
Naujausios
Atjautą ir gerumą augino vargas
Linkuvietės Emilijos Jutinskienės namuose, pačioje garbingiausioje vietoje – šiemet per Škaplierinės atlaidus seniūnės įteikta nominacija „Už gerumą“. Tokio įvertinimo nustebinta geradarė įsitikinusi: už viską atlygina Dievas.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Pakruojo rajono Linkuvos seniūnijos tradicija kasmet apdovanoti miestui ir žmonėms nusipelniusius žmones, sportiniais pasiekimais garsinančius savo kraštą ar savo veikla ir darbais skleidžiančius pilietiškumo pavyzdį.
Kai į miesto šventės sceną pakviesta pakilo Emilija Jutinskienė, publika nuščiuvo: „Kokiais pasiekimais pasižymėjo garbaus amžiaus moteris?“
Miestelyje mažai kas žinojo, kad praėjusią žiemą, kai vieną savaitgalį spustelėjo stiprūs šalčiai, ši moteris savo kuklių namų pastoge ir maistu dalijosi su pasiligojusiu svetimu žmogumi.
Šiam laikinas prieglobstis buvo reikalingas, kad nesušaltų savo vėjų perpučiamame namelyje, kad saugiai pralauktų kelias dienas kol senelių globos namuose atsiras laisva vieta.
„Savaitgaliui neturėjome kur tą žmogų priglausti, o prognozė: bus šalčiai. Atėjau pas Emiliją ir paprašiau, kad kelioms dienoms priimtų. Ir neapsirikau šios moters paprašiusi pagalbos – seniai žinojau ją esant geros širdies“, – prisiminė seniūnė Gitana Pašiškevičienė.
Emilija savo geradarystės nesureikšmino. Todėl kai šventėje buvo dėkojama jai už gerumą, pravirko.
„Netikėta buvo. Staigmena“, – vėl susigraudina Emilija. – Niekada tokios pagarbos nebuvo“.
Pokaryje gimusi Emilija patyrė skaudžią našlaitės dalią. Mama jos neaugino – sulaužyto likimo moteris pasirinko „barelį“ – girtuoklės gyvenimą.
„Augino mane mamos sesuo. Labai gera, tyli ir darbšti moteris. Dieną naktį megzdavo, kad tik duonos būtų. O jos nuolat trūko. Sunku buvo po karo“, – pasakojo Emilija.
Pas gerąją tetulę, kurią švelniai vadino mamyte, Emilija glaudėsi tik iki paauglystės. Jos viena dukterų, Emilijos pusseserė, buvo žiauri našlaitei. Taip šaižydavo, kankindavo fizinėmis bausmėmis, kad Emilija jų nepamiršo ir per pusšimtį metų.
Kartą, už tai, kad jai vadeliojant arklį iš ratų netyčia iškrito šieno prikimštas čiužinys, negailestingoji pusseserė ją skaudžiai primušė. Emilija išėjo kur akys veda.
Pradžioje darbo prašėsi pas žmones už pavalgymą, už nakvynę. Ištisą dieną kasdama bulves, mėždama mėšlą ar dirbdama kitus sunkiausius ūkio darbo smulkaus sudėjimo mergaitė skynėsi kelią į savarankišką gyvenimą. Ne kiek trukus susitaupė net 25 rublius, išsirūpino asmens dokumentus, kad galėtų kur įsidarbinti. Tačiau tuo džiaugėsi neilgai: mergaitę kažkas apvogė, palikdamas ir be pinigų, ir be dokumentų.
„Pradėjau kolūkyje dirbti nuo keturiolikos, – prisimena Emilija, kaip gyvendama tada Pasvalio rajone sunkiai po vagystės stojosi savarankiškam gyvenimui. Nuo mažumės įpratusi prie sunkių darbų ir ne pagal pečius tenkančios atsakomybės, mergaitė netruko pelnyti suaugusiųjų pasitikėjimą.
Kolūkis nepilnametei darbininkei skyrė butą – vieną kambarėlį nacionalizuotame tremtinių name.
Emilija ištekėjo dvidešimt ketverių. Už vos ne dvigubai už save vyresnio našlio.
„Labai geras žmogus buvo, atjausdavo, rūpinosi manimi ir vaikais“,– vėl susigraudina Emilija. Su savo žmogumi ji susilaukė aštuonių vaikų.
„Vyriausiąjį – devyniolikmetį sūnų mano akyse nutrenkė žaibas. O devynių mėnesių dukrytė mirė ant rankų nuo plaučių uždegimo – daktarai suklydo, manydami, kad kažkuo apsinuodijo“, – apie skausmą pasakojo moteris.
Po to – gaisras, kai gausi šeima liko be pastogės ir su vaikais turėjo glaustis akmeniniame tvarte.
Su penkiais vaikais ir šeštuoju po širdimi Emilija liko našle. Vyras susižeidęs ranką kurį laiką negalavo ir mirė. Emiliją ir vaikus vėl užgriuvo vargai.
Saugus gyvenimas su vaikų tėvu, pastačiusiu šeimai namus, baigėsi su jo mirtimi.
„Prisimenu, mažiukai, kai tik pamatydavo vyresnio amžiaus vyriškį, vis sakydavo: „Paprašykime, kad jis būtų mums tėveliu“.
Emilija viena užaugino savo vaikus.
Emilija sako, kad jai gyvenime pasisekė – sutiko daugiau gerų, nei blogų žmonių. Ir tokių, kurie ją mylėjo, jai padėjo ir užjautė, kai būdavo labai sunku. Todėl ištiesti pagalbos ranką, kai nelaimė kitam, jai nėra sudėtinga.
„Kartą, su vaikais autobusų stotyje pamačiau savo mamą. Sėdėjo suvargusi, sušalusi, kaklą kažkokiu skuduru apsivyniojusi. Parsivežėm į namus. Ji sirgo. Ne kiek trukus mirė. Mes ją ir palaidojom“, – apie skausmingiausias gyvenimo akimirkas pasakojimą baigia moteris.
„Aš – vargo žmogus. Vargo ir skausmo gyvenime buvo daug. Gal dėl to esu kiek jautresnė“, – svarsto moteris ir apgailestauja, kad dėl pasilpusios sveikatos stokoja jėgų aplankyti pasiligojusią kaimynę, kad sunku pačiai išsikasti bulvių ir teks laukti savaitgaliais atvažiuojančių vaikų pagalbos.
Šiandien jos džiaugsmas – savo šeimas sukūrę vaikai, dorais žmonėmis išauginti aštuoniolika anūkų ir trys proanūkiai.
Emilija įsitikinusi, kad įvairiausi sunkumai bei skriaudos skirtingai veikia žmones, jų likimus ir būdą.
„Mano vienas brolis buvo godus ir negailestingas, nors ir augęs varge, be motinos, kaip ir aš. O kitas – priešingai: rūpestingas ir geras. Tikriausiai paveldėjęs ne motinos genus“, – svarsto moteris.
E. Jutinskienė mano, kad vargo ir nepriteklių patyrę žmonės būna skirtingi: vienas skubės padėti, o kitas gal net tuo vargšu pasipelnyti.
Autorės nuotr.
GERADARĖ: Linkuvietė Emilija Jutinskienė save laiko vargo žmogumi.
Nuotr. iš seniūnijos archyvo
PADĖKA: Į miesto šventės sceną pakviestai Emilijai Jutinskienei seniūnė Gitana Pašiškevičienė dėkojo už gerumą.