Po ketverių metų čia bus ...

Po ketverių metų čia bus ...

Po ket­ve­rių me­tų čia bus ...

Rū­ta Vai­nie­nė

Apie eko­no­mi­ką ga­li­ma ra­šy­ti įvai­riai, net ir ro­ma­nai ga­li bū­ti su gi­lio­mis eko­no­mi­nė­mis įžval­go­mis. Kas ket­ve­rius me­tus tu­ri­me pro­gą skai­ty­ti ypa­tin­go žan­ro eko­no­mi­nius kū­ri­nius – par­ti­jų rin­ki­mų pro­gra­mų da­lis apie eko­no­mi­ką ir vers­lą. Šis žan­ras ypa­tin­gas tuo, kad teks­te nau­do­ja­mi eko­no­mi­niai ter­mi­nai ir iš­si­reiš­ki­mai, ta­čiau per­tei­kia­mas tu­ri­nys kiek pri­me­na re­vo­liu­cin­gą­ją Vla­di­mi­ro Ma­ja­kovs­kio poe­zi­ją. „Po ket­ve­rių me­tų čia bus mies­tas – so­das“ – ma­no­ji kar­ta ge­rai pa­me­na šį ei­liuo­tą pa­ža­dą.

Par­ti­jų pro­gra­mos pa­pras­tai ser­ga dve­jo­mis li­go­mis.

Pir­mo­ji li­ga – par­ti­jų pro­gra­mų nuo­sta­tos yra itin de­ta­lios, nu­sta­tan­čios konk­re­čius fi­nan­si­nius dy­džius, to­kius kaip vi­du­ti­nė al­ga, su­kur­tų dar­bo vie­tų skai­čius, ne­dar­bo ly­gis. Ir ta­da ky­la klau­si­mas, kaip par­ti­ja lyg koks pla­no ko­mi­te­tas su­ge­ba taip tiks­liai pa­ža­dė­ti tai, kas nuo jos pri­klau­so tik la­bai ne­tie­sio­giai.

Štai, var­tau kon­ser­va­to­rių pro­gra­mą – jo­je itin konk­re­čiai nu­ma­to­ma kiek dar­bo vie­tų bus su­kur­ta pa­slau­gų sri­ty­je, kiek smul­kio­se ir vi­du­ti­nė­se įmo­nė­se, kiek pa­slau­gų cent­ruo­se – lyg par­ti­ja pa­ti bū­tų darb­da­vys ir tiks­liai ži­no­tų, kiek nau­jų dar­buo­to­jų jai rei­kės.

So­cial­de­mok­ra­tai ir­gi neat­si­lie­ka, ten ga­li­ma ras­ti per­liu­kų pa­vyz­džiui apie tai, kad bus ple­čia­mi SPA cent­rai, lyg SPA pa­slau­gų tei­ki­mas bū­tų vals­ty­bės funk­ci­ja, o spa cent­rai – vals­ty­bi­nės įmo­nės.

Ant­ro­ji li­ga – par­ti­jos ap­si­ri­bo­ja lo­zun­gais apie švie­sią atei­tį, ir ta­da ky­la ki­tas klau­si­mas – gal par­ti­ja ap­skri­tai ne­la­bai įsi­vaiz­duo­ja, ką da­rys atė­ju­si į val­džią.

Štai var­tau Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų par­ti­jos nuo­sta­tas. Jie ža­da, kad skleis ino­va­ci­jų tra­di­ci­nė­je pra­mo­nė­je ir smul­kia­ja­me bei vi­du­ti­nia­me vers­le pa­tir­tį ir ži­nias, su­pap­ras­tins ir iš­gry­nins mo­kes­čių ir pen­si­jų sis­te­mas, ak­ty­viai įgy­ven­dins žie­di­nės eko­no­mi­kos ir tau­so­jan­čio­sios žem­dir­bys­tės prin­ci­pus. Skam­ba ge­rai, lyg koks mies­tas – so­das, bet ar ta­po aiš­kiau, ko­kie spren­di­mai bus priim­ti?

Net svei­ku pro­tu gar­sė­jan­tis Li­be­ra­lų są­jū­dis ne­tu­ri imu­ni­te­to šioms li­goms.

Štai, li­be­ra­lai sa­ko, kad 2020 m. vi­du­ti­nis už­dar­bis per­kops 1000 eu­rų „į ran­kas“ ir dau­ge­liui jau ne­rei­kės gy­ven­ti nuo al­gos iki al­gos. Kad sen­jo­rai pa­ga­liau pra­dės gau­ti to­kias pen­si­jas, ku­rių pa­kaks ne tik bū­ti­niau­sioms reik­mėms.

Drą­sūs tei­gi­niai, ką čia be­pri­dur­si – lyg par­ti­ja ži­no­tų, ko­kia su­ma lei­džia ne­gy­ven­ti nuo al­gos iki al­gos šei­moms su skir­tin­gu vai­kų skai­čiu­mi, ir ko­kios pen­si­jos rei­kia ne tik bū­ti­niau­sioms reik­mės.

Čia ky­la klau­si­mas, o kaip gi tu­rė­tų at­ro­dy­ti pa­do­ri ir są­ži­nin­ga par­ti­jos pro­gra­mos eko­no­mi­nė da­lis? To­kia pro­gra­ma tu­rė­tų kon­cent­ruo­tis į spren­di­mus, ku­riuos par­ti­ja da­ry­tų, jei bū­tų val­džio­je. Be­je, to­kių nuo­sta­tų par­ti­jų pro­gra­mo­se taip pat yra – tik jau itin ma­žo­mis pro­por­ci­jo­mis.

Pa­vyz­džiui, Li­be­ra­lų są­jū­dis ža­da su­ma­žin­ti pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­tį iki 18 pro­c., so­cia­li­nio drau­di­mo mo­kes­tį kas­met ma­žin­ti po 1 pro­c. – tiks­lu ir aiš­ku.

Ga­na tiks­lios ir aiš­kios yra Dar­bo, Tvar­kos ir tei­sin­gu­mo par­ti­jos pro­gra­mos, už tai ver­tos pa­gy­ri­mo. Tvar­kie­čiai yra itin tiks­lūs ir ... ma­ja­kovs­kiš­kai re­vo­liu­cin­gi.

Pa­vyz­džiui, jie sa­ko, kad įve­si iki 5 pro­cen­tų apy­var­tos dy­džio so­li­da­ru­mo mo­kes­tį dau­giau kaip 100 mi­li­jo­nų eu­rų per me­tus apy­var­tą tu­rin­tiems maž­me­ni­nės pre­ky­bos cent­rams ir ko­mer­ci­niams ban­kams. Tai­gi, kad pro­gra­mos bū­tų ver­tos ir rin­kė­jo bal­so, te­pa­lie­ka jos poe­zi­ją ir so­cia­lis­ti­nes re­vo­liu­ci­jas poe­tams. Taip tik­rai bus ge­riau.