Šalia daugiabučio pravers šalmas

Šalia daugiabučio pravers šalmas

Šalia daugiabučio pravers šalmas

Sovietmečiu statytų daugiabučių sienos trupa, balkonų tinkas byra. Namų priežiūrą tikrinantys Šiaulių miesto savivaldybės specialistai pernai 288-iuose daugiabučiuose aptiko defektų. Bet dėl to atsakingoms bendrijoms ir daugiabučių administratoriams baudų nebuvo skirta. Kas laukia netvarkomų namų ir jų gyventojų?

Simona KVEDERYTĖ

simona.k@skrastas.lt

Balkonų tinkas – it varvekliai

„Šiauliuose daugiausiai problemų kelia mūriniai, kone keturias dešimtis skaičiuojantys, daugiaaukščiai“, – situaciją „Šiaulių kraštui“ įvertino UAB „Pastatų konstrukcija“ direktorius Jonas Šarakauskas.

Vienur byra sovietmečiu naudotos nekokybiškos raudonos plytos, kitur – jas prilaikantis skiedinys.

Tokių namų netrūksta pietinėje miesto dalyje, pavyzdžiui, Aido ar Dainų gatvėse.

„Žinoma, plytos gali tik trupėti, bute bus šalčiau, ir tiek. Tačiau realu, kad laikui bėgant atplyš ir sienos kampas“, – perspėja J. Šarakauskas. Viršutinių aukštų sienas gyventojai bando sutvirtinti metaline skarda, tačiau tokios priemonės negelbėja – reikia ir šiluminės izoliacijos.

Ypač pavojingi daugiabučių balkonai. Kai kurių konstrukcijos atšokusios, stambūs betono gabalai gali kristi ir sužaloti žmones.

„Balkonai byra jau dabar, einant pro šalį reikia saugotis kaip varveklių žiemą. Be to, juos laikančios konstrukcijos rūdija, todėl laikui bėgant gali ir neatlaikyti. Tokių konsolinių balkonų be atramų yra Tilžės gatvėje. Mano patirtis rodo, kad jie gali net visai atitrūkti nuo daugiabučio. Tokios pat konstrukcijos balkonas prieš trejus metus su žmonėmis krito Plungėje“, – priminė specialistas.

Byrančių pastatų netvarko

Bendrovės „Šiaulių būstas“ direktorė Roma Janušonienė teigia, kad 20 procentų įmonės administruojamų daugiabučių – geros būklės. 70 procentų – patenkinamos. 10 procentų prasčiausių pastatų ruošiami renovacijai.

Dauguma gyventojų geranoriški, linkę atidėti santaupas ir remontui, prireikus, ir renovacijai.

Kasmet bendrijos ir daugiabučių administratoriai privalo atlikti metinę pastatų apžiūrą ir įvertinti jų būklę.

Dalis bendrijų tai patiki daugiabučių administratoriams.

„Šiaulių būsto“ direktorė R. Janušonienė teigia, kad per kelerius metus įvertino šimto Šiaulių bendrijų pastatus.

„Tendencijos nekokios. Kai kurie daugiabučiai, ypač esantys centre, prastos būklės. Fasadai aptrupėję, konstrukcijos atšokusios, balkonai trupa. Mes pateikiame išvadas ir rekomendacijas. Jose nurodome, ką reikėtų remontuoti ir kaip. Blogiausia, kad trečdalis visų patikrintų daugiabučių nieko nedaro“, – aiškino R. Janušonienė.

Dažniausiai rekomenduota nudaužyti atšokusį tinką ir jį užglaistyti. Taip pašalinama avarinė situacija. Tačiau dalis bendrijų ir to nepadaro.

Kiek brangiau atsieina balkonų remontas. Minimalus atnaujinimas gali kainuoti nuo 850 iki 2300 eurų. Tiek susimokėti gali ne visi.

Bendrijose – sumaištis

Tilžės gatvės 107 daugiabučio namo bendrijos pirmininkas Deividas Ostrauskas sako, kad jų pastatas neremontuotas jau kone ketverius metus.

Esą buvęs pirmininkas užsakė vidaus remontą. Darbai nebaigti iki šiol, o lėšų gyventojų kaupimo fonde likę nedaug.

Pastato išorė remonto didelio nereikalauja, tačiau gyventojai jau ima skųstis griūvančiais balkonais. D. Ostrauskas teigia organizuosiąs gyventojų susirinkimą.

„Užbaigsim vidaus remontą. Tada spręsim, ar reikia išorės remonto, ar ne. Priimti tokį nutarimą sudėtinga, nes gyventojai pasyvūs, mažai dalyvauja. Ypač pritarimą sunku gauti rimtiems darbams“, – pasakoja D. Ostrauskas.

Jų bendrija didelė – name yra 100 butų. Surinkti pinigų remontui ir kitiems darbams nėra sudėtinga. Namas uždirba ir iš reklamos plotų.

Gauti lėšų pastatui prižiūrėti sudėtingiau mažesnėse bendrijose.

Teigia, kad tvarkosi

Šiaulių miesto savivaldybės Statybos skyriaus specialistai pernai patikrino 293 daugiabučius. Net 288-iuose aptiko įvairių defektų.

„Centrinėje miesto dalyje daugiabučiai bene seniausi. Trupa cokoliai, laiptai. Aktualiausia problema – balkonai. Jų plokštės aptrupėjusios, aprūdijusios. Daug tokių daugiabučių balkonų Draugystės prospekte, Ežero gatvėje, pėsčiųjų bulvare, –  teigia Statybos skyriaus vyresnioji specialistė Diana Kundrotienė. – Po žiemos balkonus veikia atšilimo procesai, atitrūksta nuo briaunos tinko sluoksnis, gali kristi žemyn, sužaloti žmones.“

Daugiabučių bendrijoms ir administratoriams pateikti reikalavimai tokius defektus pašalinti, nurodomi ir terminai.

Juos dažnai dėl lėšų stygiaus atsakingi asmenys prašo pratęsti.

„Pernai neskyrėme nė vieno įspėjimo ar baudos. Visi tvarkosi pagal išgales. Kiek teko matyti, susitvarkė visi. Gal kažko ir nematėme. Miesto daugiabučius tikrina penki žmonės. Jie turi ir kitų darbų, todėl viską aprėpti sudėtinga“, – tvirtino Statybos skyriaus vedėjo pavaduotoja Rima Jankienė.

Už pastato nepriežiūrą atsakingi specialistai gali skirti baudą nuo 57 iki 289 eurų. Jei daugiabutis ar jo konstrukcijos graso griūtimi, sankcijos didesnės – nuo 289 eurų iki 1448 eurų.

Giedraus BARANAUSKO nuotr.

GRĖSMĖ: Bendrovės „Pastatų konstrukcija“ direktorius Jonas Šarakauskas teigia, kad ilgainiui dėl trupančių plytų gali atskilti ir namo sienos kampas.

PAVOJUS: Daugelio Tilžės gatvėje esančių daugiabučių balkonai yra pavojingi lyg varvekliai žiemą – byra tinkas, atšoksta ir stambesnės konstrukcijos.

KOKYBĖ: Labiausiai trupa sovietmečiu statytų raudonų plytų namų sienos.

Augusto Balsio (ELTA) nuotr.

SANKCIJOS: Savivaldybės specialistai už namų nepriežiūrą gali skirti baudas, tik ar skira?