
Naujausios
APIE ŠIAULIŲ NAKTŲ ŠVIESUOMENĘ
Vilius Puronas
Įžanga. Ak, kokios šaunios šventės vykdavo mūsų jaunystėje! Parko estrada lūždavo nuo žmonių, bulvaras ūždavo nuo dainų, chorai eisenomis užpildydavo gatves, kiekviena gamykla puošdavo atskiras magistrales! Netikite? Pasiklauskite senimo. Juk kiekvienas senis patvirtins, kad jo jaunystės laikais ir dangus buvo mėlynesnis, ir merginos gražesnės. Tik uošvės – tokios pat!
Jei jums tas normalu, man – nejauku.
Po kiekvienos šventės organizatoriai susirinkdavo pas Zinaidą Gaurilčikienę, Vykdomajame kuravusią kultūrą, aptarimui. Vieni girdavosi dalyviais, kiti bėdavojosi kadrais ar aplinkybėmis, tačiau kiekvienas aptarimas visuomet vibruodavo būsimomis šventėmis, naujais planais. Juk kiekvienas žinojome savo ir kolegų galimybes, mokėmės iš savų ir svetimų klaidų. Aldona Ivanauskienė, Irena Čokova, Natalija Borgerdt, kt. – tie vardai užtarnautai nusėdo į anuometinius „Šiaulių metraščius“, tapę raidžių eilutėmis nuobodžiose ataskaitose.
Per tokius aptarimus Architektūros skyrius sužinodavo, kokias problemas reikės įrašyti projektinėse užduotyse, konstruojant miesto funkcionavimo pagrindus, o ne „viešąsias erdves“. Kultūra informuodavo infrastruktūrą apie nuogrindas, želdinius ar transportą, chorvedžiai – apie maitinimą ar akustiką, draugovininkai – apie „pijokus“...
Gyvenome ateitimi net dainose. Dvi-tris giesmes atgiedoję Didžiajam Spaliui ir didžiajam V. Leninui, visuomet dainuodavome ir grodavome lietuviškai. Juk Didžiąją TSRS sugriovė būtent „dainuojančios revoliucijos“, kurios pradininkai buvome mes – LTSR.
Kūryba – tai karyba!
.................................................................................................................
Dabartinių „Šiaulių naktų“ „bardaku“ nepavadinsi, o ir pavadinęs nepagadinsi. Juk tai – spontaniškos kūrėjų ego prezentacijos. Bulvaras buvo pilnas žmonių, oras: idealus, nei šaltas, nei lijo. Visi sotūs, o lauko kavinės – pilnos. Priešais muzikuojančius vienetus stoviniavo praeinantys vienetai...
Nemažai dainų man nežinoma kalba šlovino Didįjį Leniną, Didžiąją Spalio ar tyliąją gėjų revoliucijas, nes dainavo ne mūsiškai ir ne rusiškai. Šalia neturėjau vertėjo, todėl taip tik spėlioju. Jei išsigalvojau – pataisysite. Beje organizatoriai tikina, kad lietuviškai koncertavo 70%. Reiškia – jie dar gyvi.
Jei jums tas normalu, man – nejauku.
...................................................................................
Kažkoks Ruokis mane pakvietė dalyvauti komisijoje, miesto „šviesuomenės šviesumui“ įvertinti.
ŠIAULIŲ NAKTYS, prieš penkerius metus gimusios originalia miesto šventės tradicija, nūnai gimdė dar vieną tradiciją, kuriai ateitį pranašaučiau ir neprašaučiau būsimų naktų tamsose. Tai – „Miesto šviesuolių eisena“, kurioje tiek pėstieji, tiek važiuotieji, kojomis, dviračiais ar mašinomis žiburiavo pėsčiųjų bulvaru nuo Kaštonų alėjos iki Šauliuko aikštės.
Čia jų laukė laikina scena ir amfiteatre susėdę žiūrovai, kuriuos nuo dalyvių saugojo statybinės juostos tam, kad žmonės neišmindytų vejos, juos skiriančios nuo apvalaus betoninio podiumo aplink Šauliuko koloną, kur turėjo būriuotis nominantai. Hm, šiam renginiui aplinka nebuvo draugiška, tuo labiau kad tik trys šviesūs automobiliai atsirepežino pakapės taku atsiimti užtarnautų apdovanojimų. Nei tarp dalyvių, nei tarp žiūrovų nesimatė žinovų, žinančių apie šios vietos planuojamą rekonstrukciją, nei apie „viešąsias erdves“.
Jei jums tas normalu, man – nejauku.
O „šviesuomenė“ patiko. Tiesa, kaip pirmasis blynas, jis turėjo būti prisvilęs. Deja, vėl suklydau! Organizatorių paruoštos dovanos – „Vairo“ dviračiai ar paveikslai su Niujorko fotonuotraukomis, dėsningai keliavo į besišypsančių „šviesuolių“ glėbius. Visų jų neišvardinsiu.
. Tarp pėsčiųjų gražiausiai švietė Renatos „žiburiukynas“ ant rūbo-eglutės ir Danguolės „vijurkai“, sliekais rangęsis ant tamsios suknutės, taip pat – maža mergytė su žiburiukais. Beje, tamsoje kažkur nusimėtė vyriškis, turėjęs šviečiančią širdį, beširdžių palydovų apsuptyje.
Iš ratuotų prizininkų vienbalsiai buvo nominuotas Ramūnas: su jo kepure, su jo dviračiu, su jo šviesiu žvilgsniu. Buvo apdovanotas ir Lukas, kurio šviečiantis dviratis taip pat nedarė gėdos „Šiauliams – dviračių miestui“. Dviratis-katamaranas su tėveliu ir dukryte, Petras su paspirtuku, dar keli žiburiuojantys dvikojai, ar dviračiais ir automobiliais sublizgėję „šviesuolių“ eisenos dalyviai, amžiams nunykę sutemose, kad sužiburiuotų kitais metais...
Širdyje malonu: tokios tradicijos neturi nė vienas miestas!
Tiesa, nepaminėjau kelių anksčiau nominuotų miesto šviesuolių, dorais veidais ir šviesiais žvilgsniais ėjusių eisenos priekyje, kas netrukdė karnavalui. Tai – miesto „Šviesiausia šeima“ – Laugaliai, „Jaunimo šviesa“- Irma Gajauskaitė, sveiko gyvenimo būdo „Sveikatos link“ trenerė – Jurga Mikelionienė, „Astronomijos šviesa“ – fizikas-astronomas Vacys Jankus. „Trimito šviesa“ – Romualdas Žukauskas, „Baltų šviesa“ – Darius Ramančionis. Apie juos terašo „Oksfordo enciklopedija“, nūnai renkanti sėkmingiausių šiauliečių biografijas.
Ir, žinoma, anoniminiai komentatoriai.
Plept!
Nuotraukoje – Ramūnas, Lukas ir Renata..