Akmuo ir šermukšnis paskelbti gamtos paveldo objektais

Akmuo ir šermukšnis paskelbti gamtos paveldo objektais

Ak­muo ir šer­mukš­nis pa­skelb­ti gam­tos pa­vel­do ob­jek­tais

Ža­ga­rė­je au­gan­tis sto­riau­sias Lie­tu­vos šer­mukš­nis ir prieš pu­sant­rų me­tų Ver­šių kai­me ūki­nin­ko lau­kuo­se at­kas­tas di­džiu­lis rie­du­lys, ga­vęs Bro­lių var­dą, Ap­lin­kos mi­nist­ro įsa­ky­mu įra­šy­ti į vals­ty­bės sau­go­mų gam­tos pa­vel­do ob­jek­tų są­ra­šą.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Bro­lių ak­muo

2014 me­tų lapk­ri­tį ūki­nin­kas Al­vy­das Ma­li­naus­kas iš vals­ty­bės 25–eriems me­tams iš­si­nuo­mo­ta­me maž­daug hek­ta­ro plo­to že­mės skly­pe at­ka­sė di­džiau­sią Jo­niš­kio kraš­te ir Šiau­lių ap­skri­ties šiau­ri­nė­je pu­sė­je rie­du­lį, ku­rio di­džiau­sias il­gis – 4,5 met­ro, plo­tis – 3,4 met­ro, aukš­tis – 3,6 met­ro, o di­džiau­sia ho­ri­zon­ta­li apim­tis – 14,5 met­ro.

Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jos pra­šy­mu lau­ko ty­ri­mus prie ak­mens at­li­ko Lie­tu­vos geo­lo­gi­jos tar­ny­ba, ji nu­sta­tė geo­lo­gi­nio gam­tos pa­vel­do ob­jek­to pa­ra­met­rus ir ypa­ty­bes.

Ver­šių kai­mo ak­muo tū­no Vil­ky­čio upe­lio klo­ny­je ir jo tik vir­šu­ti­nė da­lis bu­vo iš­lin­du­si virš že­mės pa­vir­šiaus iki ūki­nin­kui rie­du­lį at­ka­sant.

Bro­lių ak­muo yra mo­no­li­ti­nis raus­vos stam­biag­rū­dės mag­mi­nės uo­lie­nos ga­ba­las, ku­ris vyks­tant le­dy­ni­niams geo­lo­gi­niams pro­ce­sams bu­vo ap­glu­din­tas ir įga­vo ne­tai­syk­lin­go kū­gio for­mą. Pa­gal uo­lie­nos su­dė­tį, tai yra ti­pin­gas gra­ni­tas, bū­din­gas Lie­tu­vos rie­du­liams.

Ar­čiau­siai Ver­šių ak­mens sa­vo tū­riu jį pra­len­kian­tis rie­du­lys yra Sklei­pių ak­muo prie Vir­vy­čios upės Ma­žei­kių ra­jo­ne. Jo apim­tis – 17 met­rų, il­gis – 5,4 met­ro, aukš­tis – 3,7 met­ro.

Sto­riau­sias Lie­tu­vos šer­mukš­nis

Sto­riau­sias Lie­tu­vo­je Ža­ga­rės šer­mukš­nis au­ga se­no­sio­se Ža­ga­rės žy­dų ka­pi­nė­se ne­to­li nuo sie­nos su kai­my­ni­ne Lat­vi­ja. Šer­mukš­nio ka­mie­no apim­tis sie­kia 2,27 met­ro 1,3 met­ro aukš­ty­je, jo aukš­tis – 12,2 met­ro.

Šį me­dį ra­do „Aka­de­mi­jos ar­bo­ris­tai“, at­lie­kan­tys sa­va­no­riš­ką švie­čia­mą­ją veik­lą apie ypa­tin­gus me­džius. Ža­ga­rės šer­mukš­nis, ku­rios ka­mie­nas įau­gęs į ka­po pa­mink­lą, jau tu­ri le­gen­dą. Pa­sa­ko­ja­ma, kad vie­nas žy­das ypač mė­gęs šer­mukš­nio uo­gas ir nuo­lat jų tu­rė­da­vęs švar­ko ki­še­nė­je. Net jam mi­rus ki­še­nė­je uo­gų li­ko, tad ant ka­po ii­šau­go šer­mukš­nis.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

SAU­GO­MAS: Bro­lių ak­muo prie Ver­šių kai­mo taip pat įra­šy­tas į vals­ty­bės sau­go­mų gam­tos pa­mink­lų są­ra­šą.

Lo­re­tos RIPS­KY­TĖS nuo­tr.

ŠER­MUKŠ­NIS: Sto­riau­sias Lie­tu­vo­je Ža­ga­rės šer­mukš­nis au­ga se­no­sio­se Ža­ga­rės žy­dų ka­pi­nė­se.