
Naujausios
Tautinė biurokratija temdo
Dalia Byčienė
1950-aisiais Čikagoje prieš mirtį trečiasis Lietuvos prezidentas, visuomenės ir kultūros veikėjas, varpininkas, gydytojas, švietėjas, publicistas Kazys Grinius savo testamente prašė: „Parvežkite mane į Lietuvą, kai Lietuva bus laisva.“ 1994 m. urna su jo palaikais buvo parvežta ir įleista į netoli gimtinės, Selemos kaimo, pastatyto paminklo (skulptorius – Kęstutis Balčiūnas) pamatus. Rūpintis K.Griniaus atminimo vieta tuomet patikėta Marijampolės apskrities administracijai.
Prezidentą Kazį Grinių ir jo vardu pavadinto muziejaus vadovą Vytautą Grinių sieja ne tik pavardė, protėvių šaknys, bet ir atsakomybė žmonėms.
2010 m., panaikinus apskritis, jų vykdytos funkcijos perduotos savivaldybėms. Pagal pavaldumą Kazlų Rūdos savivaldybei turėjo būti perduota rūpintis beveik 4 hektarus užimančia K.Griniaus atminimo įamžinimo vieta. Turėjo, bet nebuvo. Memorialas jau keleri metai kybo tarp žemės ir dangaus.
– Valstybės saugomo kultūros paveldo objekto statusą turintis prezidento Kazio Griniaus paminklas Selemos kaime – daugiau negu paminklas. Jis yra ir šios garbios asmenybės amžinojo poilsio vieta. Ar sutvarkyti savo prezidentų atminimo vietas ne valstybės reikalas? – klausėme muziejaus direktoriaus Vytauto GRINIAUS.
– Valstybė, kuri negerbia savo vadovo institucijos, viską pasako apie save. Šiemet sukanka 150 metų nuo K.Griniaus gimimo. Seimas 2016 m. paskelbė K.Griniaus metais. Muziejus rengia konferenciją, įsipareigojome sutvarkyti paminklo aplinką. Nėra nei už ką tvarkyti, nei su kuo tartis. Dar balandį kartu su specialistais, statybininkais parengėme paminklo bei jo aplinkos sutvarkymo sąmatą ir ją įteikėme Kazlų Rūdos savivaldybei, Vyriausybei, Seimo nariams. Darbų ten daug – reikėtų nuo paminklo nuvalyti kerpes, plastikines lentas su išblukusiais užrašais pakeisti į granitines, išgrįsti turistų avalynę gadinančius takus trinkelėmis, padaryti vartelius į memorialą, suoliukus, atnaujinti baisius tualetus. Niekas nejuda. Paminklą lanko daug ekskursijų, savų ir užsieniečių. O rūpinasi paminklu tik Viešpats Dievas.
– Ar žinote bent vieną Lietuvos prezidentą, kuris būtų sąžiningai, ne be saiko įvertintas?
– Pervertinti žmogų nėra sunku. Pervertiname tuos, kuriuos mažiau pažįstame. Dažniausiai pervertina tie, kurie greta išaukštintųjų patys nori tapti išaukštinti. Kai reikia garbės, jie ta garbe pasinaudoja, bet kai reikia bent pirštą pakrutinti – šventieji tegul dirba. Ar sudėtinga buvo užbaigti K.Griniaus paminklo reikalus? Ne, bet pamiršo. Dabar pinigų nėra, to nėra, ano. Esmė ne pinigai, esmė – požiūris. K.Grinius yra užsipelnęs tikrai daug. Daug daugiau nei būdamas prezidentu nuveikė dirbdamas pirmojo parlamentinės Lietuvos ministrų kabineto vadovu – sudarė taiką su Rusija, išreikalavęs iš Rusijos tris milijonus aukso rublių kompensacijos, padėjo pagrindą Lietuvos valiutai. Jam valdant Lietuva išsikovojo tarptautinį pripažinimą, parengti Konstitucijos, žemės reformos projektai, padėti finansinio stabilumo pamatai. Prezidentu K.Grinius buvo trumpai, ne ką spėjo, bet šiame poste vadovavosi demokratijos principais.
K.Grinius nuosekliai rašė apie savo gyvenimą, darbus, pastabas apie valstybę, valdymą. Rašė būdamas priverstinėje emigracijoje Vokietijoje, Amerikoje. Tai ne tik jo gyvenimo, veiklos, bet ir sudėtingo istorinio laikotarpio vertinimas. K.Griniaus „Prisiminimai ir mintys“ apims keturis tomus. Du išleidome 2006 m. Parengti trečias ir ketvirtas tomai. Juos šifravome ne vienus metus. K.Griniaus kalba sudėtinga, kai kurie terminai autentiški, reikalaujantys laikotarpio pažinimo. Baigus darbą paaiškėjo, kad prie to paties darbavosi ir Vilniaus universiteto leidėjų grupė. Projekto autoryste teks dalytis.
– Viename „Varpo“ įžanginių straipsnių jis rašė: „Virs kada nors laikas, kai Lietuva valdys pati save.“ Ar pildosi šie žodžiai?
