
Naujausios
Siro drobėse – karo spalvos
Tuščia drobė – Lietuvoje penkis mėnesius gyvenantis pabėgėlis, tapytojas iš Sirijos Majd Kara nežino, ką pieš. Nežino, ir koks jo gyvenimas bus ateityje – toks pat, kaip tuščia drobė. Meno festivalyje „Šiaulių Monmartro Respublika“ jis piešia Šiaulių spalvas, tačiau jo darbuose daugiausia atsispindi tamsūs karo gimtojoje šalyje atspalviai.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Bijojo kalbos barjero
Su M. Kara kalbamės pirmąją menininkų plenero Šiauliuose dieną. „Esu šiek tiek sumišęs, čia tiek daug profesionalių, žinomų menininkų. Jaučiuosi pasimetęs“, – prisipažįsta.
M. Kara gimtinė – Sirija. Ten sostinės Damasko universitete prieš ketverius metus jis baigė dailės studijas, bandė užsiimti kūrybine veikla, dirbo grafikos srityje. Lietuvoje siras gyvena vos penkis mėnesius, turi pabėgėlio statusą.
„Bėgau nuo karo Sirijoje“, – kaip atsidūrė Lietuvoje, pradeda pasakoti M. Kara. Pirmiausia nuvyko į Turkiją, kur praleido septynis mėnesius, vėliau gelbėjimosi plaustu nukako į Graikiją. Ten susipažino su pareigūnais iš Europos Sąjungos pabėgėlių paskirstymo programos, jie pasiūlė pasirinkti aštuonias šalis, iš kurių viena priimtų pabėgėlį gyventi.
„Pasirinkau šalis, kuriose jau gyvena mano giminaičiai, kaip Vokietija, Švedija, Šveicarija, bet mane pasirinko Lietuvos vyriausybė. Nors tai nėra mano sprendimas, esu juo patenkintas“, – sako siras.
Prieš kelionę į Lietuvą siras žinojo, jog tai – šalta šalis, anksčiau buvusi Sovietų Sąjungos sudėtyje. Vyras manė, jog lietuviai kalba rusiškai, todėl nerimavo, kad reikės mokytis labai sudėtingos kalbos.
„Apsidžiaugiau, kai sužinojau, kad taip nėra. Lietuvių kalba sudėtinga, bet lengvesnė nei rusų“, – įsitikinęs M. Kara. Jis pamažu pradėjo mokytis lietuvių kalbos.
Vilniuje atidarė parodą
Gyventi Ruklos pabėgėlių priėmimo centre, nedideliame Jonavos rajono miestelyje, sirui buvo gana sunku, gyvenimas visiškai kitoks, negu jis įpratęs.
„Anksčiau gyvenau Turkijos sostinėje Stambule – žmonių perpildytame mieste, o Rukloje – beveik nėra žmonių. Kai persikėliau į Vilnių, buvo kur kas geriau, nes miestas didesnis, daugiau gyventojų, čia susiradau naujų draugų, tarp jų ir lietuvių. Jie nuostabūs – aš jiems rūpiu, o jie svarbūs man, kaip broliai“, – pasakojo M. Kara.
Pradžioje sunkiausias buvo kalbos barjeras, nes nedaugelis žmonių kalbėjo angliškai, teko ieškoti kitų komunikacijos būdų. Iki šiol jam nesuprantamas lietuviškas oras, kuris keičiasi kontrastingai – tarp labai karšto, lietingo ar vėsaus. „Nebežinau, ką turiu vilkėti – ar marškinėlius, ar švarką?“ – šypteli.
Per dienas neturėdamas ką veikti Rukloje menininkas dienas ėmėsi užpildyti kūryba – ėmė aktyviai tapyti, pagrindinė darbų tema buvo emociniai išgyvenimai. „Turėjau kažką daryti, kitaip būčiau miręs iš nuobodulio“, – sako.
