
Naujausios
Sibiro misijoje pratęsė žuvusio draugo darbus
Išsaugoti Lietuvos istoriją ateitiems kartoms, pagerbti Lietuvos tremtinius ir politinius kalinius – tikslai, kurių vedami jie vyko į Sibirą. Jie – tai „Misija Sibiras‘16“ dalyviai, atidavę visas jėgas ir širdis, kad tai pasiektų. Vienas iš jų – šiaulietis Vaidotas Steponavičius į dviejų savaičių trukmės ekspediciją leidosi, norėdamas pratęsti žuvusio draugo pradėtą darbą.
Sigita VEGYTĖ
sigitav@skrastas.lt
Projektas „Misija Sibiras“ vyko jau 15 kartą, o dalyviai pagerbti tremtinių leidosi į Sibiro šiaurę – Igarką.
Iš daugiau nei 800 pretendentų sudaryta 16-os žmonių komanda. Vaidotas Steponavičius pripažino, kad didelių vilčių patekti nepuoselėjo, bet sužinojęs, kad pavyko, neslepė džiaugsmo: „Jaučiausi darantis kažką prasmingo“.
Vienus dalyvius keliauti į Sibirą padrąsino artimiausių giminaičių – tėvų, senelių, prosenelių – tremimų istorijos. Vaidotą sudomino studijų draugo Oskaro pasakojimas apie patirtį ir emocijas iš Sibiro, dalyvaujant „Misija Sibiras'14“. Oskaras tragiškai po ekspedicijos žuvo. Jis nespėjo pasidalinti įspūdžiais su visuomene.
Vaidotas ryžosi pratęsti draugo pradėtą darbą. Į Sibirą jis leidosi užsidėjęs Oskaro ekspedicijos kuprinę.
„Taip jaučiausi atlikęs pareigą ne tik tremtiniams, bet ir draugui. Žinoma, pilietiškumo vertybių skelbimas dar tik prieš akis“, – emocijomis dalijosi Vaidotas.
Sunkiausia patikėti, kad čia ilsisi lietuviai
Pasiruošimas tokiam žygiui nėra lengvas nei fiziškai, nei psihologiškai. Kiekvienas žinojo, kur vyksta, kad bus sunku. Nors fizinis krūvis buvo daug didesnis nei tikėjosi, Vaidotas tikina, kad skųstis nebuvo nei laiko, nei priežasties.
„Mes tiesiog darėme tai, dėl ko ir atvykome“, – teigia Vaidotas.
Kas buvo sunkiausia?
Vaidotas atsakė: „Patikėti, jog mes esame ten, kur yra amžinojo įšalo žemė, pasaulio užmirštas užkampis ir būtent čia ilsisi pražuvusi Lietuvos dalis“.
Atrasti save komandoje
Sudarant komandą buvo atsižvelgiama į dalyvių skirtingumą ir kartu suderinamumą. Vieni turėjo imtis lyderio vaidmens, kiti – sutelkti komandą darbui, motyvuoti.
Projekto organizatoriai iškart neatskleidė kiekvieno dalyvio vaidmens komandoje – atrasti save reikėjo patiems. Savo uždavinius tiksliai žinojo tik ekspedicijos vadovas ir keletas dalyvavusių žurnalistų.
„Tačiau tai nereiškia, kad jiems neteko dirbti kaip ir likusiems – kartais jiems naštos tekdavo ir dvigubai“, – pabrėžia Vaidotas.
Vaidotui buvo paskirta rūpintis įrankių skirstymu ir priežiūra. Tai nebuvo pagrindinė užduotis.
„Natūralu, kad vieni kitiems padėdavome. Kai keli kolegos gavo kojų traumas stengiausi kompensuoti fizinės jėgos trūkumą ir atiduoti visą save miško kirtimui bei medienos pernešimui. Be to, nejučia ėmiau organizuoti naktinį budėjimą siekiant išvengti nelauktų svečių ar laukinių gyvūnų. Nors visiems ir trūko miego – savanorių netrūko“, – prisimena Vaidotas.
Pagalbą silpnesniems jis įvardija kaip savo atrastą vaidmenį.
Vaikinas dabar džiaugiasi susiformavusia vieninga komanda: „Mielai atliktumėme ir dar vieną misiją kitame pasaulio gale“.
Su šypsena jis prisimena komandos merginas, kurias stebint atsirasdavo daug jėgų – jos viską ištvėrė kuo puikiausiai.
Sibiras – tik dalis projekto
Ekspedicijos metu sukaupti įspūdžiai ir patirtos emocijos vargu ar kada atslūgs.
„Grįžau tik su teigiamomis emocijomis. Mes negalime perrašyti istorijos, todėl liūdnas emocijas keitė solidarumo jausmas“, – kalbėjo vaikinas.
"Misijos Sibiras'16“ dalyviai atliko nemažą darbą: sutvarkytos Igarkos lietuvių kapinės, atstatyti senieji ir pastatyti devyni lietuviškai puošti nauji kryžiai.
Kitas etapas – pilietiškumo idėjų sklaida ir dalijimasis sukaupta patirtimi bei emocijomis. Prasideda susitikimai su visuomene.
Organizatorių nuotr.
DARBAS: Vaidotas Steponavičius sako, kad Sibire buvo sunkiau nei tikėjosi, bet įspūdžių ir patirties sukaupta labai daug.
KOMANDA: Ekspedicijos metu susiformavo vieninga komanda.
ATMINTIS: Pagrindiniai projekto tikslai – pagerbti tremtinius ir išsaugoti istoriją.