Dujų balionai grasina turtui ir gyvybei

Dujų balionai grasina turtui ir gyvybei

Du­jų ba­lio­nai gra­si­na tur­tui ir gy­vy­bei

Jau ta­po įpras­ta, kad gy­ven­to­jai bui­ti­nius du­jų ba­lio­nus na­muo­se pa­kei­čia pa­tys. Tai pa­da­riu­si 75-erių Jo­niš­kio ra­jo­no Kir­nai­čių kai­mo gy­ven­to­ja tik per at­si­tik­ti­nu­mą li­ko gy­va, ta­čiau iš na­mo te­li­ko sie­nos ir sto­gas. Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vas tei­gia, kad pa­gal tai­syk­les par­da­vė­jas tu­rė­tų pri­jung­ti du­jų ba­lio­ną, ta­čiau ši pa­slau­ga mo­ka­ma.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Ban­dy­mas pri­jung­ti ba­lio­ną bai­gė­si gais­ru

Lie­pos 3-ią­ją 75-erių Kir­nai­čių kai­mo gy­ven­to­ja Ona Gai­liū­nie­nė so­de­ly­je pri­si­sky­nu­si vyš­nių gal­vo­jo iš­si­vir­ti uo­gie­nės. Su­sig­rie­bė, kad bai­gė­si du­jos. At­si­ri­de­no į vir­tu­vę pa­kai­ti­nį bui­ti­nį du­jų ba­lio­ną.

„Jau ke­ti­nau už­kur­ti vi­ryk­lę, ta­čiau iš ba­lio­no, at­su­kus čiau­pą, pa­si­gir­do įtar­ti­nas čirkš­te­lė­ji­mas. Grei­tai jį už­su­kau ir, už­de­gu­si deg­tu­ką, ban­džiau ve­džio­da­ma pa­tik­rin­ti, ar kur nors ne­pra­lei­džia du­jų“, – aša­ro­da­ma pa­sa­ko­jo mo­te­ris.

Nuo deg­tu­ko spro­go spė­ju­sios išei­ti du­jos ir lieps­na stai­ga pa­ki­lo iki lu­bų. Ste­buk­las, kad pa­ti šei­mi­nin­kė at­si­pir­ko tik di­de­liu iš­gąs­čiu.

O. Gai­liū­nie­nė dar ban­dė temp­ti du­jų ba­lio­ną į lau­ką, ta­čiau su­si­vo­kė, kad jis te­bė­ra pri­suk­tas.

Ug­nia­ge­sius iš­kvie­tė kai­my­nas, nes kam­ba­ry­je li­kęs su­de­gė ir šei­mi­nin­kės mo­bi­lu­sis te­le­fo­nas. Ug­nis nu­nio­ko­jo abu kam­ba­rius – su­de­gė, su­rū­ko bal­dai, šal­dik­lis, šal­dy­tu­vas, te­le­vi­zo­rius, iš­si­ly­dė nau­ji plas­ti­ki­niai lan­gai. Vir­tu­vė­je, kurioje bu­vo gais­ro ži­di­nys, per­de­gė lu­bos. Li­ko tik sie­nos ir sto­gas.

„Kaip tik prieš sa­vo ju­bi­lie­jų, va­sa­rio 16-ąją, bu­vau su­si­tvar­kiu­si, su­si­re­mon­ta­vu­si. Dar pla­na­vau grin­dis pa­keis­ti ir se­nat­vė­je gra­žiai gy­ven­ti“, – ai­ma­na­vo mo­te­ris.

Mo­čiu­tei pa­de­da trys duk­ros, vie­na lai­ki­nai ga­vo ma­mai na­me­lį ant ra­tų. Kai­mo žmo­nės šiek tiek su­rin­ko pi­ni­gų.

„Da­bar jau ži­no­čiau, kad rei­kia du­jų ba­lio­no san­da­ru­mą tik­rin­ti pa­te­pus pa­mui­lė­mis. Bet juk net du­ji­nin­kai ta­ry­bi­niais lai­kais už­de­gę deg­tu­ką ap­link pa­ve­džio­da­vo“, – pri­si­mi­nė gy­ven­to­ja.