Pastebėję talentingą sirą lietuviai pakvietė jį surengti parodą „House of Puglu“ salėje Vilniuje. Ji derėjo kartu su Forumo trupės spektakliu, nagrinėjusiu santykį tarp Lietuvos visuomenės ir pabėgėlių.
Šiuo metu M. Kara taip pat svarsto galimybę gyventi iš kūrybos Lietuvoje. Dabar svarbiausias tikslas – savanoriauti „Carite“ ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus organizacijose.
„Noriu padėti kitiems žmonėms greičiau, lengviau integruotis Lietuvoje“, – sako jis.
Mirties kvapas gimtinėje
Vyras pripažįsta, jog palikti gimtąją šalį buvo sunkus sprendimas, tačiau dabar daugelis jo giminaičių, draugų ir artimiausių žmonių jau yra išvykę, gyvena kitose Europos šalyse. Sirijoje liko gyventi tik jo mama – nors vienintelis sūnus norėjo išvykti kartu su ja, pagyvenusi moteris atsisakė palikti namus.
Trečias pagal dydį Homs miestas vakarų Sirijoje, Oronto upės slėnyje, kuriame gyveno M. Kara, visiškai sugriautas.
„Prieš karą Sirija buvo viena gražiausių šalių Vidurio Rytuose, turime turtingą istoriją, menus, architektūros kūrinius. Šalyje yra labai daug įvairių religijų, bet sugyvenome taikiai. Kai prasidėjo karas, viskas buvo sunaikinta... Pasiilgstu ankstesnio taikaus gyvenimo“, – sako vyras.
Jis svarsto, jog į gimtąją šalį sugrįžti norėtų, bet karas dar greit nepasibaigs.
„Pabėgėlių krizė Europoje... Sudėtingas klausimas. Per Antrąjį pasaulinį karą daug europiečių nuo grėsmės bėgo į Egiptą ar net Vidurio Rytus. Kiekviena šalis turi migrantų. Visi esame žmonės, todėl reikėtų būti atviresniems, supratingesniems.
Žinau, jog dėl pabėgėlių prasidėjo daugybė problemų Europoje, bet reikėtų atskirti, kas yra kas. Karo pabėgėliais prisidengia ir naudojasi bet kas. Daug tokių dalykų mačiau Turkijoje, kur afganai, marokiečiai, tunisiečiai pasigamina netikrus pasus ir apsimeta, kad yra sirai“, – pasakoja M. Kara.
Kritinio momento, nulėmusio apsisprendimą palikti Siriją, jis neturėjo. Pasak jo, bendra situacija šalyje buvo labai pavojinga, apsisprendė išvykti dar prieš dvejus metus.
„Daugelis žiūri apie karo baisumus per žinias, mato bombas, sugriautus pastatus, bet jie negali užuosti mirties. Negali pajusti siaubo, pamatyti baimės žmonių akyse. Tai daug baisiau, nei rodo žiniose. Karas labai tikras, tai ne veiksmo filmas“, – sako M. Kara.
Karas atsispindi kūryboje
Sudėtinga situacija Sirijoje, asmeniniame menininko gyvenime atsispindi ir jo kūryboje. Tamsių, pilkų, raudonų, mėlynų tonų paveiksluose, patalpintuose jo paskyroje interneto svetainėje, iškalbingi ne tik darbų siužetai, bet ir simboliški pavadinimai – „Vaikystės pabaiga“, „Feniksas“, „Panika“, „Navikas“, „Nutrūkusi svajonė“.
„Nemoku žodžiais aiškiai savęs išreikšti, tam naudoju spalvas, ant drobės pasakoju savo istoriją, savo žmonių istoriją. Aš nešu šią žinią Europai – tiesiog būkime žmonėmis“, – paaiškina.
M. Kara prisipažįsta, jog nėra pratęs prie tokio pobūdžio dėmesio – jį ėmė kalbinti daugelis lietuvių žurnalistų, nori išgirsti jo istoriją.
