
Naujausios
Akmentašių darbai papuoš miestelį
Gaižaičių kaime (Joniškio rajonas) nuo rugpjūčio 16 dienos vyksta akmentašių simpoziumas, kurio rezultatas – penkios vietinio granito skulptūros – netrukus papuoš kaimo bendruomenės ir seniūnijos aplinką. Akmens meistrai į Gaižaičius susirinko antrą kartą. Pirmą sykį pleneras vyko prieš dešimtmetį.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ugninis žaltys-aitvaras
Jau antrą savaitę Gaižaičiuose kaukši plaktukai ir kaltai, deimantiniais ašmenimis zvimbia elektriniai pjūklai, keldami akmens miltų debesis, kuriuose skęsta penki akmens meistrai iš Šiaulių, Kelmės, Klaipėdos ir Rygos (Latvija).
„Tai bus ugninis žaltys-aitvaras, susirangęs ant postamento ir nešantis turtus“, – savo darbą pristato simpoziumo dalyvių koordinatorius, akmens ir medžio meistras Jonas Vaicekauskas iš Šiaulių.
Šią vasarą Joniškio rajone jis – jau antrą kartą. Birželį šiauliškis dalyvavo medžio skulptorių plenere Joniškio žemės ūkio mokykloje, čia buvo kuriamos šventųjų, XIX amžiuje žymėjusių miesto ribas, skulptūros. Tąsyk meistrui atiteko šakotas medis, iš kurio jis skobė suolelį.
J. Vaicekauskas, lygindamas skirtingas medžiagas, sakė, kad medis riboja fantaziją, nes „gauni cilindrą“ ir turi iš jo kažką padaryti, o akmuo gali būti pačių įvairiausių formų, kurios ir diktuoja mintį, netikėtai „trinkteli į galvą“.
Nuo paminklinių raidžių iki skulptūrų
Greta šiauliečio pluša jauniausias, tačiau jau tituluotas, laimėjęs „Aukso vainiko“ regioniniame ture trečiąją vietą už akmens darbus, Valdas Bandza iš Kelmės rajono.
Vyras, skaptuojantis išminties simbolį apuoką, atviravo kadaise užsiėmęs ne tokiais meniškais darbais. Jis kaldavo raides ant paminklinių akmenų. Kai Lietuvoje atsirado gerų įrankių akmeniui apdirbti, kokių seniau nebuvo, ėmėsi kūrybinės veiklos, pradėjo dalyvauti simpoziumuose, parodose. Joniškio krašte jis dirba pirmą kartą, o Kelmėje kas antri metai organizuojamame plenere dalyvavo jau septynis kartus. Per tą laiką, pasakoja V. Bandza, Kelmės miestą skirtingose vietose papuošė 35 skulptūros.
Klaipėdietį Joną Virbauską bendravardis Jonas Vaicekauskas prisiminė gal po dviejų ar net trijų dešimtmečių pertraukos. Kadaise 1982-aisiais abu dalyvavo Molėtuose organizuotame akmentašių plenere.
„Suradau telefono numerį ir paskambinau. Pamatę vienas kito nepažinome, abu barzdoti“, – juokiasi J. Vaicekauskas.
Žavi akmens patvarumas
J. Virbauskas, kuriam yra tekę dirbti išpildant pagal kito autoriaus projektą karaliaus Mindaugo skulptūrą Vilniuje, paminklinį akmenį Oginskiams Rietave, šįkart gamtos ir žemės ūkio apsupty pasirinko kurti du avinėlius. Meistrui patinka, kad akmuo – labai patvari ilgaamžė medžiaga, o metalas – rūdija, medis – skilinėja.
Kazys Bimba iš Šiaulių nužengė į biblinę temą – iš akmens bando išgauti sūnaus palaidūno atvaizdą.
„Manau, kad ši tema svarbi. Kelmėje vykusiame plenere irgi dariau aktualiją – Europos pagrobimą“, – aiškina akmentašys.
Bando sukurti vėjo portretą
Latvis Edvins Krūminš iš Rygos savo darbe stengiasi įamžinti vėją.
„Kai dirbame visi kartu, dulkės lekia iš vienos pusės, lekia iš kitos, tad sumąsčiau kurti vėjo šokį“, – poetiškai nusiteikęs kalba kaimyninės šalies meistras. Jonas Vaicekauskas papildo, kad E. Krūminš žinomas kaip puikus žirgų skulptūrų autorius, netgi laimėjęs vieną konkursą, organizuotą JAV.
Akmentašių simpoziumą, laimėjusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą, surengė Gaižaičių kaimo bendruomenė. Jos pirmininkė Laima Petkauskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad šiame krašte nuo seno laukuose randama daug riedulių, tačiau ilgą laiką jie niekur nepanaudoti. Taip kilo mintis sukviesti akmens meistrus, kad jie savo darbais papuoštų viešąsias erdves.
Antrasis simpoziumas
Tai – jau antrasis simpoziumas. Pirmas bandymas vyko lygiai prieš dešimt metų. Tada iš akmens Gaižaičių seniūnijos herbą, o tiksliau – jo fragmentus, kūrė šiaulietis meistras Albertas Martinaitis su sūnumi Daliumi ir būriu talkininkų iš Gaižaičių, Raistų, Juodeikių kaimų.
Suaugusius tada traukė galimybė gauti žinių apie akmens apdirbimo būdus, darbo pradmenis, o vaikams buvo įdomu viskas: pirmi akmenyje iškalti štrichai, ornamentai, pakabučiai, meistro pasakojimai, siekiantys tikrą akmens amžių.
Dėmesio sulaukia ir šią vasarą dirbantys skulptoriai.
„Iš pradžių sutikę gyventojai manęs klausdavo, ką akmentašiai daro. Tada pasakiau: patys nueikite ir pamatysite. Dabar kasdien kas nors apsilanko, apžiūri, pakalbina meistrus“, – sakė seniūnijos ūkvedis Romas Melešius, kuris traktoriumi ir atvežė riedulius.
Autorės nuotr.
DISKUSIJA: Akmentašiai (iš kairės) Jonas Vaicekauskas, Jonas Virbauskas ir Kazys Bimba simpoziume Gaižaičiuose turi apie ką padiskutuoti.
VĖJAS: Latvis Edvins Krūminš iš Rygos savo darbe stengiasi įamžinti vėją.
APUOKAS: Valdas Bandza iš Kelmės kuria apuoką.