
Naujausios
Žydrūno gyvenimo moteris ir dviejų nuostabių dukrelių mama Toma Gailiušaitė manė būsianti pardavėja. Gyvenimas pasisuko lemtinga kryptimi – tapo grybų skynėja. Augindama dukreles, užsisvajojo: gerai būtų darbą turėti namuose. Žydrūnas tuoj sumetė: imk lankstyti skardines detales stogams. Toma, gavusi vyriško darbo pasiūlymą, suglumo. Ar tai įmanoma jos trapiems pečiams, moteriškoms rankoms? Jos dukrelių tėvas, apsiginklavęs kantrybe, šyptelėjo ir kantriai mokė visų, atrodo neįmanomo, moteriškoms jėgoms darbo subtilybių. Tada abu užsibrėžė tikslą – Toma per pusmetį turi išmokti lankstyti skardas. Geras buvo mokytojas, talentinga mokinė – jauna moteris lūkesčius pateisino su kaupu – stogų kraigo pasvyrimo laipsnius ir kitus darbo niuansus perkando per tris mėnesius.
– Kai man sako, kad esama universalių statybos meistrų, kurie namą pastato nuo pamato iki namų rakto, aš tuo nuoširdžiai abejoju. Mano supratimu, neįmanoma tobulai atlikti visų, kokių tik esama, statybos darbų. Vien dėl to aš ir specializuojuosi. Mes dirbam tik tai, ką mokam geriausia: dengiam naujus stogus, keičiam senus, šiltinam juos ir fasadų sienas. Aš pripažįstu tik ventiliuojamus renovuotus fasadus, todėl išskirtinai namų sienas dengiame arba plytelėmis, arba cementinėmis dailylentėmis. Tai garantija, kad namas per artimiausius dešimtmečius nesupelys, – sako apie 10 metų namus renovuojantis Žydrūnas Kačerauskas.
Jaunas vyras, dviejų dukrelių tėtis dar turi ir vairuotojo darbo patirties. Keletą metų jo darbo maršrutai driekėsi irgi po visą Lietuvą – visomis savaitės dienomis, nežiūrint, ar tai savaitgalis, ar šventė, Žydrūnas Lietuvos gyventojus aprūpindavo maisto produktais. Darbas – beveik be išeiginių. Norėjosi ko nors stabilesnio, sėslesnio.
Linkaičiai – Pasaulio centras
Lemtingas atsitiktinumas – jau statybininko duonos ragavusį vyrą likimas suvedė su kraštiečiu bičiuliu, sėkmingai pradėjusį statybų verslą sostinėje. Ne vienerius metus Žydrūnas buvo ištikimas jo darbuotojas. Žinios augo, plėtėsi, tobulėjo. Net stambiuose statybų objektuose esama pertraukų. Jų metu Žydrūnas rankų sudėjęs nesėdėjo – su keliais tokiais pačiais bendraminčiais imdavosi individualios veiklos – dengti naujų namų arba renovuoti senus stogus, juos šiltinti. Patirtis su metais tik augo.
Linkaičių kaime gimęs ir užaugęs Žydrūnas niekada nėra pagalvojęs, kad galėtų gyventi didmiestyje, arčiau savo objektų. Jis geriausiai jaučiasi kaime, kuriame pats užaugo. Nors ir sakoma, kad batsiuvys be batų, o siuvėjas – be kelnių, apie jauną vyrą iš Linkaičių to nepasakysi: gimtuosius tėvų namus, kuriuose liko, apsišiltino pats. Tik stogo darbščios rankos vis dar nepasiekia...
Net ir tapęs verslininku su gimtuoju kaimu jaunas vyras nelinkęs atsisveikinti, todėl jo savaitgalio maršrutas įprastas: Vilnius – Linkaičiai, kur laukia Toma su dukrelėmis.
Darbo vietą namuose įrengė… žmonai
Prieš ketverius metus savo sodybos Linkaičiuose ūkiniame pastate Ž. Kačerauskas įsirengė skardos lankstymo patalpas, pasistatė stakles. Grįžęs iš objektų griebdavosi lankstyti reikiamas detales stogui, nuotekų sistemai, palangėms. Neretai jam talkindavo ir Toma. Ji prisiminė mačiusi tokius darbus atliekančią moterį, bet, kad taip dirbti galėtų ir ji, nepagalvojo.
