
Naujausios
Šiaulių garbės piliečiu išrinktas V. Adamkus
Vakar Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisija iš kelių kandidatų išrinko Prezidentą Valdą Adamkų naujuoju miesto garbės piliečiu. „Geriau vėliau, negu niekada“, – sako Vaclovas Vingras, vienas iš iniciatorių, siūliusių Prezidentą į garbės piliečius dar prieš septynerius metus.
Rūta JANKUVIENĖ
Antrojo turo nereikėjo
Meras Artūras Visockas per spaudos konferenciją paskelbė rinkimų rezultatus tuoj po komisijos posėdžio. Meras yra komisijos pirmininkas.
Šiemet į garbės piliečius, be Prezidento V. Adamkaus, dar buvo pasiūlyti Violeta ir Romualdas Laugaliai, vaikų ir jaunimo tautinių šokių ansamblio „Šėltinis“ ilgamečiai vadovai. Pasak mero, jų kandidatūros teiktos kaip viena.
Po mirties garbingą vardą siūlyta suteikti ir iš Šiaulių kilusiam statybos inžinieriui Romualdui Sakalauskui (1928–2015), buvusiam ilgamečiam statybos ministrui, pedagogui.
Iš 14 komisijos narių 12 balsavo už V. Adamkaus kandidatūrą. Todėl antrojo rinkimų turo nė nereikėjo.
Teikimą dėl V. Adamkaus komisijai rašė „Saulės“ koncertinė įstaiga, rekomendavo bendrija „Šiauliečių klubas“ ir Lietuvos muzikų rėmimo fondas.
Iš antro karto
„Jo Ekscelencijai paskambinau, pasveikinau iš karto po posėdžio, padėkojo ir pasakė: „Nesu vertas“, – pasidalijo mintimis meras A. Visockas. – Manau, jis absoliučiai vertas būti kiekvieno miesto garbės piliečiu. Miestui didelė garbė, kad jis sutiko dalyvauti rinkimuose.“
Pirmą kartą V. Adamkus į Šiaulių miesto garbės piliečius buvo nominuotas dar 2009 metais. Tuomet prioritetas suteiktas šiaulietei choreografei Aldonai Masėnienei.
V. Adamkų meras įvardijo šviesuoliu, žmogumi, kuris, „aplenkęs laiką, atsirado tuo metu, kai Lietuvai to labai reikėjo“.
„Jis padarė įtaką Šiaulių ir Lietuvos augimui, ir dar platesniu masteliu“, – pabrėžė A.Visockas.
Šiaulių žemėje yra V. Adamkaus šeimos šaknys. Šiauliuose gimė jo tėvas Ignas Adamkavičius, Nepriklausomybės kovų savanoris, vienas pirmųjų Lietuvos karo aviacijos mokyklos vadovų.
Meras pabrėžė, jog per posėdį komisijos narys Zenonas Sabalys priminęs V. Adamkaus sąsajas su Šiauliais Atgimimo metais. 1992 metais būtent Šiauliuose jis pasirinko deklaruoti savo gyvenamąją vietą.
„Jeigu nebūtų tos deklaracijos, nebūtų ir Prezidento posto – taip susidarė galimybė balotiruotis į Prezidentus“, – pabrėžė A. Visockas.
Nuo Šiaulių – „startas“
Iš Šiaulių yra kilusi Alma Adamkienė. Jos pusserė šiaulietė Sigutė Kačinskienė, vakar iš „Šiaulių krašto“ sužinojusi, jog V. Adamkus išrinktas Šiaulių garbės piliečiu, sakė: „Esu laiminga.“
Jos žodžiais, „V. Adamkaus startas buvo Šiauliuose.“
„Aš pati tada rinkau parašus, kad jis galėtų balotiruotis į prezidentus – šiauliečiai jį labai palaikė, jų parašų buvo daugiausia surinkta, – prisiminė S. Kačinskienė. – Daugiau nei Vilniuje.“
Šiaulietis visuomenės veikėjas Vaclovas Vingras taip pat džiaugėsi žinia. V. Adamkaus kandidatūrą jis kartu su miesto garbės piliečiais profesoriumi Vyteniu Rimkumi ir Kazimieru Šaviniu, buvusiu miesto meru, kėlė dar prieš septynerius metus.
