Apie kompensaciją už automobilį neįgalusis tik pasvajos?

Apie kompensaciją už automobilį neįgalusis tik pasvajos?

Apie kompensaciją už automobilį neįgalusis tik pasvajos?

Kuršėniškis Juozas Maziliauskas beveik dvidešimt metų buvęs medikų komisijų pripažintas visiškai neįgalus, pastaruoju metu tapo 25 procentus darbingas. Sunkiai vaikštantis vyras pirmąjį automobilį įsigijo su kompensacija, šiam pasenus, norėjo pirkti kitą ir gauti kompensaciją. Išgirdo atsaką – per sveikas, kompensacija nebepriklauso.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Su lazdele pasiremti

Į „Šiaulių krašto“ redakciją Juozas Maziliauskas atvažiavo daugiau nei dvi dešimtis metų skaičiuojančiu automobiliu – didžiausiu pagalbininku kasdieniame gyvenime.

Apie tai, kad jo senutėlis automobilis jau užsitarnavo poilsio, ponas Juozas supranta iš nuolatinių gedimų. Sumanęs pirkti kitą automobilį, mynė kabinetų slenksčius, kad būtų įvertinta jo sveikatos būklė, patvirtintas neįgalumas, įvertintas jo lygis. Galėtų gauti kompensaciją.

Prieš septynerius metus kompensuoti 4 tūkstančiai litų.

Profesionaliu vairuotoju beveik visą gyvenimą dirbęs vyras, be automobilio gyvenimo neįsivaizduoja: savarankiškai nukanka pas medikus Kuršėnuose, Šiauliuose, Klaipėdoje ar kitame mieste.

„Gyvenu pašaly prie Ventos upės. Nuo namų iki poliklinikos – beveik 3 kilometrai, iki autobusų sustojimo – kilometras, iki autobusų stoties – beveik 4 kilometrai. Su lazdele pasiramsčiuodamas nueiti tokį kelią nebeįstengiu. Visur keliauju tik automobiliu. Taip dar galiu gyventi savarankiškai, nebūdamas niekam našta“, – sakė ponas Juozas.

Stuburas – nebeoperuojamas

Atsinešęs pluoštą dokumentų tiesia juos ant stalo: neįgalumą įrodantys dokumentai, rentgeno nuotraukos. Neįgalumas nustatytas nuo 1995 metų.

Ligų sąrašas ilgas: pažeistas stuburas ir dubens sąnariai, bronchinė astma bei kitos.

„Tyrė stuburą. Ruošė operacijai. Trečią dieną gydytojas pasakė, kad esu neoperuojamas. Stuburo slanksteliai taip „išsivaikščioję“, kad tektų per visą stuburą dėti tvirtinantį metalą“, – sakė ponas Juozas.

Medikai jam sakę, kad ligos nulemtos darbo – profesinės ligos.

Po naujųjų tyrimų įvertinta, kad vyras nedarbingas – 75 procentai.

„Pasakė, kad nepriklauso jokia kompensacija automobiliui. Esu per sveikas“, – ironizavo J. Maziliauskas.

Vyras surašė skundą į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą. Gautame atsakyme parašyta, jog bendrieji pirminiai specialieji poreikiai nenustatyti. Tarnybos sprendimo kontrolės skyrius atliko pakartotinį vertinimą ir sveikatos funkcinis sutrikimas neatitinka kriterijų sąrašo.

„Vardija, kad turi būti vienos arba abiejų kojų paralyžius, ryški parezė, kai judėjimui reikalinga techninė priemonė, neįgaliųjų vežimėlis, ramentai, vaikštynė, – pasakojo kuršėniškis. – Aš vos paeinu. Turiu ramentus, bet lazdele patogiau į mašiną įsėsti. Negi tai reiškia, kad pas gydytojus arba į neįgalumo tarnybą turiu atvykti neįgaliojo vežimėlyje? Gal su dokumentais reikėjo atvežti dar kelis šimtus eurų?“.

Kompensacijos poreikis nustatomas šešeriems metams

Į „Šiaulių krašto“ klausimus atsakė Nomeda Pikelytė, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė:

– Kokia tvarka skiriama kompensacija neįgaliesiems, įsigyjant automobilį?

– Kad asmuo galėtų gauti lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją, turi būti nustatytas specialusis poreikis.

