
Naujausios
Šiauliai už turistus turi dėkoti Kryžių kalnui
Šiauliuose turistų šiemet apsilankė dvigubai daugiau nei pernai. Jų apsilankymo priežastimi dažniausiai tampa Kryžių kalnas, paskatinantis mieste praleisti kelias papildomas dienas. Turizmo specialistai neabejoja: Šiauliams dar yra kur tobulėti – trūksta ir išskirtinumo, ir traukos vietų.
Simona KVEDERYTĖ
simona.k@skrastas.lt
Rekordinis skaičius turistų
Šių metų pusmetį Šiaulių turizmo informacijos centre (TIC) ir mobiliuosiuose jo biuruose apsilankė daugiau nei 14 tūkstančių turistų. Jų 58 procentais daugiau nei praėjusių metų tuo pačiu laiku, kai sulaukta 5 921 turisto.
Šiaulių TIC direktorė Rūta Stankuvienė sako, kad daugiau turistų pritraukė mieste vykę renginiai: „Marguok“, festivalis „Ant rubežiaus“, Lietuvos olimpinė diena, tarptautinės varžybos, tarptautinės šunų parodos, Europos dienos šventė ir kitos.
„Daugiausia turistų atvyko iš Latvijos, Ispanijos, Prancūzijos, Japonijos, Rusijos. Taip pat buvo lankytojų ir iš Lietuvos – Birštono, Skuodo, Panevėžio, Kauno, Vilniaus“, – sako R. Stankuvienė.
Jos teigimu, turistai, poilsiautojai ir patys šiauliečiai mieste gali rasti daug ir įdomios veiklos. Tačiau lankomiausia vieta liko Kryžių kalnas. Jis vis dar patenka ir į populiariausių Lietuvos vietų penketuką.
R. Stankuvienė sako stebinti naują tendenciją – Kryžių kalną aplankiusieji vis dažniau lieka nakvoti Šiauliuose.
Nuo muziejų iki skrydžio balionu
Keliautojus tradiciškai bene labiausiai domina Šiaulių muziejai. Lankomiausi – „Aušros“, Fotografijos, Dviračių muziejai. Ypač didelio dėmesio sulaukia Geležinkelių muziejus, „Rūtos“ šokolado muziejus ir Šiaulių universiteto Botanikos sodas.
Pasak R. Stankuvienės, turistus vis labiau traukia ir TIC rengiamos ekskursijos po Šiaulių miestą ir regioną. Šiemet jų organizavo 36. Praėjusių metų pirmą pusmetį jų buvo vos 15.
„Šiemet gidai pradėjo vesti naujas ekskursijas apie Šiaulių istoriją ir tapatybę. Temos įvairios: „Laiko spalvos Šiaulių Aušroje“, „Kino magija tarpukario Šiauliuose“, „Šiaulių legendos“, „Literatūriniai Šiauliai“, – pasakoja Šiaulių TIC direktorė.
Jos teigimu, turistai, poilsiautojai vasarą gali leisti ir Talkšos ežero rekreacinėje zonoje. Čia yra ir Talkšos ekologinis takas, rytine ežero pakrante vedantis iki Salduvės piliakalnio. Pakeliui galima stabtelėti prie 23 stotelių ir susipažinti su jų stenduose esančia informacija apie augmeniją, augaliją, kraštovaizdžių įvairovę ir šios vietovės istoriją.
Netoliese įsikūręs Jaunųjų gamtininkų centras. Čia apsilankiusieji gali pajodinėti žirgais, dalyvauti įvairiose edukacijose.
Talkšos pakrantėje, šalia „Geležinės lapės“ skulptūros, veikia vandenlenčių parkas, mieste galima rasti ir nuotykių parką, užsisakyti skrydį balionu, miestą apvažiuoti pigiai išsinuomotu dviračiu, laiką praleisti nemokamose mankštose.
Domina kulinarinis paveldas
Užsieniečiai domisi ir kulinariniu turizmu. Eina į bulvare ir aplink jį esančias kavines, kuriose šiemet jau galima rasti net žemaitiško kulinarinio paveldo patiekalų ir su jais susijusių edukacijų. Sveikuolišką virtuvę siūlo vaistinė „Valerijonas“.
Chaimo Frenkelio vilos restorane vykstančiuose edukaciniuose užsiėmimuose dalyviai supažindinami su žydų tradicinio maisto ypatumais ir ruošimo specifika.
„Košerinė žydų virtuvė yra viena įdomiausių ir turbūt labiausiai mitais, legendomis apipintų temų. Judėjų maisto taisyklės – kašrutas – egzistuoja jau trys tūkstančiai metų. Taisyklių sąrašas yra įtrauktas į šventąją žydų knygą Torą“, – aiškina TIC direktorė.
„Urban“ darbai – išganymas turizmui
R. Stankuvienė viena didžiausių naujovių vadina pabėgimų kambarius. Tai pramoga, kurios metu reikia išgvildenti įvairias užduotis tam, kad rastum išėjimą. Jų Šiauliuose yra net keli.
Tačiau direktorės nuomone, miestas turistų netraukia taip, kaip galėtų. Trūksta visko – nuo A iki Z.
„Turistų srautui turi įtakos naujovės. Pavyzdžiui, pėsčiųjų bulvaro žiūrėti vyko visa Sovietų Sąjunga, visa Lietuva. Taip pat visi plūdo į Šiaulius, kai atidarė Šokolado muziejų, restauravo Chaimo Frenkelio vilą. Manau, ir dabartinė situacija keisis, kai bus įgyvendinta „Urban“ programa, bus sutvarkyta Prisikėlimo aikštė, bulvaras. Tada turėtų padidėti veiklų koncentracija, atvažiuotų daugiau turistų“, – tikisi R. Stankuvienė.
Ji neabejoja, kad keliautojų padėtų pritraukti ir miesto kultūros, kitų įstaigų žinomumo didinimas. Taip pat – pabrėžti Šiaulių tapatybę per saulės simbolį, tarpukario modernizmo architektūrą. Pavyzdžiui, kurti tokio stiliaus kavines, rengti teatralizuotus renginius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KELIAUTOJAI: Šį pusmetį Šiaulių turizmo informacijos centre apsilankė dvigubai daugiau turistų nei pernai – mieste viešėjo užsieniečių iš Japonijos, Latvijos, Ispanijos, Prancūzijos, Rusijos.
TURIZMAS: Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė sako, kad Šiauliuose yra ką veikti, bet kartu trūksta visko.