„Galiu suprasti, kodėl lietuviai gana uždari. Ne tiek daug laiko praėjo nuo Sovietų Sąjungos okupacijos, todėl žmonėms baugu įsileisti kažką svetima. Tam reikia daugiau laiko. Žmonėms linkėčiau daugiau atvirumo, tikiuosi, palaipsniui tai pavyks“, – viliasi siras.
Nors pats yra katalikas, M. Kara įsitikinęs, kad bijoti musulmonų ar tamsaus gymio žmonių yra nelogiška.
„Ar visi baltieji žmonės yra geri, ar visi juodaodžiai blogi? – klausia. – Kiekvienoje visuomenėje yra gerų ir blogų žmonių, negalima teisti ir vertinti vien pagal tai, kokios jis odos spalvos ar tikėjimo, vien pažvelgus į išorę.“
Kokie tolesni gyvenimo planai? „Nežinau, neturiu jokių planų, – prisipažįsta M. Kara. – Toks jau esu. Neturiu net jokio plano, ką ruošiuosi šiandien piešti, ką galiu pasakyti apie gyvenimo ateitį? Dabar gyvenu Lietuvoje, Vilniuje, miestas ir šalis man patinka. Turiu nuolatinę gyvenamąją vietą penkeriems metams, nesijaučiu kaip kalėjime – galiu laisvai keliauti po pasaulį, daryti, ką noriu.“
Jono TAMULIO nuotr.
MENAS: Lietuvoje gyvenantis pabėgėlis, tapytojas iš Sirijos Majd Kara Damasko universitete prieš ketverius metus baigė dailės studijas, gimtojoje šalyje bandė užsiimti kūrybine veikla.
ŽINIA: „Nemoku žodžiais aiškiai savęs išreikšti, tam naudoju spalvas, ant drobės pasakoju savo istoriją, savo žmonių istoriją. Aš nešu šią žinią Europai – tiesiog būkime žmonėmis“, – sako menininkas Majd Kara.
DROBĖ: Menininku plenere „Šiaulių Monmartro Respublika“ tapytojas Majd Kara varto baltą drobę, ant kurios dar nežino ką piešti. Savo gyvenimą taip pat vadina balta drobe – nežinia, kas bus toliau.
APIE PABĖGĖLIUS LIETUVOJE
Į Lietuvą rugpjūčio 5 dieną atvyko dar 11 pabėgėlių, kurie anksčiau gyveno karo apimtoje Sirijoje, o pastaruoju metu buvo apsistoję stovyklose Graikijoje.
Pagal Europos Sąjungos (ES) pabėgėlių perskirstymo programą į Lietuvą iš viso šiuo metu perkelti 73 pabėgėliai. Lietuva per dvejus metus (iki 2017 m. pabaigos) įsipareigojo priimti 1 105 pabėgėlius, daugiausia iš Sirijos, Irako ir Eritrėjos.
Pabėgėliai po ES šalis paskirstomi, siekiant palengvinti Pietų Europos šalims tekusią naštą. Visoje ES susitarta paskirstyti 160 tūkst. pabėgėlių.
Už kiekvieną iš ES valstybių narių (Italijos ir Graikijos) perkeltą užsienietį, kuriam reikalingas prieglobstis, Lietuva iš ES gaus vienkartinę 6 tūkst. eurų išmoką. Už kiekvieną pabėgėlį, perkeltą iš trečiosios šalies, bus mokama vienkartinė išmoka iki 10 tūkst. eurų. Šie pinigai yra skirti valstybei ir nebus išmokami pabėgėliui asmeniškai.
Pabėgėliai pirmiausia vyksta į Ruklą, kur apsistoja pirmus kelis gyvenimo Lietuvoje mėnesius. Vėliau jie gali išvykti į norimą savivaldybę.
Per šeštus metus Sirijoje vykstantį pilietinį karą žuvo daugiau kaip 250 tūkst. žmonių, šalį paliko beveik 5 milijonai gyventojų.
Pagal Vidaus reikalų ministerijos inf.