Asmuo, turintis sveikatos sutrikimų, pirmiausia turėtų kreiptis į jį asmens sveikatos priežiūros įstaigoje gydantį gydytoją, kad būtų parengtas siuntimas į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą. Gydytojas siuntimą rengia nustatęs diagnozę. Atsižvelgia į tai, kad taikant gydymą ir (arba) medicininės reabilitacijos priemones, išlieka organizmo funkcijų sutrikimų, kurie yra patvirtinti instrumentiniais ir laboratoriniais arba kitais klinikiniais tyrimais.

Asmuo per 60 kalendorinių dienų nuo siuntimo parengimo, siuntimą kartu su prašymu nustatyti specialiuosius poreikius pateikia NDNT, kuri sprendimą priima per 15 darbo dienų nuo visų dokumentų gavimo dienos. Jeigu asmeniui toks poreikis nustatomas, jam išduodama specialiojo lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo pažyma.

Lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis nustatomas šešeriems metams. Pastaba – šis poreikis nenustatomas asmenims, kuriems yra nustatytas nuolatinės slaugos poreikis.

Koks kompensacijos dydis – nėra NDNT kompetencija, šiais klausimais siūlome kreiptis į „Sodrą“.

– Kokiais kriterijais vadovaujamasi nustatant poreikius?

– Lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis nustatomas vadovaujantis 2005 m. gegužės 4 d. socialinės apsaugos ir darbo ir sveikatos apsaugos ministrų įsakymu.

Specialusis lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis nustatomas asmenims nuo 18 metų, labai ryškiai sutrikus judėjimo funkcijai, esant atitinkamoms organizmo būklėms, pagal šiuos pagrindinius kriterijus: vienos arba abiejų kojų paralyžius arba ryški parezė (esant kojų monoparezėms/plegijoms, paraparezėms/plegijoms, hemiparezėms/plegijoms, tetraparezėms/plegijoms); abiejų kojų arterijų, arteriolių ir kapiliarų ligos, esant II B stadijos arterinės kraujotakos lėtiniam nepakankamumui (reikalingos techninės pagalbos priemonės: neįgaliųjų vežimėlis, vaikštynė, ramentai ar kt.); abiejų kojų III–IV laipsnio lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas; abiejų kojų limfostazė; abiejų pėdų bigės Šoparo sąnaryje; blauzdos arba šlaunies bigė.

Taip pat sąraše nurodomi tokie kriterijai: operaciniu būdu neišgydoma arba negydytina klubo ar kelio sąnario ankilozė; po dubens vienos pusės pašalinimo operacijos, dėl kurios pacientas negali laisvai judėti; po apatinės galūnės naviko pašalinimo rekonstrukcinės operacijos, kurios metu specialiu onkologiniu endoprotezu buvo pakeisti keli sąnariai ir dalis kaulo arba visas jo segmentas; III–IV laipsnio stuburo deformacijos, trukdančios stovėti ir vaikščioti; inkstų IV laipsnio nepakankamumas, V stadija, gydomas dializėmis.

– Jei žmogus nesutinka su sprendimu, kur jis turėtų kreiptis?

– Jei asmuo nesutinka su NDNT teritorinio skyriaus sprendimu, jį per 30 dienų gali apskųsti NDNT direktoriui. Jeigu asmuo nesutinka ir su pakartotiniu vertinimu ir NDNT direktoriaus priimtu sprendimu, jis per 30 kalendorinių dienų nuo pažymos gavimo dienos gali būti skundžiamas ikiteisminei ginčų nagrinėjimo institucijai – Ginčų komisijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Galutinė tokių ginčų nagrinėjimo institucija yra teismas.

– Kada įsigaliojo nauja įstatymo redakcija?

– Šiuo metu aktuali yra 2005 m. gegužės 4 d. socialinės apsaugos ir darbo ir sveikatos apsaugos ministrų įsakymo „Dėl specialiųjų nuolatinės slaugos, nuolatinės priežiūros (pagalbos), lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos ir transporto išlaidų kompensacijos poreikių nustatymo kriterijų sąrašo, tvarkos aprašo ir pažymų formų patvirtinimo“ redakcija įsigaliojo 2014-01-09.

Jono TAMULIO nuotr.

POKYČIAI: Prieš septynerius metus kompensaciją Juozas Maziliauskas gavo, šiais metais dėl įsigaliojusios naujos įstatymo redakcijos – nebe.

NEPRIKLAUSOMYBĖ: Kuršėnuose gyvenančio Juozo Maziliausko tikslas – savo kojomis, nors ir pasiramsčiuojant lazdele pasiekti automobilį, prie kurio vairo praleido didžiąją savo gyvenimo dalį. Taip jis tampa nepriklausomas.