– Kai ketverius metus auginau pametinukes dukreles, kilo mintis imtis kokios nors veiklos namuose. Į darbą grybyne grįžti buvo keblu, kas pasirūpins vaikais, kai darbe turiu būti jau 7 valandą? O taip norėjosi kaip nors finansiškai prisidėti prie šeimos gerovės, nepalikti visų finansinių rūpesčių vien Žydrūnui. Ir, kai jis pasiūlė mokytis lankstyti skardos gaminius, išties suglumau: kaip reikės suvaldyti skardos ruloną, sveriantį 100 kilogramų? Žydrūnas ir apie tai pagalvojo, prikonstravo man talkininkų – dabar turiu ratukus, kėliklį su grandine, ateityje planuoja man nupirkti elektrinį, – entuziastingai apie savo dabartinį darbą pasakoja 33-ejų Toma Gailiušaitė.
Skardos lankstiniai – moteriškose rankose
Dabar Toma sumaniai skardos gaminius lanksto ne tik jųdviejų su Žydrūnu įsteigtai mažajai bendrijai. Tomos skardos gaminiai šiuo metu važiuoja išskirtinai į sostinę renovuyojamiems daugiabučiams – kraigai, laštakiai, vėjalentės, įlajos, vidiniai kampai, kaminų skardinimo detalės… Skardos lankstiniai yra būtinos detalės, jei baigėte dengti stogo dangą ir nesiruošiate naudoti originalių papildomų užbaigimo elementų. Stogo apskardinimo detalės yra svarbūs stogo dangos ir fasado elementai, kurių užduotis – užtikrinti taisyklingą vandens nuvedimą ir suteikti pastatui estetinę išvaizdą.
Į Linkaičius kelius praminė ir patyrę stogdengiai, tapę nuolatiniais Tomos klientais. „Toma skardos lankstinius gamina jau kokioms keturios stogdengių brigadoms tai tikrai“, – skaičiuoja Žydrūnas. O kur dar pavieniai klientai, kurie vertina moters darbo lankstumą.
Anądien užsuko vyras, paprašė išlankstyti stogui 10 metrų ilgio snieglaužį. Pasiteiravo, kada jam prie užsakymo atvažiuoti, o Toma sumetė: kam žmogų varinėti, jei užsakymą ji gali atlikti tuoj pat? Išlankstė per keliolika minučių prie akių. Patenkinta ir Toma, ir užsakovas.
Užsakymų su kiekviena diena vis daugiau. Moteris tikina, kad sezono metu – nuo pavasario iki rudens – jai skardas lankstyti tekę ir po 12 valandų. O praėjusią vasarą net per Jonines neturėjo nė valandėlės linksmybėms.
– Realiai ta mažoji bendrija buvo realiai man reikalinga. Žydrūnui gerai sekėsi dirbti ir kraštiečio bičiulio įmonėje. Tačiau, kai reikalai taip pasisuko, kodėl neišbandžius visų savo galimybių? Juolab, kad tarp Žydrūno ir bičiulio neatsirado jokios takoskyros, jiedu puikiai sutaria ir toliau, skirtumas tik tas, kad dabar mūsų bendrija dažniausiai atlieka visus subrangos darbus tuose projektuose, kuriuos laimi bičiulio firma, – atvirauja Toma.
Gyvenimas mėgsta svajones
Poros svajonėms galo nematyti. Toma jau mokosi buhalterinės apskaitos, kad visą mažosios bendrijos apskaitą galėtų tvarkyti pati. Padedami Joniškio turizmo ir verslo informacijos centro specialistų jiedu parengė projektą ir tikisi gauti finansavimą savo jauno verslo pradžiai. Jei sėkmė porai nusišypsos, jų kieme gal jau netrukus stovės septynvietis automobilis – pagrindinė susisiekimo priemonė tarp namų ir vis naujų darbo objektų Lietuvoje.