Pa­si­tai­ko ne­ko­ky­biš­kų ba­lio­nų

Kir­nai­čių kai­mo se­niū­nai­tė Ire­na Dak­nie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, kad gy­ven­to­jai pa­lik­ti li­ki­mo va­liai: pa­tys ve­ža­si du­jų ba­lio­nus, pa­tys juos pri­jun­gia. Ba­lio­nai pa­si­tai­ko pri­pil­dy­ti ne­pil­nai ar­ba su prie­mai­šo­mis, to­dėl lieps­na ge­rai ne­de­ga, spro­gi­nė­ja. Kai ku­rie ba­lio­nai gal­būt ne­bea­ti­tin­ka sau­gos rei­ka­la­vi­mų.

„Mes pa­tys tu­rė­jo­me pro­ble­mų. Kar­tą par­si­ve­žė­me pa­kai­ti­nį ba­lio­ną. O po ku­rio lai­ko be­sto­vė­da­mas jis iš­tuš­tė­jo. Va­di­na­si, bu­vo ne­san­da­rus. Jei tu­ri pir­ki­mo kvi­tą, ga­li nu­vež­ti pa­keis­ti, o jei ne­da­vė ar pa­me­tei, pirk ir mo­kėk už nau­ją visą kai­ną. To­dėl mes jau prieš ku­rį lai­ką nu­spren­dė­me įsi­reng­ti elekt­ri­nę vi­ryk­lę. Bent jau ra­miau ir pa­ti­ki­miau“, – aiš­ki­no se­niū­nai­tė I. Dak­nie­nė.

Kas­met dėl du­jų nuo­tė­kio Lie­tu­vo­je įvyks­ta ne vie­nas gais­ras. Kir­nai­čių kai­mo se­niū­nai­tė sa­ko, kad to­kia pa­dė­tis – ne­pa­tei­si­na­ma. Vy­riau­sy­bė ar ki­tos ša­lies ins­ti­tu­ci­jos tu­rė­tų su­si­rū­pin­ti gy­ven­to­jų sau­gu­mu.

„Du­jų ba­lio­nus pa­keis­ti tu­rė­tų tai iš­ma­nan­tys žmo­nės, o ne bet ku­ris gy­ven­to­jas“, – įsi­ti­ki­nu­si mo­te­ris.

Tai­syk­lės – sau, gy­ve­ni­mas – sau

Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos Ad­mi­nist­ra­vi­mo ir bend­rų­jų rei­ka­lų sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas ko­mu­ni­ka­ci­jai And­rius Jo­vai­ša, sa­kė, kad pa­gal Eksp­loa­ta­vi­mo tai­syk­les du­jų par­da­vė­jas, par­da­vęs 50 lit­rų ir di­des­nės tal­pos du­jų ba­lio­nus, pri­va­lo juos tie­sio­giai pri­sta­ty­ti var­to­to­jui į jo nu­ro­dy­tą vie­tą ir pri­jung­ti.

Pa­sak A. Jo­vai­šos, mi­ni­mu at­ve­ju Kir­nai­čių kai­me tu­rė­jo bū­ti lai­ko­ma­si šios tai­syk­lės. Mi­nis­te­ri­jos at­sto­vas pa­žy­mi, kad ba­lio­no at­ve­ži­mas ir pri­jun­gi­mas yra ap­mo­ka­ma pa­slau­ga, ne vi­si gy­ven­to­jai su­tin­ka mo­kė­ti. Šiuo me­tu Eksp­loa­ta­vi­mo tai­syk­lės yra per­žiū­ri­mos ir nu­ma­to­ma iki šių me­tų pa­bai­gos jas at­nau­jin­ti.

Gy­ven­to­jai tei­gia prie­šin­gai: par­da­vė­jai nė ne­siū­lo pri­jung­ti ba­lio­no. Gal­būt taip ven­gia at­sa­ko­my­bės ir to­kios pa­slau­gos ne­siū­lo?

