
Naujausios
Vilius Puronas
NEGI ŠAULIUKAS PASENO?
NEGI ŠAULIUKAS PASENO? Žinoma, kad ne! Visi mes jį lankome: ir šiauliečiai, ir vilniečiai, ir turistai, ir feministai. Juk saulėje spindintis auksas bus madingas visada, kaip ir vyriškas jaunuolio kūnas. Mados ir „gero skonio“ vėjai anksčiau ar vėliau tampa nebemadingi, o tos savybės, kuriomis blizga Šauliukas, tapęs miesto simboliu, buvo ir liks vertybėmis. Devizas ARS LONGA, VITA BREVS (liet. „Menas amžinas, gyvenimas trumpas“) visada bus puikus įspėjimas dabarties ir ateities meno povams, žinovams, vadovams ir kritikovams.
Apie šį kūrinuką daug gerų žodžių prišnekėta, nemažai prirašyta. Senatvėje belieka atsiminti apie jo atsiradimą, nes man nuskilo būti kabinetine smulkme, mačiusia šio kūrinio gimimą, konstravimą, statymą. Vėliau teko dalyvauti ir Sąjūdžio mitinguose, kuriuose Šauliuko aikštė vibravo dvasine švara ir ateitimi. Ir tylia, tvirta rimtimi šalia kapinių. Vibruoja ir dabar, kai turistėms paaiškinu, kad ne tik jis, bet ir visi Šiaulių vyrai yra auksiniai.
Tai – vienas iš brandžiausių šiaulietiškų meno kūrinių, jei kalbėtume ne vien apie Stasio Kuzmos skulptūrą. Jei kalbėtume apie architektūrinį reiškinį – taip pat verta didžiuotis. Juk tai – pirmasis architektūrinis ansamblis, atžymėtas TSRS valstybine premija. Beje, anais laikais lietuviška architektūros mokykla pirmavo sovietijoje ne tik Vilniaus senamiesčiu ar Antakalniu.
Šiandien komplekso architektūrinė aplinka apspuro, nes sensta ne tik architektų kartos, bet ir kūriniai: šiluma-šaltis, ledas-lietus ir bendrai... O jei tą pradėjusį apspurti reiškinį vertinti iš šiandieninės utilitarinės pusės? Miestas – gyvas organizmas, su savais poreikiais, skirtingais istoriniais tarpsniais, kuriuose visada atsiranda ir pinigų, ir komercinių sprendinių, ir šviesių galvų, ir tuščių plepalų.
Apie restauravimo ambicijas „Šiaulių kraštas“ jau rašė. Talpinu kažkokio skaitytojo anoniminius ano straipsnio komentarus, beveik neredaguotus. Siūlau juos padėti ant kitos svarstyklių pusės ir pademonstruoti savo išmintį. Juk vieni – „nemiega dėl Lietuvos“, kiti – „vaikšto už Šiaulius“, treti – tuščiai „diskutuoja už Šiaulius“...
atnaujintojams, 2016-08-13 10.38
Jūsų bukaprotiškumas vertas pagarbos. „Aikštė“ nuostabus „Saulės miestą“ reprezentuojantis objektas. Iš jos atsiveria įkvepiantys peizažai – kapinės, fabriko griuvėsiai, getą primenantys stambiaplokščiai gyvenamieji namai ir Katedra. Netenka stebėtis, kad per visus savo egzistavimo metus aikštė tapo šunų vedžiojimo ir mažiau pasiturinčių gyventojų išgertuvių bei kitų fiziologinių poreikių tenkinimo vieta. O iš esmės – tai tranzitinis takas iš miesto iki ežero. Juo liks ir po restauracijos. Taigi klausimas: ar jūs tiek turtingi, kad investuojate į beviltišką objektą ar tiesiog buki? O gal velniškai protingi, suradę nuošalią vietą investicijoms įsisavinti?
....................................................................................
miestiečiui, 2016-08-14 11.41
EU tiksliniai struktūriniai fondai skiriami labai nesirūpinant kaip jie bus naudojami. Svarbu, kad ataskaitos be priekaištų būtų. Tą dauguma biurokratų Lietuvoje jau moka padaryti. Mūsų gi reikalas protingai fondais naudotis.
Per 30 savo egzistavimo metų ši aikštė traukos objektu buvo tik metalų vagims, girtuokliams ir šunų vedžiotojams. Galima, žinoma, ten užkasti pinigus, bet gal produktyviau būtų juos nukreipti Prisikėlimo aikštei. Architektų didžiavimasis tuo, kaip jie Maskvos loxus kažkada išdūrė, šiandien graudžiai skamba. Šaulio skulptūra, kurio reprodukcijos gausiai eksploatuojamos miesto reprezentacijai, galėtų atsirasti Prisikėlimo aikštėje. Tai ne tik istoriškai teisinga, tai ir ekonomiškai naudinga. Nereikėtų daugybės neproduktyvių konkursų naujam monumentui kurti. Į tą vadinamą Saulės laikrodžio aikštę vertėtų žiūrėti kaip į taką, vedantį pro kapines ežero link. Galėtų ten būti vienas kitas suolelis pavargusiems pailsėti, bet neturėtų tai būti masinių susibūrimų, o juo labiau renginių vieta. Mirusieji gi nusipelno šiokios tokios ramybės.
Ir vieni teisūs, ir kiti.
Tikroji tiesa kažkur apie vidurį.
Turbūt – Kelmės statybinėje organizacijoje.