
Naujausios
Klaidina ne miškas, o panika
Darius ČIUŽAUSKAS
Policininkai ir pasieniečiai vis dažniau kviečiami į pagalbą ieškant Lietuvos miškuose pasiklydusių grybautojų. Kol kas pastarieji specialiosioms tarnyboms dar nekelia tokių rūpesčių, kaip bet kokį atsargumo jausmą praradę poledinės žūklės mėgėjai. Tačiau pastebima, kad neretai į miško tankmę drąsiai žengiama prieš tai nepagalvojus, kaip ir kur iš jos išeiti.
Plungės rajone sėkmingai baigėsi visą naktį trukusi miške pasiklydusio nepilnamečio paieška. Į policininkus jo šeimos nariai kreipėsi vėlai vakare, apie 22 val. Jie papasakojo, kad dieną paauglys į mišką grybauti išėjo kartu su tėvu. Po kiek laiko jie nepastebimai vienas nuo kito atsiskyrė.
Vyras sugebėjo rasti kelią iš miško, o sūnus – ne. Pasitelkę į pagalbą kinologus su šunimis, pareigūnai kartu su artimaisiais paauglio ieškojo visą naktį. Policininkai šešiolikmetį gyvą ir sveiką rado apie 6 val. ir perdavė tėvams. Nors vaikinukas ir buvo labai sušalęs, medikų pagalbos neprireikė.
Analogiškų atvejų šią vasarą buvo ne vienas ir ne du. Todėl policininkai nuolat perspėja grybautojus ir uogautojus būti atsargius ir stengtis nenuklysti toli į mišo gilumą. Ypač reikia pasirūpinti senyvo amžiaus artimaisiais, kurie dažniausiai ir tampa paieškos objektais. O jei jau taip atsitiko, kad nesulaukiama iš miško grįžtančio žmogaus, apie tai pirmiausia reikėtų pranešti policijai, o ne patiems organizuoti jo paieškas.
Pareigūnų teigimu, pasitelktos visos būtinos priemonės ir operatyvumas yra svarbiausia norint rasti pasiklydėlį, kol jo gyvybei ar sveikatai dar negresia pavojus.
Redakcijos paklaustas, ką reikia žinoti, kad nepasiklystum net ir nepažįstamame miške, žinomas gamtininkas Selemonas PALTANAVIČIUS įvardija vos kelis elementarius dalykus.
– Pirmiausia, prieš einant grybauti, reikia realiai įvertinti savo jėgas. O jei jau pasiklydai, tai nepulk panikuoti, nes panika tokiais atvejais yra pats blogiausias dalykas. Ne veltui sakoma, kad baimės akys didelės. Norint išeiti iš miško, užtenka prisiminti elementariausias žinias apie gamtą.
Reikia net labai pasistengti, kad paklystum Lietuvos miškuose. Juk jau 150 metų, kai jie visi yra padalinti kvartalinėmis linijomis. Tad į kurią pusę eisi, už 100 ar 200 metrų tikrai į tokią liniją išeisi. Po to jau nesvarbu, į kairę ar į dešinę pasuksi, nes vis tiek prieisi kokį kelią ar keliuką. Tai pats elementariausias būdas nepasiklysti.
Yra žmonių, kurie miške sunkiai orientuojasi ir eidami pradeda sukti ratus. Tokiems nereikėtų patarinėti žiūrėti į ant medžių augančias samanas ar panašiai. Tai nelabai stiprus požymis, ypač jei žmogus stresuoja. Jam viskas gali pasimiršti ar susimaišyti.
Užtenka užvertus galvą pažiūrėti į medžių viršūnes ir nustatyti, į kurią pusę pučia vėjas. Taip tikrai nesuksi ratų, o eisi viena kryptimi. O jei saulėta diena, tai užtenka nusistatyti, kad ji šviestų kad ir į kairįjį petį, ir taip orientuodamasis tikrai mūsų miškuose greitai rasi minėtą kvartalinę liniją ar kokį keliuką, o jau juo tikrai kur nors nueisi.
– Daug žmonių pasikliauja tuo, kad turi mobilųjį telefoną. Juo galima ne tik pagalbą pasikviesti, bet ir nustatyti savo buvimo vietą.
– Jei telefonas išmanusis ir moki juo naudotis, jis padės. Čia labiau tinka jauniems žmonėms, kurie nėra pratę vaikščioti miškuose ir sunkiai juose orientuojasi. O jei jis paprastas? Toks, kuriuo gali paskambinti, bet jis nerodo tavo buvimo vietos. Paskambinęs galėsi tik pasakyti, kad pasiklydai, bet ne kur esi.
Nereikėtų miške pasikliauti ir garsais. Apskritai mane asmeniškai labai dirgina, kai vos įžengę į mišką žmonės pradeda šūkauti. Tai laukinio žmogaus požymis. Šaukdamas beveik gali būti tikras, kad tavo riksmas bus girdimas iš kitos pusės. Juk svarbu, koks yra miškas, kaip juo sklinda garsas. Gali taip susimaišyti, kad patrauksi į priešingą pusę, nors tau reikėjo paeiti už visai šalia esančio kalnelio. Ypač tai svarbu būnant nepažįstamame miške. Jame gali nepadėti nei šauksmas, nei skambučiai.
– Baudomis poledinės žūklės gerbėjus pavyko priversti žvejojant turėti bent elementariausias saugumo priemones, tai gal ir grybautojus bei uogautojus reikėtų įpareigoti turėti su savimi bent kompasą?
– Kompasas yra labai geras dalykas. Bet kiek žmonių šiandien jį namuose turi? Jis padės žengti viena kryptimi. O kaip minėjau, mūsų miškuose nesunku orientuotis pagal vėją ar saulę.
Prieš išsiruošiant į mišką svarbiausia įvertinti savo fizines galimybes, juk gali tekti paėjėti ir keletą kilometrų. Yra tokių žmonių, kurie atvirai prisipažįsta, kad negali grybauti, nes įėję į mišką iš karto pasiklysta. Jie gali grybauti, bet visą laiką turi matyti savo automobilį ar eiti su gerai besiorientuojančiu žmogumi. Kitų patarimų nėra.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Užtenka užvertus galvą pažiūrėti į medžių viršūnes ir nustatyti, į kurią pusę pučia vėjas, ar šviečia saulė.