Be to, da­lis du­jų var­to­to­jų na­muo­se tu­ri po du 50 lit­rų tal­pos bui­ti­nių du­jų ba­lio­nus, kad stai­ga už­ge­sus vi­ryk­lei ne­reik­tų lauk­ti, kol kaž­kas at­veš nau­ją. To­dėl pri­trū­kus du­jų, pa­tys ba­lio­ną pa­kei­čia.

Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vas A. Jo­vai­ša per­spė­ja, kad pa­gal Eksp­loa­ta­vi­mo tai­syk­les var­to­to­jams lei­džia­ma keis­ti pa­čiam tik iki 27 lit­rų tal­pos du­jų ba­lio­nus.

Per­nai ras­ta ne­pa­tik­rin­tų ba­lio­nų

Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos Ad­mi­nist­ra­vi­mo ir bend­rų­jų rei­ka­lų sky­riaus vy­riau­sia­jam spe­cia­lis­tui ko­mu­ni­ka­ci­jai And­riui JO­VAI­ŠAI „Šiau­lių kraš­tas“ pa­tei­kė dau­giau klau­si­mų.

– Bui­ti­niai du­jų ba­lio­nai tu­ri bū­ti tik­ri­na­mi. Kas kiek lai­ko ir kie­no tai prie­vo­lė?

– Du­jų ba­lio­nų pe­rio­di­nis tech­ni­nis pa­tik­ri­ni­mas ir re­mon­tas at­lie­ka­mas du­jas į ba­lio­nus pils­tan­čių ir (ar) šiais ba­lio­nais pre­kiau­jan­čių įmo­nių lė­šo­mis. Du­jų ba­lio­nų tech­ni­nė būk­lė tu­ri bū­ti tik­ri­na­ma ne re­čiau kaip kas 10 me­tų ir pa­ženk­li­na­ma tai at­li­ku­sios įmo­nės ženk­lu, at­lik­to ir bū­si­mo pa­tik­ri­ni­mo da­to­mis.

– Ar ga­li bū­ti, kad ne vi­sa­da lai­ko­ma­si pe­rio­diš­ku­mo? Gal yra baus­tų įmo­nių, neat­li­ku­sių pri­va­lo­mos pa­tik­ros?

– Tai kont­ro­liuo­ja Vals­ty­bi­nė ener­ge­ti­kos ins­pek­ci­ja (to­liau – VEI). 2015 me­tais tik­ri­nant pre­ky­bos įmo­nes (du­jų par­da­vė­jus) ras­ta ke­le­tas du­jų ba­lio­nų be tech­ni­nės pa­tik­ros. Šie du­jų ba­lio­nai bu­vo išim­ti iš pre­ky­bos, su­ra­šy­tas nu­ro­dy­mas įpa­rei­go­ti dar­buo­to­jus ati­džiau tik­rin­ti pa­tei­kia­mų ba­lio­nų tech­ni­nę būk­lę. Nei įmo­nės va­do­vas, nei dar­buo­to­jai ne­bu­vo nu­baus­ti.

Anks­tes­niais me­tais, kai tik­ri­ni­mai vyk­da­vo be išanks­ti­nio įspė­ji­mo, bū­da­vo su­ra­šo­mi Ad­mi­nist­ra­ci­nės tei­sės pa­žei­di­mų pro­to­ko­lai už to­kius pa­žei­di­mus: neįs­kai­to­mus ba­lio­nų nu­me­rius ir ki­tus ga­min­to­jo įra­šus, pa­si­bai­gu­sį ba­lio­no tech­ni­nės būk­lės pa­tik­ros ter­mi­ną, neįs­kai­to­mą ba­lio­no pa­tik­ri­ni­mą at­li­ku­sios įstai­gos žy­me­nį.

– Gy­ven­to­jų na­muo­se ten­ka ma­ty­ti tuos pa­čius so­vie­ti­nių lai­kų rau­do­nai da­žy­tus du­jų ba­lio­nus, ku­rie bū­na ap­dau­žy­ti, nu­si­lu­pu­siais da­žais. Kiek to­kiems ba­lio­nams me­tų? Ar Lie­tu­vo­je ne­tu­rė­tų bū­ti nau­do­ja­mi ES stan­dar­tus ati­tin­kan­tys nau­jes­ni ba­lio­nai?

