Sodininkų mugėje ieškoma ir senųjų veislių

Sodininkų mugėje ieškoma ir senųjų veislių

Sodininkų mugėje ieškoma ir senųjų veislių

Pirmą kartą tradicinė pavasarinė sodininkų mugė šįmet prasidėjo nuo ketvirtadienio. Augalų augintojai tikina, jog euras kainų nepakėlė – jos kito labai nežymiai. Mugėje galima ne tik įsigyti traktoriuką, vaismedžių sodinukų, gėlių ar vynuogių, bet ir pamatyti alpakų.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Prieigose –  glostomos alpakos

Sodininkų mugės prieigose sujudimas prie alpakų, kurias nežinantieji pravardžiuoja lamomis, gardo. Lankytojai šypsosi pamatę gyvūnus – juos fotografuoja mobiliaisiais telefonais, bando paglostyti.

Alpakas Šiaulių rajone, Dargaičių kaime auginantis ūkininkas Raimondas Neverdauskas patikina, jog šie kupranugarių šeimos žinduoliai nepiktybiniai. Alpakos auginamos vilnai, o keletas gyvūnų gali tarnauti kaip „žoliapjovė“ – nuėda žolę. Šie gyvūnai gali papuošti sodybą, jas galima vedžioti su pavadėliu, tai smagus užsiėmimas vaikams.

Pasak R. Neverdausko, alpakos labiausiai vertinamos už vilną, kuri yra prabangos dalykas. Nuo vieno gyvūno jos prikerpama apie tris kilogramus. Ūkininkas mugėje pardavinėja žmonos pagamintas alpakų vilnos kojines, kurių pora kainuoja 20 eurų.

„Ar galima nusipirkti alpaką? Kiek kainuoja?“ – teiraujasi pirkėja. Ūkininkas patikslina, jog viena kainuoja nuo 1500 eurų, tačiau po vieną jos negyvena – reikia auginti mažiausiai dvi ar tris.

Pirkėjus veikia informacija

„Nusipirkau obelį ir vyšnią. Sodinsiu prie savo sodybos“, – mojuodamas pirkiniais džiaugėsi Jonas Labanauskas, į mugę atvykęs iš Šiaulių rajono. Šių augalų vyras ieškojo tikslingai, ieškojo būtent žemaūgės žieminės obels „Pospiech“ ir vyšnios „Ara“, specialiai išvestos sodininko ir bitininko dr. Algirdo Amšiejaus. Po dvejų metų sodinukai jau turėtų nešti derlių.

Sodininkas Rimantas Lizdenis, į mugę su sodinukais atvykęs iš Naujosios Akmenės, sako, jog kainos mugėje nesikeitė.

„Galbūt po Velykų žmonės dar miega, prekyba nėra labai stipri. Galbūt ne visi žmonės žino, kad mugė organizuojama ir ketvirtadienį“, – svarstė sodininkas. Mugėje vyras dalyvauja kasmet.

„Svarbiausia, kad prigytų medelis, būtų augintas Lietuvoje, o ne atvežtinis. Jei medelis prigyja, kitąmet žmonės vėl ateina nusipirkti“, – kalbėjo R. Lizdenis. Sodinukų ieškantiems pirkėjams jis pataria atkreipti dėmesį, kur augintas medelis, ar pardavėjas pats juos augina.

R. Lizdenio pastebėjimu, tendencijos, kokius augalus ar jų veisles žmonės daugiausiai perka, priklauso nuo reklamos. Ketvirtadienį pirkėjai daugiausiai įsigijo šilauogių, valgomųjų sausmedžių krūmelių, vaismedžių sodinukų pirkimas mažesnis.

Ieško nostalgiškų veislių

Sodininkas aiškina, jog nepaisant šiltėjančio klimato, Lietuvoje geriausiai prigyja šiauresnio klimato augalai iš Rusijos, Baltarusijos, Latvijos. Jiems nebūna pavojinga šalta žiema.

Šiemet didesnis persikų trūkumas. „Kadangi dėl šaltos žiemos prieš maždaug trejus metus visi persikai labai nušalo, žmonės jų nebepirko. Dabar jie vėl turi paklausą, nes šaltų žiemų nebeliko, ėmė vėl derėti. Mes kaip tik jų nesame padauginę“, – pasakojo R. Lizdenis.

Vieno persikų sodinuko kaina – 8 eurai, obelys, vyšnios kainuoja po 7 eurus. Brangiau kainuoja savito augumo augalai, riešutmedžiai, nes juos sunkiau išauginti.

Pasak R. Lizdenio, kartais, vedini nostalgiškų prisiminimų apie ypatingą obuolių skonį, pirkėjai ieško įsigyti senųjų obelų veislių, tokių kaip „Bagatyrius“, kurių jau nebedaugina.

„Tos veislės jau užmirštos, kadangi atsirado skanesnių, geresnių“, – šypsosi vaismedžių augintojas.

Augalais besidomintys šiauliečiai 17-ąjį kartą vykstančią mugę V. Bielskio gatvėje dar gali aplankyti šiandien ir šeštadienį.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

MUGĖ: 17-ąjį kartą vykstanti sodininkų mugė V. Bielskio gatvėje šiemet pirmą kartą prasidėjo ketvirtadienį.

ALPAKOS: Sodininkų mugės lankytojus domino mugės prieigose aptvare vaikštinėjančios alpakos.

PIRKINYS: Iš Šiaulių rajono į mugę atvykęs Jonas Labanauskas įsigijo obels ir vyšnios sodinukų, kurių specialiai ieškojo.

GĖLĖS: Šiauliečiai domėjosi Lietuvos gėlininkų sąjungos nario, amerikietiškų viendienių augintojo Antano Dargenio atvežtomis gėlėmis.

NOSTALGIJA: Sodininko i Naujosios Akmenės Rimanto Lizdenio pastebėjimu, kartais vedini nostalgiškų prisiminimų apie ypatingą obuolių skonį pirkėjai ieško įsigyti senųjų obelų veislių.

VYNUOGĖS: Vynuogininkų asociacijos steigėja, valdybos narė Aida Gaigalaitė-Valatkevičienė yra išbandžiusi apie 800 vynuogių veislių, į mugę atvežė apie 35 vynuogių veisles.