„Tada karštos diskusijos kilo, o ką konkrečiai V. Adamkus padarė Šiauliams? Provincialus buvo supratimas, nesuprasta, kad keisdamas Lietuvą jis keitė ir Šiaulius, – apgailestavo V. Vingras. – Dabar suvokta – geriau vėliau negu niekada.“
V. Vingras pabrėžė, jog Lietuvoje pirmąją viešą savo paskaitą V. Adamkus perskaitė būtent Šiauliuose, Inžinierių namuose.
Tai buvo 1989 metais, Atgimimo link tik pradėta eiti. V. Adamkus tuomet lankėsi Lietuvoje kaip JAV aplinkos apsaugos institucijos atstovas. Kalbėjo pilietinėmis temomis, atvirai, laisvai – auditorijai tai padarė didžiulį įspūdį.
„Salė „lūžo“, – prisimena V. Vingras. – Buvo 150 vietų, o į susitikimą atėjo 250 šiauliečių.“
Iki šiol jam įstrigęs V. Adamkaus pasakojimas apie išeivijos gyvenimą. Į Argentiną nuvažiavę žaisti krepšinio JAV lietuviai sutiko „čiabuvį“, o jis pasirodė esąs lietuvis išeivis, 40 metų neturėjęs progos su niekuo pasikalbėti lietuviškai.
„Kalbėdamas apie tai pats susigraudino, – prisimena V. Vingras. – Šiauliuose V. Adamkus pradėjo visuomeninės veiklos Lietuvoje kelią, o nuo tos pirmos paskaitos iki aktyvaus dalyvavimo plano dar buvo geras gabalas.“
Laukiamas svečias
Miesto Tarybai yra teikiami tvirtinti garbės piliečio rinkimų rezultatai. A. Visockas neabejo, jog Taryba jiems pritars, ir V. Adamkų jau pakvietė į Šiaulius.
Per miesto gimtadienio šventę „Šiaulių dienas“ tradiciškai suteikiamos regalijos naujam garbės piliečiui. Iškilmių ceremonija numatyta rugsėjo 9 dieną, 13 valandą, „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje.
„Smagus sutapimas – miestas švenčia 780 metų jubiliejų ir V. Adamkui šie metai jubiliejiniai – sukanka 90 metų“, – pasidžiaugė A. Visockas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
RINKIMAI: Šiaulių garbės piliečiu šiemet paskelbti išrinktas Prezidentas Valdas Adamkus, kurio šeimos šaknys – Šiaulių žemėje, o su Šiauliais susijusi jo politinės veiklos pradžia Lietuvoje.
Redakcijos archyvo nuotr.
SUSITIKIMAS: 1989 metų balandis. Valdas Adamkus Šiauliuose, Inžinierių namuose, susitinka su šiauliečiais ir perskaito savo pirmąją viešą paskaitą. Už jo – Vaclovas Vingras, tuometinis Inžinierių namų vadovas.
Biografijos faktai
Valdas Adamkus gimė 1926 metų lapkričio 3 dieną Kaune tarnautojų šeimoje.
Karo metais dalyvavo rezistencinėje veikloje. 1944-ųjų liepos mėnesį su tėvais pasitraukė į Vokietiją.
Vokietijoje Valdas Adamkus baigė lietuvių gimnaziją, studijavo Miuncheno universitete, Gamtos fakultete.
1949 metais atvyko į JAV. Dirbo darbininku automobilių dalių gamykloje Čikagoje. 1960-aisiais Valdas Adamkus baigė Ilinojaus Technologijos institutą, įgijo statybų inžinieriaus specialybę.
Aštuntojo dešimtmečio pradžioje buvo pakviestas dirbti į JAV aplinkos apsaugos federalinės valdžios instituciją – Aplinkos apsaugos agentūrą. Vadovavo aplinkos apsaugos mokslinio tyrimo
Dirbo JAV Aplinkos apsaugos agentūros Penktojo regiono administratoriumi.
Buvo išeivijos „Santaros-Šviesos“ federacijos, paskelbusios šūkį „Veidu į Lietuvą“, vadovas.
Nuo 1972-ųjų metų Valdas Adamkus kasmet, o kartais keletą kartų per metus atvykdavo į Lietuvą. Skatino ir rėmė vandenvalos įrenginių statybą, aplinkosaugos monitoringo plėtojimą, padėjo Baltijos šalių aplinkosaugos institucijoms.
1993 metais V. Adamkus buvo kandidato į Lietuvos Respublikos prezidentus Stasio Lozoraičio rinkimų kampanijos vadovas.
1998 metais V. Adamkus buvo išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu. 2004 metais buvo išrinktas Prezidentu antrą kartą, kadenciją baigė 2009 metų liepą.
Pagal Prezidentūros inf.