– Re­mian­tis neo­fi­cia­liais pre­kiau­to­jų su­skys­tin­to­mis du­jo­mis aso­cia­ci­jos duo­me­ni­mis, jų ga­li bū­ti nuo 250 tūks­tan­čių iki 1 mi­li­jo­no vie­ne­tų. Ga­li­ma sa­ky­ti, kad di­džio­ji dau­gu­ma bui­ty­je nau­do­ja­mų ba­lio­nų yra se­no pa­vyz­džio. Jei­gu du­jų ba­lio­no da­žų sluoks­nis dau­ge­ly­je vie­tų pa­žeis­tas (da­žų nė­ra, jie at­šo­kę ar nu­si­try­nę nuo dau­giau kaip 25 pro­cen­tų bend­ro du­jų ba­lio­no pa­vir­šiaus plo­to) – toks du­jų ba­lio­nas tu­ri bū­ti per­da­žo­mas, ne­lau­kiant jo pe­rio­di­nio tech­ni­nio pa­tik­ri­ni­mo ter­mi­no. Už tai at­sa­kin­gas du­jų par­da­vė­jas.

Nuo 2004 me­tų lie­pos 18 die­nos į Lie­tu­vos rin­ką tie­kia­mi (ga­mi­na­mi ir im­por­tuo­ja­mi) tik nau­ji du­jų ba­lio­nai, ta­čiau drau­di­mų pil­dy­ti se­nus ba­lio­nus, jei­gu jų tech­ni­nė būk­lė pa­tik­rin­ta pa­gal Sus­kys­tin­tų naf­tos du­jų sis­te­mų eksp­loa­ta­vi­mo tai­syk­lių rei­ka­la­vi­mus, nė­ra.

– Ką tu­rė­tų ži­no­ti bui­ti­nį du­jų ba­lio­ną įsi­gy­jan­tis var­to­to­jas?

– Du­jų ba­lio­nų par­da­vė­jas pir­kė­jui pri­va­lo pa­teik­ti: ka­sos apa­ra­to kvi­tą ar­ba ki­tą pir­ki­mą fik­suo­jan­tį do­ku­men­tą, ku­ria­me tu­ri bū­ti nu­ro­dy­tas par­duo­da­mo du­jų ba­lio­no nu­me­ris; tar­pi­nę du­jų ba­lio­no ven­ti­lio at­vamz­džio su­jun­gi­mo su re­duk­to­riu­mi san­da­ru­mui už­tik­rin­ti; du­jų ba­lio­no eksp­loa­ta­vi­mo at­min­ti­nę su nu­ro­dy­tais du­jų par­da­vė­jo rek­vi­zi­tais.

Du­jų ba­lio­ną kei­čian­tis as­muo pri­va­lo su­si­pa­žin­ti ir vyk­dy­ti du­jų ba­lio­nų kei­ti­mo inst­ruk­ci­ją.

Au­to­rės nuo­tr.

SKAI­ČIAI: To­kių se­nų bui­ti­nių du­jų ba­lio­nų Lie­tu­vo­je tiks­lios sta­tis­ti­kos nė­ra, Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos duo­me­ni­mis, jų ga­li bū­ti nuo 250 tūks­tan­čių iki 1 mi­li­jo­no.

PA­DA­RI­NIAI: Gais­ras vi­du­je vis­ką su­nio­ko­jo.

NUOS­TO­LIAI: Kir­nai­čių gy­ven­to­ja, nors pa­ti ne­nu­ken­tė­jo, po ban­dy­mo sa­va­ran­kiš­kai pri­jung­ti du­jų ba­lio­ną pra­ktiš­kai li­ko be na­mų.

PA­MO­KA: Ona Gai­liū­nie­nė sa­ko tik po ne­lai­mės su­ži­no­ju­si, kad du­jų ba­lio­no san­da­ru­mą rei­kia tik­rin­ti ne už­deg­tu deg­tu­ku, bet pa­te­pant pa­mui­lė­mis.