– Kas Lietuvą valdė? Rusai, lenkai, o K.Grinius norėjo, kad Lietuvą valdytų demokratiškai išrinkti lietuviai. Jo šeima taip pat nebuvo vienalytė, tarp giminių buvo visiškų lenkų, bet lietuvybė šeimoje imdavo viršų. Jo giminaitis Adomas Grinevičius gimė sulenkėjusių bajorų šeimoje, bet paskui sulietuvėjo ir Pietų Lietuvoje padėjo sukurti lietuviškos spaudos platinimo tinklą. Pirmoji K.Griniaus žmona namuose lenkiškai kalbėdavo, o vėliau atvirto ir tapo kovotoja už Lietuvą. Žmonės iš vienos sistemos atsineša savo įpročius ir sunku jiems ką nors įteigti, perauklėti. Kiekvieną laikotarpį, kaip ir tą, kuriuo mes gyvename, įvertins istorija. Mus per amžius skriaudė imperinė Rusija, skriaudė Lenkija. Lenkai nėra tokie geri, kaip atrodo. Su paprastais žmonėmis mes bendraujame, yra gerų žmonių, bet politiniu požiūriu mūsų kaimynai tebeturi daug ambicijų.
– Duodamas prezidento priesaiką K.Grinius sakė: „Tik tol, kol gerbsime Konstituciją, jos klausysime, turėsime šalies ramybę.“ Kas už šių žodžių? Ar gerbiame savo Konstituciją mes?
– Be pagrindinio valstybės įstatymo, nėra kuo kitu vadovautis. O kuo vadovautis? Vagių, plėšikų, piniguočių įstatymais? Kiekviena politikų karta Konstituciją stengiasi taisyti pagal savo poreikį. Tiesiog gėda, sumažėjo Lietuva arti milijono, o kiek sumažėjo Seimas? Nė kiek. Kaip Maskvoje centro komitetas vienas kitą jungia, nes jiems labai patinka ten sėdėti. Į Trečiąjį Seimą išrinktas prezidento K.Griniaus giminaitis Feliksas Bacevičius kartą rėžė: „Prakeikiu tą Seimą, kad jį galas. Man geriau lauką arti, negu sėdėti ten ištisas dienas.“ Dabar kiek tokių atsirastų? Dauguma Seime tik sėdi, ir nė vieno gera valia neišvarysi. Yra dorų, nesiginčiju, bet pakliuvę į tą patį puodą atsiskiedžia ir nebeturi jokios įtakos. Mes dar tik velkamės demokratijos drabužiais, o ir tie drabužiai dar senoviški, sovietinio kirpimo.
– Esate gerai susipažinęs su K.Griniaus gyvenimu, jo politinėmis pažiūromis, kaip politiką ir asmenybę jį aukštai vertinate. Kaip vertintumėte vėliau rinktus mūsų valstybės vadovus?
– Nelygu pagal kokius kriterijus vertinsi. Prieš mirtį K.Grinius prisipažino vieną kartą savo gyvenime davęs kyšį ir labai to gailisi. Pasakojo, važiuojant iš Vokietijos į Lietuvą pasienyje jis surinko bendrakeleivių pasus ir nuėjo vizos. Kūlversčia, nes traukinys turėjo išeiti po penkiolikos minučių, o kitas atvažiuoti tik po dviejų savaičių. Vokietis į kalbas neina, visi tegul ateisią. Kiek tai truks? K.Grinius davęs vokiečiui tris markes, ir anas pasirašė, ką tik pakišo. Mūsų dienomis ši situacija daug kam sukeltų šypseną, o K.Grinių ji kamavo iki gyvenimo pabaigos. Vertinant padorumo, sąžiningumo, meilės Lietuvai, teisingumo kriterijais, manyčiau, viena tokių asmenybių buvo Aleksandras Stulginskis. Jis buvo padorus, valstietiško mąstymo žmogus, bet lėtokas. O tada, po karo, Lietuvoje buvo visko. Vagių, plėšikų – pilna. K.Grinius vertino žmogaus gyvybę, todėl jai grasinantiems užuojautos nejuto. Kai nuteisė banditų gaują, vieno sesuo puolė ant kelių ir prašė dovanoti. Bet jis nedovanojo. Ir pasibaigė tuomet plėšimai.
Nepeikiu A.Smetonos, jis daug darė, kad Lietuva taptų lietuviška. Skiepijo tautiškumą, nes tuo metu Lietuva buvo pusiau lenkiška. Valdas Adamkus labai žmogiškas ir padorus. Keista, kad dabartinė mūsų prezidentė dirba tuose pačiuose rūmuose ir su savo pirmtaku nebendrauja. Algirdą Brazauską teko pažinti asmeniškai. Jis buvo žmogiškas, mąstantis, santūrus. Daug nuveikė, kai vyko Lietuvos laisvės virsmas. Kas žino, kaip galėjo nutikti, jei tuometinei sovietų valdžiai būtų metęs visas kortas. Jis tik pavėluotai atėjo. Prezidentas turi suprasti, kad jis – ne Dievas. Jeigu gerbsi kitus, ir kiti tave gerbs. Valstybės vadovas turi būti žmogiškas ir žmoniškas, matyti vargstantį ir turtuolį, plėšiantį nuo vargšo luobą. Turi matyti ir daryti tvarką, laikydamasis įstatymų. Kaip K.Grinius sakė, kolei laikysimės savo Konstitucijos, tol būsime tauta.
Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Žalgiris“