
Naujausios
Šiaulių turgaus aikštė gimė XV a. viduryje, istorinėje „Buleinės“ vietovėje, šalia medžio, bažnyčios šventoriaus. XVI amžiuje karalienės Bonos intencija ir karališkojo matininko Motiejaus Maškovskio dėka ji tapo stačiakampe, suplanuota pagal renesansinį modulį „2x3“. XVIII a. pabaigoje, pagal A. Tyzenhauzo norą, ji išsiplėtė dvigubai didesnė už dabartinę (!) – net iki Vilniaus gatvės, tačiau XIX a. viduryje ji natūraliai sumažėjo iki dabartinių gabaritų. Carinis, tarpukario ir tarybinis laikmečiai keitė aikštės paskirtį ir statinių siluetus, formavo pagal laikmečio logiką ir miesto kišenės galimybes.
AIKŠTĖS ISTORIJAI GRESIA BULDOZERIAI
Vilius Puronas
Buldozeriai – ne mokslininkai, o lėšų įsisavinimo mašinos.
Talpinu dvi akmenų nuotraukas, tiesiogiai susijusias su archeologija, iš Prisikėlimo aikštės skveriuko priešais Savivaldybės pastatą.
Pirmoji nuotrauka – bene iš 2006-ųjų metų. Milžiniškų riedulių fone matosi „Snoro“ banko pirmasis aukštas. Anuomet vyko šios dalies rekonstrukcija, prieš dešimtmetį buvo tuščiai išmestos lėšos, ką netrukus įteisins planuojama aikštės rekonstrukcija.
Nuotraukoje užfiksuoti milžiniški akmenys – netikėtas radinys, o gal ir unikalus archeologinis reiškinys, be ypatingų fanfarų anuomet išbogintas statybininkų mašinomis. Belieka juos nurašyti Muravjovo Koriko inspiruotos stačiatikių cerkvės, pašventintos 1867 metais, pamatams ar apie 1952-uosius ten išdygusio fontano konstrukcijai, nes miesto istorikų publikacijų apie senovinius radinius skverelyje, neteko užtikti spaudoje. Tą patį sako ir aikštės atvaizdai iš XIX a. pabaigos.
Antroji nuotrauka užfiksavo grindinio liekanas archeologų iškastoje duobėje, dar neužraustoje, į kurią šiandieną kiekvienas gali pažvelgti, jei netingi. Grindinio fragmentas įdomus keliais aspektais. Akmenys gana nevienodi, skirtingų dydžių, tarsi iliustruojantys XVIII–XIX amžių slenkstyje prie įvažų į miestą stovėjusius postus, kurie iš važiuojančiųjų į turgų rinkdavo mokestį akmenimis, kuriais buvo grindžiama Rinkos aikštė, taip pat – Vilniaus gatvė.
Tiesa, apie jį miesto istorikai, profesionalai ir diletantai skleidžia įvairias hipotezes. Vieni tikina, kad tai – nunykusios gatvės reliktas iš prieštvaninės XVI a. radialinės aikštės, tai rodo aiški didesnių akmenų seka, mažesniųjų aplinkoje. Kiti mano, kad tai – anuometinės amatininko sodybos privataus ploto grindinys...
Protingai plepėti juk neuždrausta, bet spręsti apie bene 700 metų miesto aikštės rūbą iš dviejų guzikų – kvaila, neatsakinga, tačiau nepavojinga. Užtat po kelių atsitiktinių duobučių-šurfų įsileisti buldozerius į miesto centrą, bene šimtmečiu senesnio už Vilnių, dar kvailiau ir neatsakingiau. Ir baisiai pavojinga.
Apie vienos iš seniausiųjų Lietuvos miestų aikštės dabar sunaikintą istoriją ateityje bus verksmingų straipsnių, netgi mokslinių darbų. Tačiau kam jie bebus reikalingi? Viešpats taip padalino protus, kad niekas nesiskundžia jų trūkumu. Ypač tiems, kuriems europinių lėšų įsisavinimas yra svarbiau už žinias.
A-Ū-Ū-Ū-Ū!
mokslininkai, istorikai, muziejininkai, archeologai, paminklosaugininkai!
Būtų šaunu išgirsti Jūsų komentarus,
be „nulių“, „mėnulių“ ar „unitazininkų“.