia in­for­ma­ci­ja apie aug­me­ni­ją, au­ga­li­ją, kraš­to­vaiz­džių įvai­ro­vę ir šios vie­to­vės is­to­ri­ją.

Ne­to­lie­se įsi­kū­ręs Jau­nų­jų gam­ti­nin­kų cent­ras. Čia ap­si­lan­kiu­sie­ji ga­li pa­jo­di­nė­ti žir­gais, da­ly­vau­ti įvai­rio­se edu­ka­ci­jo­se.

Talk­šos pa­kran­tė­je, ša­lia „Ge­le­ži­nės la­pės“ skulp­tū­ros, vei­kia van­den­len­čių par­kas, mies­te ga­li­ma ras­ti ir nuo­ty­kių par­ką, už­si­sa­ky­ti skry­dį ba­lio­nu, mies­tą ap­va­žiuo­ti pi­giai iš­si­nuo­mo­tu dvi­ra­čiu, lai­ką pra­leis­ti ne­mo­ka­mo­se mankš­to­se.

Do­mi­na ku­li­na­ri­nis pa­vel­das

Už­sie­nie­čiai do­mi­si ir ku­li­na­ri­niu tu­riz­mu. Ei­na į bul­va­re ir ap­link jį esan­čias ka­vi­nes, ku­rio­se šie­met jau ga­li­ma ras­ti net že­mai­tiš­ko ku­li­na­ri­nio pa­vel­do pa­tie­ka­lų ir su jais su­si­ju­sių edu­ka­ci­jų. Svei­kuo­liš­ką vir­tu­vę siū­lo vais­ti­nė „Va­le­ri­jo­nas“.

Chai­mo Fren­ke­lio vi­los res­to­ra­ne vyks­tan­čiuo­se edu­ka­ci­niuo­se už­siė­mi­muo­se da­ly­viai su­pa­žin­di­na­mi su žy­dų tra­di­ci­nio mais­to ypa­tu­mais ir ruo­ši­mo spe­ci­fi­ka.

„Ko­še­ri­nė žy­dų vir­tu­vė yra vie­na įdo­miau­sių ir tur­būt la­biau­siai mi­tais, le­gen­do­mis api­pin­tų te­mų. Ju­dė­jų mais­to tai­syk­lės – kaš­ru­tas – eg­zis­tuo­ja jau trys tūks­tan­čiai me­tų. Tai­syk­lių są­ra­šas yra įtrauk­tas į šven­tą­ją žy­dų kny­gą To­rą“, – aiš­ki­na TIC di­rek­to­rė.

„Ur­ban“ dar­bai – iš­ga­ny­mas tu­riz­mui

R. Stan­ku­vie­nė vie­na di­džiau­sių nau­jo­vių va­di­na pa­bė­gi­mų kam­ba­rius. Tai pra­mo­ga, ku­rios me­tu rei­kia iš­gvil­den­ti įvai­rias už­duo­tis tam, kad ras­tum išė­ji­mą. Jų Šiau­liuo­se yra net ke­li.

Ta­čiau di­rek­to­rės nuo­mo­ne, mies­tas tu­ris­tų ne­trau­kia taip, kaip ga­lė­tų. Trūks­ta vis­ko – nuo A iki Z.

„Tu­ris­tų srau­tui tu­ri įta­kos nau­jo­vės. Pa­vyz­džiui, pės­čių­jų bul­va­ro žiū­rė­ti vy­ko vi­sa So­vie­tų Są­jun­ga, vi­sa Lie­tu­va. Taip pat vi­si plū­do į Šiau­lius, kai ati­da­rė Šo­ko­la­do mu­zie­jų, res­tau­ra­vo Chai­mo Fren­ke­lio vi­lą. Ma­nau, ir da­bar­ti­nė si­tua­ci­ja kei­sis, kai bus įgy­ven­din­ta „Ur­ban“ pro­gra­ma, bus su­tvar­ky­ta Pri­si­kė­li­mo aikš­tė, bul­va­ras. Ta­da tu­rė­tų pa­di­dė­ti veik­lų kon­cent­ra­ci­ja, at­va­žiuo­tų dau­giau tu­ris­tų“, – ti­ki­si R. Stan­ku­vie­nė.

Ji nea­be­jo­ja, kad ke­liau­to­jų pa­dė­tų pri­trauk­ti ir mies­to kul­tū­ros, ki­tų įstai­gų ži­no­mu­mo di­di­ni­mas. Taip pat – pa­brėž­ti Šiau­lių ta­pa­ty­bę per sau­lės sim­bo­lį, tar­pu­ka­rio mo­der­niz­mo ar­chi­tek­tū­rą. Pa­vyz­džiui, kur­ti to­kio sti­liaus ka­vi­nes, reng­ti teat­ra­li­zuo­tus ren­gi­nius.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

KE­LIAU­TO­JAI: Šį pus­me­tį Šiau­lių tu­riz­mo in­for­ma­ci­jos cent­re ap­si­lan­kė dvi­gu­bai dau­giau tu­ris­tų nei per­nai – mies­te vie­šė­jo už­sie­nie­čių iš Ja­po­ni­jos, Lat­vi­jos, Is­pa­ni­jos, Pran­cū­zi­jos, Ru­si­jos.

TU­RIZ­MAS: Šiau­lių tu­riz­mo in­for­ma­ci­jos cent­ro di­rek­to­rė Rū­ta Stan­ku­vie­nė sa­ko, kad Šiau­liuo­se yra ką veik­ti, bet kar­tu trūks­ta vis­ko.